Skip to content

Hrozilo Německo Habsburkům válkou kvůli nerovnému sňatku?

„Habsburský arcidům fungoval podle vojenských a politických směrnic. Byl uspořádán přísně podle sestupné posloupnosti,“ uvádějí současní rakouští autoři monografie o Františku Josefovi I. Michaela a Karl Vocelkovi.

Každá odchylka od zaběhnutého řádu se trestá.

Středobodem habsburského světa je císař. „Je to kus historie, velká postava potápějící se doby, která před tebou stojí; žádný velký člověk, ale velká historická postava… Člověk cítí jeho chladnou ruku…,“ nebere si servítky arcivévoda Leopold Ferdinand (1868–1935), který se odvážil vystoupit z rodinného kruhu a přijmout navzdory císaři občanské jméno Leopold Wölfling.

Každý týden se František Josef I. s arcivévody schází u večeře, která však mnohem spíše než příjemné rodinné setkání připomíná panoptikum. Všichni účastníci v nažehlených uniformách, konverzace minimální, nálada vypjatá.

Co se při tom honí hlavou arcivévodovi Františku Ferdinandovi d´Este (1863–1914), následníkovi trůnu, nemá císař ani ponětí. Zatím…

V habsburské monarchii se vše točí kolem císaře. Pokud má některý z arcivévodů vlastní hlavu, klepne ho František Josef I. přes prsty.

Ženu si nechce vychovávat František Ferdinand d´Este se stává dědicem monarchie po tragické smrti korunního prince Rudolfa (1858–1889) v Mayerlingu. Do té doby vedl příjemný mládenecký život, teď na něj však podnikají hon všechny evropské vdavekchtivé princezny.

„Samé sedmnáctileté nebo osmnáctileté fifleny, jedna ošklivější než druhá. Abych si sám vychovával svoji ženu, na to jsem příliš starý, na něco takového nemám čas ani chuť,“ prohlašuje arcivévoda před jedním ze svých přátel.

František Ferdinand d´Este se stal dědicem trůnu po tragické smrti prince Rudolfa (na obr.).

Pak konečně potkává tu pravou. Na pražském plese jeho pozornost uchvátí hraběnka Žofie Chotková z Chotkova a Vojnína (1868–1914). Táhne jí již na třicet, působí odtažitě, nesplňuje žádný z dobových ideálů krásy, přesto z ní arcivévoda nedokáže spustit oči.

„Ona, nebo žádná jiná,“ je rozhodnutý František Ferdinand.

I přes všechny překážky bylo manželství Františka Ferdinanda s Žofií Chotkovou mimořádně šťastné a požehnané dětmi.

Jiný právní řád „Císař František Josef I. stavovsky nerovné sňatky zásadně odmítal. Arcivévodům, kteří se domnívali, že láska a soukromé štěstí jsou pro manželství důležitější než povinnosti člena panovnického domu, odmítl dát souhlas a dal jim pocítit všechny důsledky,“ připomíná současná rakouská historička Martina Winkelhoferová.

Obvykle to znamená, že neposlušné arcivévody císař zbaví všech vojenských hodností, titulu „císařská výsost“, a hlavně jim zarazí apanáž. Jenže tohle je zcela jiný případ. Vždyť jde o následníka trůnu.

Jeho nerovný sňatek by mohl mít katastrofální následky, třeba i rozpad monarchie! „Právní řád uherské části monarchie například neznal pojem stavovsky nerovné choti panovníka. Takže Žofie by se sice nikdy nemohla stát rakouskou císařovnou, docela dobře by však mohla být korunována na uherskou královnu,“ připomíná Winkelhoferová.

Německý císař Vilém II. se nestačí divit, co se ve Vídni děje.

Rozčílený spojenec Na nohou jsou kvůli možnému nerovnému sňatku habsburského následníka trůnu také další evropské monarchie. Neklid zavládne v Anglii a zejména v německém císařství, které je největším spojencem Rakouska-Uherska na mezinárodní scéně.

„Po smrti starého císaře by se daly očekávat události, které by spojenectví obou zemí ovlivnily víc, než si veřejnost dokáže představit,“ vyhrožuje ve Vídni německý vyslanec. František Ferdinand si však trvá na svém – ožení se s Žofií Chotkovou.

Správně tuší, že mu bude muset František Josef I. nakonec ustoupit. Z následníků si v rodině nemůže zrovna dvakrát vybírat. Nakonec císař kývne. Ještě před svatbou však arcivévoda musí podstoupit ponižující proces, při němž se vzdává všech nástupnických práv pro děti, které se narodí z jeho vztahu s Žofií.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Promarnila svou životní šanci?
nasehvezdy.cz

Promarnila svou životní šanci?

Na muže měla vždycky...
Incident z Alenconu: Přistálo na kopci UFO?
epochalnisvet.cz

Incident z Alenconu:...

Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský...
Otec Amy Winehouse prý stále vídá jejího ducha
enigmaplus.cz

Otec Amy Winehouse prý stále...

Známá zpěvačka Amy Winehouse zemřela již před...
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz

Dům roku, který se zrodil ve...

Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
České retro v Nota Bene
iluxus.cz

České retro v Nota Bene

Restaurace Nota Bene na pražské křižovatce I.P....
Bratří Pansiniovi – jde o případ teleportace?
enigmaplus.cz

Bratří Pansiniovi – jde o...

Jeden italský rybář hrůzou vytřeští...
Taneční hodiny
skutecnepribehy.cz

Taneční hodiny

Z balkonu jsem pozorovala...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Astronomové poprvé spolehlivě zaznamenali disk hmoty umožňující vznik měsíců kolem extrasolární planety
21stoleti.cz

Astronomové poprvé spolehlivě...

Díky radioteleskopu ALMA se astronomům vůbec...