Skip to content
reklama

Co hlídají starověcí bojovníci?

Vesničané hloubí studnu. Když jsou teprve několik metrů pod zemí, začnou ztrácet půdu pod nohama a propadají se kamsi do hlubin. Když dopadnou na vlhkou zem a prach se usadí, pomalu se rozhlížejí. V temné místnosti na ně hledí stovky ozbrojených hliněných bojovníků…

Takhle vypadá objevení terakotové armády podle pověsti, kterou většina lidí považuje za pravdivou. Ve skutečnosti je událost o něco méně dramatická. To však nic nemění na tom, že nález je fantastický a dost možná předznamenává nejspíše největší objev v historii archeologie.

Rolníci odhalí tisícileté tajemství

Zhruba padesát kilometrů od čínského města Sien-jangu se nachází hora Li. Poblíž té je podle historických záznamů pohřben první velký čínský císař Čchin Š’-chuang-ti (258 př. n. l. – 210 př. n. l.). Zda se tam hrobka skutečně nachází, to však nikdo blíže nezkoumá.

To se změní v roce 1974. Na jaře totiž v přilehlé vesničce Lin-tchung rolníci kopou studnu, jak jsme již zmínili v úvodu. Několik metrů pod zemí je překvapí velké množství na první pohled letitých keramických střepů, hrotů šípů a dalších předmětů.

Oproti pověsti se ale nepropadnou, ale prostě nález ohlásí archeologům, kteří se na místo vypraví. Všechny pak ohromí to, co dalšího tým výzkumníků odhalí.

Každý z vojáků má svou individuální tvář. FOTO: Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0

Armáda z červené hlíny

V podzemí je objevena obrovská komora plná lidských soch v nadživotní velikosti. Ty představují starověké čínské vojáky, kteří nehybně stojí v řadách. Jsou jich stovky a vypadají, jako by šlo o skutečné lidi.

Mají zbroj, jež je i po tisících let pod zemí stále lesklá a ostrá, a žádné dvě sochy nemají stejnou tvář. Když sochy jejich dávný tvůrce vyrobí, nechá je také nabarvit. Náhlý přístup vzduchu do komory však způsobí, že barva vezme zasvé.

To však terakotové armádě, jak je nová senzace nazvána (podle keramického materiálu, z nějž jsou vojáci vyrobeni), nikterak neubírá na působivosti. Mezi vojáky jsou k vidění také muzikanti, artisté, nebo dokonce velmi realisticky vyvedení koně.

Je jasné, že obrovská série soch je vyrobena k obzvlášť výjimečnému účelu. Vědcům pomalu začíná docházet, co s největší pravděpodobností odhalili.

Hrobka Prvního císaře

V průběhu následujících let jsou odkryty čtyři další komory plné soch. Některé jsou poničené, ale většina jich je v perfektním stavu. Nyní již není nejmenších pochyb o tom, že podivná sbírka hliněných vojáků je součástí hrobky císaře Čchin Š’-chuang-tiho, kterému Číňané říkají První císař. Podle historiků si ji pro svůj pohřeb sám nechá zhotovit, aby jej hlídala na onom světě. V mnohém se tak podobá dávným Egypťanům, kteří se rovněž nechávají pohřbívat s celou výbavou. Jak se však později ukáže, tato hrobka nejspíš ty egyptské dalece předčí.

blank
Mezi sochami nechybějí ani realisticky ztvárnění koně. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0

Město ze záhrobí

Rozsáhlé analýzy okolního podzemí posléze odhalí několik desítek budov, které jsou součástí celého pohřebního komplexu. Pečlivé bádání v dobových kronikách a mravenčí práce historiků ukážou, že První císař se před smrtí rozhodne nechat si postavit jako hrobku repliku města, ve kterém žije, včetně jeho obyvatel.

To je další z důvodů, proč nechá vytvořit i terakotovou armádu. Kopie města je poměrně přesná a obsahuje kupříkladu skutečnou kanalizaci, ačkoli jako mrtvý ji panovník zcela jistě potřebovat nebude. Uprostřed stojí velký palác, ve kterém, jak se vědci domnívají, leží císařova mumie.

Dosud však nebyla odkryta, pro což mají archeologové poměrně pádné důvody.

Samostříly a řeka rtuti

Kromě toho, že odkrývání hrobky je náročné technicky, protože náhlý přísun vzduchu může cennosti nenávratně poškodit, je tu ještě jiný problém. Podle dobových zvyklostí je totiž hrobka doslova prošpikovaná nástrahami, které mají případné vykrádače hrobů od jejich zvrhlého úmyslu odradit.

V případě místa posledního odpočinku Prvního císaře to ostatně potvrzují také kronikáři. Mluví se o samostřílech, které se spustí otevřením dveří, nebo dokonce o řekách plných toxické tekuté rtuti, která zabije každého, kdo by se chtěl k císařovu pokladu přiblížit.

Archeologové to napřed pokládají za povídačky, posléze ale vyjde najevo, že půda v okolí hrobky obsahuje velmi neobvyklé množství rtuti. Vzhledem k tomu, v jak perfektním stavu jsou zbroje vojáků terakotové armády, se dá předpokládat, že i případné samostříly a další nástrahy v hrobce by mohly být plně funkční i dnes.

To, co jsme dosud pokládali pouze za výplody fantazie scenáristů dobrodružných filmů, je tak možná realitou.

Čínská vláda bádání ukončí

Když se rozkřikne, že hrobka sice možná ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty, ale že je střežena mnoha složitými nástrahami, tak archeologů, kteří by se chtěli odkrýváním hrobky zabývat, výrazně ubude.

Kromě toho čínská vláda jakékoli další bádání zakáže. Patrně z obav, aby cenné poklady nebyly poškozeny. Historici se posléze rozhodnou část terakotové armády zasypat zeminou, aby byla zachována také pro budoucí generace.

Říká se ale také to, že se vědci vyděsili něčeho uvnitř. Co děsivého císařova hrobka ukrývá, to se však na veřejnost nikdy nedostane…

Foto: Robin Chen / Creative Commons / volné dílo, Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0, Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Záhadné vymírání včel děsí svět: Blíží se apokalypsa?
enigmaplus.cz

Záhadné vymírání včel děsí...

Na včelách je lidstvo závislé. Pokud...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Nové záclony interiér rázem promění
panidomu.cz

Nové záclony interiér rázem...

Stačí se jen rozhodnout, k jakému obrazu ho...
Co prozradí naše krev? Pro vyšetření krve nemusíte navštívit jen vašeho lékaře
21stoleti.cz

Co prozradí naše krev? Pro...

Lidé mají možnost požádat svého lékaře nebo si sami...
Napadla ho Nesvačilová, protože ji podvádí?
nasehvezdy.cz

Napadla ho Nesvačilová,...

Asi si myslel, že když...
7. ročník Poutě Českého Anděla s výstupem na horu Říp
epochanacestach.cz

7. ročník Poutě Českého Anděla...

Spolek Cesta Česka pořádá...
Akce Pohybem pro Paraple již potřetí pomůže vozíčkářům
iluxus.cz

Akce Pohybem pro Paraple již...

Centrum Paraple přichází s jarní...
Zašifrovaný vzkaz Zodiaka po 51 letech prolomen!
enigmaplus.cz

Zašifrovaný vzkaz Zodiaka...

Zodiac vejde do dějin jako nepolapitelný...
Odpustit rodičům, to byly ty nejtěžší chvíle
skutecnepribehy.cz

Odpustit rodičům, to byly ty...

Jako malá jsem byla nešťastná, hubená, špatně...
Na Turnovsku žije záhadný parazit. Vědci rozluštili jeho genetický kód
epochalnisvet.cz

Na Turnovsku žije záhadný...

I česká příroda dokáže vědce překvapovat a ukrývat...
Zkrotí manžel temperament divošky Judit Bárdos?
nasehvezdy.cz

Zkrotí manžel temperament...

Slovenská herečka maďarského...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha