Skip to content

Karel I. z Lichtenštejna: Zlomila krvavému místodržiteli vaz nevěra?

17. ledna 1622 může Karel I. z Lichtenštejna oslavovat. Splnil se mu celoživotní sen, když ho císař Ferdinand II. jmenoval královským místodržícím. Cestu ke své kariéře ale nastartoval už mnohem dříve.

Ačkoli ho vychovali v protestantské víře, velice rychle zjistil, že v Čechách bude výhodnější stát se katolíkem než se nechat pronásledovat.

Proto 1. listopadu 1599 Karel I. z Lichtenštejna (1569–1627) z rukou kardinála Františka Ditrichštejna (1570– 1636) přijímá katolickou víru a ze svého panství se snaží vypudit nekatolické kněze. Úspěšně se vetře i do tajné rady císaře Rudolfa II. (1552 – 1612). Na jeho pražský dvůr přichází ve správný okamžik. Panovník právě propustil nejvyššího hofmistra Wolfganga Rumpfa a jeho úřad a předsednictví tajné rady se rozhodne zatím svěřit Lichtenštejnovi.

Karel I. z Lichtenštejna vyhání ze svého panství nekatolíky.

Karel brzy pochopí, že funkci si udrží jedině tehdy, když se nebude plést do žádných sporů. „A tak se snažil nezadat si s žádnou dvorskou skupinou a dobré rady uděloval všem. Budil tak zdání dobrého přítele a jeho obliba u císaře stoupala,“ popisuje historik Jindřich Francek.

Císař Rudolf II. navrhne Lichtenštejnovi, aby reorganizoval jeho panovnický dvůr.

O lásce si šeptá celé město Spokojený panovník mu navrhne, aby reorganizoval dvůr. Ctižádostivý šlechtic ovšem do několika úřadů navrhne sám sebe. „Ne a ne. Tisíckrát ne,“ rozčílí se Rudolf, když si v roce 1602 návrh změn přečte.

„Žádný z mých dvořanů nebude mít větší vliv než já,“ rozzuří se. Lichtenštejn si to u něho pěkně polepil a jeho definitivní pád se blíží. Uspíší ho láska. Když se Karel zakouká do půvabné dcery z rodu Pernštejnů, o nevěře si hned šeptá celé město.

Hbité jazyky donesou zprávu k císaři a přidají ještě jedovaté poznámky o tom, jak hofmistr zneužívá své postavení ve prospěch katolické strany. 16. srpna 1603 proto musí tajný rádce z příkazu panovníka opustit Pražský Hrad.

Z rukou kardinála Františka z Ditrichštejna přijme mladý Lichtenštejn katolickou víru.

Pomůže morová epidemie Morová epidemie, která si v roce 1606 vybere své i u panovníkova dvora, mu ale vrátí úřad zpátky. Rudolfovi oblíbenci umírají, a císař povolá zpátky Lichtenštejna. Ten si drze klade podmínky: chce úřad hofmistra, předsednictví tajné rady a neomezený přístup k císaři.

Panovník souhlasí a Karel se pouští do dalších zákulisních her. Podporuje Matyáše Habsburského (1557 – 1619) při uzavření míru s Turky v roce 1606. „Objevily se teorie, že už od chvíle návratu k Rudolfovu dvoru se zabýval myšlenkou dopomoci Matyášovi k vítězství a že na něm měl nemalou zásluhu,“ vysvětluje Francek.

Zákulisní intriky v plném proudu. Lichtenštejn přesedlá na druhou stranu a podpoří Matyáše Habsburského.

Udává i příbuzné Nejlepší období ovšem Karel zažívá po skončení stavovského povstání (1618 – 1620) během kterého straní katolíkům a Ferdinandovi II. (1578 – 1637).12. listopadu 1620 přijímá po bitvě na Bílé Hoře na Pražském Hradě s císařovým zplnomocněncem bavorským vévodou Maxmiliánem poražené české šlechtice.

Maxmilián pak prohlásí Lichtenštejna svým zástupcem a odjíždí z Prahy. Karel 15. listopadu 1620 přikazuje zástupcům stavů, aby vkleče přísahali věrnost Ferdinandovi II., zabavuje majetek emigrantů a uvězní povstalce.

Dobře ví, co od něho císař očekává, a proto 8. ledna 1621 odesílá do Vídně seznam viníků. Spousta jmen je spojena i s Karlovou rodinou… Po exekuci 21. června 1621 si polepší ještě více, díky zkonfiskovanému majetku se Lichtenštejnové stanou jedním ze tří nejbohatších rodů v Čechách.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou online
21stoleti.cz

Dny otevřených ambulancí pro...

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí,...
Klimatizace: Vybírejte s chladnou hlavou
panidomu.cz

Klimatizace: Vybírejte s...

Také si v rozpálených zdech svého domova...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Osudová cesta
skutecnepribehy.cz

Osudová cesta

Nikdy jsem nebyla velký...
Ve Špindlu září Soyka: Parádní ukázka moderní české kuchyně
iluxus.cz

Ve Špindlu září Soyka: Parádní...

Jednoduché kombinace, prvotřídní kvalita surovin,...
Kapr na bílém víně
tisicereceptu.cz

Kapr na bílém víně

Tak tohle je opravdová lahůdka a...
Hemofilici jsou při pandemii pod tlakem
epochalnisvet.cz

Hemofilici jsou při...

Stres a psychické vyčerpání zažívá při pandemii...
Po svatbě doma vládne převážně „Itálie“
nasehvezdy.cz

Po svatbě doma vládne převážně...

Hádky u nich vzplanou...
Cholera jako „tajná“ zbraň prusko-rakouské války
enigmaplus.cz

Cholera jako „tajná“ zbraň...

Válka vedené mezi Pruským královstvím a...
Nevysvětlitelný hukot trápí obyvatele měst po celém světě
enigmaplus.cz

Nevysvětlitelný hukot trápí...

Přímořské letovisko Nairn na severovýchodě Skotska je...
Mocný duch Podhory: Vládne silnou energií?
epochanacestach.cz

Mocný duch Podhory: Vládne...

Tři kilometry severovýchodně...
Zničí svému synovi manželství?
nasehvezdy.cz

Zničí svému synovi manželství?

Herečka Lucie...