Domů     Co ve skutečnosti zahubilo samuraje?
Co ve skutečnosti zahubilo samuraje?
12.2.2019

Nejobávanějšími válečníky Asie byli japonští samurajové. Neporazili je Mongolové ani Korejci. Co tedy vedlo k zániku kasty samurajů? Nejnovější vědecké teorie přinášejí překvapivá svědectví!

Původně se slovem samuraj v 8. století označovali státní úředníci, kteří se starali o chod provincií. Postupem času název převzala skupina těch nejlepších válečníků, kteří ovládali umění války a vynikali v boji zblízka.

Samurajská třída vznikla ve 12.století a udržela se dlouhých 700 let. Kdo vlastně tito obávaní i obdivovaní válečníci byli?

Nikdy nezabil zezadu

Pokud bychom měli samuraje charakterizovat jediným slovem, byla by jím oddanost. Sloužili věrně svému pánu a neváhali za něj položit život. Tato vlastnost byla ostatně i součástí kodexu Bušidó, což byl soubor pravidel, kterými se každý samuraj řídil.

Dalším důležitým aspektem osobnosti každého samuraje byla čest. V boji nikdy nikoho nenapadl jako první, ani nezabil nepřítele zezadu. Ke svému protivníkovi se vždy choval s úctou.

Samurajové se řídili kodexem Bušidó.
Samurajové se řídili kodexem Bušidó.

Úředníci, nebo strašliví válečníci?

Ve 12. století bylo Japonsko zemí, kde se pěstovala bojová umění všeho druhu. Každé z nich mělo vlastní název a podle něj se také označovali lidé, kteří tímto uměním vládli. Neexistoval jeden souhrnný název pro válečníky.

Slovo samuraj se v tomto významu začalo používat mnohem později. Samurajové byli zpočátku provinčními úředníky, kteří měli na starosti různé oblasti veřejné správy.

Dohlíželi na výběr daní, starali se o silnice a budovy, dbali na klidný průběh místních náboženských slavností.

Poslední útočiště před napadením

Kromě toho se věnovali řízení zemědělských prací. Organizovali výsadbu rýže na nově obdělaných pozemcích, shromažďovali pracovníky a vedli je. Není divu, že je často začali považovat za své poddané.

Ti nejúspěšnější si mohli postavit uprostřed ovládaných pozemků sídlo obehnané příkopy a opevněné hradbami. Tam žili s rodinami, služebníky a otroky.

Uvnitř těchto sídel byly stáje, sýpky, tkalcovské dílny i sklady zbraní.

Byla to střediska řemesel a výměnného obchodu, ale i poslední útočiště místních obyvatel v případě napadení.

Kdy vznikli první samurajové?

Pán opevněného sídla začal postupně usazovat ve svém okolí příbuzné a přátele. Postavil pro ně menší sídla, která tvořila jádro rodinného klanu. S růstem moci těchto rodin bylo nezbytné myslet i na obranu vlastního majetku.

Ze samurajů – úředníků a místních vládců – se stávají samurajové-válečníci. K této společenské proměně došlo na přelomu 12. a 13. století. V historických pramenech se od té doby samurajové stále častěji objevují v plné zbroji s dlouhým mečem.

S nástupem vlády šógunů, vojenských velitelů, kteří se stali skutečnými vládci země, se pak zrodily dosud neznámé priority – hrdinství a loajalita.

Původně byli samurajové úředníci než se z nich stali válečníci.
Původně byli samurajové úředníci než se z nich stali válečníci.

Seppuku, nebo harakiri?

Pro japonské samuraje existoval zcela jiný kodex cti, než byl běžný ve zbytku světa. Neznali pojem čestné kapitulace a zbytečného krveprolití. Samuraj se nemohl vzdát, mohl se jen zabít.

Podobně závazná byla pro samuraje povinnost pomstít urážku svých blízkých nebo svého pána. Rodí se rituální sebevražda seppuku, kterou dnes nepřesně označujeme jako harakiri.

Tento výraz je ve skutečnosti vulgární a sami samurajové by ho pravděpodobně nikdy nepoužili.

Sídlo života podle samurajů

V bezvýchodné situaci se tedy samurajové uchylovali k sebevraždě, aby tím dokázali svou vrcholnou vládu nad vlastním osudem. Obřad seppuku měl přesně stanovená pravidla.

Vyžadovala se přítomnost svědků a pomocníka, takže sebevražda získala i společenský rozměr.

Nejčastěji se prováděla krátkým mečem, později speciálním nožem, který měl proniknout do části těla, které Japonci tradičně považují za sídlo života – do spodní části břicha.

Obřad seppuka měla přesná pravidla.
Obřad seppuka měla přesná pravidla.

Utopení, oběšení, podřezání hrdla

Vykonat seppuku vyžadovalo výjimečnou dávku odvahy a po čase se stalo samurajským privilegiem. Obyčejní lidé obvykle ukončovali život utopením nebo oběšením, ženy samurajů si ve většině případů prořezávaly hrdla. Pouze samurajové mohli spáchat seppuku.

Být obyčejně popraven znamenalo pro samuraje velkou pohanu. Jak celý obřad probíhal?

Kaišakunin seká hlavu

Nejprve se připravila rohož tatami a na ni se položil velký bílý polštář. Svědkové rituálu se diskrétně postavili k jedné straně. Samuraj, často oblečený do bílého kimona, poklekl na polštář.

Za ním a nalevo klečel jeho pomocník zvaný kaišakunin, často blízký přítel. Jeho úkolem bylo ochránit umírajícího samuraje před utrpením velké míry bolesti tím, že mu usekl hlavu poté, co si samuraj rozřízl břicho.

Nejvyšší čest – dokončit seppuku

Před samurajem ležela na lakovaném podnose kratší katana. Když se samuraj cítil připravený, rozvázal si kimono a odhalil břicho. Jednou rukou zvedl nůž a druhou z něj sňal pochvu, kterou odložil stranou.

Pak si rozřízl si břicho z levé strany na pravou, čepel v ráně obrátil o 90 stupňů a pokračoval řezem vzhůru.

Mnoho samurajů nevytrpělo tuto neuvěřitelnou agonii až do konce, protože kaišakunin musel splnit svůj úkol v okamžiku, kdy samuraj poprvé zasténal bolestí. Plně dokončený řez byl známý jako džumondži a jeho vykonání bylo považováno za nejvyšší čest.

Sebevraždu prováděli samurajové většinou katanou.
Sebevraždu prováděli samurajové většinou katanou.

Kdo mohl nosit meč

V 17. století začali samurajové ztrácet příležitost podílet se na válečných akcích. Zastávali různé úřady, ale stále se snažili zachovat si postavení válečníků. Nejtěžší rána přišla v roce 1868, kdy moc převzal císař Mucuhito (1852–1912).

Z Japonska začal budovat centralizovaný stát, ve kterém bylo právo nosit meč vyhrazeno jen důstojníkům nové císařské armády. Potomci starých rodin tak museli na své dávné výsady rezignovat, nebo do této armády vstoupit. Síla tradice ale fungovala i nadále. Mnozí potomci samurajů si své katany nesli do bojů 1. i 2. světové války.

Postižení, zaostalí a deformovaní válečníci

K úpadku samurajů vedlo více příčin. Kromě zániku tradičního prostředí na konci 19. století mohly být některé z nich jen těžko představitelné. Podle nejnovějších teorií mohla jednou z nich být například i kosmetika, kterou používaly bohaté Japonky.

Ta údajně obsahovala jedovaté olovo, které se dostávalo do mateřského mléka. Novorození samurajové tak začínali svůj život postižení, zaostalí a často i deformovaní.

Příčinou úpadku mohla být i kosmetika, kterou používali bohaté Japonky.
Příčinou úpadku mohla být i kosmetika, kterou používali bohaté Japonky.

Smrtící barvy japonské gejši

Vyplývá to z výzkumu, který prováděl japonský vědec Tamidži Nakašima. Studoval kosti chlapců i dospělých mužů ze samurajských rodin. Zjistil, že v dětských kostech je objem jedovatého olova mnohonásobně větší než u dospělých.

Problém podle něj vznikl v období vlády dynastie Edo, tedy od 17. do 19. století. Tehdy se mezi bohatými Japonkami rozšířila móda výrazného make-upu. Ženy si začaly líčit obličeje bílou barvou, což se dodnes zachovalo například u gejš.

Bíle nabarvená tvář se brzy stala symbolem bohatství a vlivu. Jenže tato barva se vyráběla ze směsi rtuti a olova.

Kdy zabíjí mateřské mléko?

Problém byl v tom, že olovo se mateřským mlékem přeneslo do těla dítěte – a tam se shromažďovalo až do dospělosti. Mladí samurajové tak už od začátku života trpěli typickými příznaky otravy olovem.

Dlouhodobě zvýšený obsah tohoto kovu v krvi je podle Tamidžiho Nakašimy daleko hůře rozeznatelný než akutní otrava. Příznaky jsou neurčité a mohou být snadno zaměněny s příznaky jiné nemoci.

Do mateřského mléka se mohlo dostat olovo, které pak ovlivňovalo nově narozené děti.
Do mateřského mléka se mohlo dostat olovo, které pak ovlivňovalo nově narozené děti.

Pád samurajů

Obvykle se dostaví únava, apatie, nevolnost a nechutenství. Pleť v obličeji i kůže jinde po těle může dostat šedý, popelavý odstín. Dalším příznakem je šedomodrý lem na dásních.

Později dochází k poruchám soustředění, k výpadkům paměti, k chudokrevnosti i k selhávání ledvin. Poslední samurajové podle vědce trpěli panickými ataky a nedostatkem koncentrace. Byli hyperaktivní a neschopní zvládat sociální vazby. Stála móda bílých obličejů bohatých Japonek skutečně za pádem samurajů?

Foto: Shutterstock.com, wikimedia,org. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět na dlani.
Související články
Historie
Zákeřný útok na Pearl Harbor
Zatímco v Evropě se válčí už více než dva roky, Američané jsou zatím poměrně v klidu. A to i přesto, že už od poloviny 30. let císařské Japonsko významně expanduje do Tichomoří a dobývá jedno území za druhým. Cílem Japonců je rozšířit si přístup k nerostným surovinám v jihovýchodní Asii. Japonská generalita se však bojí, […]
Historie
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Historie
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
Historie
Slavní, které roztřásl Parkinson: Jan Pavel II
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatsví či moc. Pro jedny svatý muž, pro druhé tvrdý konzervativec, který kryje nelegální kšefty vatikánské banky a pod koberec […]
reklama
věda a technika
Diamantový Merkur: Nejmenší planeta sluneční soustavy ukrývá nezměrné bohatství
Merkur, nejmenší planeta sluneční soustavy, možná skrývá poklad, o kterém jsme dosud neměli tušení. Pod jeho povrchem by se podle nejnovějších výzkumů mohla nacházet až 18 kilometrů silná vrstva diamantů! Jak k tomuto objevu vědci došli a co to znamená pro naše chápání vzniku planet? Planeta možná ukrývá nezměrné bohatství! Je to nejmenší planeta naší sluneční […]
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte […]
Smrt z moře: Čtyřhranka a měchýřovka
Průhlední, téměř neviditelní, ale smrtelně nebezpeční. Čtyřhranka Fleckerova a měchýřovka portugalská patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. Setkání s nimi může skončit paralýzou i zástavou srdce. Čtyřhranka Fleckerova: Průhledná smrt z moře Jeden z nejjedovatějších živočichů působí na první pohled křehce a étericky, málem ho ve vodě ani nevidíte: je jím čtyřhranka Fleckerova. Vypadá jako velká, […]
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
reklama
zajímavosti
Láska nosem: Jak vůně ovlivňuje přitažlivost
Romantika začíná u nosu! Věděli jste, že při výběru partnera hraje čich důležitější roli než vzhled nebo inteligence? Objevte fascinující svět chemické komunikace mezi lidmi. Je těžké to připustit, ale pánové by zřejmě mohli vzdát touhu po vycvičeném těle a dámy úsilí o dokonalý outfit a make-up. To, zda jsou přitažliví pro druhé, totiž podle […]
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
7 netradičních druhů vajec, které se dají jíst!
Zase jsou tu Velikonoce a naše stoly se zaplní mísami obarvených vajíček. Nejčastěji jsou to ty slepičí… Po kterých ale sáhnout, pokud chcete letos změnu? Možností je mnoho! 1/ Kaviár po francouzsku vejce: ŠNEČÍ Chutnají trochu jako tráva s houbami, jsou slizká a při skousnutí mírně lupnou. Zatím nemáte chuť? Šnečí vajíčka jsou ovšem luxusní […]
Genting Skyway: Nejrychlejší kabinová lanovka světa létající nad malajskou džunglí
Víte, jak vypadá jízda rychlostí 21,6 km/h ve výšce 1800 metrů nad mořem? Genting Skyway v Malajsii – nejrychlejší veřejně přístupná kabinová lanovka světa – nabízí nejen adrenalinový zážitek, ale i dechberoucí výhledy na tropickou džungli. Od roku 1997 přepravuje tisíce návštěvníků k legendárnímu zábavnímu komplexu Resorts World Genting, který v horách vybudoval vizionář Lim […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz