Domů     Chmel: Vše, co jste chtěli vědět o zeleném zlatu
Chmel: Vše, co jste chtěli vědět o zeleném zlatu

Jako první se na pěstování svěže zelené rostliny vrhnou kláštery. I když ji máme spojenou hlavně s pivem, kterému dodává hořkou chuť i aroma, spoléhá na ni také lidové léčitelství.

Chmel, který roste v naší zemi, je přitom celosvětově považovaný za jeden z nejkvalitnějších!

Pivo, neodmyslitelně patřící k lidským dějinám a českým zemím vůbec, je pozoruhodný nápoj se zajímavým příběhem. Jednou z nejznámějších rostlin, která pivům dodává chuť a používá se také k jejich konzervaci, je chmel.

Kromě typické hořké chuti přináší rovněž aroma s ovocnými, květinovými nebo třeba citrusovými tóny. Ale i když má mnoho lidí zažitou myšlenku „chmel = pivo“, jeho použití je mnohem širší a také historie jeho pěstování je zajímavá a barvitá.

Tajemství starořímské kuchyně

Původní chmel pravděpodobně pochází z Asie, některé prameny uvádějí Čínu, jiné například Mongolsko. V Evropě se později vyskytují odlišné druhy. Traduje se, že už v antickém Římě si lidé pochutnávali na mladých chmelových výhoncích a používali chmel v kuchyni.

Zdroje se přitom odvolávají na starověkou encyklopedii Naturalis historia, kterou napsal římský válečník a filozof Plinius starší (?23-79), ale není jisté, zda rostlina, o které zde hovoří a která bývá za chmel považována, skutečně chmelem doopravdy je.

Autor se navíc výslovně nezmiňuje o tom, že by byl chmel používán v kuchyni starověkého Říma.

Tyto šištice se právem považují za „zelené zlato“. (Foto: RitaE / Pixabay)
Tyto šištice se právem považují za „zelené zlato“. (Foto: RitaE / Pixabay)

Klášterní poklad

První doložené pěstování chmele pochází z 8. století z regionu Hallertau v Bavorsku, ale zmínka o jeho použití v pivovarnictví v této evropské oblasti je až z roku 1079. O chmelnicích se však přitom dočteme už v závěti franského krále Pipina III. Krátkého (714-768), který v ní pozemky s chmelem přenechává klášteru Saint-Denis ve Francii.

Chmel v raných dobách roste a je obhospodařován zejména na klášterních pozemcích. Stejně jako na území dnešního Německa se v tomto období pěstuje také v Čechách a dokonce snad i níže na Balkáně a odtud se rozšíří dále do Evropy.

Na Žatecku, významné české chmelařské oblasti, se tato rostlina pěstovala už v polovině 9. století, což ho zařadilo mezi regiony s nejranějším pěstováním chmele.

Nadšení i odpor

Někdy se jako první historický pramen o spojení piva a chmele uvádí známá německá benediktinská abatyše, filozofka a léčitelka Hildegarda z Bingenu (?1098-1179), která ve svých spisech kromě jiného dále tvrdí, že chmel rozesmutňuje duši člověka a zatěžuje jeho vnitřní orgány.

Před chmelem je pivo ochucováno a konzervováno kombinací široké škály hořkých bylin a květin, včetně pampelišky, lopuchového kořene nebo vřesu (gruit).

Věří se, že tradiční bylinné kombinace v gruitu jsou opuštěny, když se zjistí, že piva s chmelem jsou méně náchylná ke zkažení.

Mnoho lidí má chmel spojený hlavně s pivem, má však daleko širší využití.(Foto: Nurfayozagzamov1004 / Pixabay)
Mnoho lidí má chmel spojený hlavně s pivem, má však daleko širší využití.(Foto: Nurfayozagzamov1004 / Pixabay)

Zelené zlato z Čech

O rozšíření chmele v českých zemích se významně zasadil císař Karel IV. (1316-1378), který také vydal dekret na podporu jeho pěstování a zakázal pod přísnými tresty vývoz české chmelové sadby do zahraničí.

Chmel se v té době nejenom u nás, ale i jinde v Evropě přesouvá z klášterních pozemků také na pozemky soukromých osob. Většina českých chmelnic je ale zpustošena během třicetileté války a k jejich obnově dochází až v 18. století.

V zámoří začnou s „chmelovým hospodařením“ okolo roku 1630 angličtí a holandští usedlíci a nejprve se jejich činnost soustředí hlavně v okolí New Yorku a v dnešních státech Kalifornie, Oregon a Washington.

Potřeba mnoha pracovníků v době sklizně chmele však přináší po celém světě problémy. Každou sezónu přijíždějí na chmelnice celé rodiny a pomáhají i ty nemenší děti, jejich životní podmínky během tohoto období jsou však otřesné a vyvolají řadu skandálů.

Teprve počátkem 20. století přicházejí první stroje na mechanizovanou sklizeň chmele.

Ruční sklizeň je namáhavá, než se objevily první stroje, bylo zapotřebí velké množství česáčů. (Foto: RitaE / Pixabay)
Ruční sklizeň je namáhavá, než se objevily první stroje, bylo zapotřebí velké množství česáčů. (Foto: RitaE / Pixabay)

Specifické podmínky

I když je pěstování chmele rozšířeno napříč světem, vyžaduje tato popínavá rostlina příznivé podmínky.

Jde nejenom o půdu a klima, ale protože dorůstá průměrné výšky až 3 až 5 metrů (někdy ale až 10 metrů), například i o podporu, vyrobenou ze strun či drátů, která umožňuje rostlinám zdravý růst s dostatkem slunečního světla a ochranu před větrem.

Samčí a samičí květy se vyvíjejí na samostatných rostlinách, i když se výjimečně vyskytne exemplář, obsahující květy obojí. Na chmelnicích se však pěstují pouze samičí rostliny. Zralé šištice se sklízejí na konci léta, většina sklizně se přitom suší.

Obsahují alfa a beta hořké kyseliny, z nichž první dodávají pivu typickou hořkost a ty druhé aroma. Chutě a vůně chmele jsou různé, dle odrůdy a dokonce i oblasti, ze které chmel pochází a proto se některé používají na chuť a jiné kvůli vůni.

Český chmel, pěstovaný v Poohří (Žatecko), Polabí (Úštěcko) a na Hané (Tršicko), patří k nejkvalitnějším na světě a bývá také označován za zelené zlato.

Odrůda Žatecký poloraný červeňák získal od Evropské unie ochrannou známku a jako Žatecký chmel je velmi žádaný po celém světě.

Chmelnice mají svůj typický vzhled. (Foto: RitaE / Pixabay)
Chmelnice mají svůj typický vzhled. (Foto: RitaE / Pixabay)

Další využití chmele

Kromě piva se chmel používá třeba v bylinných čajích nebo v nealkoholických nápojích. Mladé výhonky chmele nacházejí v gastronomii podobné využití jako chřest a mají vysoký obsah minerálních látek i vitamínů.

Chutnaly prý už ve středověku, kdy patřily mezi vybrané lahůdky a objevovaly se hlavně na šlechtických stolech. Rostlina má své místo také v lidovém léčitelství, kde je lékem hlavně na úzkosti, nespavost, neklid a také na kožní i trávicí problémy.

Oceňují se rovněž její antibakteriální účinky. Pro moderní medicínu je zajímavá z hlediska hormonální substituční terapie a probíhají výzkumy, které by mohly přiblížit možnosti jejího využití pro úlevu od problémů, souvisejících s menstruací.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Dieter_G / Pixabay)
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h