Skip to content

Kde hledat ztracený poklad kapitána Kidda? Legendy přetrvávají dodnes!

Hrabě Bellamont se hrabe v truhle plné zlata. Nemůže se nabažit snadné kořisti. Muž, kterému poklad právem náleží, přitom už není mezi živými. Jeho tělo visí v kleci nad řekou Temží všem pirátům pro výstrahu…

Když v květnu roku 1697 vyráží skotský námořní kapitán William Kidd (1645–1701) do vln Indického oceánu, má v rukou pověření od vlivných anglických politiků. Dávají mu za úkol škodit a loupit hlavně Francouzům, a dokonce mu kvůli tomu koupí loď Adventure Gallery vybavenou 34 děly.

Podle uzavřené dohody jim ale připadne většina dosaženého zisku. Kapitán i posádka dostanou jenom zlomek.

Kapitán William Kidd dostává pověření i od vlivných Angličanů,. Má co nejvíce škodit hlavně Francouzům.

Indičtí obchodníci protestují Kiddově plavidlu zkříží v lednu 1698 cestu indická obchodní loď Queddah Merchant, což znamená její konec. Jenže šéfové Východoindické společnosti si takové zacházení s jejich plavidlem nenechají líbit.

Tlačí na anglickou vládu, ať Kidda prohlásí za piráta. Richard Coote (1636–1700/1701), hrabě z Bellamontu a guvernér anglických provincií New York a Massachusetts, který doposud Kidda i s dalšími vysoce postavenými anglickými politiky tajně podporoval, nechce, aby na něm ulpělo nějaké podezření z nekalé činnosti, a tak poslechne.

Richard Coote, hrabě z Bellamontu, také financuje pirátské výpravy. Proto když má Kidd vypovídat v parlamentu, postará se o to, aby důkazy záhadně zmizely.

Kapitán se proto stává ostře hledaným zločincem. Když v dubnu 1700 navštěvuje v Bostonu Coota, který stojí v pozadí financování jeho výprav, místo domlouvání dalšího obchodu putuje na Bellamontův příkaz rovnou do želez a první lodí do Anglie.

Kam zakopal slavný zločinec svůj nakradený poklad, to je dosud záhadou.

Záhadně ztracené dokumenty Jeho přítomnost v Anglii se ale spoustě lidí nehodí, Kiddovy loupežné cesty totiž sponzorovali mnozí mocní muži, kteří se teď cítí v ohrožení. Nechtějí být spojováni se zločincem.

„Když vyzradíte své vládní příznivce, pomůžeme vám získat svobodu,“ naléhá na něj opozice. Jakmile ale má Kidd vypovídat v parlamentu, guvernér Coote se postará, aby se dokumenty, prozrazující sponzory z nejvyšších vládních řad, záhadně „ztratily“.

Následuje proces, ve kterém kapitána obviní z pirátství. Po soudu v květnu 1701 ho oběsí v popravčím doku v londýnském Wappingu. Poprvé se ale přetrhne lano, a tak ho musí věšet nadvakrát.

Oprátku Kiddovi zavěsí na krk až napodruhé. Poprvé se s ním přetrhne lano.

Část kořisti si nechá Hrabě Bellamont vykope už po kapitánově zatčení na ostrově Gardiner´s Island nedaleko New Yorku část ukrytého Kiddova pokladu. Podle soupisu kořisti, který pořídil kapitán společně s Bellamontem už v červenci roku 1699, obsahoval nález hlavně stříbrné pruty, zlaté mince a šperky.

Ovšem hrabě už tehdy podezříval kapitána, že si velkou část lupu někde ukryl pro sebe, proto legenda o Kiddově pokladu přetrvává dodnes.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …