Domů     Gastroenterologie: Od běžných nevolností až po nejzávažnější diagnózy
Gastroenterologie: Od běžných nevolností až po nejzávažnější diagnózy
21.3.2022

Tento medicínský obor diagnostikuje a léčí velice široké spektrum obtíží a chorob celého zažívacího traktu. Tedy trávicí trubice od jícnu po řitní otvor a dvě velké a k životu nezbytné žlázy:

játra a slinivku břišní, které vytvářejí enzymy a k fungování trávicí trubice neoddělitelně patří.

Naprostá většina obtíží zažívacího traktu je spojena s nevolnostmi, říháním, bolestmi břicha, obtížemi s přijímáním potravy i jejím vyměšováním. V lepším případě si za řadu z nich můžeme sami – nevhodnými stravovacími návyky, obezitou a všudypřítomným stresem.

Značná část obtíží je dána zhoršenou imunitou. Nebezpečím je, že řada závažných nemocí zažívacího traktu se nedemonstruje specifickými potížemi, tedy je může nemocný dlouho přehlížet a zlehčovat.

Což se rozhodně nevyplácí a pouhé léky na bolest nejsou řešením, je třeba návštěva gastroenterologie.

U jícnu (válcovitá trubice dlouhá 25 centimetrů s průměrem 1,5 cm se dělí na hrtanovou, hrudní a břišní část) se nejčastěji objevují záněty sliznice jícnu, pálení žáhy, reflux, kdy se vrací strávené jídlo z žaludku zpět, ale i jícnový vřed, při němž hrozí krvácení a protržení stěny jícnu.

Zhoubný nádor patří ke vzácným onemocněním (0,7 % všech typů) a až 4x častěji postihne muže. Na nemoci jícnu může upozorňovat bolest na hrudi a zvýšená kazivost zubů.

U refluxu se obvykle nasazují léky na snížení tvorby kyseliny chlorovodíkové v žaludku, u zánětů antivirotika a antimykotika, ať už je příčina onemocnění jakákoliv, vždy by mělo dojít k dietní úpravě stravy.

Žaludek – vakovitý, dutý orgán – mechanicky (segmentačními pohyby) a chemicky (enzymy) zpracovává přijatou potravu. Jeho bolestivost patří mezi symptomy, je potřeba hledat příčiny.

K nejčastějším patří překyselení (dyspepsie žaludku), poškození trávicího traktu, otrava jídlem či alkoholem, dlouhodobé a nadměrné užívání léků či závažné onemocnění.

K nim patří žaludeční a dvanácterníkové vředy, gastritida (zánět žaludku), žlučníkové kameny, Crohnova choroba, celiakie, rakovina žaludku.

Human digestive system with color background
Human digestive system with color background

Játra – největší orgán těla váží kolem 1500 g a představuje asi 2 % hmotnosti lidského těla.

Jsou zároveň centrálním orgánem látkové výměny (metabolismu) – hrají klíčovou roli v metabolismu sacharidůtuků i bílkovin.

Tato trávicí žláza produkuje žluč, zároveň je i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony.

Ukládají se v nich glykogenželezo a některé vitamíny a minerály, jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plazmy a nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu.

V klidu játry protékají až dva litry krve za minutu.

Selhání jaterních funkcí je život ohrožující stav, rychle dochází ke zhroucení vnitřního prostředí organismu, objevují se otoky, ascites, krvácivé stavy a poruchy funkce mozku.

Naši populaci trápí dvě základní diagnózy, které vedou ke vzniku cirhózy: poškození jater alkoholem a poškození nadměrným ukládáním tuku.

Nadměrným ukládáním tuku v játrech trpí 25 % populace a až 75 % pacientů s cukrovkou, která je velice rozšířenou civilizační nemocí a je skrytou hrozbou do budoucna.

Poškození jater se vyvíjí pomalu, často desetiletí, ale u části pacientů nevyhnutelně přechází do stadia jaterní cirhózy či rakoviny jater. Problém je, že většina pacientů o své jaterní chorobě neví. Přitom vyšetření je velmi jednoduché, je součástí ultrazvukového vyšetření.

Poškozená játra nadměrnou konzumací alkoholu má v ČR asi 8 % populace. Diagnostika a naprostá abstinence jsou jedinou možností, jak postup nemoci zpomalit a celý proces selhávání jater zastavit či oddálit.

Samozřejmě se mohou objevit i další závažná onemocnění jater jako jsou nádorové choroby tohoto orgánu.

Slinivka břišní neboli pankreas je plochý, nepárový orgán uložený hluboko v dutině břišní. Tento životně důležitý vnitřní orgán má protáhlý tvar, měří 12 až 16 centimetrů a váží 60 až 90 gramů.

Naprostá většina její tkáně vytváří enzymy štěpící cukry, tuky a bílkoviny.

K aktivaci enzymů dochází v tenkém střevě, kde podpoří rozklad živin na látky, které je tělo schopné vstřebat. Pouze 1,5 % objemu pankreatu tvoří buňky, které produkují důležité hormony jako inzulin a glukagon.

Zatímco inzulin snižuje hladinu cukru v krvi, glukagon ji naopak zvyšuje.

Společně se podílí na udržování správné koncentrace glykémie (hladina glukózy v krvi).

Slinivka pracuje doslova do posední chvíle, o čemž svědčí i skutečnost, že teprve v situaci, kdy poškození zasáhne více než 90 % objemu orgánu, pocítí nemocný obtíže. Nadýmání, nutkání ke zvracení a silné bolesti břicha.

Jedná se buď o pankreatitidu (zánět slinivky) nebo nádor. Akutní zánět slinivky břišní trápí nejčastěji muže ve věku 30-50 let, stále častěji se posouvá do mladších věkových skupin.

Za 80 % akutních zánětů slinivky je zodpovědná buď nadměrná konzumace alkoholu nebo výskyt žlučových kamenů, které blokují žlučový vývod.

Na vině však bývá také zvýšený příjem tučného jídla, tupý úder do břicha či jiné onemocnění (tuberkulózaspálasyfilis).

Cronický zánět slinivky břišní (chronická pankreatitida) představuje dlouhodobé onemocnění, při němž dochází k postupné přeměně zdravé tkáně slinivky v tuhé vazivo.

Akutní zánět slinivky vyžaduje rychlou lékařskou pomoc a hospitalizaci, protože tento život ohrožující stav může během několika hodin způsobit i smrt pacienta.

Přesný mechanismus vzniku pankreatitidy prozatím není známý, ale důležitou roli zde hraje genetika.

Riziko rozvoje zánětu slinivky břišní stoupá u pacientů, kteří se potýkají se žlučovými kameny, trpí nádorem jiného orgánu dutiny břišní nebo se karcinom vyskytl u někoho z rodiny.

Mezi další rizikové faktory patří vyšší konzumace alkoholu, kouření, obezita, virové infekce, úrazy nebo třeba operační výkony v oblasti slinivky.

V posledních letech stoupá v populaci i výskyt rakoviny slinivky. České republice jí onemocní cca 15–20 pacientů na 100 000 obyvatel.

Až 80 % karcinomů je diagnostikováno již v pokročilém stádiu, kdy pacienti mají metastázy v jiných orgánech, především v játrech či na plicích. Je to dáno tím, že se tato zhoubná nemoc léta neprojevuje žádnými varovnými příznaky.

Proto patří mezi nejzákeřnější nádory vůbec, pouze asi 1 % pacientů přežije 5 let po stanovení diagnózy a ostatní do jednoho roku. Česká republika je ve výskytu rakoviny slinivky na 6. místě v Evropě.

Foto: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu, […]
Věda a technika
V čem na Měsíc? Výrobu skafandrů drží v rukou módní značky!
Na Měsíci zatím bez skafandru nepřežijeme. A jestli nám sluší, nebo ne, bychom asi v zásadní chvíli neřešili. Mají tyto funkční obleky vůbec něco společného s módou? Rozhodně ano! Na návrat lidí na Měsíc čekáme už přes 50 let. Příprava mise Artemis III, která tam má dopravit posádku poprvé i s ženskou účastí, je však […]
Věda a technika
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
reklama
věda a technika
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Pražské metro: Mizející tajemno
Pražské metro není jen dopravním prostředkem, ale také svědkem složitých dějin města. Jeho výstavba byla úzce svázána s politickými a ekonomickými změnami, které Praha zažívala v druhé polovině 20. století. Původní koncepce metra, která vznikla již v 50. letech, byla ovlivněna tehdejším architektonickým stylem a ideologiemi. Ačkoliv se design některých stanic časem změnil, například v […]
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
Kdo je vůbec prvním alchymistou? Těžko říct, ale prvním, který dosáhne slávy napříč tisíciletími, se stane čínský filozof, historik, politik, přírodovědec, geograf, astrolog Cou Jen (305–240 př. n. l.). Čínská alchymie má jasný cíl: Vyrobit elixír, který prodlouží věk a v ideálním případě zajistí nesmrtelnost. A tohoto cíle se nepustí téměř 2000 let své existence, […]
Naznačuje podle konspirátorů něco americká pečeť?
Podle konspirátorů je Nový světový řád úzce spojen již se samotným vznikem USA, neboť i to bylo prý dílem svobodných zednářů či iluminátů. A potvrzovat to má i nápis na rubu státní pečeti USA. Jenže je to skutečně pravda? Novus ordo seclorum, tedy nový řád věků, je jedno ze dvou hesel použitých na rubu státní […]
Kdo ovlivňuje světové dění?
Je řešení globálních problémů opravdu v rukách úzké skupiny lidí? Scházejí se každý rok – ti nejvyšší z nejvyšších – a řeší aktuální světové dění. Říká se jim skupina Bilderberg a už několik desítek budí obavy. Co na schůzích řeší, že se veřejnost nesmí dozvědět, o čem jednají? Opravdu tahají za nitky světového dění? Podle konspirátorů […]
Chemtrails aneb co se na nás sype z oblohy?
Proč vznikla konspirace, že letouny rozprašují nebezpečné látky? Stačí se podívat na oblohu a vždy tam objevíme nějakou dlouhou bílou čáru. Letadla letící ve výšce 8 až 12 kilometrů za sebou totiž v prostředí s dostatečnou vlhkostí nebo nízkou teplotou zanechávají kondenzační stopu v podobě vodních kapek či ledových krystalků, které vznikají po promíchání chladného […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz