Domů     Co jste netušili o mléku?
Co jste netušili o mléku?
5.10.2022

Pokud má být voda tekutinou života, o mléku to platí dvojnásob. Savci si ho vytvářejí v těle pro svá mláďata, aby přežila do chvíle, než budou moct jíst normální potravu.

Ne nadarmo se říká, že pokud byste si chtěli vybrat k životu pouze jednu potravinu, jedinou možností je právě mléko!

Mléko obsahuje všechny tři základní živiny, které tělo potřebuje ke svému správnému fungování: bílkoviny, tuky a sacharidy. Nechybí žádný z nezbytných vitamínů ani dalších důležitých látek. Vévodí jim vápník, nutný pro správný vývoj kostí.

Ptáci ho mají taky!

Přestože mléko patří savcům, mají ho i někteří ptáci! Zvláštní mateřskou tekutinou krmí svá mláďata třeba holubi.

Mléko se holubům tvoří ve voleti, a i když má jiné složení než to u savců, vzniká podobným způsobem – díky hormonu prolaktinu. U samic i samců! Zkrátka když malé holoubě dostane hlad, jeden z rodičů otevře zobák a nakrmí ho.

A není to jen záležitost holubů, „mléko“ pro své děti mají i tučňáci nebo plameňáci.

Mléčná dráha na obloze odjakživa lidem připomínala rozlité mléko. FelixMittermeier / Pixabay.
Mléčná dráha na obloze odjakživa lidem připomínala rozlité mléko. FelixMittermeier / Pixabay.

Spadlo nám z nebe?

Bohyně Héra odstrčí svého malého syna Hérakla od prsu tak prudce, že trocha mléka ukápne. Nikoliv na zem, ale na oblohu! I díky tomuto mýtu se prý naše galaxie jmenuje Mléčná dráha.

A „mléčná“ je hned dvakrát – samotné slovo galaxie vychází z řeckého „gala“, což znamená mléko.

Pro Egypťany má mléčné skvrny na noční obloze na svědomí božská kráva Hathor. Zkrátka ve starověku je mléko uctívaným „darem od bohů“ a věří se na jeho zázračné účinky. Například Kleopatra se prý koupe v mléce proto, aby získala co největší půvab.

Pokud jde však o samotné pití mléka, to má kořeny rozhodně mnohem starší! Archeologické nálezy naznačují, že mléko patří do lidského jídelníčku (dětí i dospělých) už před více než 10 000 lety, kdy se krávy a kozy stanou domestikovanými zvířaty.

Pít mléko je „chyba“

Mléko jsme správně vůbec pít neměli! Jakmile ho jako savci přestaneme přijímat od matky, naše tělo ukončí tvorbu enzymu, který umožňuje štěpení mléčného cukru laktózy.

Asi 60 % lidí na planetě tento odsud skutečně potká – mléko je pro ně v dospělosti nestravitelné.

Že ho pijete bez problémů? V tom případě jste nositelem genetické mutace, která se podle vědců objeví už okolo roku 10 000 př. n. l. v oblasti dnešního Turecka. A rozšíří se do celé Evropy! Tam kde je méně slunce, se tělo nejspíš snaží přijmout vitamín D jinou cestou.

Jedna kráva nám za svůj život poskytne v průměru 35 000 litrů mléka. Foto: 127071 / Pixabay.
Jedna kráva nám za svůj život poskytne v průměru 35 000 litrů mléka. Foto: 127071 / Pixabay.

Klučičí a holčičí

Proč jsou muži a ženy vzhledem i povahově tak rozdílní? Podle vědců z Michiganské státní univerzity možná proto, že je matky krmily rozdílným mlékem!

Experimenty nejprve provádí na opicích makak rhesus a už u nich se ukáže, že mléko matky mění své složení – podle toho, jestli porodila mládě samčího, nebo samičího pohlaví!

Mléko pro samce obsahuje více tuku, to pro samici je zase bohatší na vápník a lépe tak podporuje růst kostí.

Když poté vědci zanalyzují mléko keňských žen, podobný rozdíl tu najdou také. Pro chlapce se tvoří obecně mléko tučnější, i když u chudých matek je to překvapivě naopak – více tuku se v mléce dostává dívkám! Původ záhady je zatím neznámý.

Pozor na čarodějnice!

Mléko se tvoří nejen čerstvým matkách – hormon prolaktin ho dokáže vyrobit i u miminek! Malé množství ho vytéká z bradavek asi u 5 % novorozenců, dívek i chlapců, a říká se mu mléko čarodějnic.

Právě čarodějnice podle bájí spícím dětem mléko kradou a používají ho k magii.

Mateřské mléko pro holčičky má podle výzkumů jiné složení než to pro chlapce. Foto: esudroff / Pixabay.
Mateřské mléko pro holčičky má podle výzkumů jiné složení než to pro chlapce. Foto: esudroff / Pixabay.

Mají hroši růžové?

Mléko je bílé, jen hroši mají růžové! Skutečně, nebo jde jen o mýtus kolující internetem? Platí to druhé – všichni savci, včetně hrochů, vytvářejí zásadně bílé mléko!

Hroch má ale jinou zvláštnost. Jeho kůže vylučuje jakýsi sekret, který se na slunci zbarvuje dočervena. Není to pot ani krev, spíš ochranná směs látek, která jim slouží podobně jako opalovací krém.

Když se v roce 2013 objeví na facebookových stránkách časopisu National Geographic skutečně růžové hroší mléko, nejspíš bylo náhodou smíchané právě s touto speciální tekutinou.

Není pro kočku

Přiběhla kočka, nalij jí misku mléka.“ Kdepak, to rozhodně nedějte, protože mléko, především to kravské, je pro kočku škodlivé! Domácí šelma nemá enzymy k trávení laktózy, mléko tedy velmi zatíží její organismus a způsobí jí průjem.

A proč se tedy dávají kočky s mlékem odjakživa dohromady? K jejich smůle jim opravdu chutná! Kočky mají velmi vyvinutý smysl vycítit v mléčných výrobcích tuky a proteiny. Prostě jim voní, někdy i víc než maso.

Kočce mléko nedávejte. I když jí chutná, její tělo ho velmi těžko tráví. Foto: 1899441 / Pixabay.
Kočce mléko nedávejte. I když jí chutná, její tělo ho velmi těžko tráví. Foto: 1899441 / Pixabay.

Zničte bakterie!

Zázračné mléko má přeci jen slabou stránku. Je skvělou živnou půdou pro množení bakterií, které mohou být pro člověka nebezpečné.

V minulosti se přes mléko přenáší řada nemocí, třeba smrtelná tuberkulóza! Tento problém naštěstí vyřeší francouzský vědec Louis Pasteur (1822 – 1895), když vynalezne metodu pasterizace.

Proti bakteriím v mléce ale lidé bojují už ve středovku. Jednoduše do něj hodí žábu! Funguje to – v její kůži jsou látky účinkující podobně jako antibiotika.

Nosorožci mají nejdietnější mléko ze všech savců. Foto: Pexels / Pixabay.
Nosorožci mají nejdietnější mléko ze všech savců. Foto: Pexels / Pixabay.

Jiný živočich, jiné mléko

Nejčastěji pijeme jednoznačně to kravské. Nejspíš i proto, že krávy vyprodukují mléka skutečně obří množství. Kráva na farmě začne po otelení dávat až 20 až 40 litrů mléka denně.

Podobné složení má i mléko prasat. Proč ho tedy nepijeme od nich? Podojit prasnici, která má 14 drobných cecíků, by byla docela dřina. U krávy se čtyřmi dlouhými je to mnohem jednodušší.

Zatímco kravské mléko je pro mnoho lidí špatně stravitelné, kozí je na tom podstatně lépe (díky menšímu množství bílkoviny kaseinu). Složením je i podobnější lidskému!

Mléko od lidské matky má zhruba 4 % tuku. Tuleni však krmí svá mláďata mlékem obsahujícím až 60 % tuku, které připomíná spíš zubní pastu! Tuleň musí rychle zesílit, aby přežil v mrazivých vodách.

Naopak nejdietnější mléko má černý nosorožec – pouhých 0,2 % tuku. Souvisí to patrně s pomalým reprodukčním cyklem. Samice je březí déle než rok a mléko od ní mládě saje do dvou let života.

Skutečnou dobrotu si dopřávají mláďata klokanů dama. Jejich mléko obsahuje ze všech savců nejvíce cukru – zhruba 14 %, což je dvakrát více než u lidí. Namísto laktózy je tu však kombinace oligosacharidů.

Velmi ceněné je mléko oslí, které obsahuje až o 60 % více vitamínu C než kravské. Sýr z oslího mléka, nazývaný Pule patří k těm nejdražším na světě. 1 kg vyjde až na 25 000 Kč!

Foto: úvodní foto: Couleur / Pixabay 1 – 5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Věda a technika
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Věda a technika
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Věda a technika
Přelstěte svůj zrak! Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle! Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné […]
reklama
lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
lifestyle
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci. V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je? Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří […]
Tragická nehoda dětské filmové hvězdy Tomáše Holého
Tomáš Holý, milovaný dětský herec, který se zapsal do srdcí diváků nezapomenutelnými rolemi, tragicky zahynul při dopravní nehodě jen několik dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Osudová projížďka, ke které se rozhodl po večeru stráveném s přáteli, se stala jeho poslední. Jak se události toho osudného dne odehrály? A jaké byly poslední okamžiky jeho života?   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických