Domů     I přes překážky ke hvězdám: 3 slavné slepé osobnosti
I přes překážky ke hvězdám: 3 slavné slepé osobnosti
5.10.2022

Nevinně vypadající fotbalové utkání pomalu končí. Jeden z útočníků ale rychle běží na branku a střílí. Míč do sítě nezamíří, místo toho trefuje do hlavy gólmana, ten se kácí k zemi a zůstává ležet na trávníku. „Andreo, slyšíš nás?“ volají trenéři. Chlapec slyší, už nikdy je však neuvidí.

Spousta z nás bere zrak jako samozřejmost. Někteří lidé ale takové štěstí nemají a své životy prožijí v omračující tmě. I přes svůj hendikep a nepřízeň osudu dokáží překonat sami sebe a stát se slavnými.

Hellen Kellerová zvládne napsat několik knih. (Los Angeles Times / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Hellen Kellerová zvládne napsat několik knih. (Los Angeles Times / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Harvard mě nezastaví

Kdo: Helen Kellerová

Obor: Literatura

Celý život stráví ve zdánlivé izolaci, Helen Kellerová (1880–1968) je totiž hluchoslepá. Ani to ji nezastaví v tom, aby promovala na prestižním Harvardu a stala se spisovatelkou!

Hustá mořská mlha

Dcerce z prestižní rodiny věští zářnou budoucnost, jenže devatenáctiměsíční Helen onemocní meningitidou. Vysoké horečky střídají výpadky zraku a sluchu, nakonec o oba smysly přichází. „Cítím se jako v husté mlze někde na moři,“ popíše své pocity.

Život ji ale změní Anne Sullivanová (1866–1936), nevidomá studentka a budoucí učitelka začne s dívkou pracovat. Vytvoří si systém různých znamení a gest. Kellerová rázem opouští izolaci a nabývá ztracený elán.

Vystuduje umění na Harvardu, navazuje přátelství například s Markem Twainem (1835–1910). Spisovatel ji motivuje, aby sama zkusila něco vytvořit. Nakonec jméno Kellerová svítí z obalů 12 knih!

Žena, jenž začátkem 20. let vstoupí do Socialistické strany USA, komunikuje se světem pomocí metody tadoma. Ta spočívá v sahání na lidské rty a hrdlo, podle rezonování pak člověk dokáže odhadnout, co dotyčný říká.

Její nezdolná chuť žít je obdivuhodná, pořádá mítinky a přednášky. Navštíví celkem 35 zemí a prezidenti se s ní rádi ukazují. Začátkem 60. let ji série mrtvic upoutá na vozík, umírá v požehnaných 87 letech.

Zpěváka Raye Charlese dokonce přijímá ve své pracovně i prezident Richard Nixon. (Oliver F. Atkins / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Zpěváka Raye Charlese dokonce přijímá ve své pracovně i prezident Richard Nixon. (Oliver F. Atkins / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Úsměv za klavírem

Kdo: Ray Charles

Obor: Hudba

Během krátké doby mu umírají milovaní blízcí, nejdříve mladší bratr, poté dobrosrdečná matka. Ray Charles (1930–2004) rány osudu zvládne a stane se jedním z nejdůležitějších zpěváků historie.

Vydej se na cestu, Jacku!

Ray a jeho bratr George jsou jedna ruka, o to víc budoucím zpěvákem otřese, když se jeho mladší sourozenec náhodou utopí. Do toho všeho přestává vidět, úplná tma ho postihuje v sedmi letech. Navštěvuje speciální školy, zájem o matematiku vymění za hudbu.

Uhrane ho barový pianista, kterého náhodou zaslechne. Další tragédie přichází skrze matku, náhle umírá a ze čtrnáctiletého Charlese je sirotek. Studiu s úlevou zamává, ve škole je totiž terčem šikany kvůli nuznému oblečení.

„Často jsem neměl ani na jídlo,“ popisuje mnohem později svůj život na konci 40. let. Živí se porůznu, i tak nemá peněz na rozdávání. V roce 1950 si ho v baru všímá jeden z producentů a nevidomému pianistovi nabízí smlouvu!

Charles míchá blues, jazz a prvky gospelu, širšímu publiku se dostává pod kůži hitem Hit the Road Jack. Jenže hudebník následně končí ve vazbě, policie u něj totiž objeví heroin, na němž je závislý. Aby se neduhu zbavil, začne hrát šachy.

Během bohaté kariéry obdrží řadu ocenění, dostává se například do Rokenrollové síně slávy. Muže, jenž neviděl, i přesto ovlivnil desítky muzikantů, nečekaně skolí selhání jater.

Koncerty Bocelliho jsou většinou beznadějně vyprodané. (Info Gibraltar / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Koncerty Bocelliho jsou většinou beznadějně vyprodané. (Info Gibraltar / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Dítě štěstěny

Kdo: Andrea Bocelli

Obor: Hudba

Zpěv uznávaného tenora Andrea Bocelliho (*1958) otevírá lidská srdce. Prošedivělý Ital má ale za sebou řadu životních zvratů. Zároveň mu k úspěchu pomáhá nádherný hlas a přátelství s jednou z největších operních hvězd.

Práva? Brrr

Nechybělo málo a svět mohl být bez Bocelliho. Jeho matce lékaři doporučí jít na potrat, ona však odmítne. Dítě se narodí poloslepé, důvodem je onemocnění zrakového nervu. Přestože pořádně nevidí, projevuje hudební talent.

Matka mu zaplatí lekce klavíru, Bocelli si postupně osvojí bicí, trubku, saxofon a flétnu. Záhy zjišťuje, že mu jde i zpěv, nejvíce napodobuje italského zpěváka Franca Corelliho (1921–2003), jehož desku dostává k sedmým narozeninám.

Katastrofa ale přichází v jeho dvanácti letech, kdy v zápase schytá ránu do hlavy a začne krvácet do mozku. Lékaři se snaží zrak zachránit, údajně na chlapce přikládají pijavice, Bocelli ale nadobro oslepne.

Jako nevidomý vyhrává o dva roky později pěveckou soutěž. Nastupuje na práva a snaží se žít normálním životem. Přestože studia dokončí, advokacií se živí pouze jeden rok, láska k hudbě je prostě silnější.

Odpůrce potratů a milovník Tolstého

Na začátku 90. let se protlouká, jak to jen jde. Žádné vydavatelství ale o něj nemá zájem. V téže chvíli hledá rocker Zucchero (*1955) ideálního tenora do svého hitu.

Nastřádá desítky nahrávek a na finálním výběru se radí se samotným Lucianem Pavarottim (1935–2007). „Tomu dej šanci,“ vykřikne král vysokého C, poté co uslyší Bocelliho.

Oba pěvci se sblíží a odehrají spolu několik koncertů, Bocelli následně opanuje prestižní hudební festival v Sanremu. Získá rekordní skóre, což mu dodá sebevědomí a nahrává první album. To okamžitě získává platinový punc.

V roce 1995 jeho popularita dosahuje absolutního vrcholu, nevidomý umělec nazpívá hit Con te partirò. Na festivalu s ním sice skončí čtvrtý, světové prodeje ale mluví za vše.

Například v Belgii píseň získá nálepku nejprodávanějšího singlu v dějinách země. Bocelliho hvězda i nadále září, roku 1998 se dokonce umístí v padesátce nejhezčích mužů podle časopisu People. Kromě zpěvu miluje víno, své vlastní dokonce vyrábí na rodné farmě.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Jakub Janecki / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se