Domů     Jedno jméno nestačí! Proč máme příjmení?
Jedno jméno nestačí! Proč máme příjmení?
20.10.2021

Křestních jmen je málo. Abychom se v tom ohromném počtu lidí na Zemi vyznali, potřebujeme ještě příjmení. Kdo je vlastně vymyslel a proč jsou někdy tak trochu legrační?

Jane, až půjdeš s Janem k Janovi, nezapomeň ho od Jana pozdravovat! I když repertoár křestních jmen je dnes přeci jen pestřejší, třeba na středověké vesnici mají občas v Janech, Petrech či Ondřejích trochu zmatek.

A čím rychleji vesnice rostou, tím je samozřejmě jmenovců více. Jak je od sebe odlišit? Přeci dalším jménem!

V rámci Evropy se nápad rodí už v 9. století v Benátkách, o století později se inspiruje severní Itálie a Francie. Od 14. až 15. století už se zvyk ujímá v Německu i u nás.

Privilegium v podobě dalšího jména se však nejprve týká jen bohatých a šlechty. A mužů. Ženy, děti a obyčejní lidé se dočkají o dost později.

Dlouho si lidé musí vystačit s křestními jmény. Postupně získávají přídomky, často podle umístění chalupy na vsi. Foto: GDJ / Pixabay.
Dlouho si lidé musí vystačit s křestními jmény. Postupně získávají přídomky, často podle umístění chalupy na vsi. Foto: GDJ / Pixabay.

Jak vypadáš, co děláš a kde bydlíš

Nejprve tedy nejde o příjmení, ale o přídomek. A ten se často volí právě podle toho, kde dotyčný bydlí.

Jmenovat se můžete nejen podle místa bydliště nebo narození, ale i podle chalupy, stavení či jeho umístění ve vesnici. Všichni hned vědí, o kom je řeč! Zárybnický bydlí za rybníkem, Zápotocký za potokem, Podskalský pod skalami. Pražák je z Prahy a Novák je tu nový, nebo se sem dříve přistěhoval.

Příjmení se často odvozuje i podle otce (Petrů), zaměstnání (Rybář, Bednář) či výrazné vlastnosti (Veselý, Pokorný, Zrzavý). Ta se může odrazit i přeneseně, třeba ve jménech zvířecích (samotářský člověk je Vlk a zloděj Straka).

Vycházet se může i z oblíbeného jídla (Omáčka, Chleborád) nebo časté činnosti (Neplatil, Zatloukal).

Jaký otec, takový syn

Dlouho se příjmení nedědí po rodičích a můžete si ho během života i několikrát změnit. Nebo taky nemusíte mít žádné. Volnost ovšem končí v roce 1786, kdy císař Josef II. (1741-1790) vydává Patent o dědické posloupnosti.

Příjmení musí mít všichni, i ti nejchudší a nemajetní! Je dědičné, dítě ho získá po otci a zapisuje se do úředních knih. Měnit ho nelze, protože účelem je hlavně přesnější evidence obyvatel. Aby se třeba někdo nevyhnul placení daní…

Další milník čeká česká příjmení po druhé světové válce. Mnoho obyvatel má příjmení německy znějící a přeje si jeho počeštění. Změna tehdy stojí 5 korun československých.

V příjmeních je zmatek. Pevný řád jim dá až patent císaře Josefa II. Foto: ukdamian / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
V příjmeních je zmatek. Pevný řád jim dá až patent císaře Josefa II. Foto: ukdamian / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Ženy patří mužům!

Počet současných příjmení v Česku dosahuje dle statistiky asi 300 tisíc. Odděleně jsou však počítány tvary mužské a ženské. A odkdy se vůbec příjmení u žen přechylují? Tradice začíná ještě dávno před patentem Josefa II. Přidává se tzv.

posesivní přípona, která znamená, že jméno, nebo vlastně celou ženu, někomu přivlastňujeme. Nejprve otci, poté manželovi.

Žena či dcera hospodáře je Anna hospodářova, žena mlynáře Anna mlynářova. Anna Novákova patří Novákovi. Odtud tedy dnešní nejčastější koncovka –ová, která se původně psala krátce.

Přechýlená jména však nejsou jen českou specialitou. Mají je kromě Slováků i Poláci, Srbové, Litevci či Lotyši. A v historii i Finové, ovšem u nich se zvyk vytratil.

Jak je to ve světě?

Nejprve jméno a pak příjmení, aby se to nepletlo. Pozor však na jména Maďarů, Japonců, Vietnamců, Korejců, Kambodžanů či většiny Číňanů, kteří to mají obráceně!

Jedno vám bohatě stačí? Zatímco u nás mívají dvě příjmení jen vdané ženy, které si chtěly nechat i to rodné, ve Španělsku či Portugalsku mají dvě příjmení všichni. První po otci, druhé po matce. První ze svých příjmení pak otec i matka předají dítěti.

Španělky a Portugalky si tedy po sňatku příjmení nemění, není to však zvykem ani v Itálii, Belgii, Francii, na Islandu, v Číně a mnoha dalších zemích (někdy však ženy používají manželovo příjmení v neformálním styku).

Kromě Čechů či Slováků ale většina žen přejímá manželovo jméno i v anglosaských zemích.

Přijmout po svatbě manželovo příjmení rozhodně není ve světě samozřejmostí. Foto: StockSnap / Pixabay.
Přijmout po svatbě manželovo příjmení rozhodně není ve světě samozřejmostí. Foto: StockSnap / Pixabay.
Foto: úvodní foto: Radoan_tanvir / Pixabay 1, 3: Pixabay 2: Creative Commons
reklama
Související články
Lifestyle
Kde leží pravlast špaget? Skutečně je jako první připravovali Italové?
Pocházejí špagety z Itálie, nebo recept na jejich přípravu přivezl z Asie Marco Polo? Špagety bývají synonymem Itálie, i když svoji popularitu si už dávno vydobyly po celém světě. Jíst špagety je tak trochu životní styl. Pochutnáte si na kvalitních těstovinách s prověřenými přísadami. Italové jsou proslulí chutnou kuchyní, ve které kladou důraz na maximální kvalitu výchozích surovin, […]
Lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Lifestyle
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Lifestyle
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
reklama
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
věda a technika
Rorschachův test: Osobnost vepsaná do skvrn
Psycholog obrátí další kartu. „To jsou ženské plavky.“ Klient zaboří zrak do obličeje naproti. Odpověděl dobře? Nevyčte ale nic. „A tohle je socha jelena,“ chrlí klient první dojem z další karty. Je jedním z nejméně šesti milionů lidí na celém světě, kteří mají test za sebou.     V kabele do školy v severošvýcarském Schaffhausenu […]
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou