Skip to content
reklama

Co jste netušili o mléku?

blank

Pokud má být voda tekutinou života, o mléku to platí dvojnásob. Savci si ho vytvářejí v těle pro svá mláďata, aby přežila do chvíle, než budou moct jíst normální potravu. Ne nadarmo se říká, že pokud byste si chtěli vybrat k životu pouze jednu potravinu, jedinou možností je právě mléko!

Mléko obsahuje všechny tři základní živiny, které tělo potřebuje ke svému správnému fungování: bílkoviny, tuky a sacharidy. Nechybí žádný z nezbytných vitamínů ani dalších důležitých látek. Vévodí jim vápník, nutný pro správný vývoj kostí.

Ptáci ho mají taky!

Přestože mléko patří savcům, mají ho i někteří ptáci! Zvláštní mateřskou tekutinou krmí svá mláďata třeba holubi.

Mléko se holubům tvoří ve voleti, a i když má jiné složení než to u savců, vzniká podobným způsobem – díky hormonu prolaktinu. U samic i samců! Zkrátka když malé holoubě dostane hlad, jeden z rodičů otevře zobák a nakrmí ho.

A není to jen záležitost holubů, „mléko“ pro své děti mají i tučňáci nebo plameňáci.

blank
Mléčná dráha na obloze odjakživa lidem připomínala rozlité mléko. FelixMittermeier / Pixabay.

Spadlo nám z nebe?

Bohyně Héra odstrčí svého malého syna Hérakla od prsu tak prudce, že trocha mléka ukápne. Nikoliv na zem, ale na oblohu! I díky tomuto mýtu se prý naše galaxie jmenuje Mléčná dráha. A „mléčná“ je hned dvakrát – samotné slovo galaxie vychází z řeckého „gala“, což znamená mléko.

Pro Egypťany má mléčné skvrny na noční obloze na svědomí božská kráva Hathor. Zkrátka ve starověku je mléko uctívaným „darem od bohů“ a věří se na jeho zázračné účinky. Například Kleopatra se prý koupe v mléce proto, aby získala co největší půvab.

Pokud jde však o samotné pití mléka, to má kořeny rozhodně mnohem starší! Archeologické nálezy naznačují, že mléko patří do lidského jídelníčku (dětí i dospělých) už před více než 10 000 lety, kdy se krávy a kozy stanou domestikovanými zvířaty.

Pít mléko je „chyba“

Mléko jsme správně vůbec pít neměli! Jakmile ho jako savci přestaneme přijímat od matky, naše tělo ukončí tvorbu enzymu, který umožňuje štěpení mléčného cukru laktózy. Asi 60 % lidí na planetě tento odsud skutečně potká – mléko je pro ně v dospělosti nestravitelné.

Že ho pijete bez problémů? V tom případě jste nositelem genetické mutace, která se podle vědců objeví už okolo roku 10 000 př. n. l. v oblasti dnešního Turecka. A rozšíří se do celé Evropy! Tam kde je méně slunce, se tělo nejspíš snaží přijmout vitamín D jinou cestou.

blank
Jedna kráva nám za svůj život poskytne v průměru 35 000 litrů mléka. Foto: 127071 / Pixabay.

Klučičí a holčičí

Proč jsou muži a ženy vzhledem i povahově tak rozdílní? Podle vědců z Michiganské státní univerzity možná proto, že je matky krmily rozdílným mlékem! Experimenty nejprve provádí na opicích makak rhesus a už u nich se ukáže, že mléko matky mění své složení – podle toho, jestli porodila mládě samčího, nebo samičího pohlaví!

Mléko pro samce obsahuje více tuku, to pro samici je zase bohatší na vápník a lépe tak podporuje růst kostí.

Když poté vědci zanalyzují mléko keňských žen, podobný rozdíl tu najdou také. Pro chlapce se tvoří obecně mléko tučnější, i když u chudých matek je to překvapivě naopak – více tuku se v mléce dostává dívkám!

Původ záhady je zatím neznámý.

Pozor na čarodějnice!

Mléko se tvoří nejen čerstvým matkách – hormon prolaktin ho dokáže vyrobit i u miminek! Malé množství ho vytéká z bradavek asi u 5 % novorozenců, dívek i chlapců, a říká se mu mléko čarodějnic.

Právě čarodějnice podle bájí spícím dětem mléko kradou a používají ho k magii.

blank
Mateřské mléko pro holčičky má podle výzkumů jiné složení než to pro chlapce. Foto: esudroff / Pixabay.

Mají hroši růžové?

Mléko je bílé, jen hroši mají růžové! Skutečně, nebo jde jen o mýtus kolující internetem? Platí to druhé – všichni savci, včetně hrochů, vytvářejí zásadně bílé mléko!

Hroch má ale jinou zvláštnost. Jeho kůže vylučuje jakýsi sekret, který se na slunci zbarvuje dočervena. Není to pot ani krev, spíš ochranná směs látek, která jim slouží podobně jako opalovací krém.

Když se v roce 2013 objeví na facebookových stránkách časopisu National Geographic skutečně růžové hroší mléko, nejspíš bylo náhodou smíchané právě s touto speciální tekutinou.

Není pro kočku

Přiběhla kočka, nalij jí misku mléka.“ Kdepak, to rozhodně nedějte, protože mléko, především to kravské, je pro kočku škodlivé! Domácí šelma nemá enzymy k trávení laktózy, mléko tedy velmi zatíží její organismus a způsobí jí průjem.

A proč se tedy dávají kočky s mlékem odjakživa dohromady? K jejich smůle jim opravdu chutná! Kočky mají velmi vyvinutý smysl vycítit v mléčných výrobcích tuky a proteiny. Prostě jim voní, někdy i víc než maso.

blank
Kočce mléko nedávejte. I když jí chutná, její tělo ho velmi těžko tráví. Foto: 1899441 / Pixabay.

Zničte bakterie!

Zázračné mléko má přeci jen slabou stránku. Je skvělou živnou půdou pro množení bakterií, které mohou být pro člověka nebezpečné.

V minulosti se přes mléko přenáší řada nemocí, třeba smrtelná tuberkulóza! Tento problém naštěstí vyřeší francouzský vědec Louis Pasteur (1822 – 1895), když vynalezne metodu pasterizace.

Proti bakteriím v mléce ale lidé bojují už ve středovku. Jednoduše do něj hodí žábu! Funguje to – v její kůži jsou látky účinkující podobně jako antibiotika.

blank
Nosorožci mají nejdietnější mléko ze všech savců. Foto: Pexels / Pixabay.

Jiný živočich, jiné mléko

Nejčastěji pijeme jednoznačně to kravské. Nejspíš i proto, že krávy vyprodukují mléka skutečně obří množství. Kráva na farmě začne po otelení dávat až 20 až 40 litrů mléka denně.

Podobné složení má i mléko prasat. Proč ho tedy nepijeme od nich? Podojit prasnici, která má 14 drobných cecíků, by byla docela dřina. U krávy se čtyřmi dlouhými je to mnohem jednodušší.

Zatímco kravské mléko je pro mnoho lidí špatně stravitelné, kozí je na tom podstatně lépe (díky menšímu množství bílkoviny kaseinu). Složením je i podobnější lidskému!

Mléko od lidské matky má zhruba 4 % tuku. Tuleni však krmí svá mláďata mlékem obsahujícím až 60 % tuku, které připomíná spíš zubní pastu! Tuleň musí rychle zesílit, aby přežil v mrazivých vodách.

Naopak nejdietnější mléko má černý nosorožec – pouhých 0,2 % tuku. Souvisí to patrně s pomalým reprodukčním cyklem. Samice je březí déle než rok a mléko od ní mládě saje do dvou let života.

Skutečnou dobrotu si dopřávají mláďata klokanů dama. Jejich mléko obsahuje ze všech savců nejvíce cukru – zhruba 14 %, což je dvakrát více než u lidí. Namísto laktózy je tu však kombinace oligosacharidů.

Velmi ceněné je mléko oslí, které obsahuje až o 60 % více vitamínu C než kravské. Sýr z oslího mléka, nazývaný Pule patří k těm nejdražším na světě. 1 kg vyjde až na 25 000 Kč!

Foto: úvodní foto: Couleur / Pixabay 1 – 5: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Zeleninová polévka s těstovinami
panidomu.cz

Zeleninová polévka...

Výhodou této polévky je, že do ní můžete dát...
Naloupený poklad si slavný pirát do hrobu nevzal. Má to ale háček!
enigmaplus.cz

Naloupený poklad si slavný...

Olivier Levasseur (okolo 1689-1730) byl francouzský...
Tají Nesvačilová, že je těhotná?
nasehvezdy.cz

Tají Nesvačilová, že je...

Na první pohled by se mohlo...
Nemocnice duchů: Zůstávají zde duše mrtvých pacientů?
enigmaplus.cz

Nemocnice duchů: Zůstávají zde...

Přízraky zemřelých pacientů, křik a pláč vycházející z...
Vanda Hybnerová: Koním rozumím víc než chlapům
nasehvezdy.cz

Vanda Hybnerová: Koním rozumím...

Vanda Hybnerová (54) má v...
Nakonec jsem se odvážila být šťastná
skutecnepribehy.cz

Nakonec jsem se odvážila být...

Měla jsem pracovitého muže, dvě děti, pěkné bydlení,...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz

Pardubický kraj Vůně perníku,...

Ačkoli patří k těm menšímv...
3 dorty, které si podmanily svět
epochalnisvet.cz

3 dorty, které si podmanily...

Dorty se pečou od nepaměti. Ať už jsou s ovocem,...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Hermann Rorschach: Psychiatr, který uměl malovat
21stoleti.cz

Hermann Rorschach: Psychiatr,...

Kdyby Ulrich Rorschach, malíř a učitel...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha