Skip to content
reklama
reklama

La Bocca della Verità: Kdo lže, ten krade a může přijít o ruku!

Mladá princezna Anna, v podání Audrey Hepuburnové, má jednou nastoupit na trůn. Během státní návštěvy Říma se rozhodne toulat křivolakými uličkami italské metropole. V přítmí lamp na ní naráží novinář Joe Bradley, jehož pro změnu ztvární Gregory Peck.

Den na to žurnalista provádí aristokratku městem, krátce se zastaví také u zlověstných Úst pravdy neboli v italštině La Bocca della Verità.

Na scénu z romantické komedie Prázdniny v Římě pomalu usedá prach. Římská památka ale zůstává na svém místě a každoročně přiláká stovky turistů! Opravdu Ústa pravdy rozeznají, kdy návštěvník nemluví pravdu?

Překvapivě těžký nález

Prastarý detektor lži má svůj aktuální domov v podloubí římského kostela Santa Maria Cosmedin, který stojí na území antického Forum Boarium (Dobytčího trhu). V těsně blízkosti se rovněž nachází odpadní stoka Cloaca Maxima. Kolem 1. století se tu usazují řečtí obchodníci, nedaleko vzniká sloupová hala, která slouží jako výdejna obilí pro chudé. V pozdějších letech oblast prochází výraznou přestavbou a náměstí vévodí kostelík zasvěcený Panně Marii.

Svatostánek z 8. století ale zpustoší Normané a začíná se rozpadat. Nakonec zasahuje papež Gelasius II. (1060–1119) , ten starobylou stavbu opatří jednou z nejvyšších věží v tehdejším Říme. Bohatí mecenáši zase zafinancují nádhernou mramorovou dlažbu.

Během oprav dělníci přitáhnou zvláštní kus kamene. Váží téměř 1,5 tuny, na výšku mu naměříme 175 centimetrů. Na kulatině je vyobrazen neznámý muž, který má místo očí a pusy díry. Antický pozůstatek pracovníci opřou o zeď kostela, kde vydrží až do roku 1632.

blank
Ikonická Ústa pravdy se nachází v podloubí jednoho z římských kostelů.(Zdroj:Globustut/ wikimedia.commons. org / CC BY-SA 4.0)

Není to Leonardo?

Nepřátelsky vypadající obličej patří s největší pravděpodobností řeckému titánovi Okeanovi, který vládne všem sladkovodním zdrojům. Někdo masku připodobňuje k římskému bohovi Merkurovi, konspirační teoretici zase ukazují na Leonarda da Vinci (1452–1519). Slavného myslitele ale můžeme zcela jistě vyškrtnout, protože památka pochází z antických časů. Historici ale neví její přesné využití, a tak navrhují několik alternativ. Mezi nejpravděpodobnější patří poklop pro odvod odtékající vody do kanalizace.

Takovéto „špunty“ mají většinou podobu pohanských božstev, což Ústa pravdy splňují. Další oblíbená teze je také provázána s bohy. Trhovci mají používat obrovský kus mramoru pro odsávání krve z dobytka, jež chtějí později obětovat.

„Mohlo se jednat o vrchní díl fontány, která byla před Merkurovým chrámem, a k níž chodili přísahat poctivost,“ hledají historici řešení.

blank
Nesmrtelnost jim zařídí hollywoodský snímek Prázdniny v Římě.(Zdroj:Screenshot Licencing/ wikimedia.commons. org / Volné dílo)

Za vším hledej ďábla

A právě počestnost Ústa pravdy prověřují. Existuje spoustu legend, které se na tajemný objekt vážou. Například císař Julianus (331–363) chce obnovit v Římě pohanství, tuto myšlenku mu údajně vnukne právě tajemný poklop, za jehož autorstvím hledejme ďábla.

Panovník strká ruku do kamenných úst, zlé síly poznají, že cizoložil! Aby mu nemusely useknout ruku, chtějí něco na oplátku a Julianus údajně souhlasí. Na trůně však vydrží pouhé tři roky a vykořenit křesťanství se mu nepodaří.

Římem se tak začne tradovat báchorka, v níž lidé přichází o ruku, pokud ji strčí do Úst pravdy a někdy v minulosti lhali. Tajemný artefakt zažívá první vlnu popularity koncem 15. století. Po stěhování v roce 1632 získává těžký poklop své současné místo.

Zájem zvědavců posiluje také snímek Prázdniny v Římě z roku 1953 s Audrey Hepburnovou (1929–1993).

Foto: wikimedia.commons Titulka (Zdroj: Attilla Terbócs/ wikimedia.commons.org / CC BY 2.5)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Kdy mě začnou respektovat?
skutecnepribehy.cz

Kdy mě začnou respektovat?

Byla jsem vychovaná pod...
Zapečené filé se zeleninovou krustou
tisicereceptu.cz

Zapečené filé se...

Ingredience 2 ks velkých brambor 2 mrkve 8...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Vymění ji tanečník brzy za mladší?
nasehvezdy.cz

Vymění ji tanečník brzy za...

Další měsíce...
Manžel ji vyměnil za ragbistku!
nasehvezdy.cz

Manžel ji vyměnil za...

Krachem manželství...
Podivné stopy u řeky Exe v Devonu v Anglii: Zanechal je zde ďábel?
enigmaplus.cz

Podivné stopy u řeky Exe v...

Něco zvláštního se stalo chladné noci 8....
Proč bylo v bájné Hyperborey tolik sebevražd?
enigmaplus.cz

Proč bylo v bájné Hyperborey...

Kdesi na severu, snad už u polárního...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Co skrývají tajemné geoglyfy?
21stoleti.cz

Co skrývají tajemné geoglyfy?

Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...