Skip to content

Hrozilo Německo Habsburkům válkou kvůli nerovnému sňatku?

„Habsburský arcidům fungoval podle vojenských a politických směrnic. Byl uspořádán přísně podle sestupné posloupnosti,“ uvádějí současní rakouští autoři monografie o Františku Josefovi I. Michaela a Karl Vocelkovi.

Každá odchylka od zaběhnutého řádu se trestá.

Středobodem habsburského světa je císař. „Je to kus historie, velká postava potápějící se doby, která před tebou stojí; žádný velký člověk, ale velká historická postava… Člověk cítí jeho chladnou ruku…,“ nebere si servítky arcivévoda Leopold Ferdinand (1868–1935), který se odvážil vystoupit z rodinného kruhu a přijmout navzdory císaři občanské jméno Leopold Wölfling.

Každý týden se František Josef I. s arcivévody schází u večeře, která však mnohem spíše než příjemné rodinné setkání připomíná panoptikum. Všichni účastníci v nažehlených uniformách, konverzace minimální, nálada vypjatá.

Co se při tom honí hlavou arcivévodovi Františku Ferdinandovi d´Este (1863–1914), následníkovi trůnu, nemá císař ani ponětí. Zatím…

V habsburské monarchii se vše točí kolem císaře. Pokud má některý z arcivévodů vlastní hlavu, klepne ho František Josef I. přes prsty.

Ženu si nechce vychovávat František Ferdinand d´Este se stává dědicem monarchie po tragické smrti korunního prince Rudolfa (1858–1889) v Mayerlingu. Do té doby vedl příjemný mládenecký život, teď na něj však podnikají hon všechny evropské vdavekchtivé princezny.

„Samé sedmnáctileté nebo osmnáctileté fifleny, jedna ošklivější než druhá. Abych si sám vychovával svoji ženu, na to jsem příliš starý, na něco takového nemám čas ani chuť,“ prohlašuje arcivévoda před jedním ze svých přátel.

František Ferdinand d´Este se stal dědicem trůnu po tragické smrti prince Rudolfa (na obr.).

Pak konečně potkává tu pravou. Na pražském plese jeho pozornost uchvátí hraběnka Žofie Chotková z Chotkova a Vojnína (1868–1914). Táhne jí již na třicet, působí odtažitě, nesplňuje žádný z dobových ideálů krásy, přesto z ní arcivévoda nedokáže spustit oči.

„Ona, nebo žádná jiná,“ je rozhodnutý František Ferdinand.

I přes všechny překážky bylo manželství Františka Ferdinanda s Žofií Chotkovou mimořádně šťastné a požehnané dětmi.

Jiný právní řád „Císař František Josef I. stavovsky nerovné sňatky zásadně odmítal. Arcivévodům, kteří se domnívali, že láska a soukromé štěstí jsou pro manželství důležitější než povinnosti člena panovnického domu, odmítl dát souhlas a dal jim pocítit všechny důsledky,“ připomíná současná rakouská historička Martina Winkelhoferová.

Obvykle to znamená, že neposlušné arcivévody císař zbaví všech vojenských hodností, titulu „císařská výsost“, a hlavně jim zarazí apanáž. Jenže tohle je zcela jiný případ. Vždyť jde o následníka trůnu.

Jeho nerovný sňatek by mohl mít katastrofální následky, třeba i rozpad monarchie! „Právní řád uherské části monarchie například neznal pojem stavovsky nerovné choti panovníka. Takže Žofie by se sice nikdy nemohla stát rakouskou císařovnou, docela dobře by však mohla být korunována na uherskou královnu,“ připomíná Winkelhoferová.

Německý císař Vilém II. se nestačí divit, co se ve Vídni děje.

Rozčílený spojenec Na nohou jsou kvůli možnému nerovnému sňatku habsburského následníka trůnu také další evropské monarchie. Neklid zavládne v Anglii a zejména v německém císařství, které je největším spojencem Rakouska-Uherska na mezinárodní scéně.

„Po smrti starého císaře by se daly očekávat události, které by spojenectví obou zemí ovlivnily víc, než si veřejnost dokáže představit,“ vyhrožuje ve Vídni německý vyslanec. František Ferdinand si však trvá na svém – ožení se s Žofií Chotkovou.

Správně tuší, že mu bude muset František Josef I. nakonec ustoupit. Z následníků si v rodině nemůže zrovna dvakrát vybírat. Nakonec císař kývne. Ještě před svatbou však arcivévoda musí podstoupit ponižující proces, při němž se vzdává všech nástupnických práv pro děti, které se narodí z jeho vztahu s Žofií.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Katastrofa klepe na dveře
21stoleti.cz

Katastrofa klepe na dveře

Scénář jako z katastrofického...
Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Jaká plemena se dožívají nejvyššího věku?
nasehvezdy.cz

Jaká plemena se dožívají...

Asi každý by rád, aby se jeho psí mazlíček, pokud je...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Summerwind: Z kdysi honosného sídla je dnes strašidelná ruina
enigmaplus.cz

Summerwind: Z kdysi honosného...

Některé strašidelné domy jsou děsivé...
VIP menu po celé Praze
iluxus.cz

VIP menu po celé Praze

Café Buddha působí na pražském rozvozovém trhu...
Covid, nebo chřipka? Jak to poznat?
nasehvezdy.cz

Covid, nebo chřipka? Jak to...

Protože Covid-19 je dosud ne moc známé onemocnění,...
Komár, největší zabiják současnosti!
epochalnisvet.cz

Komár, největší zabiják...

Nejsou velcí ani silní jako tygři, ani jedovatí jako...
Jsme připraveni na střet s UFO. Snad k němu ale nedojde, oznámil Donald Trump
enigmaplus.cz

Jsme připraveni na střet s...

Na případné setkání a konfrontaci s...
Umění ve skalách: Kopicův statek
epochanacestach.cz

Umění ve skalách: Kopicův...

Kopicův statek, jedna z...
Panda proti pandě
21stoleti.cz

Panda proti pandě

Černobílé pandy jsou mezi zoology velice...
Nevídané schopnosti buddhistických mnichů
enigmaplus.cz

Nevídané schopnosti...

Určité dovednosti, které praktikují...