Domů     Opice s opicí a ptáci na záchytce: Notorici říše zvířat
Opice s opicí a ptáci na záchytce: Notorici říše zvířat
17.4.2019

Alkohol dokáže proměnit lidi v divokou zvěř. A z divoké zvěře nadělat loupežné gangy slonů indických nebo ptačí kamikadze oddíly. I zvířata si totiž občas přihnou a nevědí, kdy mají dost.

Schopnost užít si alkohol nebo zažít opilství není jedinečná výsada lidí,“ říká australská profesorka Gisele Kaplanová. Příroda je lákavý nonstopáč plný alkoholu z kvasícího plodů nebo nektaru.

Je docela možné, že účinky kofeinu, alkoholu nebo třeba kokainu lidé kdysi objeví právě díky zvířatům.

Chobotnatí chuligáni

Jihoafrický likér Amarula nemá na své etiketě slona náhodou. „Slon má s člověkem společnou zálibu v jemném zahřívání mozku ovocem, které bylo fermentováno sluncem,“ všimne si francouzský přírodovědec Adulphe Delegorgue už ve 30. letech 19. století.

Pitivo se destiluje z plodů stromu marula, pod kterým se údajně houfují sloni a opíjejí se na popadaných, zkvašených plodech. Podle vědců je ale tato populární historka jen populární historkou. Přesto má slon k abstinentovi daleko.

V severovýchodní Indii platí za obávaného loupežníka rýžového piva. V jednom takovém incidentu z ledna 2004 vtrhne stádo asi 20 slonů do vesnice, kde rozšlape chatrče, vyplundruje sýpky, rozláme sudy a vypije jejich obsah.

Sloni milují fermentované plody stromu marula. Aby se z nich ale třítunový tlustokožec opil, musel by jich spořádat 1400 naráz.
Sloni milují fermentované plody stromu marula. Aby se z nich ale třítunový tlustokožec opil, musel by jich spořádat 1400 naráz.

Pivnice v pralese

Největší notorik zvířecí říše klame tělem – do nenápadné tany péroocasé velikosti krysy, která žije v malajských deštných pralesích, byste alkoholismus zřejmě nehádali.

Tany, outloni a další savci se pravidelně vrací k palmám, od kterých se line kvasnicové aroma i pěna připomínající pivní čepici. Nektar z těchto palem obsahuje 3,8 procentní alkohol.

V takovém přírodnímu pivovaru tany pérocasé pravidelně každou noc zkonzumují ekvivalent 15 piv.

Slabší lidské povahy by takové množství mohlo poslat do velmi ošklivého stavu, maličkou tanu ale jen tak někdo nepřepije – má nejvyšší známou toleranci alkoholu ve zvířecím světě.

Tana péroocasá má nejvyšší známou toleranci alkoholu ve zvířecím světě.
Tana péroocasá má nejvyšší známou toleranci alkoholu ve zvířecím světě.

Opilec opice

Že rozdíl mezi opicí a opilcem je pouze v písmenku „l“, ukáže i americká studie z roku 2006. Ve jménu pokroku a vědy dostanou makakové rhesus all inclusive vstupenku do experimentálního „baru“.

„Nebylo nijak neobvyklé vidět některé z opic vrávovat a padat, kolébat se a zvracet,“ informují výzkumníci. „Pár nejtěžších pijanů pilo, dokud nepadlo,“ dodávají.

Většina jich nasává do momentu, kdy alkohol v jejich krvi dosáhne koncentrace 0,8 promile – k takovému výkonu by dospělý člověk musel vypít pět velikých panáků, nalačno a na ex.

Studie ukázala na neomylné příbuzenství lidí a primátů – tendenci pít nejvíce mají makakové dospívající nebo žijící osaměle, obecně pak na konci dne, jako většina lidí po dlouhém dni v práci.

Alkohol kočkodanům z Karibiku tolik zachutná, že o koktejly okrádají u plážových barů i bezmocné turisty.
Alkohol kočkodanům z Karibiku tolik zachutná, že o koktejly okrádají u plážových barů i bezmocné turisty.

Ptáci na záchytce

V únoru 2000 řidiči na mezistátní dálnici v USA zažijí scénu jako z hororu Ptáci. Hejna poblázněných opeřenců se vrhají na čelní okénka, padají na silnici a hystericky skřehotají. Vysvětlení je prosté – tito malí kamikadze jsou opilí.

Ukáže se, že mají břicha plná hnijících bobulí. Jejich játra jsou tak poničená, že podle vědců „vypadala, jako kdyby patřila chronickým alkoholikům.“ Zima je „sezónou kocoviny“ pro mnoho ptáků na severní polokouli.

A někteří z nich končí na záchytce v záchranných stanicích, kde čekají na vystřízlivění. „Nemohou řádně nebo vůbec koordinovat své letové pohyby, jsou neschopní chůze rovně,“ vysvětluje přírodovědkyně Meghan Lariveeová z kanadského Yukonu.

V zimě, kdy se vlivem mrazu vytváří v kvasících bobulích alkohol, se ptáci intoxikují docela často.
V zimě, kdy se vlivem mrazu vytváří v kvasících bobulích alkohol, se ptáci intoxikují docela často.

Med, nebo medovina?

Kategorie sama pro sebe jsou včely. „Nevím o žádném jiném organismu, který pije čistý ethanol. A to včetně univerzitních studentů,“ říká entomolog Errol Hassan.

S kvasícím nektarem v letních vedrech se z pracovitých včeliček stávají vrávoraví alkoholici. „Včely nemohou najít svou cestu zpátky do úlu, naráží do stromů nebo jednoduše padají na zem,“ dodává vědec.

Ani když cestu do úlu najdou, nemají vyhráno – musí se vypořádat s včelí hlídkou u vchodu. Odmítá je vpustit dovnitř, vystrkuje je z „přistávací dráhy“ nebo na ně útočí. Má pro to dobrý důvod.

Pokud by fermentovaný nektar byl zpracován do alkoholického medu, mohl by paralyzovat celou kolonii.

Alespoň vědcům přijde ovíněná pověst včel vhod. Testují na nich nové protialkoholické léky, než je podají lidským pacientům.
Alespoň vědcům přijde ovíněná pověst včel vhod. Testují na nich nové protialkoholické léky, než je podají lidským pacientům.
Foto: cdna.artstation.com, static1.squarespace.com, steemitimages.com, i.pinimg.com, news.nationalgeographic.com, c1.staticflickr.com
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
věda a technika
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Zvíře nebo rostlina? Plž, co krade chloroplasty
Co takhle dát si zelené smoothie? Pozvání by určitě neodmítl zadožábrý plž Elysia chlorotica, který překvapí vědce svou unikátní schopností: Chloroplasty totiž nestráví, ale nechá si je. A dokáže je používat. Tenhle maličký tvoreček tak může až 10 měsíců fungovat doslova na solární pohon!   V angličtině si vyslouží přezdívku „mořský slimák na solární pohon“. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml