Domů     Florián Gryspek: Chtěli čeští páni mučit císařova rádce?
Florián Gryspek: Chtěli čeští páni mučit císařova rádce?

Autor: Filip Krumphanzl

„Je to zrádce!“ volají srocení stavové jeden přes druhého. Královský rada, Florián Gryspek, se snaží obvinění vyvrátit, ale jeho slova se ztrácejí ve změti hrozeb a výčitek. Obhajoba nikoho nezajímá.

Toho dne skončí ve vězení na Pražském hradě. Dlouho si zde ale nepobude. Navrátivší král Ferdinand ho vysvobodí a jeho žalářníky ztrestá.

Je nová doba. Po tisíciletém období temna přichází v 16. století novověk. Světlejší, radostnější a celkově otevřenější, což se kromě politiky odráží i v kultuře a architektuře. Patrné to je skoro ve všem.

Novinkou je i širší možnost studovat či pracovat v zahraničí. Kdo má nadání a peníze, má svět na dlani.

To je i případ Floriána Gryspeka (1509–1588), šlechtice tyrolského původu, který vystuduje ty nejlepší univerzity Evropy, aby následně vstoupil do služeb českých panovníků.

Ale jak už to tak bývá, domácí šlechtici se na přivandrovalce dívají skrz prsty, obzvlášť když mají dojem, že jim šlape po štěstí. Kvůli tomu se Gryspek jednou ocitne i ve vězení s obviněním z velezrady.

Florián Gryspek si pěstoval dlouhý plnovous. FOTO: Creative Commons/Public Domain
Florián Gryspek si pěstoval dlouhý plnovous. FOTO: Creative Commons/Public Domain

Kurýr, právník, účetní…

Gryspek ale nepostrádá vědomosti, intuici ani správnou míru dravosti a tak vykonává i činnosti, které do vymezeného popisu jeho práce nespadají.

Bdí nad doručováním královských písemností, řeší dědická práva, propočítává městské půjčky a v neposlední řadě „fušuje“ i do důlního průmyslu.

Ve spolupráci s Jiřím z Gersdorfu, Kryštofem z Gendorfu a Janem z Vítence připraví návrh na nový horní řád… Je logické, že při takovém pracovním vytížení nabude dojmu, že si zaslouží více peněz.

Po apelu na ostatní členy komory nejen že se mu trvale zvýší plat, ale ještě obdrží jednorázovou odměnu „jako výraz uznání za úspěšně vykonávanou práci“.

Bílá věž Pražského hradu, kam vzbouřenci Gryspeka zavřeli. FOTO: Jana Koubková/Creative Commons/Public Domain
Bílá věž Pražského hradu, kam vzbouřenci Gryspeka zavřeli. FOTO: Jana Koubková/Creative Commons/Public Domain

Problémy se stavy

Neblahý obrat v Gryspekově kariéře způsobí eskalující nepokoje mezi císařem Karlem V. a protestantskými říšskými knížaty, které v roce 1546 dokonce přerostou v tzv. šmalkaldskou válku.

Sekretář krále a císaře Ferdinanda I. Habsburského (1503–1564) se pokusí jménem krále svolat vojenskou hotovost na podporu římskoněmeckého císaře, narazí ovšem u českých stavů, z nichž mnozí s protestanty sympatizují.

Ferdinand proto na duben 1547 svolá zemský sněm. Sám se ho ale neúčastní, neboť již vyjel do války podpořit svého bratra, namísto něj zde vystoupí jeho věrný sekretář. Jednání se ale zvrhne. Stavy využijí nepřítomnosti panovníka k vyvolání vzpoury.

Schůze se od začátku nese ve velice konfliktním duchu a na adresu královského rady se nedrží zkrátka.

Purkrabí zasahuje

„Mluvčí opozičních… mu předhazoval, jak se mohl opovážit nahlížet jako cizinec a vetřelec bez vědomí stavů do pozemkových knih, zemských desek a privilegií,“ popisuje vyostřený průběh sněmu Griessenbachová.

Gryspeka obviní z toho, že do Čech přišel bez vindry a na úkor zdejších se obohatil. Prý měl také pořizovat opisy důvěrných státních dokumentů a prodávat je v cizině – zkrátka to nejhorší, čeho se lze v jeho funkci dopustit.

Na obhajobu nečekají a dají královského radu zavřít za velezradu do vězení. Někteří účastníci dokonce volají po tom, aby byl podroben mučení!

K tomu nakonec nedojde, snad jen díky zásahu nejvyššího purkrabího Volfa Krajíře z Krajku, který rozvášněný dav krotí. Nakonec tak odsouzeného jenom ženou do cely v Bílé věži na Hradčanech.

Zajetí v erbu

Převrat na Pražském hradě nemá dlouhého trvání. O jeho osudu je rozhodnuto ještě týž měsíc o 200 kilometrů na sever, u německého Mühlberku. Zde dojde k zásadnímu střetnutí šmalkaldské války, kdy protestantské vojsko utrpí těžkou porážku.

To vezme vítr z plachet i českým stavům v Praze a vězněného Gryspeka propustí.

Když pak královský rada předstoupí před shromážděné stavy (přičemž ti dříve nejhlasitější raději uprchli z města), aby si vysvětlili proti němu vznesená obvinění, neozve se ani hlásek.

„Protivníci již neměli odvahu trvat na falešných obviněných vzešlých z chladného kalkulu,“ píše Griessenbachová s tím, že Ferdinand vzbouřené stavy donutí se radovi omluvit a vydat oficiální proklamaci o jeho bezúhonnosti.

Na připomínku svého třídenního zajetí si pak Gryspek umístí do rodového erbu Bílou věž… (redakčně kráceno)

Foto: Creative Commons/Public Domain, Úvodní foto: Anguskirk/Flickr/Public Domain
Související články
Historie
Trocha historie: Vonné tyčinky – S námi už odedávna, od rituálů k léčbě
Historie vykuřovadel je stejně stará jako civilizace sama. Už před 6000 lety se používaly v Mezopotámii nebo ve starověkém Egyptě, kde sloužily kněžím k vykuřování hrobek a obětních míst. Jejich použití nebylo jen praktické, ale především hluboce symbolické, spojovalo se s rituály, léčebnými postupy a zaháněním zla. Od pyramid po chrámy a kláštery, vonné látky […]
Historie
4 čeští rodáci, kteří promluvili do dějin tisku: Posloužil jim kámen i světlo
Od přelomu 18. a 19. století se čile rozvíjí tiskové techniky. Až dosud vládne knihtisk, ilustrace vznikají pomocí dřevořezů, dřevorytů nebo leptaných štočků. Jenže doba si postupně žádá víc – přesnější obraz, rychlejší práci, nové možnosti. A tak se objevují nové techniky, které všechno mění. A prim v nich hrají Češi. V roce 1796 přichází […]
Historie
Smrt Viléma I. Oranžského: První vražda hlavy státu malou ruční zbraní
Atentát je naplánován. Do princova domu pronikne Gérard 10. července 1584. Právě se tu chystá hostina. Guyon, což je Gérardovo falešné jméno, čeká přede dveřmi v chodbě. Vilémova choť Louisa de Coligny ale něco tuší. „Nelíbí se mi,“ poznamená Louisa de Coligny (1555‒1620) na adresu údajného kalvinisty Balthasara Gérarda (asi 1557‒1584) alias Francise Guyona údajně po […]
Historie
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
reklama
historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
svět zločinu
Cena za vědecký pokrok: Nevýslovná zvěrstva nacistických lékařů převezených do USA
Operace Paperclip nebyla jen o raketových vědcích. Mezi tisícovkami převezených nacistických expertů se skrývali i muži, jejichž jména jsou spojena s těmi nejhoršími zvěrstvy, jaké si lidstvo dokáže představit. Lékaři, kteří prováděli brutální experimenty na nevinných vězních, se dočkali nového života v Americe, zatímco jejich oběti zůstaly zapomenuty. Jaká byla skutečná cena za vědecký pokrok […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz