Domů     Chrám Vasila Blaženého: Přišel jeho architekt o oči?
Chrám Vasila Blaženého: Přišel jeho architekt o oči?
30.9.2020

Jihovýchodní stranu Rudého náměstí v Moskvě zdobí jedna z nejznámějších ruských památek. Podle některých symbolizuje nebeský Jeruzalém, jiní v ní zas vidí spojení Ruska s Evropou a Asií.

Její návštěva nás přenese do časů středověkého Ruska, kde vládne obávaný car Ivan IV. Hrozný…

Vláda Ivana III. (1440–1505) představuje pro Moskvu významnou změnu. Okolí středověkého Kremlu má charakter evropského města, ostatní čtvrti jsou však stále převážně dřevěné. Pod jeho taktovkou se město stává metropolí ruské říše.

Dále rozkvétá i pod rukama jeho vnuka Ivana IV. Hrozného (1530–1584), který zde nechává vystavět pravoslavný chrám. Ten je vybudován jako připomínka vítězství nad Tatary u Kazaně. A že je vskutku co slavit!

Jedná se o velkolepé vítězství, jelikož ničivé nájezdy Tatarů na moskevské území přetrvávají více než 100 let.

Rodí se ikona

Výstavba začíná roku 1555 na místě kostela Nejsvětější Trojice.

Stavba je vrcholným dílem ruské architektury a je navíc obohacena o typické prvky staveb sakrálních – bohatá výzdoba interiéru je typická pro byzantskou architekturu a věž nejvyšší kaple uprostřed se podobá věžím gotických katedrál.

Základem je velký sklep, který původně slouží k uschování kostelních pokladů a úspor městských boháčů. Na něm sedí 9 propojených kaplí, nejvyšší je uprostřed a zbylých 8 je rozmístěno kolem ní. Každá z nich symbolizuje jeden den rozhodujících bojů o Kazaň.

Chrám nechává Ivan IV. Vystavět pro sebe samého, nikoli pro lid. Touží totiž po osobní a soukromé svatyni, kde bude moci o samotě rozmlouvat s Bohem.
Chrám nechává Ivan IV. Vystavět pro sebe samého, nikoli pro lid. Touží totiž po osobní a soukromé svatyni, kde bude moci o samotě rozmlouvat s Bohem.

V rytmu geometrie

Každá je navíc jinak vyzdobena, což na první pohled může působit chaotickým dojmem. Opak je pravdou – při pečlivém pohledu na stavbu si můžeme všimnout jejího přesného geometrického uspořádání.

Celý chrám je zasvěcen Panně Marii Pomocné, ochránkyni života, a podle centrální kaple nese název Pokrovský chrám na Rvu. Názvy ostatních kaplí symbolizují 8 sjednocených církví. Současný název získává chrám na počest svatého Vasila Blaženého (1469–1552/57).

Ten během svého života opovrhuje společenskými normami, žije jako tulák a celoročně chodí bez bot.

Pocta svatému tulákovi

Má ale neobvyklé schopnosti – vidí do budoucnosti a předpoví například požár, který roku 1547 zničí téměř třetinu Moskvy. Když zemře a je roku 1588 kanonizován, chrámu přibude desátá kaple, která ukrývá jeho pozůstatky a nese jeho jméno.

A jelikož se v ní jako v jediné konají mše po celý rok, její název postupem času přechází na celý chrám. Ten je v roce 1670 obohacen o zvonici, kterou je jeho stavba definitivně dokončena. Kdo je stavitelem, však zůstává dodnes poněkud sporné.

Architektura velkolepé stavby symbolizuje spojení Ruska s Evropou a Asií.
Architektura velkolepé stavby symbolizuje spojení Ruska s Evropou a Asií.

Krutý trest za dechberoucí krásu

Nejpravděpodobněji je to však architekt Postnik Jakovlev, kterému podle legendy nechá car po dobudování svatostánku vypíchnout obě oči, aby už nemohl postavit stavbu podobné krásy. I nad ikonou celé země se ale v průběhu dějin nejednou stáhnou mračna.

Jako první ji chce zničit Napoleon I. Bonaparte (1769–1821), který se svými vojsky vstupuje 14. září 1812 do Moskvy, za účelem jejího dobytí. V chrámu nechá ustájit koně, aby symbolicky stvrdil nejisté vítězství nad Ruskem.

Než ale stačí stavbu při útěku vyhodit do povětří, namoknou mu rozbušky a chrám je zachráněn.

Během své historie je chrám několikrát rekonstruován, především kvůli požárům. Vzory na stěnách chodeb mají připomínat zahrady v Edenu.
Během své historie je chrám několikrát rekonstruován, především kvůli požárům. Vzory na stěnách chodeb mají připomínat zahrady v Edenu.

Záchrana na poslední chvíli

O více než 100 let později se ho pokusí srovnat se zemí Josif V. Stalin (1878–1953), protože stojí v cestě vojenským přehlídkám.

Tentokrát ho nezachrání náhoda, ale architekt a restaurátor Pyotr Baranovsky (1892–1984), který je následně souzen za protisovětskou aktivitu. Roku 1929 je chrám uzavřen bolševiky a jsou z něj sneseny zvony.

Teprve po rozpadu Sovětského svazu, v roce 1990, je znovu je otevřen a navíc zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Od té doby slouží církevním účelům a pravidelným bohoslužbám.

Jiné moskevské chrámy jej se svými barevnými letitými ikonami hravě předčí, přesto je ale rozhodně na co se dívat.
Jiné moskevské chrámy jej se svými barevnými letitými ikonami hravě předčí, přesto je ale rozhodně na co se dívat.
Foto: iwir.ru, pinterest.com, thoughtco.com, travelstamps.nl, vyctravel.com
Související články
Historie
Šuani: Bojovali za krále a katolickou víru
Velká francouzská revoluce odstartovala v dějinách Francie složité období, které bylo vyplněné mnoha násilnými střety. Jednou z méně známých, avšak krvavých kapitol těchto časů je povstání takzvaných šuanů. Jak vzniklo jejich pojmenování? Povstání šuanů proti první francouzské republice bylo ozbrojeným bojem králi věrných, převážně bretaňských, katolíků. Odehrávalo se mezi lety 1793-1804. Na vrcholu povstání čítaly oddíly […]
Historie
Židé ve středověku: Zaplaťte, nebo odejděte!
Být Židem nebyl ve středověku žádný med. Obviňování z rituálních vražd či třeba ze znesvěcování hostií bylo téměř na denním pořádku. Tu a tam se některý panovník rozhodl, že je třeba se s Židy vypořádat tak, že budou z jeho země vyhnáni. Nucený exodus byl doprovázen zabavováním majetku a stále novým a novým vyžadováním výkupného. […]
Historie
Etruskové: Odkud pochází tento neobyčejný národ?
Ve střední Itálii mezi řekami Tiberou a Arnem se v průběhu osmého století před naším letopočtem zformovalo několik měst, která vybudoval kmen Etrusků. Ten této oblasti dal i dnešní název – Toskánsko. Náhlý příchod většího počtu lidí nového etnika s rozvinutou kulturou i dovednostmi překvapoval historiky už od antiky. Vzniklo tak několik teorií odkud Etruskové pochází. Nejnovější […]
Historie
Co se stalo v Dallasu roku 1963? Kdo skutečně stál za atentátem na prezidenta Kennedyho?
Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho byl spáchán v pátek 22. listopadu 1963 v texaském městě Dallasu ve 12.30 místního času. Za vraha byl označen Lee Harvey Oswald. Ovšem jen pouhá čtvrtina Američanů věří, že vraždu provedl skutečně on. Koho podezírají ti ostatní? Stál za atentátem Kennedyho nástupce Lyndon Johnson? Najala si Oswalda mafie? Chtěl jeho […]
reklama
věda a technika
AIDS jako umělá zbraň?
Za vznikem onemocnění AIDS stojí virus HIV neboli virus lidské imunitní nedostatečnosti. Přenáší se kontaktem tělní tekutiny (krev, sperma a poševní sekret) infikované osoby se sliznicí či otevřenou ranou zdravého člověka. Protože se onemocnění HIV objevilo rychle a znenadání, vynořila se řada konspirací o jeho původu a stalo se nástrojem souboje hlavních mocností studené války. […]
Letadlo aneb když přestalo stačit k nebesům jen vzhlížet
Člověk už v oblasti dopravní techniky zvládl mnohé. Po mořích pluly obrovské lodě, krajinu křížily koleje a na nich se prohánějící vlaky, koňskou dopravu pomalu, ale jistě nahrazovala doprava automobilová. Jedna oblast však stále nebyla pokořena – vzdušný prostor. Přelom 19. a 20. století proto bývá charakterizován snahou o dosažení této lákavé mety. Od draka ke […]
Záhady slunečních skvrn: Proč je Slunce flekaté?
Hrníček třískne o podlahu a káva vystříkne na lem naškrobeného ubrusu. „To jsou snad dneska skvrny na Slunci, nebo co,“ zoufá si mladík, když sbírá střepy. Studii, nakolik tato sluneční aktivita ovlivňuje naši šikovnost, zatím nemáme. Způsobit ale dokáže pořádné patálie…   Můžeme sluneční skvrny vidět pouhým okem? Ano! Pokud se zadíváte do Slunce… Budete […]
Jak člověk konečně zkrotil oheň
Je pozoruhodné, že stále s určitostí nevíme, kdy poprvé člověk s jasným záměrem založit oheň otáčel dřevěný kolík v jamce dřevěné destičky a doufal, že třením vzniknou horké piliny, které se vznítí. Ano, byla to dřina jen pro trpělivé a možná i hladové jedince. Ale rozhodně stála za to. Vždyť pračlověk si mohl nad ohněm […]
reklama
záhady a tajemství
Velký bratr tě vidí úplně všude! Slouží sociální sítě ke špehování nepohodlných lidí?
Žijeme v digitálním věku. Nakupujeme on-line, vyhledáváme informace v digitální formě a využíváme také sociální sítě, jejichž prostřednictvím komunikujeme s přáteli. Ale co když naše soukromé psaní a vyhledávání na internetu není zase tak privátní? Co když je v hledáčku třeba tajných služeb? „Přímo od svého stolu bych mohl sledovat komunikaci kohokoli z vás či vašeho […]
Skandál Vatileaks: Bují kolem papežů zkaženost?
Je sychravý konec ledna roku 2012. Mnoho vatikánských kněží tráví poklidný večer, když se jim na mobilech objeví krátká zpráva: „Zapněte si kanál La7!“ Právě na něm běží speciální pořad s názvem GliIntoccabili – Nedoknutelní. Objeví se v něm i dopisy arcibiskupa Carla Maria Vigana (*1941), který si stěžuje na pletichaření a korupci v nejbližším […]
Zaprodal se stavitel pražského kostela čertovi?
Bojíme se, když přijde čert, začíná nám být poněkud vlhko, jakmile se mluví o vodníkovi. Zároveň toužíme nalézt poklad přísně střežený na starém hradě. Staré pověstí nám učarovaly. Může na nich být něco pravdy, nebo jde jenom o smyšlenky?  „Nevíme, zda se vše odehrálo tak, jak to popisuje Kosmas a jeho následovníci. Nesnažíme se odpovědět […]
HAARP: Dokážou lidé měnit počasí podle potřeby?
Na vzdálené Aljašce několik desítek let stálo zařízení, které se stalo předmětem spekulací až do současné doby. Komplex antén, známý pod názvem HAARP, mělo zkoumat hlavně zemskou ionosféru. Objevily se ovšem i teorie, že může ovládat počasí, ale i lidskou mysl. Déšť, tornáda nebo zemětřesení. Je něco takového možné ovládnout uměle? Podle konspiračních teoretiků ano. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz