Domů     Co všechno už zvládne 3D tisk?
Co všechno už zvládne 3D tisk?
29.8.2023

Chcete si vytisknout křeslo nebo auto? A co takhle vytisknout rovnou i dům s garáží a obývacím pokojem? Myslíte si, že jsou to jen sny spisovatelů sci-fi? 3D tisk je ve skutečnosti dostupný jak nám, obyčejným lidem, tak i raketovým inženýrům.

Historie 3D tisku se začala psát již na konci minulého tisíciletí. V roce 1980 zveřejnil japonský inženýr Hideo Kodama nápad, jak pomocí UV paprsků vyrábět předměty ze speciální pryskyřice (látka vzhledem podobná medu, nebo smůle).

Jenže první, kdo si nechal tento nápad patentovat, byl Američan Charles Hull v roce 1986. Další patenty následovaly, a právě díky nim se vývoj a rozšíření 3D tisku v průběhu dalších 20 let zpomalil. Do jisté míry pak tuto malou technickou revoluci brzdí dodnes.

3D tisk měl možná pomalejší vývoj, ale v současnosti už je technologie neuvěřitelně pokročilá. FOTO: pxfuel
3D tisk měl možná pomalejší vývoj, ale v současnosti už je technologie neuvěřitelně pokročilá. FOTO: pxfuel

RepRap – replikátoři, množte se!

V roce 2005 však anglický inženýr Adrian Bowyer dostal nápad, že by 3D tiskárna mohla vyrábět součástky, ze kterých by bylo možné postavit repliky původní tiskárny. V roce 2006 pak takováto tiskárna skutečně spatřila světlo světa.

Na rozdíl od jiných inovátorů svůj nápad nepatentoval, ale založil projekt RepRap, kde se každý zájemce dostane zadarmo ke kompletní dokumentaci, podle které si lze sestavit vlastní 3D tiskárnu.

Pokud pak někdo vymyslí nějaké vylepšení, vloží je zpět do projektu, aby s nimi mohli pracovat ostatní. O projektu RepRap lze skutečně hovořit jako o živém organismu, který se vyvíjí a roste.

Díky tomu také roste obecné povědomí o této technologii a 3D tisku jako takovém. V roce 2012 bylo na celém světě prodáno asi 30 tisíc 3D tiskáren, v roce 2014 už to bylo 220 tisíc.

Od banalit k srdci

Ze začátku se tisklo pouze z jednoduchých materiálů, a to jen primitivní objekty. Tisk navíc trval několik dnů. Nicméně díky rozvoji se už v roce 1999 povedlo vytisknout první funkční vnitřní orgán lidského těla, a to močový měchýř.

V roce 2015 se začal prodávat první standardizovaný bioinkoust (materiál z mořských řas), pomocí kterého je možné vytisknout tkáňové chrupavky.

V dnešní době si již pomocí 3D tisku můžete nechat vyrobit náhradní zuby, které budou vypadat přesně jako vaše původní.

Kdybyste potřebovali operaci srdce, může si váš chirurg nechat vyrobit přesný model vašeho srdce, aby se při operaci vyhnul nečekaným překvapením. Tisknou se kloubní implantáty, nebo i celé endoprotézy, které vypadají stejně jako původní originály.

Egyptská soška vytištěná na 3D tiskárně. FOTO: Bradina /Creative Commons/CC0
Egyptská soška vytištěná na 3D tiskárně. FOTO: Bradina /Creative Commons/CC0

Od svářečky k raketě

Pozadu nezůstává ani automobilový průmysl a mnohé automobilky využívají 3D tisku pro výrobu kovových dílů. Například pro některé díly, které by běžným způsobem nebylo možné vyrobit, využívá Rolls Royce tisk laserem z kovových prášků.

Pomocí tisku z kovového drátu se dnes již tisknou dokonce rakety.

Američan Tim Ellis, jeden ze zakladatelů malé firmy Relativity Space uvádí, že díky 3D tisku ušetří práci několika tisíc lidí, kteří se musejí podílet na výrobě raket standardním postupem používaným již od projektu Apollo.

Současně s úsměvem dodává, že „tento proces také umožňuje společnosti rychle se přizpůsobovat vývoji raket“.

Co takhle opustit planetu?

Doprava materiálu přes nekonečné prázdno meziplanetárního prostoru je náročná a nesmírně drahá. Z tohoto důvodu se při plánování kolonizace našich nejbližších vesmírných sousedů počítá s tím, že se ke stavbě kolonií použijí materiálny přítomné přímo na místě.

NASA při jednom z posledních zásobovacích letů roku 2021 dopravila na mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) práškový materiál se stejnými vlastnostmi, jaké má měsíční prach.

Nyní probíhají pokusy, které by měly ověřit, že budovy z tohoto materiálu budou dostatečně pevné.

V roce 2014 vytiskla posádka mezinárodní vesmírné stanice (ISS) první objekt, tištěný ve vesmíru.

Testování 3D tisku na stanici je prvním krokem k vytvoření funkční „strojírenské dílny“ ve vesmíru, která by extrémně snížila rizika spojená s dlouhodobými misemi, jako je kolonizace Měsíce a Marsu.

Budeme v budoucnu běžně tisknout ve vesmíru? Na mezinárodní vesmírné stanici už to možné je. FOTO: pxfuel
Budeme v budoucnu běžně tisknout ve vesmíru? Na mezinárodní vesmírné stanici už to možné je. FOTO: pxfuel

Vytiskněte mi třeba dům

Technologie 3D tisku se neomezuje pouze na tisk v halách z polymerů, nebo z kovů. Již v roce 2020 vytiskla největší evropská tiskárna dvoupodlažní dům s užitnou plochou okolo 90 m2, první vytištěný dům stojí i u nás.

Jmenuje se Prvok, ale kvůli zastaralým zákonům musí stát na plovoucím pontonu, a ne na pozemku. Jak je to vlastně s tiskem budov z hlediska technologií?

Tiskárny domů pracují se speciálními betony, kde se jako pojivo používají přírodní vlákna a pro zlepšení vlastností také různé druhy jílů. Tím se ostatně tak trochu vracíme k technikám starým jako lidstvo samo.

Stavba domů z jílu smíchaného s přírodními vlákny v podobě trávy se považuje za jednu z nejstarších způsobů stavby domu – je známa už 9000 let.

Rychle a levně

V oblasti stavebnictví má 3D tisk dozajista zářnou budoucnost. Ostatně zkusme lehce povolit uzdu fantazii a podívat se na to, jak by pořizování takového bydlení mohlo probíhat. Představte si, že máte pozemek a chtěli byste si na něm postavit dům.

Zajdete tedy do kanceláře stavební firmy a ocitnete se ve světě 21. století. Ve virtuální realitě si prohlédnete budoucí dům, domluvíte se na změnách, které si na počítači ihned prohlédnete, a nakonec si dům objednáte.

V dohodnutém termínu na váš pozemek přijede několik nákladních aut, několik pracovníků firmy sestaví rám velikosti domu a během tří dnů váš vysněný 3D tiskem vytvořený a poměrně levný dům stojí. Takovou realitu máme podle všeho na dosah.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: px fuel
Související články
Věda a technika
Od afrodiziaka po smrt: Puchýřník a taipan
Brouk, který dokáže zabít krále, a had s jedem pro stovku lidí. Puchýřník lékařský a taipan menší jsou živým důkazem, že jed může být lékem i zbraní – záleží jen na dávce. Puchýřník lékařský: Afrodiziakum, se kterým se to nesmělo přehnat Tito brouci s leskle zelenými krovkami hezky vypadají, ale nos nepotěší. Sami vylučují sekret […]
Věda a technika
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
reklama
svět zločinu
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
reklama
historie
Od strachu k léčbě: Jak se proměnilo vnímání lesa v průběhu staletí
Dnes vnímáme les jako místo odpočinku a relaxace, ale nebylo tomu tak vždy. Středověk v něm viděl nebezpečné útočiště démonů, zatímco moderní doba objevila jeho léčivou sílu. Jak se měnil náš vztah k lesu? Lidé vždy les nevnímali jako přátelské místo Ačkoli lidé po tisíciletí žili v souladu s přírodou, les pro ně vždy neznamenal […]
Krok za krokem. Tři pochody, které zanechaly stopu v historii
Upraví si kravatu, nervózně promne prsty, a pak už je ve svém živlu. Jeho hlas se line z reproduktorů do uší shromážděných. Projev Martina Luthera Kinga z onoho srpnového dne zazní v rámci Pochodu na Washington. Ve více lidech se to prostě lépe táhne. Ať už jde o nastolení nového režimu, upozornění na nerovnost ve společnosti či zkrátka […]
Zlatá ponorka I-52: Ztracený poklad nacistů v hlubinách Atlantiku
V temných vodách Biskajského zálivu odpočívá jeden z největších neobjevených pokladů druhé světové války – japonská ponorka I-52 přezdívaná „Zlatá“. Na její palubě měly být tuny zlata určené pro nacistické Německo, ale i tajné dokumenty, které by mohly změnit pohled na historii. Co se skutečně skrývá v tomto ocelovém sarkofágu pět kilometrů pod hladinou? Lokalita: Biskajský […]
Patřil držitel císařské medaile k šarlatánům nebo seriózním vědcům?
Ačkoliv Michael uveřejnil ve svém traktátu řadu zajímavých poznatků, na evropských dvorech předvádí spíše podvody šikovně maskované iluzionistickými efekty.   Alchymie se stane koníčkem Michaela Sendivoje (1566-1636) už v dobách jeho studií.  Už v roce 1594 se Polák objevuje v Praze, kde působí na dvoře Rudolfa II. Seznámí se s bohatým měšťanem Ludvíkem Korálkem z Těšína, kterému prý podivuhodným bílým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz