Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit.
Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948).
Zaměstnává v ní i válečné zajatce… Hlavou obřího německého elektronického koncernu Siemens je za druhé světové války Hermann von Siemens (1885–1986).
Hitler ví, že ho potřebuje, a tak přimhouří oči nad faktem, že ještě před rokem 1933 podnikatel patřil ke stoupencům jeho rivala – Německé národně lidové strany.
Známá pojišťovna a mistr černého trhu
Nacistickému režimu jde na ruku i německá pojišťovna Allianz. Její výkonný ředitel Kurt Paul Schmitt (1886–1950) ochotně radí Adolfu Hitlerovi v otázkách pojišťovnictví.
Dokonce se postará o pojištění zařízení i zaměstnanců ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi.
Obchodník, člen NSDAP, příslušník rozvědky abwehru, zachránce Židů z krakovského ghetta – to vše v jedné osobě spojuje rodák ze Svitav Oskar Schindler (1908–1974). Za války se umí mimořádně dobře pohybovat na černém trhu a profituje z toho.
Ochránce Ameriky, Otec Fanty
Rockefellerové mají vlastnické podíly v ropných společnostech Standard Oil Company, které jsou dávány do souvislosti se spoluprací s nacisty.
Nelson A. Rockefeller (1908–1979), pozdější americký viceprezident, ale od roku 1940 působí v Latinské Americe a brojí proti rostoucímu vlivu nacistů ve zdejších končinách.
Max Keith, ředitel německé pobočky společnosti Coca-Cola GmbH, má za války těžký život. Kvůli embargu se mu nedostává potřebných surovin na výrobu bublinkového nápoje.
Aby nemusel podnik zavřít, přichází s nápadem na limonádu ze surovin, které jsou tehdy v Německu ještě dostupné. V roce 1941 vzniká Fanta.