Domů     Jiří Hrzán: Věčně zamilovaná nezvladatelná střela
Jiří Hrzán: Věčně zamilovaná nezvladatelná střela
2.4.2024

Malý vzrůstem, ale na jevišti i před kamerou nezapomenutelný a neodolatelný. Takový byl Jiří Hrzán, herec, jehož umění jsme neměli příležitost si dostatečně užít. Připravily nás o to jeho nezdolná vášeň pro riskantní kousky i jeho věčná zamilovanost.

Osud každého z nás je tvořen malými změnami, které se ale v důsledku projeví na celém životním směřování. Nějak se stalo, že Jiří Hrzán se nestal obdivovaným sportovcem, přestože exceloval ve fotbale, v hokeji, volejbalu či v házené.

Také se mu nepoštěstilo uskutečnit svůj dětský sen a stát se kominíkem, což by ho neskutečně bavilo vzhledem k jeho zálibě šplhání po výškách.

A nezůstal věrný ani námořnickému řemeslu, kde se přece také krásně šplhá do lanoví, i když už nastoupil do vyhlášené námořní akademie v polském Štětíně.

Jiří Hrzán byl idolem pro mnohé ženy své generace. CC BY-SA 4.0 - CZEVA
Jiří Hrzán byl idolem pro mnohé ženy své generace. CC BY-SA 4.0 – CZEVA

Jste nespokojeni? Přijďte znovu!

Jenže včas místo paluby objevil jiná prkna – ta, která znamenají svět. Už ve škole dokázal rozchechtat celou třídu, když napodoboval své učitele. Když se pro divadlo definitivně rozhodl, vůbec mu nevadilo, že ho na DAMU nepřijali.

Nastoupil do táborského divadla, a tam si ho povšiml uznávaný E. F. Burian. Jiří zakrátko nastoupil na jeho pražské scéně. To, že špatně vyslovoval písmeno ř, a k tomu ještě v řeči zadrhával, ho nijak neomezovalo.

„Pokud to někomu vadí, ať přijde příště a uslyší to celé,“ prohlásil jednou poté, co kvůli koktání nedokázal dokončit svůj výstup.

To už byl hvězdou legendárního Činoherního klubu, a nakonec absolvoval i studium na DAMU, kam ho nyní s respektem vzali rovnou do třetího ročníku.

Ke které milence to dnes bude?

Koktání ani malý vzrůst kupodivu nijak Jiřímu Hrzánovi nebránily ucházet se o přízeň krásných dam. Pravda, byl od roku 1963 ženatý a s manželkou Věrou měl i dvě dcery, ale slovo věrnost nikdy nepatřilo mezi jeho slova vyjmenovaná.

Nakonec ho tato vášeň pro něžné pohlaví přivedla k rozvodu a pak ještě k dalšímu s druhou ženou Olgou, ale jeho to zřejmě nijak netrápilo.

Vždyť vysokých a dlouhonohých modelek, hereček a zpěvaček, v nichž si tak liboval, bylo na světě stále dost a dost. S milenkami na tom byl vlastně stejně jako námořník, kterým se téměř stal. O těch se přece traduje, že mají lásku v každém přístavu.

„Když jsme se vraceli z kšeftu do Prahy, vždycky jsem se ptal, kde ho mám vysadit – jestli třeba v Braníku, nebo v Dejvicích.

Podle toho, u které ze svých milenek zrovna přespával,“ vzpomínal později na svého přítele hudební skladatel Zdeněk Barták.

Hrzán navždy zůstane nezaměnitelnou osobností českého filmu. Foto: CC BY-SA 4.0 - Tomáš Fassati
Hrzán navždy zůstane nezaměnitelnou osobností českého filmu. Foto: CC BY-SA 4.0 – Tomáš Fassati

Létající muž na telefonní budce

Jedna věc Jiřímu Hrzánovi zůstala od dětství – láska ke šplhání po výškách. Vlastně obě své vášně dokázal spojit v jedinou. Za svými vyvolenými dívkami se s oblibou vydával po hromosvodech a okenních římsách.

Jim to připadalo romantické a Jiřímu to přinášelo další body v boji o jejich přízeň. Jiří Hrzán prostě výšky miloval, představoval si, že létá vzduchem, a při natáčení s potěšením odmítal služby kaskadérů.

„Kdyby mu režisér řekl, že bude lítat za nohu vzduchem jako kolotoč, tak by to zvládl,“ říkávala jeho bývalá žena Věra. Už jako student šokoval kamarády, když dělával stojku na jedné ruce na vyšehradských hradbách.

Jindy ho přátelé jen stěží zachraňovali, když balancoval na balkoně ve čtvrtém patře a vykřikoval, že je cirkusový létající muž Fifi Pírko, hrdina tehdy populárního francouzského filmu.

Někteří pamatují také chvíli, kdy po vítězství našich hokejistů v roce 1969 poskakoval na Václavském náměstí po střeše telefonní budky.

Po studiu na DAMU hrál v mimopražských divadlech a od roku 1965 hrál v Činoherním klubu. Brzy se začal hojně uplatňovat ve filmu a TV, především v komediích a zábavných programech. Foto: CC BY-SA 4.0 - Tomáš Fassati
Po studiu na DAMU hrál v mimopražských divadlech a od roku 1965 hrál v Činoherním klubu. Brzy se začal hojně uplatňovat ve filmu a TV, především v komediích a zábavných programech. Foto: CC BY-SA 4.0 – Tomáš Fassati

Děti a opilci umějí dobře padat

Kaskadérské kousky s sebou ovšem přinášely i rizika. Ne každý hromosvod drží pevně a ne každá římsa neklouže. Zamilovaný herec občas skončil notně pochroumaný na dlažbě, a jednou dokonce i v přeneseném slova smyslu.

Když totiž spadl z římsy hotelu v Ostravě a skončil v nemocnici, došla vedení divadla s jeho eskapádami trpělivost a herec dostal padáka. Z Činoherního klubu, a jak se ukázalo, vlastně ze všech pražských divadel.

Musel se protloukat pomocí příležitostných kšeftů, živil se i jako zpěvák či konferenciér, uváděl venkovské estrády. Tehdy poprvé se objevilo drobné varování osudu v podobě depresí. Jiří Hrzán ale žil naplno dál a jen o maličko zvýšil spotřebu alkoholu.

A šplhal a padal vesele dál. „Děti a opilci umějí padat, protože jsou uvolnění,“ smál se bezstarostně.

Jiří Hrzán. Stejně jako většina slavných osobností měl i on své fanoušky, ale i odpůrce. Foto: CC BY-SA 4.0 - Tomáš Fassati
Jiří Hrzán. Stejně jako většina slavných osobností měl i on své fanoušky, ale i odpůrce. Foto: CC BY-SA 4.0 – Tomáš Fassati

A filmy jsou hned o něco lepší

Pak se situace přece jen trochu uklidnila a Jiří Hrzán začal znovu dostávat příležitosti, a to i před kamerou. Mohl tak navázat třeba na své slavné výkony ve filmech Nebeští jezdci, Pane, vy jste vdova! nebo Svatba jako řemen.

A na kvalitě nově natáčených veseloher se to hned projevilo. Vždyť třeba snímek Drahé tety a já na jeho komediálním talentu vyloženě stál, a vzpomeneme-li na slavnou komedii Jak utopit doktora Mráčka, jeho role sice nebyla hlavní, ale stejně potěšila.

Sbohem, jdu za svou láskou!

Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy se při kaskadérských kouscích štěstí odmítne nechat Jiřím dál zneužívat.

Večer 20. září 1980 popíjel Jiří Hrzán s kamarádem a kolegou Jiřím Zahajským v divadelním baru a v mysli už mu klíčila myšlenka na další výlet za momentální láskou. Tentokrát to byla garderobiérka z divadla.

Před půlnocí Jiří dospěl k názoru, že svou vyvolenou musí bezpodmínečně a okamžitě vidět, a vydal se za ní k činžáku v Ladově ulici, kde bydlela. „Dali jsme si s Jiřím pár panáků, on mi ale pak oznámil:

Jdu za svou láskou,“ vzpomínal Jiří Zahajský a nikdy nepřestal litovat, že kamaráda nedokázal zadržet.

Socha Jiřího Hrzána. Foto: Czeva - CC BY-SA 4.0
Socha Jiřího Hrzána. Foto: Czeva – CC BY-SA 4.0

Jiřího nikdo ohlídat nedokázal

Hlavní vchod byl zamčený, ale takové drobnosti Jiřího nikdy nezastavily. Od čeho jsou tu hromosvody, římsy a okapy? Herec si zul boty a vydal se do výšek. Jenže měl toho večera upito víc, než bylo pro takový sportovní výkon žádoucí.

Zřítil se na dlažbu z výšky pátého patra, a i když pád z osmnácti metrů přežil, těžkým zraněním podlehl o dva dny později v nemocnici. Jedním z posledních, kdo ho navštívili, byl jeho kamarád Zdeněk Barták. „Už nevnímal. Nestačili jsme si nic říct.

Byl to smutný pohled. On byl ale nezvladatelná střela. Když to přeženu, toho by člověk musel hlídat šestadvacet hodin denně,“ vzpomínal.

Radši zemřu mladý

„Neumím si sám sebe představit jako ctihodného dědečka s dlouhými vousy, pokuřujícího dýmku na zápraží svého domku. Raději zemřu mladý. Život je skvělý.

Chci si užívat plnými doušky všeho, co nabízí, dokud ještě můžu,“ nechal se Jiří Hrzán slyšet několik let před svou smrtí. Osud nám vždy nenadělí to, co chceme, ale tentokrát jako by jeho přání vyslyšel.

Foto: úvodní foto - CC BY-SA 4.0 - Tomáš Fassati
Související články
Lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a