Skip to content

Leží bájné Eldorádo pod kolumbijským jezerem Guatavita?

Objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492 rozpoutá touhu po nových dobrodružstvích. Všichni hltají jeho zprávy o fantastickém bohatství, které skrývá Nový svět. Španělský král Ferdinand II. Aragonský (1452-1516) Kolumbovi zcela uvěří, že: „Bůh mi ukáže to zázračné místo, kde se rodí zlato.“

Španělsko si za vlády Karla V. (1500-1558) vybudovalo nadvládu nad novým územím. Conquistadoři, španělští vojáci, vyráželi na počátku 16. století dobývat jihoamerický kontinent.

Každý z nich dříve či později uslyšel prastarou indiánskou pověst o zemi zvané Eldorádo: „Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato. Jeho král se každý večer svlékne.

Poddaní potřou jeho tělo vonným olejem a posypou zlatým práškem od špiček prstů až po urozené čelo. Třpytí se jako samo Slunce. Na voru pluje po jezeře doprostřed ostrova. Tam obětuje bohům. K jezeru přicházejí poutníci, aby vzdali hold králi a obětovali bohům zlaté šperky a smaragdy.“

Když se ale Evropané vyptávají na směr cesty, Indiáni netrpělivě a neurčitě mávnou rukou: „Tam, daleko za obzorem, leží zlatá země.“ Více se od nich nikdo nedozvěděl. Skutečnou polohu bájného jezera proto mohli jenom hádat.

Někdo si myslel, že jde o Kolumbijské jezero Guatavita, jiní ho umisťovali do Peru.

Nádherné zlaté artefakty. Po městě, které je jich plné touží lidé dodnes.

Dobyvační bohové Mnozí skutečně získali podivuhodné poklady. Hernand Cortéz (1485-1547) vyplul roku 1519 z Kuby. Velel jedenácti lodím s šesti sty muži. Aztécký král Montezuma mu na uvítanou přinesl zlaté kolo s mnoha obrázky, připomínající Slunce a helmici naplněnou po okraj zlatem.

Aztékové dary pečlivě vybrali, Španěle totiž považovali za bohy. Ti se ale podle toho rozhodně nechovají. Právě naopak, podrobují si území a ničí ostošest co jim přijde pod ruku.

Do víru občanské války Inků se hned po vylodění v Peru dostal Francisco Pizarro (1471-1541). Využil proto situace a zajal inckého náčelníka Atahualpu. Výměnou za jeho propuštění chtěl roku 1530 místnost naplněnou zlatem, kam až dosáhne natažená ruka dospělého muže.

Jeho požadavek je splněn. Inkové nosí celé týdny do místnosti zlaté předměty: vázy, podnosy, ozdoby ve tvaru zvířat a rostlin. Pizarra ale změní názor: „Naše dohoda zněla tak, že místnost má být vyplněna kompaktním zlatem, ne dutými předměty.

“ Inckým kovářům nezbývá než poslechnout. Zlato přetavují na pruty déle než měsíc.

Hernána Cortéze a jeho posádku vítají Aztékové jako Bohy. Španělé ale mají k takovému chování daleko.

Chile a Venezuela padnou na dluhy Španělské dobyvatelské galeony vyplouvaly v 1. polovině 16. století jedna za druhou. Posádky vyrážely s přesvědčením o své pravdě. Jejich bůh a vidění světa je jediné správné.

Považovaly proto za svoji povinnost dobýt nové světy a vnutit jim své přesvědčení. Okouzlení exotikou dalekých zemí a národů?

Kdepak, to vidina bohatství je žene. Rvačka o žlutý kov nabrala na intenzitě. Jižní Amerika se stala kolonií. Španělský král Karel V. se projevuje jako dobrý obchodník a chce využít nevšední příležitosti.

Když mu šlo roku 1519 po smrti Maxmiliána I. o získání císařského trůnu Svaté říše římské, nenechal nic náhodě. Hlasy kurfiřtů si jednoduše zaplatil. Dluží proto doslova každému, na koho se podívá. Vyřešit zapeklitou situaci mu pomohou dobytá území.

Přijít na několik let o zisk z nových teritorií je pro něj mnohem jednodušší než splácet hotovými penězi. Svým věřitelům proto štědře nabízí: rodině Fuggerrů nehostinné Chile a argentinskou Patagonii, bankéřům Welserům o něco lákavější Venezuelu.

Ti mu na oplátku slibují, že území osídlí a prozkoumají.

Georg Hohemuth von Speyr (vpravo) se také nechá zlákat k cestám za zlatým pokladem.

Proudy vod ho neodradí Zlákat na dalekou cestu se nechal i Georg Hohermuth von Speyr (+1540). Stal se druhým Welserovským guvernérem Venezuely, následovníkem Ambrosia Alfingera.

Na svoji životní výpravu se vydává roku 1535. Doma nechává manželku. „Vrátím se brzy a přivezu takové množství zlata, o kterém se vám ani nesnilo“, slibuje před odplutím. Marnivá žena se už vidí ověšena šperky.

Na východ od And, kudy se Georg vydal, tehdy žádné cesty neexistovaly. Jít savanou nebo hustým, takřka neproniknutelným porostem je strašně namáhavé, prodírat se pralesem prakticky nemožné a velehory jsou přímo vražednou překážkou.

Speyr se svými muži putoval povodím řek Apure a Meta. Výprava se potýkala s několik měsíců trvajícími záplavami.

Procházeli tekoucí masou, která s sebou odnášela vše, co jí stálo v cestě. Kdyby Hohermuth tušil, že deštivá období prožije na své cestě celkem tři, asi by to vzdal hned na začátku. Už první z nich mu totiž dalo pěkně zabrat.

V těch nejhorších chvílích ho ale přes nepřízeň přírody a počasí přenesla touha po oslnivé záři kovu.

Kolumbijské jezero Guatavita. Stačí prý ho vysušit a pod ním se skrývá dlouho hledaný poklad…

Porážka před cílem Svítat na lepší časy začíná 15. srpna 1536, kdy dorazí do indiánské vesnice, pojmenované už minulými výpravami Nanebevzetí Panny Marie. Obyvatelé jsou poměrně přátelští. Výprava doplňuje zásoby.

Indiáni ochotně ukazují směr, kde je prý možné nalézt kýžené bohatství. To všechny povzbudí. Pokračují ve své pouti. Ještě dvakrát se po skočení dešťů vydávají znovu do hor. Slíbené bohatství ale stále nikde.

Lhali jim Indiáni?

Na konci roku 1537 se probijí se až na hranici říše Čibčů, kteří uctívali Slunce, a zlato bylo jejich oblíbeným kovem. Dojít až k jezeru Guatavita se jim však nepodařilo. Na úpatí kolumbijského Východního pohoří se ocitli na konci svých sil.

Po téměř čtyři roky trvající strastiplné cestě se 27. května 1538 vrátili zpět do města Cora, odkud vyšli. Speyr sčítá ztráty. Jsou katastrofální. Z mužů jich zbyla pětina – nemocných a zcela vysílených trosek.

Koně žádné. Zbraně, které jim po všech útrapách zůstaly – šedesát hákovnic a dvacet kuší, jsou totálně zničené. Přitom chyběl jenom malinký kousek! Snad ještě víc tehdy už zoufalé odvahy, nebo šťastná náhoda…

O městě se střechami ze zlata sní i anglický mořský vlk Walter Raleigh.

Zůstává tajemství skryto? Anglický cestovatel a básník Walter Raleigh (1552-1618) říká: „Skvostné El Dorado se střechami ze zlata! Stíny, ke kterým se upíná – přes všechna nebezpečenství, přes vrtkavou náklonnost Štěstěny – nezdolná naděje mnoha mužů, která nikdy neochabne.“

Není divu. Někteří dobrodruzi jsou dodnes přesvědčeni, že kdyby se jezero Guatavita vysušilo, na jeho dně najdeme překvapení.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Americká armáda zřídila speciální jednotku pro výzkum UFO
enigmaplus.cz

Americká armáda zřídila...

Krátce nečekaném odtajnění záběrů UFO přichází z...
Zámek Hrubá Skála: Po stopách Bajaji
epochanacestach.cz

Zámek Hrubá Skála: Po...

Zámek, ležící nedaleko...
Špičkový design s úctou k umění
rezidenceonline.cz

Špičkový design s úctou k...

Neformální interiér, aktualizovaný vysoce...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Lékaři vyzývají kuřáky – Přestaňte kouřit
21stoleti.cz

Lékaři vyzývají kuřáky –...

O desítky tisíc akutních hospitalizací by v nejbližších...
Lahodné dýňové cupcakes
nasehvezdy.cz

Lahodné dýňové cupcakes

Vyzkoušejte dýni nasladko! Přimíchejte ji do...
Pohádková sešlost: Američané odhalili pravěké setkání mamuta, lenochoda a lidského dítěte
21stoleti.cz

Pohádková sešlost: Američané...

Američtí vědci odhalili v národním parku...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Šílený vědec Herbert Bruno Gerstner v Německu zabíjel děti, v USA onkologicky nemocné
enigmaplus.cz

Šílený vědec Herbert Bruno...

Za války prováděl brutální experimenty, při kterých...
Morávková pláče: syn je jako ve vězení
nasehvezdy.cz

Morávková pláče: syn je jako...

Poslat dítě studovat do ciziny je dnes...
Keltský nový rok začíná na Dušičky. O Samhainu se prý otevírají brány do světa mrtvých
enigmaplus.cz

Keltský nový rok začíná na...

Samhain se slaví v předvečer 1. listopadu a...