Skip to content

Dovedou opice věštit budoucnost?

Mozek živočichů nepřestává vědce fascinovat i překvapovat. Jeden z posledních výzkumů objevil neurony, které jsou schopné svým způsobem předpovídat budoucnost. Tedy alespoň budoucí chování druhých.

Předem naše čtenáře uklidníme, že se nedostáváme na pole nějaké pavědy. V tomto případě se nejedná o věštění z křišťálové koule, z karet či z kávové sedliny. A byť člověk sám o sobě říká, že je rozumný, je až s podivem, kolik lidí podobným nesmyslům věří.

Nový objev amerických vědců však naznačuje nejen schopnosti předpovídat budoucnost u primátů, ale i z toho vycházející léčebné účinky.

Touha poznat budopucnost provází lidi od nepaměti.

„Zítra vyhrajete jackpot ve sportce, potkáte největší lásku svého života a večer vás přejede auto a navrch na vás spadne traverza.“ Tak tyto druhy předpovědí mozek člověka či primáta odhadnout neumí, nanejvýš se tak jen může tvářit.

Ovšem odhad budoucího vývoje sociálních vztahů, to naše mozky zvládnou. Někdo lépe, někdo hůře, ale každopádně tyto schopnosti máme. A nejen my lidé.

Každý aspoň tuší, že když náš polibek či milý pohled bude opětován, následné vztahy budou posléze nějakým způsobem ovlivněny. Veškeré sociální interakce nutí člověka předvídat, či alespoň snažit se předvídat, jak budou druzí uvažovat a jednat.

Tým amerických vědců objevil, které specifické mozkové buňky nám umožňují odhadovat vývoj budoucnosti. Svůj výzkum provedli na opicích, ale dá se celkem jistě předpokládat, že tyto buňky se budou chovat stejným způsobem i u člověka.

I opice zjišťují, že spolupráce se vyplácí.

Vědci z Harvardské univerzity provedli v této souvislosti několik šetření. Zkoušeli, zda a jakým způsobem jsou opice schopné kooperovat. Nechali je uskutečnit speciální test, ve kterém byla právě schopnost spolupráce zkoumána.

Opice seděly jedna vedle druhé a měly se rozhodnout, zda budou či nebudou spolupracovat s druhou při pohybování pákovým ovladačem. Ve chvíli, kdy jej posunuly směrem k pomerančově žlutému kroužku, znamenalo to, že chtějí spolupracovat, jestliže ho otočily směrem k modrému trojúhelníku, znamenalo to, že v daný okamžik si zahrají na solitéry.

Ve chvílích spolupráce se aktivuje část buněk přední cingulární kůry, což je oblast mozku, kde probíhá proces rozhodování.

Ani jedna z opic přitom neměla přehled, jak se k úkolu staví jejich soukmenovci. Odměnou za posunutí ovladače byl různý počet kapek jejich oblíbené ovocné šťávy. Když opice hnula pákou, mohla spatřit, jak se k úkolu postavila její kolegyně.

Pokusy byly provedeny tisíckrát a za tu dobu se ukázalo, že opice byly ochotnější ke spolupráci v okamžiku, kdy viděly, že i jiné opice se kooperaci nevyhýbají.

Výzkum může pomoci při léčbě různých psychických poruch.

Při experimentu byla snímána mozková aktivita primátů. Ukázalo se, že ve chvílích spolupráce byla aktivní část buněk přední cingulární kůry, což je oblast mozku, kde probíhá proces rozhodování. Zároveň zde byly aktivní neurony, které pravděpodobně mají za úkol předvídat záměry jiných.

Badatele z Harvardu celý výzkum nedělali pro nic za nic. Sociálními poruchami a úzkostmi trpí nemalé procento lidí. A právě tento výzkum by mohl výrazně přispět k léčení takových chorob, jako je kupříkladu autismus nebo Aspergerův syndrom.

Foto: Verge, Physics World, Pinterest, medicalnewstoday
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mrtvolné jezero
enigmaplus.cz

Mrtvolné jezero

Himálajské jezero vyvolává v myslích...
Existují lidé se superschopnostmi?
enigmaplus.cz

Existují lidé se...

Téměř všichni milujeme filmy o...
Mohl megalodon přežít?
enigmaplus.cz

Mohl megalodon přežít?

Jen málokteré zvíře na planetě by dnes dokázalo v...
Moravská Mariazell: Zázračné místo uprostřed lesů
epochanacestach.cz

Moravská Mariazell: Zázračné...

Stojí za to o něm...
Chcete se stát astronautem? Řekneme vám jak na to!
21stoleti.cz

Chcete se stát astronautem?...

Už odmalička vás fascinují hvězdy, planety a...
Soundbar Sennheiser AMBEO nově podporuje 3D zvuk Sony 360 Reality Audio
iluxus.cz

Soundbar Sennheiser AMBEO...

Dokonalý televizní obraz musí být...
Skončí s herectvím kvůli sporům s kolegy?
nasehvezdy.cz

Skončí s herectvím kvůli...

Je na pokraji svých možností?...
Záhady fyziky hvězd pomáhá v Opavě řešit dalekohled „WHOO!“
21stoleti.cz

Záhady fyziky hvězd pomáhá...

Už pět let provozuje Slezská univerzita dalekohled...
Kvůli své velké kamarádce jde přes mrtvoly
nasehvezdy.cz

Kvůli své velké kamarádce...

Kolegyně Tereza...
Marsa Alam: Z rybářské vesničky nejoblíbenějším místem v Egyptě
epochanacestach.cz

Marsa Alam: Z rybářské vesničky...

Poznejte obdivuhodné...
Moderní konvektory hřejí i šetří energii
rezidenceonline.cz

Moderní konvektory hřejí i...

Pokud pomineme vytápění obytných prostor na tuhá paliva, tak...
Nový Peugeot 5008 GT: Majestátní lev, který vidí i v noci
epochalnisvet.cz

Nový Peugeot 5008 GT:...

Nejstarší stále fungující automobilová...