Domů     Co nám dal starověký Egypt? Jaké vynálezy používáme i dnes?
Co nám dal starověký Egypt? Jaké vynálezy používáme i dnes?

Co bychom si počali bez obyvatel starověkého Egypta? Vymysleli snad všechny vychytávky, bez nichž si náš život nedokážeme představit. Zubní pastu i cukrářské laskominky, vodní i sluneční hodiny. Které z jejich vynálezů využíváte právě vy?

Bez make-upu na ulici nelez!

Staří Egypťané věřili tomu, že stejně, jak vypadá tělo během života, bude vypadat i po smrti.

A protože líčení všeho druhu používali nejenom faraoni, ale hlavně mistři umělci, kteří malovali nalíčené i bohy, stal se dokonalý make-up součástí života každého Egypťana. Vždyť oči, zvýrazněné zelenými či černými líčidly, měly připomínat právě pohled bohů.

Makeup se stal součástí každodenního života Egypťanů.
Makeup se stal součástí každodenního života Egypťanů.

Muži i ženy se malovali stejně

Současně bylo líčení demonstrací bohatství. Opravdu kvalitní vonné oleje, krémy, rtěnky a stíny si mohli dovolit jen ti nejmovitější. Střední vrstva si musela vystačit s podomácku vyrobenými napodobeninami a bez make-upu se odvážila vyjít na ulici pouze lůza.

Líčení nebylo na rozdíl od současnosti především záležitostí něžného pohlaví. Muži se malovali úplně stejně jako ženy.

Všichni chtěli vypadat jako Re

V každé egyptské domácnosti jste našli směs zvanou kohl. Prapůvodní stíny kolem očí měly bohaté uplatnění. Věřilo se, že výrazné černé zbarvení kolem očí odrazuje mouchy a další otravný hmyz. Pomocí kohlu si své oči zdobí jistě i bůh Slunce Re.

A už dědové tvrdili, že takto výrazně nalíčené oči brání zlu, aby se dostalo do lidské duše.  Určitě není náhodou, že z původního složení kohlu vycházejí i dnešní kosmetické firmy.

Typické bylo černé zbarvení očí.
Typické bylo černé zbarvení očí.

Cože, vy nemáte paruku?

Člověk, který měl na hlavě své vlastní vousy a vlasy, vypadal ve starověkém Egyptě více než podezřele. Starousedlíci, ženy i muži, si totiž své hlavy vyholovali.

Za prvé kvůli tomu, že jim bylo pod bohatým porostem horko, a pak tu byli bohové, kteří byli vyobrazováni bez vlasů. Protože však s holými hlavami nevypadali staří Egypťané dostatečně sexy, pořizovali si drahé paruky. Výjimku tvořili jen kněží a chudí dělníci.

Paruky nenosili jen kněží a dělníci.
Paruky nenosili jen kněží a dělníci.

Při holení zákazníci klečeli

Lazebníci měli napilno. Své řemeslo provozovali v domech svých zákazníků a bylo to tenkrát docela zajímavé pokoukání. Klienti a klientky totiž při holení klečeli.

Mistři kadeřníci nejdříve jejich kštici (v případě mužů i vousy) zvlhčili mastí, teprve potom vzali do ruky dokonale nabroušenou břitvu s bronzovou čepelí.

Dnešní vody po holení sice tehdy ještě neexistovaly, přesto měli Egypťané své vlastní prostředky na zklidnění holením podrážděné kůže. Tehdejší vodu po holení vyráběli z oleje a hořkých mandlí.

Na denní nošení měli „čepici“

Uctívanou profesí tehdy byli vlásenkáři. Paruky z lidských vlasů (jen výjimečně z vlny) šly na odbyt dlouhá staletí. Krátké paruky, ne nepodobné obyčejné čepici, byly určeny k dennímu nošení.

Luxusnější polodlouhé či dlouhé paruky si Egypťané nasazovali na hlavy jen při výjimečných příležitostech.

Vlásenkáři neměli nouzi o práci.
Vlásenkáři neměli nouzi o práci.

Osvěžte si dech větrovými bonbony!

První cukráři světa se objevili v Egyptě zhruba v roce 3400 př. n. l. Za cukráře bychom je, pravda, asi označovat neměli. Základem tehdejších laskominek totiž byl med od divokých a později domácích včel. Cukr jako takový Egypťané ještě neznali.

Cukráři však znamenali záchranu pro všechny majitele zkaženého dechu, což byla v zemi u Nilu většina populace. Speciální větrové cucací bonbony vznikly vařením různých bylinek, koření, kadidla, myrhy a skořice.

Poté, co do vzniklé směsi přidali med, vznikly pastilky podobné dnešním bonbonům.

Bonbony se vyráběly z bylinek.
Bonbony se vyráběly z bylinek.

Zloději měli smůlu

Přemýšleli jste někdy při zamykání bezpečnostních dveří nad tím, která civilizace jako první objevila zámek na dveřích? Odpověď je jednoduchá: Egypťané.

Dokonce si mohli vybrat ze dvou stejně spolehlivých typů – dřevěného a kovového, a to pravděpodobně už na přelomu 12. a 13. století před naším letopočtem.

O nejstarších klíčích, které byly objeveny, historici dokonce tvrdí, že sloužily svému účelu už kolem roku 3000 př. n. l.

Zámek byl jen zvenčí

Dřevěné zámky byly v módě zejména za vlády faraona Ramesse II. (vládl v letech 1279–1213). Jsou známy pod názvem balanové zámky. Dřevěné zavírací špalíčky totiž nápadně připomínaly korýše balanus balanomorpha, tzv. mořské žaludy.

Zajímavostí bylo, že zámky byly umístěny na dveřích jen zvenčí, na závoře. Dřevěný klíč se zasunul do závory, jeho zvednutím se vysunuly zavírací špalíčky. Pán domu pak závoru vytáhl společně s klíčem.

Zámky měli Egypťané jen zvenčí.
Zámky měli Egypťané jen zvenčí.

Kovové klíče museli nosit na ramenou

Archeologové zjistili, že kovové závory a bronzové klíče byly používány již okolo roku 1400 př. n. l. Tehdy by si málokdo vsadil na to, že jednou budou na našich dveřích právě kovové zámky.

Vždyť klíče byly tak velké a těžké, že je i silní chlapi museli občas nosit na rameni. Později si Egypťané dávali o něco lehčí klíče na popruhy a řetězy.

Už sis vyčistil zuby?

Lidé, kteří si čistí chrup, jsou k vidění na zhruba 5000 let starých malbách. Asi vás v této souvislosti neudiví, že nejstarší recept na zubní pastu, jenž je uložen v Národním muzeu ve Vídni, pochází ze 4. století př. n. l. právě z Egypta.

Na papyru, na němž je receptura napsána, je uvedena i informace, že se jedná o cestu, jak si zachovat bílé a zdravé zuby.

Kvalitu výsledného prášku, z něhož při použití slin vzniklo cosi podobného našim pastám, nedávno složili hold i účastníci jednoho ze zubařských koncilií ve Vídni.

Vědci konstatovali, že egyptská pasta byla mnohem chutnější a účinnější než ta, kterou používali naši předkové ještě v 19. století.
Vědci konstatovali, že egyptská pasta byla mnohem chutnější a účinnější než ta, kterou používali naši předkové ještě v 19. století.

Pod taktovkou boha Thovta

V jednom Egypťané první nebyli, předběhli je Sumerové. První znaky, z nichž se vyvíjelo klínové písmo, se objevily kolem roku 3300 př. n. l. ve městě Uruku v Dolní Mezopotámii. Egyptské hieroglyfy se objevily až o dvě století později.

Legendy praví, že jejich stvořitelem byl patron všech písařů, bůh Tovt. I díky tomu přijali Egypťané novinku za svou, když se jedná o boží vůli. Na druhou stranu, těžkou hlavu si s tím nedělali. Obyčejný lid tu nebyl proto, aby uměl psát.

Od toho byli vyškolení písaři. O čtení hieroglyfů se zase stejnou měrou postarali kněží a faraonové. Součástí slavnostních náboženských rituálů bylo vystoupení faraona, který recitoval posvátné texty ze starých papyrů.

Velmi zajímavé je i hieroglyfické písmo.
Velmi zajímavé je i hieroglyfické písmo.

Když má monopol král

Byly doby, když v močálovitých oblastech nilské delty rostl zvláštní les. Tvořily ho 5–6 metrů vysoké rostliny zvané šáchor, nebo papyrus. U takového lesa vznikly celé vesničky lidí, kterým se říkalo trhači papyru. Nebylo to bezpečné živobytí.

V mělké vodě mezi vysokými rostlinami jim totiž mnohdy zkřížili cestu místní predátoři. Zubatí krokodýli i právě probuzení, a tudíž značně nevrlí hroši. Sem tam do papyrového lesa zabloudila i nebezpečná kobra.

Papyrus předcházel pergamenu a papíru.
Papyrus předcházel pergamenu a papíru.

Z papyru se dělaly i sandály a malé čluny

Dnes bychom řekli, že tito odvážní muži pracovali ve státních službách. Slovo „papuro“ totiž v kopštině znamenalo „patřící králi“. A papyrus, případně papyrové listy, nepřišly ke svému názvu náhodou.

Egyptští faraoni měli skutečně monopol na výrobu předchůdce pergamenu a papíru. A nejen to. Papyrus vypěstovaný v úrodné nilské deltě byl využíván i při výrobě sandálů. suknic, a dokonce i bytelných košů.

Jako materiál si ho oblíbili výrobci plachet, lanoví a malých člunů, které byly základním dopravním prostředkem v močálové říši. To vše přinášelo velmi zajímavý zisk do královské pokladny.

Kladiva do ruky a klepeme!

Tajemství tvorby papyrových svitků se v rodinách dědilo z generace na generaci. Většinou se však dodržoval následující pracovní postup. Stonek papyru rozřezali dělníci tak, aby jeho výška odpovídala té, kterou požadoval zákazník.

Pak rozdělili dřeň na tenké plátky, které následně ještě rozklepávali kladivy. Průsvitné plátky papyru pak byly ve dvou vrstvách položeny tak, aby se překrývaly v pravém úhlu. Takto získaný list byl zvlhčen a lisován. Po vysušení následovala poslední fáze. Archy byly slepovány do svitků, jejichž délka dosahovala mnohdy až 40 metrů.

Papyrus se používal i na výrobu bot.
Papyrus se používal i na výrobu bot.

Proč se zachovaly jen v Egyptě?

A písaři mohli začít psát. Jelikož se jednalo o velmi drahou proceduru, s papyrovými listy se v Egyptě zbytečně neplýtvalo. Byly určeny především pro potřeby archivářů, zapisovaly se na ně důležité účetní údaje.

Písaři na ně navíc zaznamenávali významnější náboženské, vědecké a literární texty. Přesto mnohé badatele-začátečníky možná udiví, že se jich zachovalo poměrně málo. Důvod je naprosto jednoduchý.

Kvůli své struktuře vydrží po staletí jenom tam, kde vládne suché podnebí, jako například v Egyptě. Jinde se papyrus poměrně rychle rozpadá.

Zapřahejte voly!

Bylo by rozhodně škoda, kdybychom v přehledu egyptských vynálezů nezabrousili do zemědělství. Námi zmiňovaní voli se tam zapřahali do unikátního vynálezu zdejších rolníků, kterým byl pluh.

Voli pomáhali hlavně v zemědělství.
Voli pomáhali hlavně v zemědělství.

Nové typy táhly muly

Délku zemědělského roku nemilosrdně určovaly životodárné záplavy Nilu. Sezona začínala obvykle v listopadu, kdy většina obyvatelstva zahodila vše, co měla v ruce, a vrhla se na obdělávání polí.

Protože nikdo nevěděl, jak dlouho bude úrodné období trvat, bylo nutné nasadit ty nejlepší zemědělské nástroje. Chudší obyvatelstvo si při kypření půdy muselo vystačit s motyčkami.

Ti movitější si mohli dovolit právě pluh tažený voly, u pozdějších modelů voly vystřídaly muly.

Nakonec vyrazilo do akce domácí zvířectvo

Neměl-li sedlák dostatek tažných zvířat, musel zapřáhnout sám sebe, případně fyzicky silnější členy rodiny. Ti méně svalnatější, především ženy a děti, si pak došli do sýpek pro zásobu osiva, kterou si odnesli ve vacích z papyru, kůže nebo plátna.

Osivo pak rozhazovali po čerstvě rozoraném poli. Nejméně vědecky pak vypadala poslední fáze. To bylo na právě oseté pole vysláno místní zvířectvo, aby budoucí úrodu zašlapalo do úrodné země.

Egypťané někdy zapřahali i silnější členy rodiny.
Egypťané někdy zapřahali i silnější členy rodiny.

A jdou vám ty hodiny správně?

Měření času bylo v Egyptě poměrně složité. Rok tam byl rozdělen do 365 dnů, 12 měsíců po 30 dnech. Zbytek tvořilo pět tzv. epagomenálních dnů. Den byl rozdělen na dvě poloviny po 12 hodinách. A tady byl problém.

Těch 12 hodin odpovídalo skutečné době, kdy bylo světlo, či tma, a tak se čas vlastně neustále měnil.

Egypťané vynalezli i vodní hodiny.
Egypťané vynalezli i vodní hodiny.

V hlavní roli voda

První vodní hodiny se v Egyptě objevily patrně během vlády faraona Amenhotepa III. (1390–1353 př. n. l.). Měly podobu kamenné kuželovité nádoby o výšce 35 cm a průměru 49 cm. Uvnitř byla viditelná vyrytá dvanáctidílná stupnice.

Ta odpovídala délce hodin během jednotlivých měsíců v roce. Původně bylo do hodin navrtáno několik otvorů, nakonec zbyl jeden jediný. A jen tak mimochodem. Hodiny měly odchylku pět až deset minut.

Hlavně, ať je hezky!

Tento povzdech posílali k oblakům všichni majitelé slunečních hodin, jimiž se údajně měřil čas už v době Staré říše (2700–2160 př. n. l.). Měly podobu pravítka zalomeného do pravého úhlu, které leželo na desce.

V historických pramenech je uvedeno, že se sluneční hodiny postupně zdokonalovaly. V 1. století před naším letopočtem jejich tvůrci zaručovali odchylku maximálně několika minut.

Čas byl pro staré Egypťany velmi důležitý.
Čas byl pro staré Egypťany velmi důležitý.

V noci měřily čas hvězdy

Unikátní hvězdné hodiny připomínaly spíše složité přístroje mistrů věd astrologických.

Fungovaly totiž na základě pohybu hvězd na noční obloze a doplňovaly tak v té době nefunkční sluneční hodiny. O tom, jak vypadaly, nám nechali svědectví ti, kteří svými malbami zdobili stropy hrobek faraonů 20. dynastie (1188–1078 př. n. l.).

Autor textu: Marek Vejvoda, na web vložila Jana Dvořáková

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
reklama
Související články
Historie
Boty na podpatcích nosili už starověcí egyptští řezníci
První podpatky se objevují už na vyobrazeních ze starověkého Egypta. V říši na březích Nilu určovaly společenské postavení svého nositele. Pyšnili se jimi lidé, kteří se řadili k tehdejší společenské smetánce. Podpatky zde nosili i řezníci, ovšem z ryze praktického důvodu, ato aby se mohli brodit v krvi mrtvých zvířat. V antickém Řecku a Římě znali sandály s vysokou platformou, […]
Historie
Skryté památníky druhé světové války: Kde je najdeme?
Od konce druhé světové války nás dělí již dlouhé časové období. Krajina Evropy dávno zahladila stopy po bojích a druhoválečná vojenská technika si našla místo v muzejních expozicích. Jsou zde ale i skryté památníky, přízrační svědkové nelítostného globálního konfliktu. Najdeme je ve vodním prostředí. Právě zde můžeme v některých lokalitách na válečná mementa  narazit. Někdy nám […]
Historie
Proč dostal Mikuláš II. přezdívku „krvavý car“?
„Tato událost téměř čítankově ilustruje, jak silnému vlivu svých starších rodinných příslušníků byl vystaven tehdy osmadvacetiletý Mikuláš na začátku své vlády,“ vysvětluje současná rakouská autorka Elisabeth Hereschová. Na mysli má událost, ke které dojde 30. května 1896 na Chodynském poli v Moskvě. Jde o oslavu korunovace ruského cara Mikuláš II. Alexandrovič (1868–1918) pro lidové masy. […]
Historie
Mt. Rushmore: Svatyně demokracie v Černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
reklama
lifestyle
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
Jak hubnout a nezbláznit se
Dělená, zónová, chrononutriční, krabičková, raw, podle krevních skupin, paleo… Když zadáte do internetového vyhledávače slovo „dieta“, vypadne 860 milionů odkazů. Diety. Hrnou se ze všech stran. Jedna tvrdí: „Vajíčka škodí, rozhodně se jim vyhýbejte!“ druhá trvá na tom, že vajíčka jsou zdravá a nejlepší by bylo nejíst nic jiného. Totéž platí o mase, mléku, pečivu. […]
reklama
svět zločinu
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro […]
Prohlédněte si pořádně auto, do kterého chcete nastoupit! Možná v něm sedí váš vrah…
Možná jen byly ve špatnou chvíli na špatném místě. Jenže co je to „špatné místo“? Hailey se právě vracela domů od kamarádky, Yuliana si hrála před obydlím svých rodičů v chudinské čtvrti Bogoty. A Kelsey ještě stačila před obchoďákem zatelefonovat své matce, než usedla za volant svého auta. Jenže pak si k ní přisedl její vrah. Únosci […]
Pod vlivem komiksu zabil učitelku angličtiny
Je na útěku už celé dny, ale ví, co má udělat. Nedostanou ho, i když si nevzal doma ani boty. Schová se na ostrově Ohajima, kde hledají lidi na stavbu a něco k jídlu se tam najde. Až si našetří peníze, dá si upravit obličej a nadobro zmizí. Jednou o tom třeba ještě napíše knihu, […]
Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
Afrika je krásná a nebezpečná zároveň. Jednu chvíli se koupete v moři nebo jenom lenošíte v houpacích sítích, abyste se v noci probudili v obklíčeném domě s po zuby ozbrojenými piráty. To se také stává v Keni před 10 lety dvěma britským manželům. Jejich dovolená se změní v noční můru a jeden z nich se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
epochanacestach.cz
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční sortiment, jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. Po loňském úspěchu se mohou návštěvníci i letos zúčastnit kreativních workshopů. Pod dohledem odborných floristů se
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
panidomu.cz
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
Říká se jim také fytonutrienty. Najdete je v zelenině, ovoci a v zelených potravinách těsně pod slupkou. Tyto pro člověka velmi potřebné látky se teprve zkoumají. Přesto je dnes již prokázáno, jak významné pro nás jsou. Chrání tělo proti volným radikálům, a tím také proti degenerativním onemocněním a chorobám srdce. A zpomalují stárnutí buněk. Které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jsem krásná, ale něco mi chybí
skutecnepribehy.cz
Jsem krásná, ale něco mi chybí
Když jsem na prahu padesátky potkala Jindru, myslela jsem, že se stal zázrak. Napřed jsem se ke vztahu nechtěla upínat, ale on mne svojí láskou přesvědčil. Bohužel teď, po čtyřech letech, o tom začínám pochybovat. S Jindrou jsme se seznámili, když jsme byli oba nějakou dobu po rozchodu. Já si prošla velmi bolestným rozvodem, koncem mileneckého vztahu a velkým zraněním.
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
epochalnisvet.cz
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému
Proč Kluková skončila v slzách?
nasehvezdy.cz
Proč Kluková skončila v slzách?
Není žádným tajemstvím, že je herečka Uršula Kluková (82) velkou milovnicí zvířat. Je pro ni tak složité se smířit s tím, že přišla o svého milovaného pejska. „Je to týden a jsem z toho úplně otřes
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
historyplus.cz
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
Nad Paříží už se smráká, ale nad ostrovem Île de la Cité je světlo jako v poledne. Záře, která vrhá stíny na vyděšené obyvatele města, se vznáší vysoko nad střechou legendární katedrály Notre-Dame. Dokončená gotická katedrála Notre-Dame se odráží v hladině Seiny už sedm století a patří nejen ke chloubám Francie, ale i k nejvzácnějším skvostům evropského středověkého
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
iluxus.cz
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
Oblíbená 0 euro suvenýrová bankovka, která připomíná 50 let pražského metra nebo známkový přítisk s legendární Jawou 250 „Pérák“, jsou jen některé z řady novinek, které budou mít premiéru na jarním ve
Záhadný signál z hlubin vesmíru
21stoleti.cz
Záhadný signál z hlubin vesmíru
V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadh
Batátový krém
tisicereceptu.cz
Batátový krém
Polévka je mírně nasládlá díky batátům a mrkvi. Zásluhou koření má ale i zajímavou pikantnost. Ingredience 800 g batátů 2 větší mrkve sůl pepř 1 lžíce olivového oleje 2 cibule 1 lžíce másl
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
enigmaplus.cz
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
V irské mytologii existuje jedna zajímavá postava pojmenovaná Crom Dubh. Odráží se v ní dávný pohanský bůh jménem Crom Cruach. Jistě, Keltové nebyli křesťané. Z toho důvodu začal mít Crom Dubh potíže
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
nejsemsama.cz
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
V těch překrásných zlatých špercích se usídlilo strašné zlo, které trýznilo celou naši rodinu. Začalo nám ničit život a šířilo strach z toho, co bude! Rány osudu udeří asi v každé rodině, tak už to v životě chodí. Po dlouhém a klidném období přišla studená sprcha. Jenže posléze se z ní stala hotová průtrž mračen a neštěstí se na nás valila ze všech