Domů     Opice s opicí a ptáci na záchytce: Notorici říše zvířat
Opice s opicí a ptáci na záchytce: Notorici říše zvířat
17.4.2019

Alkohol dokáže proměnit lidi v divokou zvěř. A z divoké zvěře nadělat loupežné gangy slonů indických nebo ptačí kamikadze oddíly. I zvířata si totiž občas přihnou a nevědí, kdy mají dost.

Schopnost užít si alkohol nebo zažít opilství není jedinečná výsada lidí,“ říká australská profesorka Gisele Kaplanová. Příroda je lákavý nonstopáč plný alkoholu z kvasícího plodů nebo nektaru.

Je docela možné, že účinky kofeinu, alkoholu nebo třeba kokainu lidé kdysi objeví právě díky zvířatům.

Chobotnatí chuligáni

Jihoafrický likér Amarula nemá na své etiketě slona náhodou. „Slon má s člověkem společnou zálibu v jemném zahřívání mozku ovocem, které bylo fermentováno sluncem,“ všimne si francouzský přírodovědec Adulphe Delegorgue už ve 30. letech 19. století.

Pitivo se destiluje z plodů stromu marula, pod kterým se údajně houfují sloni a opíjejí se na popadaných, zkvašených plodech. Podle vědců je ale tato populární historka jen populární historkou. Přesto má slon k abstinentovi daleko.

V severovýchodní Indii platí za obávaného loupežníka rýžového piva. V jednom takovém incidentu z ledna 2004 vtrhne stádo asi 20 slonů do vesnice, kde rozšlape chatrče, vyplundruje sýpky, rozláme sudy a vypije jejich obsah.

Sloni milují fermentované plody stromu marula. Aby se z nich ale třítunový tlustokožec opil, musel by jich spořádat 1400 naráz.
Sloni milují fermentované plody stromu marula. Aby se z nich ale třítunový tlustokožec opil, musel by jich spořádat 1400 naráz.

Pivnice v pralese

Největší notorik zvířecí říše klame tělem – do nenápadné tany péroocasé velikosti krysy, která žije v malajských deštných pralesích, byste alkoholismus zřejmě nehádali.

Tany, outloni a další savci se pravidelně vrací k palmám, od kterých se line kvasnicové aroma i pěna připomínající pivní čepici. Nektar z těchto palem obsahuje 3,8 procentní alkohol.

V takovém přírodnímu pivovaru tany pérocasé pravidelně každou noc zkonzumují ekvivalent 15 piv.

Slabší lidské povahy by takové množství mohlo poslat do velmi ošklivého stavu, maličkou tanu ale jen tak někdo nepřepije – má nejvyšší známou toleranci alkoholu ve zvířecím světě.

Tana péroocasá má nejvyšší známou toleranci alkoholu ve zvířecím světě.
Tana péroocasá má nejvyšší známou toleranci alkoholu ve zvířecím světě.

Opilec opice

Že rozdíl mezi opicí a opilcem je pouze v písmenku „l“, ukáže i americká studie z roku 2006. Ve jménu pokroku a vědy dostanou makakové rhesus all inclusive vstupenku do experimentálního „baru“.

„Nebylo nijak neobvyklé vidět některé z opic vrávovat a padat, kolébat se a zvracet,“ informují výzkumníci. „Pár nejtěžších pijanů pilo, dokud nepadlo,“ dodávají.

Většina jich nasává do momentu, kdy alkohol v jejich krvi dosáhne koncentrace 0,8 promile – k takovému výkonu by dospělý člověk musel vypít pět velikých panáků, nalačno a na ex.

Studie ukázala na neomylné příbuzenství lidí a primátů – tendenci pít nejvíce mají makakové dospívající nebo žijící osaměle, obecně pak na konci dne, jako většina lidí po dlouhém dni v práci.

Alkohol kočkodanům z Karibiku tolik zachutná, že o koktejly okrádají u plážových barů i bezmocné turisty.
Alkohol kočkodanům z Karibiku tolik zachutná, že o koktejly okrádají u plážových barů i bezmocné turisty.

Ptáci na záchytce

V únoru 2000 řidiči na mezistátní dálnici v USA zažijí scénu jako z hororu Ptáci. Hejna poblázněných opeřenců se vrhají na čelní okénka, padají na silnici a hystericky skřehotají. Vysvětlení je prosté – tito malí kamikadze jsou opilí.

Ukáže se, že mají břicha plná hnijících bobulí. Jejich játra jsou tak poničená, že podle vědců „vypadala, jako kdyby patřila chronickým alkoholikům.“ Zima je „sezónou kocoviny“ pro mnoho ptáků na severní polokouli.

A někteří z nich končí na záchytce v záchranných stanicích, kde čekají na vystřízlivění. „Nemohou řádně nebo vůbec koordinovat své letové pohyby, jsou neschopní chůze rovně,“ vysvětluje přírodovědkyně Meghan Lariveeová z kanadského Yukonu.

V zimě, kdy se vlivem mrazu vytváří v kvasících bobulích alkohol, se ptáci intoxikují docela často.
V zimě, kdy se vlivem mrazu vytváří v kvasících bobulích alkohol, se ptáci intoxikují docela často.

Med, nebo medovina?

Kategorie sama pro sebe jsou včely. „Nevím o žádném jiném organismu, který pije čistý ethanol. A to včetně univerzitních studentů,“ říká entomolog Errol Hassan.

S kvasícím nektarem v letních vedrech se z pracovitých včeliček stávají vrávoraví alkoholici. „Včely nemohou najít svou cestu zpátky do úlu, naráží do stromů nebo jednoduše padají na zem,“ dodává vědec.

Ani když cestu do úlu najdou, nemají vyhráno – musí se vypořádat s včelí hlídkou u vchodu. Odmítá je vpustit dovnitř, vystrkuje je z „přistávací dráhy“ nebo na ně útočí. Má pro to dobrý důvod.

Pokud by fermentovaný nektar byl zpracován do alkoholického medu, mohl by paralyzovat celou kolonii.

Alespoň vědcům přijde ovíněná pověst včel vhod. Testují na nich nové protialkoholické léky, než je podají lidským pacientům.
Alespoň vědcům přijde ovíněná pověst včel vhod. Testují na nich nové protialkoholické léky, než je podají lidským pacientům.
Foto: cdna.artstation.com, static1.squarespace.com, steemitimages.com, i.pinimg.com, news.nationalgeographic.com, c1.staticflickr.com
reklama
Související články
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Věda a technika
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Věda a technika
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s