Domů     Vitamín D: Strážce kostí, zdraví i psychiky
Vitamín D: Strážce kostí, zdraví i psychiky

Když se v 18. století lidé stěhují ze sluncem zalitých polí a pastvin do továren a domů ve městech, začne přibývat případů nemoci, která vede k deformaci kostí.

Právě křivice stojí na počátku cesty k objevu vitamínu D. Jaký je jeho příběh a co se stane, když ho máme v těle nedostatek?

Historie objevu tohoto vitamínu je o něco zdlouhavější a složitější, než tomu bylo u většiny ostatních. Dnes se jeho nedostatek vědci nezdráhají za pandemii, protože různým stupněm je zasažena více než polovina populace na naší planetě. Pro tělesné zdraví je přitom vitamín D velmi důležitý.

Obrázek kostry dítěte postiženého křivicí mluví za vše.(Foto: Job Lewis Smith / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Obrázek kostry dítěte postiženého křivicí mluví za vše.(Foto: Job Lewis Smith / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Když kosti volají o pomoc

Naše tělo je schopné produkovat vitamín D, nejsme tedy zcela závislí na jeho získávání z potravy, jako je tomu u jiných vitamínů. K jeho „výrobě“ potřebujeme hlavně sluneční paprsky.

Ultrafialové záření spouští chemickou reakci v kůži, která vytváří vitamín D3. Ten se přesune do jater a ledvin, aby se posléze přeměnil na biologicky aktivní formu vitamínu D. Jeho nedostatečné množství v těle má dopad hlavně na kosti a způsobuje jejich řídnutí a křehkost.

Už na konci 17. století je popsáno onemocnění, které způsobuje jejich deformaci a postihuje hlavně děti.

O století později se stává tato nemoc doslova epidemií, protože lidé začnou trávit více času v budovách a ve velkých městech, kde jsou méně vystaveni slunečnímu záření.

Objev vitamínu D je úzce spjat právě s výzkumem příčiny a prevence dětské křivice, jak je onemocnění později pojmenováno.

I dnes se můžeme na některých místech světa setkat s projevy křivice.(Foto: DRPEDS / commons.wikimedia.org / volné dílo)
I dnes se můžeme na některých místech světa setkat s projevy křivice.(Foto: DRPEDS / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Důležité je slunce

Na konci 19. století se vědci začínají zabývat myšlenkou, že pokud lze některým dalším rozšířeným chorobám té doby, tedy například kurdějím nebo beri-beri (neurologické onemocnění), předcházet a také je léčit některými potravinami, jako jsou citrusové plody (s obsahem vitamínu C) a celozrnná rýže (obsahující vitamín B1), bylo by to možné i v případě křivice.

A nakonec je jejich hypotéza potvrzena: ukáže se, že olej z tresčích jater obsahuje látku, která je proti křivici účinná. Poněkud je překvapí fakt, že vystavení slunečnímu záření je také vhodným způsobem v léčbě a prevenci tohoto onemocnění.

Nakonec dojdou k tomu, že stačí jíst vhodné jídlo, které bylo navíc vystaveno slunci. Proto se ozařování některých potravin ultrafialovým zářením a pobyt na slunci nadlouho stane standardní praxí pro prevenci a léčbu křivice.

Vitamín D vědci identifikují a lépe poznají v letech 1922 až 1936 a poté výzkum dále pokračuje.

V čem ještě pomáhá?

Kromě jeho zásadního dopadu na zdraví kostí se vitamínu D přisuzuje rovněž vliv na posílení imunitního systému, takže může pomoci organismu bránit se nemocem, od banálních infekcí až po závažná onemocnění, jako je třeba rakovina, kardiovaskulární choroby, cukrovka nebo demence.

Podle výsledků jiných výzkumů by mohl mít rovněž potenciál pomáhat bojovat proti depresi.

Lidé, kteří se málo pohybují na slunci, případně osoby s některými chronickými onemocněními jater, ledvin nebo střev, by měli doplňovat vitamín D pomocí potravin a to zejména živočišného původu.

Jeho vhodnými zdroji jsou hlavně tučné ryby, vaječné žloutky, červené maso, játra, mléko, obiloviny, ale třeba také houby nebo kakao. Lze ho tělu dodávat i pomocí doplňků stravy, což se vyplatí hlavně v zimních měsících.

Pokud trpíte nedostatkem vitamínu D, můžete si zakoupit doplňky stravy s jeho obsahem.(Foto: PublicDomainPictures / Pixabay)
Pokud trpíte nedostatkem vitamínu D, můžete si zakoupit doplňky stravy s jeho obsahem.(Foto: PublicDomainPictures / Pixabay)

Jak se projevuje nedostatek vitamínu D?

Nejčastějšími symptomy deficitu vitamínu D jsou bolesti kostí a svalů i svalová slabost či křeče, což zejména u starších lidí může vést k pádům a zlomeninám křehkých kostí.

Dalším projevem nedostatku vitamínu D je velká únava i změny nálady ve smyslu deprese, může se přidat i nadměrné pocení a to především na hlavě. Někdy se však nedostatek neprojevuje nijak výrazně.

Množství vitamínu D v těle je možné si nechat zkontrolovat pomocí krevního testu.

Foto: Pixabay, commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Photo Mix / Pixabay)
Související články
Věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
historie
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
záhady a tajemství
Bulharská svatyně Beglik Tash: Posvátné centrum pozitivní energie?
Svatyně Beglik Tash je archeologická lokalita, nacházející se v Bulharsku. Tato svatyně je známá svými skalními mohylami, reliéfy a neolitickými menhiry. Beglik Tash se nachází na úpatí hory Strandža, v blízkosti přírodní rezervace Ropotamo. Najdeme ji asi 40 kilometrů od Burgasu a pět kilometrů od známého letoviska Primorsko, v blízkosti bývalé rezidence Perla, což bylo […]
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.