Nevinně vypadající fotbalové utkání pomalu končí. Jeden z útočníků ale rychle běží na branku a střílí. Míč do sítě nezamíří, místo toho trefuje do hlavy gólmana, ten se kácí k zemi a zůstává ležet na trávníku. „Andreo, slyšíš nás?“ volají trenéři. Chlapec slyší, už nikdy je však neuvidí.
Spousta z nás bere zrak jako samozřejmost. Někteří lidé ale takové štěstí nemají a své životy prožijí v omračující tmě. I přes svůj hendikep a nepřízeň osudu dokáží překonat sami sebe a stát se slavnými.
Harvard mě nezastaví
Kdo: Helen Kellerová
Obor: Literatura
Celý život stráví ve zdánlivé izolaci, Helen Kellerová (1880–1968) je totiž hluchoslepá. Ani to ji nezastaví v tom, aby promovala na prestižním Harvardu a stala se spisovatelkou!
Hustá mořská mlha
Dcerce z prestižní rodiny věští zářnou budoucnost, jenže devatenáctiměsíční Helen onemocní meningitidou. Vysoké horečky střídají výpadky zraku a sluchu, nakonec o oba smysly přichází. „Cítím se jako v husté mlze někde na moři,“ popíše své pocity.
Život ji ale změní Anne Sullivanová (1866–1936), nevidomá studentka a budoucí učitelka začne s dívkou pracovat. Vytvoří si systém různých znamení a gest. Kellerová rázem opouští izolaci a nabývá ztracený elán.
Vystuduje umění na Harvardu, navazuje přátelství například s Markem Twainem (1835–1910). Spisovatel ji motivuje, aby sama zkusila něco vytvořit. Nakonec jméno Kellerová svítí z obalů 12 knih!
Žena, jenž začátkem 20. let vstoupí do Socialistické strany USA, komunikuje se světem pomocí metody tadoma. Ta spočívá v sahání na lidské rty a hrdlo, podle rezonování pak člověk dokáže odhadnout, co dotyčný říká.
Její nezdolná chuť žít je obdivuhodná, pořádá mítinky a přednášky. Navštíví celkem 35 zemí a prezidenti se s ní rádi ukazují. Začátkem 60. let ji série mrtvic upoutá na vozík, umírá v požehnaných 87 letech.
Úsměv za klavírem
Kdo: Ray Charles
Obor: Hudba
Během krátké doby mu umírají milovaní blízcí, nejdříve mladší bratr, poté dobrosrdečná matka. Ray Charles (1930–2004) rány osudu zvládne a stane se jedním z nejdůležitějších zpěváků historie.
Vydej se na cestu, Jacku!
Ray a jeho bratr George jsou jedna ruka, o to víc budoucím zpěvákem otřese, když se jeho mladší sourozenec náhodou utopí. Do toho všeho přestává vidět, úplná tma ho postihuje v sedmi letech. Navštěvuje speciální školy, zájem o matematiku vymění za hudbu.
Uhrane ho barový pianista, kterého náhodou zaslechne. Další tragédie přichází skrze matku, náhle umírá a ze čtrnáctiletého Charlese je sirotek. Studiu s úlevou zamává, ve škole je totiž terčem šikany kvůli nuznému oblečení.
„Často jsem neměl ani na jídlo,“ popisuje mnohem později svůj život na konci 40. let. Živí se porůznu, i tak nemá peněz na rozdávání. V roce 1950 si ho v baru všímá jeden z producentů a nevidomému pianistovi nabízí smlouvu!
Charles míchá blues, jazz a prvky gospelu, širšímu publiku se dostává pod kůži hitem Hit the Road Jack. Jenže hudebník následně končí ve vazbě, policie u něj totiž objeví heroin, na němž je závislý. Aby se neduhu zbavil, začne hrát šachy.
Během bohaté kariéry obdrží řadu ocenění, dostává se například do Rokenrollové síně slávy. Muže, jenž neviděl, i přesto ovlivnil desítky muzikantů, nečekaně skolí selhání jater.
Dítě štěstěny
Kdo: Andrea Bocelli
Obor: Hudba
Zpěv uznávaného tenora Andrea Bocelliho (*1958) otevírá lidská srdce. Prošedivělý Ital má ale za sebou řadu životních zvratů. Zároveň mu k úspěchu pomáhá nádherný hlas a přátelství s jednou z největších operních hvězd.
Práva? Brrr
Nechybělo málo a svět mohl být bez Bocelliho. Jeho matce lékaři doporučí jít na potrat, ona však odmítne. Dítě se narodí poloslepé, důvodem je onemocnění zrakového nervu. Přestože pořádně nevidí, projevuje hudební talent.
Matka mu zaplatí lekce klavíru, Bocelli si postupně osvojí bicí, trubku, saxofon a flétnu. Záhy zjišťuje, že mu jde i zpěv, nejvíce napodobuje italského zpěváka Franca Corelliho (1921–2003), jehož desku dostává k sedmým narozeninám.
Katastrofa ale přichází v jeho dvanácti letech, kdy v zápase schytá ránu do hlavy a začne krvácet do mozku. Lékaři se snaží zrak zachránit, údajně na chlapce přikládají pijavice, Bocelli ale nadobro oslepne.
Jako nevidomý vyhrává o dva roky později pěveckou soutěž. Nastupuje na práva a snaží se žít normálním životem. Přestože studia dokončí, advokacií se živí pouze jeden rok, láska k hudbě je prostě silnější.
Odpůrce potratů a milovník Tolstého
Na začátku 90. let se protlouká, jak to jen jde. Žádné vydavatelství ale o něj nemá zájem. V téže chvíli hledá rocker Zucchero (*1955) ideálního tenora do svého hitu.
Nastřádá desítky nahrávek a na finálním výběru se radí se samotným Lucianem Pavarottim (1935–2007). „Tomu dej šanci,“ vykřikne král vysokého C, poté co uslyší Bocelliho.
Oba pěvci se sblíží a odehrají spolu několik koncertů, Bocelli následně opanuje prestižní hudební festival v Sanremu. Získá rekordní skóre, což mu dodá sebevědomí a nahrává první album. To okamžitě získává platinový punc.
V roce 1995 jeho popularita dosahuje absolutního vrcholu, nevidomý umělec nazpívá hit Con te partirò. Na festivalu s ním sice skončí čtvrtý, světové prodeje ale mluví za vše.
Například v Belgii píseň získá nálepku nejprodávanějšího singlu v dějinách země. Bocelliho hvězda i nadále září, roku 1998 se dokonce umístí v padesátce nejhezčích mužů podle časopisu People. Kromě zpěvu miluje víno, své vlastní dokonce vyrábí na rodné farmě.