Skip to content
reklama

Kdo vlastně napsal největší díla v dějinách?

O autorovi slavných divadelních her a sonetů se dodnes vedou spory. William Shakespeare totiž ve skutečnosti mohl být člověk úplně jiného jména, případně rovnou několik lidí! Jaké je jeho tajemství a dozvíme se vůbec někdy, kdo to doopravdy byl?

Už od devatenáctého století se objevují dohady, že geniální dramata nemohl jen tak napsat obyčejný syn rukavičkáře z malého městečka Stratford nad Avonou. O jeho vzdělání toho navíc není moc známo, protože se z této doby nedochovaly žádné záznamy.

Víme celkem jistě, že se v osmnácti letech oženil s o osm let starší Anne Hathaway (1556–1623), která mu porodila tři děti, dceru Susannu (1583–1649) a dvojčata Hamneta (1585–1596) a Judith (1585–1662). Ostatkům některých členů dramatikovy rodiny, včetně samotného Shakespeara a jeho ženy, mohou návštěvníci vzdát hold v malém kostelíku Svaté Trojice v rodném Stratfordu nad Avonou. Kdo ale skutečně leží pod náhrobní deskou s vytesaným jménem William Shakespeare (1564–1616)?

Filozofovy šifry

Jak je možné, že městský synek dokáže psát divadelní dramata z prostředí šlechtických dvorů, aniž by se v takovém prostředí doopravdy orientoval? Je možné, že William Shakespeare byl ve skutečnosti nějaký zcestovalý šlechtic, jehož identita neměla být prozrazena.

Jedním z mužů, který se za proslulým jménem mohl skrývat, je anglický filozof, vědec a politik Francis Bacon (1561–1626). Teorie o Baconově autorství je založena na faktu, že tomuto vzdělanci by mohlo psaní her zabránit v kariéře politika.

Jako důkazy poslouží některé shodné myšlenky v jeho esejích a dílech Shakespeara. Někteří mluví i o šifře, kterou Bacon ve svém díle zanechal a která údajně potvrzuje, že on a Shakespeare jsou tatáž osoba.

Ba co víc, podle této tajné zprávy měl být Bacon-Shakespeare dokonce utajeným synem královny Alžběty I. (1533–1603)!

V tomto domě ve Stratfordu nad Avonou se spisovatel zřejmě narodil. FOTO: John / Creative Commons / CC BY 2.0

Byli dva nejlepší dramatici té doby jeden?

Od té doby, co začala být Shakespearova identita zpochybňována, se rozšířilo asi 70 různých teorií o tom, kdo dramata a sonety opravdu napsal. Jedním z mužů, jimž bývá připisováno autorství, je také Christopher Marlowe (1564–1593), další důležitý dramatik alžbětinské doby.

Ten sice také pochází z nižší vrstvy obyvatelstva, dostane se mu však univerzitního vzdělání v Cambridgi. Často bývá popisován jako špion anglické vlády, čemuž nahrávají dlouhé absence v jeho školní docházce.

Tajemství obklopuje i jeho záhadnou smrt – Marlowe je údajně zabit v hospodské potyčce roku 1593. Ozývají se však názory, že jeho smrt mohla být pouze zinscenovaná. Marlowe údajně zemře jen naoko a dále publikuje pod pseudonymem William Shakespeare.

A důvod? Může tak uniknout trestu za tehdy nedovolený ateismus.

blank
První sebra é vydání Shakespearových her vyšlo v roce 1623. FOTO: Martin Droeshout / Creative Commons / volné dílo

Je Shakespeare ve skutečnosti sedm lidí?

Další možností je to, že Shakespeare není jen jeden konkrétní člověk, nýbrž celá skupina lidí. Poprvé se tato teorie objevuje už v roce 1857, rozpracoval ji ale až anglický spisovatel Gilbert Slater (1864–1938) ve své knize Sedm Shakespearů z roku 1931.

Jak název knihy napovídá, Shakespearem mělo být sedm lidí, převážně politiků, kteří se nějakým způsobem v životě zklamali. To mají reflektovat i jejich dramata, která navíc obsahují i úctyhodné množství znalostí z oblasti politiky, námořnictví, zeměpisu i historie.

Podle Slatera je nemožné, aby celé dílo bylo výtvorem jednoho člověka, navíc nevzdělaného. A kdo tedy do této skupiny patří? Například již zmíněný Francis Bacon, ale také Walter Raleigh (1554–1618) nebo básnířka a šlechtična Mary Sidney (1561–1621). Jestli ale mohli společně vytvářet geniální díla, aniž by se o tom dochovaly jakékoli záznamy, to zřejmě nikdy nezjistíme.

Foto: John Taylor / Creative Commons / volné dílo, John / Creative Commons / CC BY 2.0, Martin Droeshout / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pravda o sibiřských nestvůrách
enigmaplus.cz

Pravda o sibiřských nestvůrách

V dobách studené války se Rusové všemožně snažili dohnat a...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
Češi pošlou do vesmíru SOVu
21stoleti.cz

Češi pošlou do vesmíru SOVu

V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země...
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...
Lesk a bída Dakota Building: Nejděsivější prokletá budova v New Yorku?
enigmaplus.cz

Lesk a bída Dakota Building:...

Jeden z nejslavnějších mužů světa...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz

Znovuzrození ikonického...

Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha