Domů     Co hlídají starověcí bojovníci?
Co hlídají starověcí bojovníci?
10.2.2022

Vesničané hloubí studnu. Když jsou teprve několik metrů pod zemí, začnou ztrácet půdu pod nohama a propadají se kamsi do hlubin. Když dopadnou na vlhkou zem a prach se usadí, pomalu se rozhlížejí. V temné místnosti na ně hledí stovky ozbrojených hliněných bojovníků…

Takhle vypadá objevení terakotové armády podle pověsti, kterou většina lidí považuje za pravdivou. Ve skutečnosti je událost o něco méně dramatická.

To však nic nemění na tom, že nález je fantastický a dost možná předznamenává nejspíše největší objev v historii archeologie.

Rolníci odhalí tisícileté tajemství

Zhruba padesát kilometrů od čínského města Sien-jangu se nachází hora Li. Poblíž té je podle historických záznamů pohřben první velký čínský císař Čchin Š’-chuang-ti (258 př. n. l. – 210 př. n. l.).

Zda se tam hrobka skutečně nachází, to však nikdo blíže nezkoumá. To se změní v roce 1974. Na jaře totiž v přilehlé vesničce Lin-tchung rolníci kopou studnu, jak jsme již zmínili v úvodu.

Několik metrů pod zemí je překvapí velké množství na první pohled letitých keramických střepů, hrotů šípů a dalších předmětů. Oproti pověsti se ale nepropadnou, ale prostě nález ohlásí archeologům, kteří se na místo vypraví. Všechny pak ohromí to, co dalšího tým výzkumníků odhalí.

Každý z vojáků má svou individuální tvář. FOTO: Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0
Každý z vojáků má svou individuální tvář. FOTO: Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0

Armáda z červené hlíny

V podzemí je objevena obrovská komora plná lidských soch v nadživotní velikosti. Ty představují starověké čínské vojáky, kteří nehybně stojí v řadách. Jsou jich stovky a vypadají, jako by šlo o skutečné lidi.

Mají zbroj, jež je i po tisících let pod zemí stále lesklá a ostrá, a žádné dvě sochy nemají stejnou tvář. Když sochy jejich dávný tvůrce vyrobí, nechá je také nabarvit. Náhlý přístup vzduchu do komory však způsobí, že barva vezme zasvé.

To však terakotové armádě, jak je nová senzace nazvána (podle keramického materiálu, z nějž jsou vojáci vyrobeni), nikterak neubírá na působivosti. Mezi vojáky jsou k vidění také muzikanti, artisté, nebo dokonce velmi realisticky vyvedení koně.

Je jasné, že obrovská série soch je vyrobena k obzvlášť výjimečnému účelu. Vědcům pomalu začíná docházet, co s největší pravděpodobností odhalili.

Hrobka Prvního císaře

V průběhu následujících let jsou odkryty čtyři další komory plné soch. Některé jsou poničené, ale většina jich je v perfektním stavu.

Nyní již není nejmenších pochyb o tom, že podivná sbírka hliněných vojáků je součástí hrobky císaře Čchin Š’-chuang-tiho, kterému Číňané říkají První císař.

Podle historiků si ji pro svůj pohřeb sám nechá zhotovit, aby jej hlídala na onom světě. V mnohém se tak podobá dávným Egypťanům, kteří se rovněž nechávají pohřbívat s celou výbavou. Jak se však později ukáže, tato hrobka nejspíš ty egyptské dalece předčí.

Mezi sochami nechybějí ani realisticky ztvárnění koně. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0
Mezi sochami nechybějí ani realisticky ztvárnění koně. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0

Město ze záhrobí

Rozsáhlé analýzy okolního podzemí posléze odhalí několik desítek budov, které jsou součástí celého pohřebního komplexu.

Pečlivé bádání v dobových kronikách a mravenčí práce historiků ukážou, že První císař se před smrtí rozhodne nechat si postavit jako hrobku repliku města, ve kterém žije, včetně jeho obyvatel. To je další z důvodů, proč nechá vytvořit i terakotovou armádu.

Kopie města je poměrně přesná a obsahuje kupříkladu skutečnou kanalizaci, ačkoli jako mrtvý ji panovník zcela jistě potřebovat nebude. Uprostřed stojí velký palác, ve kterém, jak se vědci domnívají, leží císařova mumie. Dosud však nebyla odkryta, pro což mají archeologové poměrně pádné důvody.

Samostříly a řeka rtuti

Kromě toho, že odkrývání hrobky je náročné technicky, protože náhlý přísun vzduchu může cennosti nenávratně poškodit, je tu ještě jiný problém.

Podle dobových zvyklostí je totiž hrobka doslova prošpikovaná nástrahami, které mají případné vykrádače hrobů od jejich zvrhlého úmyslu odradit. V případě místa posledního odpočinku Prvního císaře to ostatně potvrzují také kronikáři.

Mluví se o samostřílech, které se spustí otevřením dveří, nebo dokonce o řekách plných toxické tekuté rtuti, která zabije každého, kdo by se chtěl k císařovu pokladu přiblížit.

Archeologové to napřed pokládají za povídačky, posléze ale vyjde najevo, že půda v okolí hrobky obsahuje velmi neobvyklé množství rtuti.

Vzhledem k tomu, v jak perfektním stavu jsou zbroje vojáků terakotové armády, se dá předpokládat, že i případné samostříly a další nástrahy v hrobce by mohly být plně funkční i dnes.

To, co jsme dosud pokládali pouze za výplody fantazie scenáristů dobrodružných filmů, je tak možná realitou.

Čínská vláda bádání ukončí

Když se rozkřikne, že hrobka sice možná ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty, ale že je střežena mnoha složitými nástrahami, tak archeologů, kteří by se chtěli odkrýváním hrobky zabývat, výrazně ubude.

Kromě toho čínská vláda jakékoli další bádání zakáže. Patrně z obav, aby cenné poklady nebyly poškozeny. Historici se posléze rozhodnou část terakotové armády zasypat zeminou, aby byla zachována také pro budoucí generace.

Říká se ale také to, že se vědci vyděsili něčeho uvnitř. Co děsivého císařova hrobka ukrývá, to se však na veřejnost nikdy nedostane…

Foto: Robin Chen / Creative Commons / volné dílo, Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0, Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Záhady a tajemství
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Záhady a tajemství
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Záhady a tajemství
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
reklama
záhady a tajemství
Staré rituály Jižního Mexika: Krev se musí vracet!
Dav nadšeně vříská, oběť je dokonána! Pod ohromným schodištěm Kukulkánovy pyramidy stojící v samém centru hlavního dvorany Chichen Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově leží mrtvola. Krvácející, potlučená, násilně svázaná div ne do kuličky. Za sebou má strastiplnou cestu přesně po 91 schodech. Začala ji jako živá bytost, jeden ze zajatců znepřáteleného kmene. V mayském rituálním […]
Záhadné kusy lebek z Göbekli Tepe
Rázová vlna kácí lesy a smete vše, co jí stojí v cestě. Jsme na konci mladšího dryasu, posledního období pleistocénu (před 2 580 000 až 11 700 lety). Mnohé teorie ukazují k tomu, že se Země srazila s tělesem z vesmíru. Teplota klesá, ohromní savci se navěky poroučejí do věčných lovišť. Donedávna zcela neznámý impakt […]
Fenomén zvaný „ďáblovy stopy“
Ráno 8. února 1855 se Devon v jihozápadní Anglii probudil do skutečně zvláštního zážitku. Zasněžená krajina, jež by za běžných okolností znamenala klidný zimní výhled, byla posetá zvláštními, nevysvětlitelnými otisky… Jev, známý dnes jako „ďáblovy stopy“, se stal jednou z největších záhad viktoriánské doby – a dodnes nepřestává fascinovat záhadology, historiky i milovníky tajemna. Stopy […]
Tolik Marií! Měl Ježíš Kristus ženu?
Pod křížem na vršku Golgota stojí skupina žen. Tři ze svědkyň ukřižování Ježíše Krista jsou Marie. Jedna je jeho matkou, druhá má přídomek Kleofášova a je jeho stoupenkyní a matkou několika jeho učedníků… a ta třetí je slavná Marie Magdalena. Dnes už víme, že nešlo o bývalou prostitutku, ale Ježíšovu následovnici. A podle některých teorií […]
reklama
věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz