Domů     Chudák Franz Josef: Bratra mu popraví a syn spáchá sebevraždu
Chudák Franz Josef: Bratra mu popraví a syn spáchá sebevraždu
7.11.2022

Mocnář vládne svému Rakousko-Uhersku dlouhých a neuvěřitelných 68 let! Lidé ho vnímají jako jedinou jistotu v překotné době, kdy se svět seznamuje s elektřinou, ulice zaplavují automobily či na mapách přibývají nové státy. Srdce obyvatel si získá také kvůli smutným ránám osudu, které mu život uštědří.

Jen si to představte, František Josef I. (1830–1916) během několika let přichází o většinu svých milovaných.

Bratra, s nímž prožije podstatnou část dětství, manželku, kterou okouzlí jeho cílevědomost, a v neposlední řadě syna a následníka trůnu, do něhož vkládá veškeré naděje. To je na jediného člověka ažaž!

Mexické dobrodružství Maxmiliána Habsburského skončí tragicky. (Cesare Dell´Acqua / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Mexické dobrodružství Maxmiliána Habsburského skončí tragicky. (Cesare Dell´Acqua / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Dobrodruh s tragickým koncem

Kdo: Maxmilián I. Mexický

Vztah: Bratr

Osud: Popraven

Jen málokdo by zkusil tipnout, že jeden z Habsburků povede středoamerickou zemi. Maxmiliánovi I. Mexickému (1832–1867) se to na pár měsíců povede, za exotickou zkušenost ale zaplatí nejvyšší cenu.

Bratrská láska rezaví

Už od malička prokazuje vysokou inteligenci. Přežije tvrdý vyučovací dril, podle záznamu tráví studiem až 55 hodin týdně! Vyrůstá s o dva roky straším bratrem Františkem Josefem, a tak se celou dobu snaží sourozence překonat.

Upozorňuje na sebe vtípky a trefnými průpovídkami. Nakonec se rozhodne pro kariéru u námořnictva. V osobním životě pojme za manželku belgickou princeznu Charlottu (1840–1927), dceru belgického krále Leopolda I. (1790–1865).

Postupem času se objevují trhliny mezi Maxmiliánem a starším bratrem, mocnáři vadí, že jeho sourozenec podporuje liberální myšlenky. I přesto ho jmenuje místokrálem v Itálii, ale po pár letech ho musí odvolat.

Do poklidného arcivévodova života vstupuje v roce 1859 mexický faktor. V zemi totiž zuří občanská válka a tamní konzervativci vidí v Maxmiliánovi ideálního vládce, jenž má zklidnit situaci. Nejdříve odmítne. Záhy ale začne přemýšlet.

Uvědomí si, že na žádný trůn v Evropě neusedne a Mexiko je jedinečnou šancí. Do celé situace se vkládá také Napoleon III. (1808–1873), jehož jednotky udělají z Mexika císařství.

Proti všem

Maxmilián kývne, rozezlený František Josef ale po bratrovi žádá, aby se vzdal všech rakouských titulů. Budoucí mexický císař dopluje do přístavu Veracruz koncem května 1864. Zarazí ho chladné přijetí, ale nedá na sobě nic znát.

Okamžitě se ujme vlády, své sídlo si zřídil na Chapultepeckém hradě, posvátném místě Aztéků. Mexická anabáze začne ale nabírat zcela jiný směr, císař si kvůli liberálním reformám rozkmotří katolickou církev.

Svou trošku do mlýna přidávají také Spojené státy, jenž podporují bývalého prezidenta a revolucionáře Benita Juaréze (1806–1872). Maxmiliána opouští štěstí a hlavně spojenci. Odjíždí manželka, která mu chce vyjednat podporu v zahraničí.

Svá vojska stahuje i Napoleon. Na to čekají republikáni a zaútočí na hlavní město, císař se stáhne do Querátara. V jednom z klášterů Maxmilián a jeho souputníci odolávají téměř dva měsíce, po zradě jednoho z generálů ale skončí ve vězení.

Čeká na něj válečný soud, od něhož odchází s trestem smrti. Na jeho podporu se ozve řada tehdejších osobností, ale rozsudek to nezmění, 19. června 1867 ho vyvlečou s dvěma nejvěrnějšími druhy z cely.

„Ať žije Mexiko,“ zvolá krátce před tím, než jeho život vyhasne. Tělo je nabalzamováno a po půl roce dorazí do Evropy!

Korunní princ Rudolf si prožene hlavou kulku, s otcem si prakticky v ničem nerozumí. (Schuhmann / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Korunní princ Rudolf si prožene hlavou kulku, s otcem si prakticky v ničem nerozumí. (Schuhmann / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Císařský enfant terrible

Kdo: Korunní princ Rudolf

Vztah: Syn

Osud: Spáchal sebevraždu

Když se chodbami rozezvučí dětský křik, všichni se okamžitě zajímají o pohlaví miminka. Císařovna porodí manželovi vytouženého syna, kterému dají jméno Rudolf (1858–1889).

Máte dceru, princi!

Přichází na svět po dvou sestrách. František Josef je z vymodleného synka doslova na větvi. Chce z něj mít pořádného vojáka a ideálního nástupce na trůn. Rudolf je ale úplně jiný než otec. Císař chce synátora zocelit, najímá kvůli tomu různé vychovatele.

Jeden z nich Rudolfovi pořádně pocuchá nervy, nutí ho ke koupání ve studené vodě. V noci mu zase zničehonic střílí u hlavy z pistole. V té chvíli se do výchovy vkládá císařovna a drastického vychovatele nahrazuje jiný.

Z hlediska školy projevuje Rudolf technický talent a sklony k umění, otec však zoufale trvá na vojákovi. Neposednému synovi, který má pověst citově chladného intelektuála, najdou nevěstu na belgickém dvoře.

S princeznou Štěpánkou (1864–1945) se ožení roku 1881. Údajně se mu moc nelíbí, ale Rudolf se to snaží překonat. Záhy se páru narodí potomek, všichni očekávají syna, dokonce už mají vybrané jméno – Václav. V kuloárech zavládne lehké zklamání, když se narodí Alžběta (1883–1963).

Věčný odpočinek tráví František Josef s manželkou Sisi a synem Rudolfem. (BWAG / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Věčný odpočinek tráví František Josef s manželkou Sisi a synem Rudolfem. (BWAG / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Dvě tajemné rány

Kvůli častým záletům se Rudolf nakazí kapavkou, kterou přenese i na svou manželku. Nemoc se zhoršuje, a tak v roce 1886 princ poprvé okusí morfium. Do toho všeho přidejme revmatismus, záněty kloubů, alkohol a nenaplněné manželství.

Rudolf propadá návalům vzteku, klesá i jeho popularita. Stává se z něj doslova uzlíček nervů, hodně pracuje a ve střehu ho drží jen morfin, který zapíjí vychlazeným šampaňským s koňakem. Více než dřív hledá útočiště v náruči milenek, s nimiž mluví o smrti.

V lednu 1889 se naposledy setkává s otcem, ten nad ním vyjádří zklamání. To je pro Rudolfa poslední kapka, s milenkou Marií Vetserovou (1871–1889) odjíždí na usedlost Mayerling. Po večeři 29. ledna odchází dvojice do pokoje, kde píše dopisy na rozloučenou.

Vynechá ale otce, což vlastně ilustruje jejich vztah. Ještě druhý den ráno nechá princ zapřahat, o pár chvil později ticho naruší dva výstřely. Po vyražení dveří poddaní najdou dvě mrtvoly v kalužích krve.

Strašnou zprávu nejdříve vyslechne Sissi, která jí pak sdělí manželovi. Rodina nechá prince prohlásit za duševně chorého, aby mohl být pohřben. Ceremonie se účastní na 100 000 lidí!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Július Bencúr / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
reklama
Související články
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Historie
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
reklama
lifestyle
Premiéry hudebních kusů napomáhaly k revoluci a způsobovaly skandály
Římské divadlo Teatro Argentina uvádí 20. února 1816 premiéru opery Lazebník sevillský od italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Během představení však spousta diváků syčí a píská, čímž dává najevo svoji nespokojenost. Úspěchu se Rossini dočká až později. Když v roce 1814 pobývá německý hudební skladatel Carl Maria von Weber v českých lázních Libverda, nedaleká rokle ho prý inspiruje […]
Hudební géniové: Citliví, závistiví i toporní
Třebaže je rakouský skladatel Franz Schubert (1797–1828) neuvěřitelně pracovitý, nikdy se mu nepodaří se finančně zajistit. Po celý život musí proto spoléhat na pomoc svých příbuzných, přátel a obdivovatelů. Se Schubertovým dílem se začíná veřejnost seznamovat teprve v posledních letech jeho krátkého života. Francouz Hector Berlioz (1803–1869) ve své umělecké tvorbě dokonale vystihuje pojem romantický umělec. […]
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!     […]
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás