Domů     Podceňovaná chřipka: Proč na ni lidé pořád umírají?
Podceňovaná chřipka: Proč na ni lidé pořád umírají?

Chřipku řada lidí považuje za banální onemocnění, jen o trochu horší nachlazení či angínu. Přitom během chřipkové epidemie, která zasáhne každý rok celé Česko, onemocní 850 000 až 1 200 000 lidí. Až 2 000 z nich pak na chřipku nebo její komplikace zemře. V čem je tak zákeřná a jak se jí bránit?

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se vyskytuje ve všech zemích světa. Ročně mu podlehne 250 až 500 tisíc lidí. V České republice je vrcholem výskytu této zákeřné choroby období od ledna do března, ročně postihne 10 až 20 % obyvatel.

Zatímco zdravý člověk je po přeléčení do jednoho až dvou týdnů fit, oslabení jedinci, tj.

chronicky nemocní lidé, osoby starší 65 let a velmi malé děti, se mohou s chorobou potýkat déle a ohrožuje je na životě možnými komplikacemi v podobě zápalu plic, zánětu průdušek, nosních dutin či středního ucha.

3 zákeřné viry

Latinské označení pro chřipku je influenza, což označovalo víru v nepříznivé astrologické vlivy coby příčinu nemoci.

Dnes víme, že existují tři základní chřipkové viry – A, B a C. Nejméně nebezpečný je typ C, který vyvolává jen ojedinělá onemocnění u malých dětí. Průběh nemoci je mírný, má charakter nemoci z nachlazení.

Typ B vyvolává chřipku pouze u lidí, může způsobit i lokální epidemie, mívá sezonní charakter. Chřipka vlastně probíhá ve dvou vlnách, jindy na severní a jindy na jižní polokouli.

Chřipkových virů je více.
Chřipkových virů je více.

Nebezpečné mutace

Virus typu A je nejzákeřnější. Vedle člověka napadá i zvířata, například ptáky a prasata. Velice rád mutuje, a to většinou formou tzv.

antigenního shiftu, kdy dojde k výměně antigenů (to jsou molekuly na povrchu virů, které vyvolávají odpověď imunitního systému napadeného jedince) mezi lidskými a zvířecími viry.

Zhruba jednou za 10 let tak vznikne zcela nový typ viru, který vyvolává rozsáhlé pandemie. V minulém století byly těmi nejhoršími:

španělská chřipka (1918), při které zemřelo až 100 milionů lidí, dále asijská chřipka (1957) s 1,5 milionu mrtvých a hongkongská chřipka (1968), která zabila milion lidí.

Smrtící pandemie

V tomto století vyvolala paniku zejména ptačí chřipka, jež řádila v letech 1997 a 2004 v Asii, a pak prasečí chřipka, která v roce 2009 postihla Mexiko. Přesto lze konstatovat, že od roku 1969 nebyly naštěstí žádné velké smrtící pandemie zaznamenány.

Bohužel se očekává, že dříve či později vznikne stejně ničivý virus chřipky, jako byl ten, který způsobil španělskou chřipku. Pokud v blízké budoucnosti udeří, mohl by zabít 50 až 80 milionů lidí. Zatím je nejnebezpečnější klasická chřipka.

Nejnebezpečnější chřipka byla španělská chřipka, na kterou zemřely desítky miliony lidí.
Nejnebezpečnější chřipka byla španělská chřipka, na kterou zemřely desítky miliony lidí.

Jak se chřipka šíří?

Chřipka se přenáší nejčastěji vzduchem ve formě kapének, které pocházejí z dechu, kašle nebo kýchání infikované osoby. Viry však mohou ulpět i na předmětech, kterých se nemocný dotknul.

Pokud na ně sáhneme a kontaminovanýma rukama se pak dotkneme obličeje, můžeme se nakazit i tak.

Proto je tak důležité, zejména v období chřipkových epidemií, dodržovat základní hygienická pravidla, především si často mýt ruce teplou vodou a mýdlem, a při kašli si zakrýt nos a ústa.

Příznaky chřipky

Inkubační doba chřipky je 1 až 3 dny. Nemoc začíná náhle, z plného zdraví, horečkou nad 39 °C, bolestí hlavy, bolestmi svalů a kloubů, přecitlivělostí pokožky a malátností. Později se přidá i suchý kašel, rýma při chřipce většinou nebývá.

Nakažlivý je člověk od konce inkubační doby po 3. až 5. den průběhu choroby, děti 7 až 10 dní. Chřipka trvá obvykle 2 až 7 dní.

Ovšem u dětí a starších osob může způsobit komplikace v podobě zápalu plic, postižení srdečního svalu a nervů či zánětu středního ucha u dětí. U chronicky nemocných pak může chřipka zkomplikovat již probíhající onemocnění, například astma. Tyto komplikace jsou nejčastější příčinou úmrtí „na chřipku“.

Jak nemoc léčit?

Ve většině případů je léčba chřipky pouze symptomatická, to znamená, že se pacientům ulevuje od nepříznivých projevů chřipky a čeká se, až si s ní poradí imunitní systém. Podávají se léky na tlumení horečky, tzv. antipyretika, a léčiva, která zmírňují kašel.

Doporučuje se i vodoléčba ve formě Priessnitzových zábalů na krk. Hlavní je také klid na lůžku, dostatek tekutin a vitaminů. Pomáhají také flavonoidy, obsažené například v lesním ovoci a citrusech.

V závažných případech se na chřipku používají dva druhy antivirotik, ty mají ovšem řadu nežádoucích vedlejších účinků.

Jednou z možností prevence je očkování.
Jednou z možností prevence je očkování.

Prevence je základ

Nejlepší je ovšem chřipkou vůbec neonemocnět. Jak toho dosáhnout? Lékaři doporučují otužování, pobyt na čerstvém vzduchu, saunování a dostatek vitaminů.

Důležité je také vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí a dodržovat základní hygienická pravidla, zejména si pravidelně mýt ruce teplou vodou.

Někdy však, přes veškerou naši snahu, organismus náporu virů neodolá a chřipce podlehne. V takovém případě je nejlepší ji opravdu vyležet v posteli a nesnažit se ji přechodit, protože komplikace chřipky jsou ještě nebezpečnější než nemoc sama.

Očkování zbavené mýtů

Zejména rizikovým skupinám, tj. pracovníkům ve zdravotnictví, chronicky nemocným a osobám starším 65 let, se doporučuje očkování proti chřipce. Zvážit by jej měly i ženy, které plánují otěhotnět během chřipkové sezony, kuřáci a obézní osoby.

Vhodné je i pro děti v kolektivech. Doporučováno je i zaměstnavatelům – je pro ně výhodné nejen ze zdravotního, ale i ekonomického hlediska. Nejvhodnější doba pro očkování je před začátkem chřipkové epidemie, tedy od konce září. Proti chřipce ochrání po 2 týdnech od okamžiku očkování.

Nemoc, která opravdu zabíjí!

Chřipka je závažné onemocnění, které organismus člověka nesmírně vyčerpá. U zdravých jedinců se může zkomplikovat, u těch oslabených i zabíjet. Není proto radno ji podceňovat.

Důležitou roli sehrává prevence, rizikové skupiny by měly zvážit i očkování jako jednu z jejích forem. Když už člověk onemocní, není radno chřipku přechodit. Lepší je ji vyležet a vyléčit než se pak potýkat s jejími následky, které mohou být i doživotní.

Foto: Shutterstock,com
Související články
Zajímavosti
Elvis žije!
Slavná jména, zářné kariéry, miliony fanoušků. To přinášejí životy celosvětových celebrit z řad umělců. A mezi ty nejslavnější a nejznámější bezesporu dodnes patří Elvis Presley.  Pro mnohé lidi znamenalo datum 16. srpna 1977 tragédii. Právě tehdy se totiž do světa rozletěla zpráva, že zemřel král rock´n´rollu Elvis Presley. Fanoušci tomu nemohli uvěřit, vždyť slavnému zpěvákovi […]
Zajímavosti
Pelmel zajímavostí! Proč býky dráždí červená? A mají zvířata sny?
Když se řeknou býčí zápasy, každý si okamžitě vybaví neohroženého toreadora a proti němu běžícího funícího býka. Toreador se následně zavlní, zamává na býka rudou muletou, načež býčí zuřivost dosáhne maxima a rozběhne se směrem k toreadorovi s úmyslem nabrat ho na své mohutné rohy. Proč býky dráždí červená? Překvapivě se tak ale neděje kvůli rudé barvě. […]
Zajímavosti
Varhánky: Překvapivě potřebná vlastnost
I další podivuhodnou vlastnost našich těl zná dozajista každý. Varhánky – tedy podivně zkrabatěné konečky prstů – se totiž dělají více či méně každému, kdo stráví nějaký čas ve vodě. Co za tím je? Po dlouhou dobu lidé věřili, že varhánky jsou ve skutečnosti projevem průniku vody do svrchní vrstvy kůže – že jde zjednodušeně […]
Zajímavosti
Neuvěřitelné technické vychytávky, které vás ohromí!
Drobné věcičky na cesty, ale i na zpříjemnění každodenního života doma. Možná po jedné z těchto vychytávek zatoužíte i vy. Cestovní lékárnička Já a můj pes.  Úrazy se obvykle nestávají doma, ale na cestách. Pokud si rádi užíváte výpravy do divočiny se svým psem, měli byste myslet i na něj. Lékárnička Adventure Dog Series Me […]
reklama
historie
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
reklama
věda a technika
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
Pražské metro: Mizející tajemno
Pražské metro není jen dopravním prostředkem, ale také svědkem složitých dějin města. Jeho výstavba byla úzce svázána s politickými a ekonomickými změnami, které Praha zažívala v druhé polovině 20. století. Původní koncepce metra, která vznikla již v 50. letech, byla ovlivněna tehdejším architektonickým stylem a ideologiemi. Ačkoliv se design některých stanic časem změnil, například v […]
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz