Domů     Jan III. Sobieski: Turkobijec psal svojí ženě něžné dopisy
Jan III. Sobieski: Turkobijec psal svojí ženě něžné dopisy

„Nejlíbeznější, nejpůvabnější a nejmilovanější Maryšenko, jediná paní mého srdce,“ píše v červenci 1675 polský král Jan III. Sobieski své ženě Marii Kazimíře. I po deseti letech manželství trpí při každém jejich odloučení.

Touží po ní jako první den po sňatku, a svůj dopis proto končí slovy: „Líbám vás na všechny půvaby vašeho nejkrásnějšího tělíčka.“   

Když se francouzská šlechtična Ludovika Marie Gonzagová (1611–1667) v roce 1646 provdá za polského krále Vladislava IV. (1595–1648), chce se v novém domově obklopit krajany.

Proto do své družiny přizve jako dvorní dámu i francouzskou šlechtičnu Françoise de la Châtre (1615–1672), která si s sebou bere i svoji malou dcerku Marii Kazimíru d’Arquien (1641–1716).

Nikdo tehdy netuší, že tímto krokem rozhodne o budoucím osudu sotva pětileté holčičky. Právě na polském královském dvoře se totiž Marie Kazimíra setká se svým budoucím ženichem.

Ale nepředbíhejme… Poté, co roku 1648 umírá bezdětný král Vladislav IV., královna vdova si krátce poté bere jeho bratra Jana Kazimíra II. Vasu (1609–1672), jemuž spadne do klína polská koruna.

Ludovika Marie proto dál zůstává i se svým doprovodem v Krakově. Malá Marie Kazimíra prožívá v královnině družině šťastné dětství. Strojí se, dovádí na palácových chodbách a roste z ní krásná mladá žena.

Udatný bojovník Jan III. Sobieski vítězí v bitvách. FOTO: Andreas Stech/Creative Commons/Public domain
Udatný bojovník Jan III. Sobieski vítězí v bitvách. FOTO: Andreas Stech/Creative Commons/Public domain

Manželská idylka se nekoná

Jednoho dne roku 1655 se na krakovském dvoře objeví i 26letý polský šlechtic Jan III. Sobieski (1629–1696). Je hezký. Ženy ho milují a obletují na každém kroku a on na oplátku miluje je. Navíc má i patřičný původ.

Pochází z jedné z nejstarších polských šlechtických rodin. Přesto Jana zaujme právě Marie Kazimíra, tehdy 14letá dívka, u které se právě začíná probouzet dívčí půvab. „Tu chci a žádnou jinou,“ pomyslí si Jan. Vypadá to, že i ona cítí něco podobného.

„Padli si do oka a zdálo se, že nic nebude stát v cestě jejich sňatku,“ líčí vývoj událostí současný autor Dušan Uhlíř. Jenže nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Královna Ludovika Marie má s členkou své družiny jiné úmysly.

V jejích 17 letech ji provdá za bohatého polského šlechtice Jana Zamoyského (1627–1665). Manželská idylka se však nekoná. Marie sice svému choti rodí jedno dítě za druhým, jak se tehdy žádá od poslušné ženy, ale spokojená není.

Navíc všechny čtyři děti, které přivede na svět, umírají jako maličké. Mezitím prožívá i několik nešťastných potratů.

Marie Kazimíra rodí manželovi jedno dítě za druhým. FOTO: Henri Gascar/Creative Commons/Public domain
Marie Kazimíra rodí manželovi jedno dítě za druhým. FOTO: Henri Gascar/Creative Commons/Public domain

Milencům pomůže osud

Ani jako vdaná žena nedokáže Sobieského vymazat ze své paměti. Pořád ho má před očima. A čím víc na něj myslí, tím silněji si uvědomuje, jak je ve svém manželství nešťastná. Vypadá to, že Sobieski je na tom podobně.

Zůstává svobodný a vzpomínek na ni se také nemůže zbavit. Proto za ní jednoho dne přijíždí do jejího sídla v Zamošči na východě Polska. Tady už odhodí všechny konvence. Zamilovaný páreček si přísahá věrnost navěky. Má to ale jeden háček.

Zatímco Jan je svobodný, Marie je stále vdanou ženou. Jejich vzájemná náklonnost se samozřejmě neutají a skandál je na spadnutí. O všem se dozví dokonce i sama královna Ludovika Marie. Naštěstí milencům pomůže osud.

V dubnu 1665 Zamyoski nečekaně umírá a čerstvá vdova na nic nečeká. Mrtvola jejího manžela ještě ani nebyla pohřbena, a ona už jede za svou vysněnou láskou.

Berou se tajně už v polovině května 1665 (podle některých pramenů sňatek nařídila sama královna Ludovika Marie, aby nedošlo ke skandálu). Druhý, oficiální sňatek proběhne 14. července téhož roku.

Milovanou manželku oslovuje láskyplně Maryšenko. FOTO: Jan Tricius/Creative Commons/Public domain
Milovanou manželku oslovuje láskyplně Maryšenko. FOTO: Jan Tricius/Creative Commons/Public domain

Potichu a nenápadně…

Marie Kazimíra má s Janem postupně 13 dětí, ovšem jenom čtyři z nich se dožijí dospělosti. Některé umírají ještě v kojeneckém věku. Sobieski se v době sňatku pyšní funkcí královského maršálka, ale vypadá to, jako by teprve teď začala jeho skutečná kariéra.

Není pochyb o tom, že za vším stojí právě Marie Kazimíra. Mladá, energická a ctižádostivá žena touží po tom, aby její manžel získal v království co nejvyšší postavení. Pozvolna, potichu a nenápadně začíná řídit jeho konání. Jan se nebrání, naopak.

O rok později povýší na polního hejtmana a tím nic nekončí. Brzy dosáhne ještě vyššího postavení.

Dopisy z dob odloučení

Uplynou dva roky od jejich svatby a Jan je stejně šťastný jako v den, kdy si řekli své ano. „Jediné potěšení mé duše a srdce, nejlíbeznější Maryšenko, veškerá má na tomto světě radosti,“ oslovuje ji něžně dopisem ve chvíli, kdy se musí odloučit.

„V dnešní poště jsem nenašel žádné psaní od vás, paní mého srdce, to musí tuze zarmoutit člověka, který při svém tak těžkém soužení v tom nachází jedinou útěchu…,“ píše své ženě ze Lvova (na západě dnešní Ukrajiny) v srpnu 1667. Podobných něžných dopisů, ve kterých svoji ženu oslovuje roztomile Maryšenko, vzniká celý svazek.

Většina z nich se rodí v letech 1665–1683. Obvykle buď proto, že Jan musí trávit čas na válečných taženích, nebo když se královna vydává na cestu do své vlasti, na návštěvu Paříže. Jan se svými listy zapíše i do dějin literatury.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Po Henrim Gascarovi/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h