Domů     I přes překážky ke hvězdám: 3 slavné slepé osobnosti
I přes překážky ke hvězdám: 3 slavné slepé osobnosti
5.10.2022

Nevinně vypadající fotbalové utkání pomalu končí. Jeden z útočníků ale rychle běží na branku a střílí. Míč do sítě nezamíří, místo toho trefuje do hlavy gólmana, ten se kácí k zemi a zůstává ležet na trávníku. „Andreo, slyšíš nás?“ volají trenéři. Chlapec slyší, už nikdy je však neuvidí.

Spousta z nás bere zrak jako samozřejmost. Někteří lidé ale takové štěstí nemají a své životy prožijí v omračující tmě. I přes svůj hendikep a nepřízeň osudu dokáží překonat sami sebe a stát se slavnými.

Hellen Kellerová zvládne napsat několik knih. (Los Angeles Times / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Hellen Kellerová zvládne napsat několik knih. (Los Angeles Times / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Harvard mě nezastaví

Kdo: Helen Kellerová

Obor: Literatura

Celý život stráví ve zdánlivé izolaci, Helen Kellerová (1880–1968) je totiž hluchoslepá. Ani to ji nezastaví v tom, aby promovala na prestižním Harvardu a stala se spisovatelkou!

Hustá mořská mlha

Dcerce z prestižní rodiny věští zářnou budoucnost, jenže devatenáctiměsíční Helen onemocní meningitidou. Vysoké horečky střídají výpadky zraku a sluchu, nakonec o oba smysly přichází. „Cítím se jako v husté mlze někde na moři,“ popíše své pocity.

Život ji ale změní Anne Sullivanová (1866–1936), nevidomá studentka a budoucí učitelka začne s dívkou pracovat. Vytvoří si systém různých znamení a gest. Kellerová rázem opouští izolaci a nabývá ztracený elán.

Vystuduje umění na Harvardu, navazuje přátelství například s Markem Twainem (1835–1910). Spisovatel ji motivuje, aby sama zkusila něco vytvořit. Nakonec jméno Kellerová svítí z obalů 12 knih!

Žena, jenž začátkem 20. let vstoupí do Socialistické strany USA, komunikuje se světem pomocí metody tadoma. Ta spočívá v sahání na lidské rty a hrdlo, podle rezonování pak člověk dokáže odhadnout, co dotyčný říká.

Její nezdolná chuť žít je obdivuhodná, pořádá mítinky a přednášky. Navštíví celkem 35 zemí a prezidenti se s ní rádi ukazují. Začátkem 60. let ji série mrtvic upoutá na vozík, umírá v požehnaných 87 letech.

Zpěváka Raye Charlese dokonce přijímá ve své pracovně i prezident Richard Nixon. (Oliver F. Atkins / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Zpěváka Raye Charlese dokonce přijímá ve své pracovně i prezident Richard Nixon. (Oliver F. Atkins / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Úsměv za klavírem

Kdo: Ray Charles

Obor: Hudba

Během krátké doby mu umírají milovaní blízcí, nejdříve mladší bratr, poté dobrosrdečná matka. Ray Charles (1930–2004) rány osudu zvládne a stane se jedním z nejdůležitějších zpěváků historie.

Vydej se na cestu, Jacku!

Ray a jeho bratr George jsou jedna ruka, o to víc budoucím zpěvákem otřese, když se jeho mladší sourozenec náhodou utopí. Do toho všeho přestává vidět, úplná tma ho postihuje v sedmi letech. Navštěvuje speciální školy, zájem o matematiku vymění za hudbu.

Uhrane ho barový pianista, kterého náhodou zaslechne. Další tragédie přichází skrze matku, náhle umírá a ze čtrnáctiletého Charlese je sirotek. Studiu s úlevou zamává, ve škole je totiž terčem šikany kvůli nuznému oblečení.

„Často jsem neměl ani na jídlo,“ popisuje mnohem později svůj život na konci 40. let. Živí se porůznu, i tak nemá peněz na rozdávání. V roce 1950 si ho v baru všímá jeden z producentů a nevidomému pianistovi nabízí smlouvu!

Charles míchá blues, jazz a prvky gospelu, širšímu publiku se dostává pod kůži hitem Hit the Road Jack. Jenže hudebník následně končí ve vazbě, policie u něj totiž objeví heroin, na němž je závislý. Aby se neduhu zbavil, začne hrát šachy.

Během bohaté kariéry obdrží řadu ocenění, dostává se například do Rokenrollové síně slávy. Muže, jenž neviděl, i přesto ovlivnil desítky muzikantů, nečekaně skolí selhání jater.

Koncerty Bocelliho jsou většinou beznadějně vyprodané. (Info Gibraltar / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Koncerty Bocelliho jsou většinou beznadějně vyprodané. (Info Gibraltar / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Dítě štěstěny

Kdo: Andrea Bocelli

Obor: Hudba

Zpěv uznávaného tenora Andrea Bocelliho (*1958) otevírá lidská srdce. Prošedivělý Ital má ale za sebou řadu životních zvratů. Zároveň mu k úspěchu pomáhá nádherný hlas a přátelství s jednou z největších operních hvězd.

Práva? Brrr

Nechybělo málo a svět mohl být bez Bocelliho. Jeho matce lékaři doporučí jít na potrat, ona však odmítne. Dítě se narodí poloslepé, důvodem je onemocnění zrakového nervu. Přestože pořádně nevidí, projevuje hudební talent.

Matka mu zaplatí lekce klavíru, Bocelli si postupně osvojí bicí, trubku, saxofon a flétnu. Záhy zjišťuje, že mu jde i zpěv, nejvíce napodobuje italského zpěváka Franca Corelliho (1921–2003), jehož desku dostává k sedmým narozeninám.

Katastrofa ale přichází v jeho dvanácti letech, kdy v zápase schytá ránu do hlavy a začne krvácet do mozku. Lékaři se snaží zrak zachránit, údajně na chlapce přikládají pijavice, Bocelli ale nadobro oslepne.

Jako nevidomý vyhrává o dva roky později pěveckou soutěž. Nastupuje na práva a snaží se žít normálním životem. Přestože studia dokončí, advokacií se živí pouze jeden rok, láska k hudbě je prostě silnější.

Odpůrce potratů a milovník Tolstého

Na začátku 90. let se protlouká, jak to jen jde. Žádné vydavatelství ale o něj nemá zájem. V téže chvíli hledá rocker Zucchero (*1955) ideálního tenora do svého hitu.

Nastřádá desítky nahrávek a na finálním výběru se radí se samotným Lucianem Pavarottim (1935–2007). „Tomu dej šanci,“ vykřikne král vysokého C, poté co uslyší Bocelliho.

Oba pěvci se sblíží a odehrají spolu několik koncertů, Bocelli následně opanuje prestižní hudební festival v Sanremu. Získá rekordní skóre, což mu dodá sebevědomí a nahrává první album. To okamžitě získává platinový punc.

V roce 1995 jeho popularita dosahuje absolutního vrcholu, nevidomý umělec nazpívá hit Con te partirò. Na festivalu s ním sice skončí čtvrtý, světové prodeje ale mluví za vše.

Například v Belgii píseň získá nálepku nejprodávanějšího singlu v dějinách země. Bocelliho hvězda i nadále září, roku 1998 se dokonce umístí v padesátce nejhezčích mužů podle časopisu People. Kromě zpěvu miluje víno, své vlastní dokonce vyrábí na rodné farmě.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Jakub Janecki / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
reklama
Související články
Historie
George Washington: Životní družku našel ve vdově se dvěma dětmi
Štěstěna rozhodně provází mladého amerického zeměměřiče George Washingtona během jeho vojenské kariéry. V letech 1753–1758 bojuje po boku Britů s Francouzi. Není zraněn navzdory tomu, že jednou nachází ve svém vojenském kabátci dokonce čtyři díry po kulkách. Vojenský postup George Washingtona (1732–1799) však stagnuje, a proto se v prosinci 1758 rozhodne s armádou skončit. Už dlouhou dobu, zhruba […]
Historie
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu […]
Historie
Co se skrývalo v urnách? Nejenom popel, ale i korálky
Nejstarší pohřební urny pocházejí z Blízkého východu z období asi 3000 př. n. l., ve střední Evropě se první schránky na popel vyskytují o 1000–1500 let později. Hlouček Slovanů se shromáždí do kruhu v poli. Muž v jejich středu začíná vyhrabávat díru. Když dosáhne hloubky zhruba půl metru, přestane. Vedle stojící žena mu podá předmět zabalený v plátně. […]
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
reklama
lifestyle
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
zajímavosti
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
Pravěkým malbám vzdával hold i Picasso
Lidé dodnes žasnou nad dokonalostí pravěkého umění. Žádné chaotické čáry, ale věrná podoba zvířat, lidí, bojových výjevů. A jeskynní malby navíc nebyly jenom dekorací. Hrály svoji roli i při rituálech, zaručujících úspěch při lovu nebo posílení plodnosti. „Nikdo z nás by nebyl schopen takto malovat,“ prohlásí známý španělský kubistický malíř Pablo Picasso (1881–1973), když si prohlédne […]
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule