Domů     Jako ryby. Mořští lidé u Bornea tráví život ve vodě
Jako ryby. Mořští lidé u Bornea tráví život ve vodě
22.11.2023

Nadechněte se, zadržte dech a ponořte hlavu do umyvadla napuštěného vodou. Jak dlouho vydržíte? 50 sekund? Minutu? To odpovídá průměrné délce, po kterou dokáže netrénovaný člověk zadržet dech.

V jihovýchodní Asii ale žijí lidé, kteří dokážou zadržet dech až na neuvěřitelných 13 minut. Tito mořští lidé, jak se jim říká, jsou spjati s vodou po celý život. Ostatně, tráví v ní většinu svého času.

Lidé z kmene Bajau jsou pevně spjati s vodou. Říká se jim mořští lidé. FOTO: Torben Venning/Creative Commons/CC BY 2.0
Lidé z kmene Bajau jsou pevně spjati s vodou. Říká se jim mořští lidé. FOTO: Torben Venning/Creative Commons/CC BY 2.0

Je brzy ráno. Lidé z kmene Bajau se probouzí ve svých dřevěných chatrčích, které stojí na kůlech uprostřed vody nedaleko pobřeží. Muži se na malých loďkách vydávají na širé moře. Tam se potápějí a ze dna sbírají škeble, chobotnice a ústřice.

Bez jakékoli výstroje se dokážou potopit až třicet metrů pod hladinu. Mají jen potápěčské brýle, ještě donedávna vyráběné ze dřeva.  Ženy mezitím chodí po mělčině, sbírají šneky a korýše. Pomáhají jim i děti, protože nechodí do školy.

Nikdo nikam nespěchá, čas pro ně nic neznamená. Z moře si vezmou jen tolik, kolik pro sebe potřebují. Tak vypadá každodenní život mořských lidí.

Kdo jsou to lidé Bajau

Lidem Bajau (Bajau Laut) se říká mořští lidé, někdy se používá také mořští cikáni nebo nomádi. Nikdo neví, kolik přesně jich je. Žijí na moři kolem malých ostrovů u Bornea, ve vodách mezi Filipínami, Malajsií a Indonésií.

Většina z nich žije v „plovoucích vesnicích“, které tvoří domky na kůlech, ti bohatší bydlí na lodích. Živí se rybolovem, ne však tradičním, jak ho známe my, ale potápějí se pod vodu.

Právě pod vodou někteří z nich tráví až 60 procent svého „pracovního“ času, tedy zhruba pět hodin denně. Děti z kmene Bajau se učí dřív plavat než chodit. Většinu dní svého celého života tráví na moři a v moři. Na pevninu se takřka nevydávají. Nemají k tomu důvod.

Děti domorodého kmene se učí dříve plavat než chodit. FOTO: I, Hu9423/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
Děti domorodého kmene se učí dříve plavat než chodit. FOTO: I, Hu9423/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

Bez státního příslušenství

Tito mořští lidé nemají státní občanství žádné země, z právního hlediska tak neexistují. Nemají občanské průkazy, sociální ani zdravotní pojištění. Nemají proto nárok na ošetření v nemocnici, své zdravotní neduhy léči pomocí bylinek a zaklínání.

Jejich děti nemohou chodit do státních škol. Neumějí psát ani počítat. Pro lidi z kmene Bajau to však není důležité. Jejich světem je moře. „Všechno, co potřebujeme, nám dává moře. Když máme hlad, jdeme lovit ryby, nebo se potápíme a sbíráme korýše.

Nic víc nepotřebujeme,“ říká příslušník kmene Bajau, který žije u malého ostrova Maiga nedaleko pobřeží Bornea. Právě kolem ostrova Maiga se nachází nejvíc korálových útesů v celé Malajsii – více než šest set druhů.

Jedna velká rodina

Vesnička kmene Bajau u ostrova Maiga, 30 kilometrů od města Semporna na Borneu, čítá šestnáct domků, stojících na kůlech uprostřed vody. Dohromady tu bydlí šest rodin. Jejich členové se v této vesničce rodí i umírají.

Manželství je mezi příslušníky kmene Bajau většinou domluvené mezi více či méně vzdálenými příbuznými. Všichni tu žijí pospolu, pracují ve prospěch celku a děti jsou neustále s nimi. „Děti máme pro to, aby byly s námi, ne proto, aby je vychovával někdo cizí.

Proto taky nechodí do školy. Vše, co potřebují, mají tady,“ říká jedna z obyvatelek vesničky.

Kmen si zakládá na pospolitosti, děti vychovávají a učí v rodinách, škola je zbytečná. FOTO: Torben Venning/Creative Commons/CC BY 2.0
Kmen si zakládá na pospolitosti, děti vychovávají a učí v rodinách, škola je zbytečná. FOTO: Torben Venning/Creative Commons/CC BY 2.0

Superschopnost mořských lidí

Lidé z kmene Bajau neproslavil ani tak způsob jejich života na moři, ale to, jakým způsobem se dokážou potápět. Neuvěřitelně dlouhá doba, po kterou jsou schopni zadržet dech, zaujala vědce po celém světě.

V roce 2018 vyšel v odborném časopise Cell článek, který shrnoval dlouhodobý výzkum lidí kmene Bajau. Vědci v něm přišli na to, že tito mořští lidé mají určité fyzické a genetické adaptace, které jim pomáhají provádět tak úžasné ponory.

Tyto poznatky by se daly využít v medicíně. Lékaři by mohli lépe rozpoznat pacienty, kterým hrozí smrt kvůli nedostatku kyslíku (takzvaná akutní hypoxie), například během operací.

Zánik kmene Bajau?

Tradiční způsob života kmene Bajau, tak jako mnoho dalších domorodých kmenů na celém světě, je ale zřejmě na ústupu. Mnoho z nich už během posledních dekády opustilo život na moři a dalo přednost životu na souši.

Z mnohých se ale stali bezdomovci, protože nevěděli, jak ve světě mimo moře obstát, co dělat pro svou obživu.

Další problém pro mořské lidi představuje skutečnost, že se v některých oblastech zmenšuje populace ryb, a proto je nutné, aby trávili ještě více času ve vodě, pokud chtějí získat stejné množství ryb jako dřív.

Tradičnímu způsobu života Bajau Laut škodí také drsné způsoby rybářů, kteří používají kyanid draselný a dynamit. Tím se zdejší korálové útesy proměňují v podvodní pouště, a to je pro lidi z kmene Bajau, které moře živí, největší hrozba.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Kasih Asnia/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Lifestyle
Herec Danny Trejo a jeho drsný životní příběh
Danny Trejo, herec s výraznými mexickými rysy a drsným vzezřením, je známý svými rolemi záporáků. Jeho cesta od zločinu a vězení až po hollywoodská plátna je fascinující. Co ho přivedlo na vrchol a jak dnes vypadá jeho život? Divoké mládí a zločin Narodil se roku 1944 v Los Angeles jako Dan Trejo. Vyrůstal v problematické […]
Lifestyle
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Lifestyle
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
reklama
záhady a tajemství
Bulharská svatyně Beglik Tash: Posvátné centrum pozitivní energie?
Svatyně Beglik Tash je archeologická lokalita, nacházející se v Bulharsku. Tato svatyně je známá svými skalními mohylami, reliéfy a neolitickými menhiry. Beglik Tash se nachází na úpatí hory Strandža, v blízkosti přírodní rezervace Ropotamo. Najdeme ji asi 40 kilometrů od Burgasu a pět kilometrů od známého letoviska Primorsko, v blízkosti bývalé rezidence Perla, což bylo […]
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.