Domů     Jako ryby. Mořští lidé u Bornea tráví život ve vodě
Jako ryby. Mořští lidé u Bornea tráví život ve vodě
22.11.2023

Nadechněte se, zadržte dech a ponořte hlavu do umyvadla napuštěného vodou. Jak dlouho vydržíte? 50 sekund? Minutu? To odpovídá průměrné délce, po kterou dokáže netrénovaný člověk zadržet dech.

V jihovýchodní Asii ale žijí lidé, kteří dokážou zadržet dech až na neuvěřitelných 13 minut. Tito mořští lidé, jak se jim říká, jsou spjati s vodou po celý život. Ostatně, tráví v ní většinu svého času.

Lidé z kmene Bajau jsou pevně spjati s vodou. Říká se jim mořští lidé. FOTO: Torben Venning/Creative Commons/CC BY 2.0
Lidé z kmene Bajau jsou pevně spjati s vodou. Říká se jim mořští lidé. FOTO: Torben Venning/Creative Commons/CC BY 2.0

Je brzy ráno. Lidé z kmene Bajau se probouzí ve svých dřevěných chatrčích, které stojí na kůlech uprostřed vody nedaleko pobřeží. Muži se na malých loďkách vydávají na širé moře. Tam se potápějí a ze dna sbírají škeble, chobotnice a ústřice.

Bez jakékoli výstroje se dokážou potopit až třicet metrů pod hladinu. Mají jen potápěčské brýle, ještě donedávna vyráběné ze dřeva.  Ženy mezitím chodí po mělčině, sbírají šneky a korýše. Pomáhají jim i děti, protože nechodí do školy.

Nikdo nikam nespěchá, čas pro ně nic neznamená. Z moře si vezmou jen tolik, kolik pro sebe potřebují. Tak vypadá každodenní život mořských lidí.

Kdo jsou to lidé Bajau

Lidem Bajau (Bajau Laut) se říká mořští lidé, někdy se používá také mořští cikáni nebo nomádi. Nikdo neví, kolik přesně jich je. Žijí na moři kolem malých ostrovů u Bornea, ve vodách mezi Filipínami, Malajsií a Indonésií.

Většina z nich žije v „plovoucích vesnicích“, které tvoří domky na kůlech, ti bohatší bydlí na lodích. Živí se rybolovem, ne však tradičním, jak ho známe my, ale potápějí se pod vodu.

Právě pod vodou někteří z nich tráví až 60 procent svého „pracovního“ času, tedy zhruba pět hodin denně. Děti z kmene Bajau se učí dřív plavat než chodit. Většinu dní svého celého života tráví na moři a v moři. Na pevninu se takřka nevydávají. Nemají k tomu důvod.

Děti domorodého kmene se učí dříve plavat než chodit. FOTO: I, Hu9423/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
Děti domorodého kmene se učí dříve plavat než chodit. FOTO: I, Hu9423/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

Bez státního příslušenství

Tito mořští lidé nemají státní občanství žádné země, z právního hlediska tak neexistují. Nemají občanské průkazy, sociální ani zdravotní pojištění. Nemají proto nárok na ošetření v nemocnici, své zdravotní neduhy léči pomocí bylinek a zaklínání.

Jejich děti nemohou chodit do státních škol. Neumějí psát ani počítat. Pro lidi z kmene Bajau to však není důležité. Jejich světem je moře. „Všechno, co potřebujeme, nám dává moře. Když máme hlad, jdeme lovit ryby, nebo se potápíme a sbíráme korýše.

Nic víc nepotřebujeme,“ říká příslušník kmene Bajau, který žije u malého ostrova Maiga nedaleko pobřeží Bornea. Právě kolem ostrova Maiga se nachází nejvíc korálových útesů v celé Malajsii – více než šest set druhů.

Jedna velká rodina

Vesnička kmene Bajau u ostrova Maiga, 30 kilometrů od města Semporna na Borneu, čítá šestnáct domků, stojících na kůlech uprostřed vody. Dohromady tu bydlí šest rodin. Jejich členové se v této vesničce rodí i umírají.

Manželství je mezi příslušníky kmene Bajau většinou domluvené mezi více či méně vzdálenými příbuznými. Všichni tu žijí pospolu, pracují ve prospěch celku a děti jsou neustále s nimi. „Děti máme pro to, aby byly s námi, ne proto, aby je vychovával někdo cizí.

Proto taky nechodí do školy. Vše, co potřebují, mají tady,“ říká jedna z obyvatelek vesničky.

Kmen si zakládá na pospolitosti, děti vychovávají a učí v rodinách, škola je zbytečná. FOTO: Torben Venning/Creative Commons/CC BY 2.0
Kmen si zakládá na pospolitosti, děti vychovávají a učí v rodinách, škola je zbytečná. FOTO: Torben Venning/Creative Commons/CC BY 2.0

Superschopnost mořských lidí

Lidé z kmene Bajau neproslavil ani tak způsob jejich života na moři, ale to, jakým způsobem se dokážou potápět. Neuvěřitelně dlouhá doba, po kterou jsou schopni zadržet dech, zaujala vědce po celém světě.

V roce 2018 vyšel v odborném časopise Cell článek, který shrnoval dlouhodobý výzkum lidí kmene Bajau. Vědci v něm přišli na to, že tito mořští lidé mají určité fyzické a genetické adaptace, které jim pomáhají provádět tak úžasné ponory.

Tyto poznatky by se daly využít v medicíně. Lékaři by mohli lépe rozpoznat pacienty, kterým hrozí smrt kvůli nedostatku kyslíku (takzvaná akutní hypoxie), například během operací.

Zánik kmene Bajau?

Tradiční způsob života kmene Bajau, tak jako mnoho dalších domorodých kmenů na celém světě, je ale zřejmě na ústupu. Mnoho z nich už během posledních dekády opustilo život na moři a dalo přednost životu na souši.

Z mnohých se ale stali bezdomovci, protože nevěděli, jak ve světě mimo moře obstát, co dělat pro svou obživu.

Další problém pro mořské lidi představuje skutečnost, že se v některých oblastech zmenšuje populace ryb, a proto je nutné, aby trávili ještě více času ve vodě, pokud chtějí získat stejné množství ryb jako dřív.

Tradičnímu způsobu života Bajau Laut škodí také drsné způsoby rybářů, kteří používají kyanid draselný a dynamit. Tím se zdejší korálové útesy proměňují v podvodní pouště, a to je pro lidi z kmene Bajau, které moře živí, největší hrozba.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Kasih Asnia/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan