Domů     Co hlídají starověcí bojovníci?
Co hlídají starověcí bojovníci?
10.2.2022

Vesničané hloubí studnu. Když jsou teprve několik metrů pod zemí, začnou ztrácet půdu pod nohama a propadají se kamsi do hlubin. Když dopadnou na vlhkou zem a prach se usadí, pomalu se rozhlížejí. V temné místnosti na ně hledí stovky ozbrojených hliněných bojovníků…

Takhle vypadá objevení terakotové armády podle pověsti, kterou většina lidí považuje za pravdivou. Ve skutečnosti je událost o něco méně dramatická.

To však nic nemění na tom, že nález je fantastický a dost možná předznamenává nejspíše největší objev v historii archeologie.

Rolníci odhalí tisícileté tajemství

Zhruba padesát kilometrů od čínského města Sien-jangu se nachází hora Li. Poblíž té je podle historických záznamů pohřben první velký čínský císař Čchin Š’-chuang-ti (258 př. n. l. – 210 př. n. l.).

Zda se tam hrobka skutečně nachází, to však nikdo blíže nezkoumá. To se změní v roce 1974. Na jaře totiž v přilehlé vesničce Lin-tchung rolníci kopou studnu, jak jsme již zmínili v úvodu.

Několik metrů pod zemí je překvapí velké množství na první pohled letitých keramických střepů, hrotů šípů a dalších předmětů. Oproti pověsti se ale nepropadnou, ale prostě nález ohlásí archeologům, kteří se na místo vypraví. Všechny pak ohromí to, co dalšího tým výzkumníků odhalí.

Každý z vojáků má svou individuální tvář. FOTO: Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0
Každý z vojáků má svou individuální tvář. FOTO: Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0

Armáda z červené hlíny

V podzemí je objevena obrovská komora plná lidských soch v nadživotní velikosti. Ty představují starověké čínské vojáky, kteří nehybně stojí v řadách. Jsou jich stovky a vypadají, jako by šlo o skutečné lidi.

Mají zbroj, jež je i po tisících let pod zemí stále lesklá a ostrá, a žádné dvě sochy nemají stejnou tvář. Když sochy jejich dávný tvůrce vyrobí, nechá je také nabarvit. Náhlý přístup vzduchu do komory však způsobí, že barva vezme zasvé.

To však terakotové armádě, jak je nová senzace nazvána (podle keramického materiálu, z nějž jsou vojáci vyrobeni), nikterak neubírá na působivosti. Mezi vojáky jsou k vidění také muzikanti, artisté, nebo dokonce velmi realisticky vyvedení koně.

Je jasné, že obrovská série soch je vyrobena k obzvlášť výjimečnému účelu. Vědcům pomalu začíná docházet, co s největší pravděpodobností odhalili.

Hrobka Prvního císaře

V průběhu následujících let jsou odkryty čtyři další komory plné soch. Některé jsou poničené, ale většina jich je v perfektním stavu.

Nyní již není nejmenších pochyb o tom, že podivná sbírka hliněných vojáků je součástí hrobky císaře Čchin Š’-chuang-tiho, kterému Číňané říkají První císař.

Podle historiků si ji pro svůj pohřeb sám nechá zhotovit, aby jej hlídala na onom světě. V mnohém se tak podobá dávným Egypťanům, kteří se rovněž nechávají pohřbívat s celou výbavou. Jak se však později ukáže, tato hrobka nejspíš ty egyptské dalece předčí.

Mezi sochami nechybějí ani realisticky ztvárnění koně. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0
Mezi sochami nechybějí ani realisticky ztvárnění koně. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0

Město ze záhrobí

Rozsáhlé analýzy okolního podzemí posléze odhalí několik desítek budov, které jsou součástí celého pohřebního komplexu.

Pečlivé bádání v dobových kronikách a mravenčí práce historiků ukážou, že První císař se před smrtí rozhodne nechat si postavit jako hrobku repliku města, ve kterém žije, včetně jeho obyvatel. To je další z důvodů, proč nechá vytvořit i terakotovou armádu.

Kopie města je poměrně přesná a obsahuje kupříkladu skutečnou kanalizaci, ačkoli jako mrtvý ji panovník zcela jistě potřebovat nebude. Uprostřed stojí velký palác, ve kterém, jak se vědci domnívají, leží císařova mumie. Dosud však nebyla odkryta, pro což mají archeologové poměrně pádné důvody.

Samostříly a řeka rtuti

Kromě toho, že odkrývání hrobky je náročné technicky, protože náhlý přísun vzduchu může cennosti nenávratně poškodit, je tu ještě jiný problém.

Podle dobových zvyklostí je totiž hrobka doslova prošpikovaná nástrahami, které mají případné vykrádače hrobů od jejich zvrhlého úmyslu odradit. V případě místa posledního odpočinku Prvního císaře to ostatně potvrzují také kronikáři.

Mluví se o samostřílech, které se spustí otevřením dveří, nebo dokonce o řekách plných toxické tekuté rtuti, která zabije každého, kdo by se chtěl k císařovu pokladu přiblížit.

Archeologové to napřed pokládají za povídačky, posléze ale vyjde najevo, že půda v okolí hrobky obsahuje velmi neobvyklé množství rtuti.

Vzhledem k tomu, v jak perfektním stavu jsou zbroje vojáků terakotové armády, se dá předpokládat, že i případné samostříly a další nástrahy v hrobce by mohly být plně funkční i dnes.

To, co jsme dosud pokládali pouze za výplody fantazie scenáristů dobrodružných filmů, je tak možná realitou.

Čínská vláda bádání ukončí

Když se rozkřikne, že hrobka sice možná ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty, ale že je střežena mnoha složitými nástrahami, tak archeologů, kteří by se chtěli odkrýváním hrobky zabývat, výrazně ubude.

Kromě toho čínská vláda jakékoli další bádání zakáže. Patrně z obav, aby cenné poklady nebyly poškozeny. Historici se posléze rozhodnou část terakotové armády zasypat zeminou, aby byla zachována také pro budoucí generace.

Říká se ale také to, že se vědci vyděsili něčeho uvnitř. Co děsivého císařova hrobka ukrývá, to se však na veřejnost nikdy nedostane…

Foto: Robin Chen / Creative Commons / volné dílo, Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0, Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi