Domů     Na cesty vyrážím zásadně s mobilem a zápisníkem, říká reálný „Indiana Jones“
Na cesty vyrážím zásadně s mobilem a zápisníkem, říká reálný „Indiana Jones“
8.7.2020

Právem bývá nazýván Indiana Jonesem skutečného života. Rodák z Massachusetts a zapálený dobrodruh Josh Gates se už vypravil po stopách snad každé záhady, která vám vytane na mysl.

V současnosti má vlastní pořad na Discovery Channel – Výprava do neznáma (Expedition Unknown), ve kterém využívá stejných postupů jako dříve – zejména tedy práce v terénu a podrobného vyšetřování za využití nejmodernějších technologií oborů jako je architektura, paleontologie atd.

Josh Gates odkrývá dávno ztracená města a podařilo se mu vyřešit světové záhady, na nichž si vylámali zuby renomovaní odborníci.
Josh Gates odkrývá dávno ztracená města a podařilo se mu vyřešit světové záhady, na nichž si vylámali zuby renomovaní odborníci.

O PŘÍPRAVÁCH NA CESTY

Jak se vám podařilo být jako váš hrdina Indiana Jones v reálném životě? Tím se mnoho lidí pochlubit nemůže.

Vyrůstal jsem uchvácen Indiana Jonesem. Byl jsem posedlý Dobyvateli ztracené archy, miloval jsem Rošťáky a podobné filmy.

Můj otec, který už je teď v důchodu, byl komerční hlubokomořský potápěč, takže měl opravdu dobrodružnou práci a často působil ve vzdálených přístavech Afriky, Severního moře a Blízkého východu. Díky tomu všemu jsem jako dítě prahl po dobrodružství.

Zajímal jsem se o archeologii a rád jsem vyprávěl a psal příběhy. Měl jsem to štěstí, že jsem dostal příležitost, abych to dělal profesionálně, cestoval sem a tam a setkával se s lidmi. Jsem nadšený, že můžu pár dní jezdit kolem nich a pomáhat jim vyprávět příběhy.

Jak se připravujete, než vyrazíte na natáčení, než vyrazíte na expedici? Najdete nejdřív záhady jako takové, např. v knihách a pak se rozhodnete, že je natočíte?

Jezdíme především tam, kde se právě teď aktivně pracuje, a chceme jezdit na místa, která stojí za pozornost médií, kde se dělají skutečné objevy.

Posledních pár let jsme se například snažili provést pomocí sonaru a fotografií podvodní průzkum všech vraků a celé té dlouhé řady lodí, které se nikdy nedostaly zpět ke břehu.

Na mysli mám invazi do Normandie a Den D, o kterém bude vyprávět aktuální série mého pořadu.

U pobřeží Normandie jsou doslova stovky vraků lodí, které oceán pohlcuje, takže máme jednu z posledních příležitostí zdokumentovat fakticky válečné hroby a skutečně tyto vraky poznat a zachovat pro budoucí generace.

Jak je složité získat povolení natáčet a dostat se do míst, kam se jinak nikdo nepodívá?

Často, když mluvíme o místech světového dědictví, mluvíme o tom, že musíme jednat s ministerstvy kultury, vládami, univerzitami, s týmy, které pracují na vykopávkách. Mnoho z těchto míst je velmi chráněno, a to z dobrého důvodu.

Potápění u pobřeží Normandie do válečných hrobů a práce na jejich dokumentaci je samozřejmě něco, co vyžaduje zvláštní povolení. Pak jsou jiná místa na světě, kde je divočina, kde je to spíš o zkoumání nezmapovaných končin.

Mám na mysli třeba natáčení v srdci Afriky na archeologickém nalezišti uprostřed ničeho, hledáme fosilie pravěkých předků, to vám pak připadá, jako kdybyste byli na jiné planetě, na konci světa.

Připravujete se před natáčením fyzicky? Děláte něco konkrétního, třeba očkování?

Ten pořad je neuvěřitelně náročný. V jednom díle se potápíte s dýchacím přístrojem. V dalším díle visíte na laně. A tak se snažím dobře jíst, cvičit a zůstat fit. Trávím přibližně 200 až 250 dní v roce v zahraničí, což mě udržuje v chodu.

Myslím, že existuje přirozený zabudovaný režim pro dobrou kondici – jednoduše být pořád v pohybu.

Co máte vždycky v tašce, když se vydáváte objevovat nové záhady?

Vždycky mám s sebou svůj telefon, laptop, opravdu dobrý foťák. Jsem také fotograf, takže mám Canon 5D, se kterým cestuji. Po ruce mám dobrý zápisník, když jsem na cestě, tak se snažím psát si deník, ať jedu kamkoli.

Vždy sebou také mám tištěný průvodce po oblasti, do které jedu. Nezapomínám ani na léky. Rád vyjíždím nalehko. Když mám dobrý foťák a dobrý zápisník, jsem šťastný.

Vždycky vás vidíme s amuletem na krku. Můžete nám o něm říct něco víc?

Jsou to staré sluneční hodiny a kdysi se skutečně otevíraly. Uprostřed je mechanismus, který způsobuje, že se ten vnitřní prstenec otevře, ale už je to dlouho zrezavělé a otevřít to nejde. Mám ho už od dětství.

Zvláštní na tom je, že si nikdo z rodiny nepamatuje, kde jsem ho dostal. Vždycky jsem ho považoval za takový talisman pro štěstí, který mě přivede domů.

Středobodem jeho zájmu se staly historické záhady, jež se snaží objasnit a zbavit je jejich mýtického charakteru.
Středobodem jeho zájmu se staly historické záhady, jež se snaží objasnit a zbavit je jejich mýtického charakteru.

O DOBRODRUŽNÉM ŽIVOTĚ

Co bylo vaše první skutečné dobrodružství nebo pátrání po pokladu, kterého jste se zúčastnil nebo o kterém jste slyšel?

Moje maminka je z Británie, proto jsme do Británie jezdili rok co rok. To mi už v útlém věku pomohlo si uvědomit, že je tu velký široký svět. My Američané moc nemíváme dovolenou. Máme méně dovolené než téměř kterýkoli industrializov

aný národ na světě a žijeme ve velké dynamické zemi, která je ale také velmi izolovaná. Na všech stranách jsme obklopeni oceány. Myslím, že ta pravá jiskra pro mě byla Evropa, kde jsem mohl cestovat.

Myslím, že první věc, kterou jsem kdy dělal, byl příběh o bigfootovi. Jeli jsme do Malajsie, abychom ten příběh odvyprávěli.

Tam došlo k vážně zajímavé události, kdy všichni lidé v Malajsii viděli v džungli toho záhadného tvora, který připomínal primáta, a my jsme tam jeli a udělali z toho příběh.

Sám za sebe nejsem bigfootem nijak nadšený, ale tohle bylo opravdu fascinující, protože ti lidé byli skutečně přesvědčeni, že něco viděli. A já jsem se do toho zapojil.

Dostala mě ta představa, že jsou tam někde záhady a že lidé mají zážitky, které nedovedou vysvětlit.

Která cesta pro vás byla nejnáročnější a proč?

Letos děláme příběh, který zahrnuje pirátský poklad v Indickém oceánu, takže jsme museli cestovat na místa jako ostrov Réunion, který je součástí Francie, ale nachází se v Indickém oceánu, a Seychely, což je krásná soustava ostrovů v Indickém oceánu, ale my jsme tam zkoumali vážně složité zaplavené jeskyně.

Někdy urazíte dlouhou cestu do ráje, ale můžete se dostat do opravdu náročných situací. Řekl bych, že nejtěžší cesta, jakou jsme kdy podnikli, byla minulou sezonu, to jsme jeli do opravdu odlehlého koutu Sibiře, v zimě.

To byla vážně těžká cesta, kterou jsme museli urazit na sněžných skútrech. Byli jsme tam několik týdnů a bylo to opravdu drsné.

Do jaké nejnebezpečnější situace jste se ve své kariéře dobrodruha dostal?

Za ty roky jsme měli hodně situací, ze kterých jsme vyvázli jen tak tak. Jednou jsem byl v letadle, kterému se během letu utrhla střecha.

Letošní pátrání po pirátském pokladu v Indickém oceánu, v částečně zaplavené mořské jeskyni, to byla též skutečně nebezpečná situace a téměř skončila opravdovou katastrofou.

Jakou záhadu jste vyřešil nebo jaký artefakt jste našel, na který jste v kariéře nejvíc hrdý?

Jsem nesmírně hrdý na epizodu o Dni D, kterou jsme natočili ve Francii, protože si myslím, že je to pro diváky příležitost, zejména pro naše mladší diváky, aby se skutečně podívali na stěžejní chvíli z naší moderní historie, kdy byl v sázce osud celého světa.

Řekl bych, že pokud jde o objevy, minulý rok jsme dělali pořad na mayských zříceninách v Guatemale, na místě, kterému se říká El Mirador, kde jsme mohli používat technologii LiDAR, což je technologie laserového mapování.

Mohli jsme přístroj použít k objevení soustavy chrámů a soustavy pyramid, které nikdo dřív nespatřil. Takže pro mě je to obrovský úspěch, že jsem byl součástí skupiny, která objevila dávné mayské sídlo.

Pořad běží od roku 2015, přičemž jedním z největších Gatesových úspěchů bylo odhalení dosud neobjevené faraonské hrobky v Egyptě.
Pořad běží od roku 2015, přičemž jedním z největších Gatesových úspěchů bylo odhalení dosud neobjevené faraonské hrobky v Egyptě.

Jaká byla spolupráce s vaším týmem a kolegy během expedic?

Cestujeme se skutečně malým týmem oddaných šílenců. To jsou lidé, kteří se mnou byli mnoho let a je to úžasný tým. V pořadu toho musíme hodně filmovat v opravdu těžkých podmínkách. Někdy prší. Někdy sněží. Někdy jsme pod vodou.

Snažíme se vmáčknout kamery do starověkých hrobek. Ten pořad by také nemohl vzniknout, nebýt spolupráce s tolika neuvěřitelnými badateli a archeology na celém světě, kteří nás zvou na svá místa a dělí se s námi o své objevy.

Najednou stojíte na pláži v Normandii. Jak jste se na tom místě cítil? Objevil jste něco nového, co jste dřív nevěděl?

Jedna z opravdu neuvěřitelných věcí na návštěvě Normandie pro tento pořad je to, kolik toho stále ještě objevujeme o téhle události, která se odehrála před 75 lety. Je to skutečně jedna ze stěžejních vojenských invazí v moderní historii.

Je to tak důležitá událost a existují úžasní lidé, kteří tam dělají opravdu důležitou práci, aby zachovali památku a také fyzické artefakty z invaze.

Ve zmíněném díle budeme spolupracovat s vědci, kteří dělají podvodní výzkum pomocí sonaru, aby zmapovali stovky vraků lodí, které tam u pobřeží leží. U pobřeží Normandie je podvodní hřbitov a oceán tyto lodě pomalu pohlcuje.

Takže tohle je příležitost se tam podívat a zdokumentovat tyhle vraky dřív, než zmizí. V pořadu máme také neuvěřitelný objev, což je nalezení velkého komplexu bunkrů zasypaných pod zemí, které budeme světu poprvé po 75 letech odkrývat.

Co jste objevili v těch nacistických bunkrech? Je například něco překvapivého na jejich konstrukci nebo jste v nich našli nějaké artefakty?

Našli jsme v nich artefakty. Jsou opravdu zmrazené v čase. Jsou to místa, která tři čtvrtě století nikdo nenavštívil. Myslím, že překvapivé bylo už jen to, že tam byly, že pod poli ve Francii stále existují takové obrovské soustavy bunkrů.

Ale našli jsme všechny pozůstatky po lidech, kteří tam byli. Helmy, přezky od pásku, hudbu, notové listy, někdy v jednom z těch bunkrů musela být malá pianola.

Takže skutečně osobní věci, skutečný obrázek, jak by to vypadalo, kdyby byl člověk do těchto bunkrů odvelen a nasazen, a je to hodně strašidelné a neodbytné, ale je to velmi osobní tvář toho konfliktu.

Cestoval jste třeba i na Sibiř, kde jsou jedny z nejextrémnějších povětrnostních podmínek na světě. Bylo to nejdrsnější prostředí, kterým jste během expedice projížděl?

Předtím jsem byl na Antarktidě, ale byl jsem tam v docela mírné době během léta. Byla to skutečně složitá plavba lodí, abychom se dostali do Antarktidy.

Ale řekl bych, že cesta na Sibiř do Ďatlovova průsmyku, to byly určitě ty nejdrsnější podmínky pro natáčení, jaké jsme kdy zažili. Myslím, že téměř všechno naše vybavení nakonec neodolalo počasí.

Je to místo, které je tak tvrdé, chladné a drsné, a když se pokoušíte cestovat na otevřeném sněžném skútru krajinou, jako je tahle, je vám nesmírná zima.

Gates ale aktivně cestuje po všech kontinentech a na svém kontě má už vyšetřování téměř stovky záhad.
Gates ale aktivně cestuje po všech kontinentech a na svém kontě má už vyšetřování téměř stovky záhad.

O CIVILNÍM ŽIVOTĚ

Jsou věci, kterých se obáváte?

Nemám rád velbloudy. Nebojím se jich. Jen je nemám rád. A oni nemají rádi mě. Je to vzájemný vztah. Velbloudi a já spolu nevycházíme, nevím proč. Nemám rád štíry. Indiana Jones se bál hadů, já se bojím štírů.

Prostě je nesnáším, myslím si, že jsou to ty nejpříšernější, nejděsivější potvory a při téhle práci se s nimi ve světě potkáváme dost často, takže to jsou moji nepřátelé.

Jakou radu byste dal mladým dobrodruhům, kteří chtějí zahájit vlastní bádání nebo expedice?

Moje rada zní, běžte do toho. Myslím, že cestování je jako cokoli jiného. Musíte ho upřednostnit a plánovat nebo na něj doopravdy nedojde. Tolik z nás říká, jednou snad udělám tohle nebo jednou udělám tamto.

Ale myslím si, že dokud nebude cestování a zkoumání vaše priorita, dopadne to, jako když se člověk učí hrát na kytaru. Vždycky říkáte, že se do toho pustíte, ale nikdy to neuděláte. Takže si myslím, že tohle je jedna z věcí, které musíte stavět na první místo.

Pokud jde o lidi, kteří touží dělat to co já a vyprávět tyhle příběhy veřejnosti, žijeme teď ve skutečně pozoruhodné době, kdy technologie je tak demokratizovaná, že jen lidi pobízí, aby někam vypravili, vzali si kameru, vytvořili si kanál na YouTube a začali vyprávět velké příběhy.

Umíte odkrýt věci, které ostatní zdánlivě nemohou najít nebo nevidí. Jakým hlavním povahovým vlastnostem to připisujete?

Myslím, že jsem zvídavý. Velkou část z toho, co děláme, tvoří poslouchání příběhů jiných lidí. Jezdíme na různá místa a potkáváme nejen badatele a archeology, ale také domorodé obyvatele a slyšíme o jejich víře a historii a orálních tradicích.

Myslím, že na to všechno musíte být upřímně zvědavý, a to je, myslím, velká část toho, co v pořadu děláme. Takže nejdůležitější je určitě zvídavost.

Co děláte, když máte volno, nebo vždycky pátráte po dalším dobrodružství?

Byly chvíle, kdy jsem cestoval a kdy jsem byl opravdu unavený a nemohl se dočkat, až pojedu domů. A pak jsem přijel domů a během pár dní jsem byl na cestovatelských stránkách a hledal levné letenky a díval se do atlasů a map dalšího místa, kam jsem chtěl jet.

Tohle se trochu změnilo, protože přišly děti. Teď je pro mě důležité být se svými dětmi, chci být doma. Nejradši se s nimi prostě jen tak poflakuji. A za pár let se vážně těším, že by možná mohly přijet za mnou do terénu a já jim mohl ukázat kus světa.

Je život badatele kompatibilní s životem člověka, který je rodinný typ?

Je to obrovská výzva dát tyhle dvě věci dohromady. Mám neuvěřitelnou manželku a dvě malé děti. Zároveň musím strávit mnoho dní v roce cestováním.

Naštěstí ale máme Skype a jsme schopní zůstat virtuálně v kontaktu, bohudík mě rodina neuvěřitelně podporuje a moje manželka za námi někdy jezdí. Až děti trochu vyrostou, budou za mnou určitě jezdit taky.

Co ale považuje za ty vůbec nejdůležitější kvality každého dobrodruha? Jak zvládá odloučení od rodiny? A má vůbec z něčeho strach?
Co ale považuje za ty vůbec nejdůležitější kvality každého dobrodruha? Jak zvládá odloučení od rodiny? A má vůbec z něčeho strach?

O BUDOUCNOSTI

Teď si myslíme, že v roce 2020 už byla každá dávná záhada objevena. Věříte tomu?

Myslím si, že hodně lidí, zejména mladých lidí, má představu, že svět je tak nějak úplně zmapovaný a že všechno víme a všechno jsme viděli.

Máme zázračné telefony v kapse, které zmapují cestu kdekoli a vezmou nás kamkoli, takže dozvědět se, že je toho na světě tolik, co nevíme, je pro lidi opravdu šokující a opravdu vzrušující.

V pořadu se tuto sezonu věnujeme starověkým předkům, s nimiž jsme spříznění.

To je obor, kde každých šest měsíců otevřete noviny a dočtete se o zázračném novém objevu, a tím pokračuje nové definování naší vlastní lidské historie toho, odkud jsme přišli a jak se z nás stali poslední lidoopi, abych tak řekl.

Skutečně se stále tolik učíme o naší kolektivní minulosti. Myslím, že ve světě stále existují neuvěřitelné záhady, které je třeba prozkoumat, a obrovské objevy, které je třeba učinit.

Je nějaké místo, kam chcete jet, ale ještě se vám to nepodařilo?

Jsou příběhy, které mě opravdu zajímají. Jsem posedlý Amelií Earhartovou a jejím zmizením nad Tichým oceánem. Po světě jsou vraky lodí, které se nikdy nenašly a jež bych velice rád prozkoumal.

Věci jako Endurance, proslulá loď Ernesta Shackletona, který je někde pod hladinou Weddellova moře v Antarktidě.

Byl jste někdy v České republice?

Osobně jsem tamtudy během let párkrát projížděl, ale nikdy jsem tam nebyl s pořadem. Takže tam musíme zajet s Expedicí do neznáma. Je to neuvěřitelná země a Praha je skutečně krásné město, takže doufejme, že se tam v příštích sezonách vypravíme.

A víte něco o české historii, znáte nějakou záhadu z České republiky, kterou byste chtěl odhalit?

Česká historie je samozřejmě velmi dlouhá, tudíž máme hodně historického materiálu, který můžeme podrobně prostudovat. Potřebujeme najít dobrou záhadu, kterou můžeme zkoumat, a přijedeme.

Foto: archiv
Související články
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
reklama
historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami