Naproti Karnaku, na západním břehu řeky Nil, v lokalitě Dér el-Bahrí leží v obležení útesů zádušní chrám královny Hatšepsut. Nebyla to však slavná královna, kdo se jako první zasloužil o poležení základů tohoto chrámu. Je třeba nahlédnout poněkud hlouběji do historie.
Vůbec prvním vládcem, jenž započal v místech se stavbou, byl faraon 11. dynastie (asi 2080 př. n. l. – 2020 př. n. l.) Mentuhotep II. přibližně o 500 let dříve než samotná Hatšepsut.
Mentuhotep II. zde vybudoval svůj zádušní chrám, který nyní leží vedle slavného chrámu.
Stavbu zastínila stavba větší
Přestože byl původní chrám zřejmě velice zajímavý – ve své době byl totiž osázen stromy a výhled z terasy byl působivý, navíc zde byl umístěn Osiridův hrob – do dnešních dnů se zachovaly pouze jeho fragmenty, archeologové se tak mohou pouze domnívat, jak skutečně vypadal.
Hatšepsut využila po smrti svého manžela situace a sama se prohlásila faraonkou, záhy započala se svým architektem Senenmutem se stavbou terasovitého chrámu, který byl jedinečný tím, že jednotlivé terasy byly propojeny rampami.
Zádušní chrám Hatšepsut dostal název Džeser-Džeseru, tedy Nejposvátnější z posvátných a leží přesně v prodloužení osy hrobky královny Hatšepsut, která je v Údolí králů.
Tři terasy známého chrámu
Na první terase je možné najít krásné reliéfy, jež se však vyskytují v celé oblasti. Za pozornost rozhodně stojí lovecké scény, kde je Hatšepsut znázorněna jako sfinga drtící tlapami své nepřátele.
Druhá terasa je po severní straně lemována sloupy a najdeme na ní také Síň zrození. Na zdi jsou reliéfy, kde je znázorněna Hatšepsut v doprovodu Anupa a také ty, jež představují výpravu do země Punt v tzv. Puntské síni.
Asi nejznámější je třetí terasa, která dokonce v nedávné době prošla určitou rekonstrukcí. Královna se podobně jako ostatní panovníci Nové říše zasloužila o zvelebování celého Karnaku.
Co oko nevidí…
Nejen ze strachu z vykradačů hrobek se mohl chrám Hatšepsut pochlubit hned několika tajnými místnostmi. Kněží do nich schovávali drahocennosti a následně také některé mumie, aby byly uchráněné před zneuctěním.