Skip to content
reklama

Paříž 1911: Kupte si los a vyhrajte dítě!

Pokud si chtějí Pařížané koncem roku 1911 pořídit dítě a stát se rodiči, mohou to udělat tradičním způsobem. Nebo si koupit los a vyhrát ho v Loterii dětí.

Rok 1911. Lidé poprvé stanou na jižním pólu, Marie Curie-Skłodowská (1867–1934) objeví radium a polonium, ve vzduchu se objevují první letadla, na vodu je spuštěn Titanic, o kterém se mluví, prozatím, jako o největší lodi na světě.

A v Paříži se koná Loterie de Bébés, ve které se hraje o malé živé děti.

Děti jsou postradatelné

Ačkoli se v dnešní době zdá taková akce bizarní a dokonce nechutná, v kontextu doby se jeví ve zcela jiném světle. Ještě počátkem 20. století totiž děti nepožívají žádné zvláštní ochrany a nejsou protežovány jako je tomu dnes.

Nepřinášejí totiž společnosti žádné výhody a jsou považovány za postradatelné. U sirotků to platí dvojnásob. Církevní sirotčince sice existují už ve středověku a ty státní už v 17. století, rozhodně však nejsou ideálním řešením.

„Dávaly sice dětem střechu nad hlavou, postel a jídlo, nikdo však nesledoval a nestaral se, zda bylo s dětmi zacházeno dobře,“ říká historik Josef Kolář. V polovině 19. století sice úřady začínají ve velkých městech hledat alternativy, ať už je to systém pěstounské péče nebo soukromé adopční agentury, vše je však ještě dlouho v počátcích.

Například v USA si na úřad, který by dohlížel na péči o dítě a sledoval úmrtnost, zneužívání, dětskou práci a situaci v sirotčincích, musí počkat až do roku 1912.

Život mnoha dětí není na počátku 20. století příliš idylický (pxfuel)

Hlad, strádání, smrt

V roce 1911 je problém opuštěných dětí, zejména v městských oblastech, stále alarmující. Dětská práce je zcela běžná a pokud jde o sirotky, jsou nuceni dělat tu nejnebezpečnější, aniž by se kdokoli staral nebo jen zajímal o jejich zdraví.

Děti, které se nedostanou do dětských domovů čeká život na ulici kde hladoví, stávají se obětmi útoků nejen různých opilců, umírají na infekce i podchlazení. Úřady si s nimi neví rady a jejich život se v podstatě příliš neliší od osudů dětí z tehdy již půl století starých knih Charlese Dickense (1812-1870). Ani v sirotčincích to není o mnoho lepší. Jak říká Kolář: „Některé zažité představy o hrůzách sirotčinců jsou sice poněkud přehnané, přesto jde o drsné prostředí s velmi vysokou úmrtností především vinou infekcí i podvýživy.“

blank
Děti, které se nedostanou do dětských domovů čeká život na ulici kde hladoví, stávají se obětmi útoků nejen různých opilců, umírají na infekce i podchlazení. (Lewis Hine, volné dílo, commons.wikimedia)

Tombola jako řešení

V roce 1911 dostává vedení jednoho z pařížských nalezinců nápad. Ve snaze najít domov pro některé z opuštěných dětí a současně získat peníze pro svůj provoz, rozhodne se uspořádat tombolu, ze které by si výherci odnesli domů jedno z jejich dětí.

Než se akce rozjede, vedení nemocnice vše konzultuje s úřady, od nichž také získá pro neobvyklou akci povolení. „Zájmy dětí, pro které chceme to nejlepší, zůstávají prvořadé,“ zdůrazňuje nalezinec. „Našim cílem je najít touto cestou domov pro co největší počet dětí a k získání peněz, které budou použity ve prospěch malých sirotků.“

blank
V Paříži se rozhodnou uspořádat loterie, ve které bylo možno vyhrát dítě. (volné dílo, commons.wikimedia)

Prodej dětí jako společenská událost

Není tedy divu, že lidé považují dětskou tombolu za slavnostní událost a účastní se jí nejen zájemci o dítě, ale také mnozí, kteří se rozhodnou přispět drobnými dary. Sledují malé pódium v areálu nalezince, kde pohledná dáma roztáčí velké kolo.

Právě to totiž rozhodne o čísle losu, jehož majitelé se stanou šťastnými rodiči. Samozřejmě až poté, co jsou výherci prověřeni a je potvrzeno, že se děti dostanou k těm, kteří jsou jako pěstouni vhodní.

Vyhrají tak všichni. Lidé, kteří touží po dítěti, ale sami ho mít nemohou, i děti, které získají naději na lepší život. Výnos tomboly je navíc rozdělen mezi charitativní organizace, které pečují o osiřelé děti a neobvyklá tombola má i další efekt.

Upozorní veřejnost na problém se sirotky a do dalších let tak pomůže zlepšit osud milionů opuštěných dětí.

Foto: pxfuel, commons.wikimedia titulka: (neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Nenápadně kouzelná Mimoň
epochanacestach.cz

Nenápadně kouzelná Mimoň

V podhůří Lužických hor,...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Gliese 581: Výprava do krajů potenciálního života
enigmaplus.cz

Gliese 581: Výprava do krajů...

V rámci postupujících možností dálkového...
Zakazuje Evě Decastelo fotograf, aby se odhalovala?
nasehvezdy.cz

Zakazuje Evě Decastelo...

Zdálo se, že EVA DECASTELO...
Podivná světla mě svedla z cesty
skutecnepribehy.cz

Podivná světla mě svedla...

Toulala jsem se lesem, když jsem v dálce...
První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Turínské plátno je možná pravé, tvrdí vědec
enigmaplus.cz

Turínské plátno je možná...

Studie slavného náboženského artefaktu, jejíž výsledky...
Čekanka je skvělá zimní zelenina
panidomu.cz

Čekanka je skvělá zimní...

Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit,...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha