Domů     Hnus nebo odvaha? 3 šokující umělecká díla
Hnus nebo odvaha? 3 šokující umělecká díla
12.12.2023

Do newyorské výstavní síně Central Palace kráčí davy lidi. Všichni se těší na uměleckou soutěž, která se v tamních prostorách koná. Úsměv na tváři má také Marcel Duchamp, jež chce pobavit kolegy, a tak pod pseudonymem přihlásí své dílo s názvem Fontána. Po pár hodinách naštvaně práská dveřmi.

Přiznaná nahota

Co: Olympia

Autor: Édouard Manet

Rok vzniku: 1863

Ti dva mají podobná jména, malují však úplně jinak. I přesto podniká Claude Monet (1840-1926) nebývalé úsilí, aby zachránil obraz svého zesnulého kolegy Édouarda Maneta (1832-1883). Skandály ověnčenou Olympii nakonec zachrání!

Chcete mě?

Francouze ani tak nenadzvednou bílá ňadra či naznačené ohanbí. Mnohem více je pobouří vyzývavý výraz ženy na obří olejomalbě. Okamžitě se dovtípí, že jde o lehkou ženu.

Napovídá tomu třeba orchidej ve vlasech, orientální šátek či samotné jméno Olympia, jež je konce 19. století spojeno právě s pařížskými lehkými děvami. Manet se však inspiruje u italského malíře Tiziana (1488/1490-1576), pár věcí však změní.

Svůj výtvor například zaopatří černou kočkou, tedy tvorem, jenž je spojen s promiskuitou. Navíc je i černošská služka, která ženě přináší květiny. „Viděli jste, jak je hubená? To je děs!“ soptí básník Charles Baudelaire (1821-1867).

Manet svůj obraz sice namaluje už v roce 1863, světlo světa ale spatří až o dvě léta později. A okamžitě se na něj vrhají kritici. Kontroverze neutichají ani po malířově smrti, tehdy vlastnictví přechází na vdovu, ta se rozhodne dílo v roce 1890 prodat.

Tím zaktivuje Maneta, jenž uspořádá veřejnou sbírku a nastřádá 19 415 franků! Louvre ale dílo odmítne, a tak ho pověsí v lucemburské galerii. Cestu zpět do Francie si nachází až v průběhu 20. století.

Manetova Olympia vyvolá pořádné pozdvižení. (Édouard Manet / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Manetova Olympia vyvolá pořádné pozdvižení. (Édouard Manet / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Inspirace z nevěstince

Co: Avignonské slečny

Autor: Pablo Picasso

Rok vzniku: 1907

Pokud bychom chtěli vidět Avignonské slečny od Pabla Picassa (1881-1973), museli bychom nasednout na letadlo a vyrazit do New Yorku. V tamní galerii totiž jeden ze šokujících obrazů visí.

Geometrie v akci

Průkopník kubismu stvoří monstrózní dílo, které má na výšku více než dva metry! Stojí za ním ale hromada práce, protože Picasso kreslí stovky skic a většina z nich končí v koši. Na plátno převede pět různých žen v rozličných polohách.

Sám malíř uvede, že ho inspiruje procházka kolem jednoho z barcelonských nevěstinců. „To je snad špatný vtip,“ uleví si Henri Matisse (1869-1954), o rok později se ale Picassovým dílem nechá ovlivnit.

Spousta kritiků však netuší, že malíř každou postavu geometricky promýšlí, zároveň do svého díla skrývá odkazy na staré iberské umění. Obraz poprvé vystaví v roce 1916, následně je plátno srolováno a musí vydržet až do meziválečného období. Tehdy jsou Avignonské slečny prodány za 25 tisíc franků.

Pablo Picasso rád razí nové cesty a zároveň pobuřuje společnost. (Vea y Lea / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Pablo Picasso rád razí nové cesty a zároveň pobuřuje společnost. (Vea y Lea / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Prostě záchod

Co: Fontána

Autor: Marcel Duchamp

Rok vzniku: 1917

Umělec Marcel Duchamp (1887-1968) Ameriku pořádně pobaví. Do jedné ze soutěží totiž přihlásí svůj výtvor – sněhobílý pisoár. Instalaci trefně pojmenuje Fontána.

Pisoár? Vyhodit!

Celý příběh je vlastně prostý, Duchamp kráčí po 5th Avenue a zapluje do jednoho z obchodů. A právě tam si pořídí pisoár, který donese do ateliéru a dumá. Pootočí ho našikmo a pár tahy připíše „R. Mutt 1917“.

„Chtěl jsem nějaké hezké jméno, tak jsem zvolil Richard,“ komentuje tajemné písmeno R. Tím ale všechno začíná, protože Duchamp se přihlásí na výstavu Společnosti nezávislých umělců.

V organizaci dokonce zastává několik funkcí, a tak volí raději pseudonym. Další sled událostí mu bere vítr z plachet. Porotci kroutí hlavou a Fontánu sice přijmou, odmítnou ji však vystavit. Rozlícený umělec ve zlosti opouští výstavu i celý spolek!

Nadále se ale svým pisoárem chlubí, než se za nejasných okolností ztratí. Podle jedné báchorky ho vyhodí uklízeč, když Fontánu považuje za odpad. Duchamp se nakonec v 50. letech nechá přemluvit a udělá několik replik. Fontána je dodnes považována za přelomový výtvor 20. století.

Naštvaný Duchamp soutěž opustí, jeho dílo je totiž vyřazeno. (National Portrait Gallery / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Naštvaný Duchamp soutěž opustí, jeho dílo je totiž vyřazeno. (National Portrait Gallery / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Foto: wikimedia.commons Titulka (Alfred Stieglitz / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,