Skip to content
reklama
reklama blank

Kurt se zalil krví

blank

„Game, slečna Selešová,“ ohlásí hlavní rozhodčí tenisového zápasu a hráčky si mohou aspoň na chvilku vydechnout. Pokud je součet her v setu lichý, střídají se v tenisu strany. Pro hráčky to znamená, že mají příležitost se na malou chvíli posadit, otřít pot a samozřejmě se i napít.

Nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k nějakému velkému překvapení. Američanka Monika Selešová (*1973) přijíždí na dubnový turnaj v Hamburku jako světová jednička a také vítězka letošního Australian Open.

Její hvězda už září naplno. Do kolotoče turnajů WTA se vrhne skutečně razantně a už v roce 1990 se stává poprvé světovou jedničkou, v té době je jí pouhých 16 let. Mezi lety 1991 a 1993 se dostane 33krát do finále z celkem 34 turnajů, kterých se účastní.

Celkem 22krát pak pozvedá nad hlavu i trofej pro vítězku. Může její dominanci ve světovém ženském tenise vůbec něco ohrozit?

blank
Monica podává a soupeřka musí být ve střehu. FOTO: Bill Mitchell / Creative Commons / CC BY 1.0

Končící éra Grafové

Nástup Selešové tak v podstatě znamená konec jedné velké éry. Éry jedné z nejlepších tenistek historie, Němky Stefanie Grafové (*1969). Na začátku 90. let jí je jen něco přes 20 a na konec kariéry rozhodně nepomýšlí.

Jenže najednou se tady objeví o čtyři roky mladší původem srbská hvězdička. Nejde o střet generací jako v době, kdy se Grafová utkává s Martinou Navrátilovou (*1956), tahle tenistka je skoro stejně stará.

Vypadá to, že se budou utkávat ještě dlouho. Jak to dopadne letos v Hamburku? Posledních šest titulů z tohoto turnaje drží Grafová, ale Selešová je opravdu rozjetá.

Jak Grafové uvolnit cestu

Vše nasvědčuje tomu, že se schyluje k velkému finále. Bulharka Magdalena Malejevová (*1975) ve čtvrtfinále podle všeho nebude překážkou. Poslední dubnový den roku 1993 vyhraje Selešová v pohodě první set 6:4 a ve druhém si připisuje game na 4:3.

Všichni čekají, že Srbka už bez přílišných překvapení dovede zápas do vítězného konce. Vždyť její soupeřka se pohybuje na žebříčku o pěkných pár míst vzadu a v Grand Slamech se dostane maximálně do 4. kola.

Jenže pak se stane něco děsivého. Selešová se usadí na židli, přes hlavu si přehodí ručník a snaží se nabrat síly. Jenže v tom okamžiku k ní zezadu přiskočí Günter Parche (*1954), natáhne se přes asi metrovou bariéru a mezi lopatky zabodne nůž.

blank
Další turnaj a další šek za vítězství FOTO: flickr / Creative Commons / CC BY 2.0

Krev na rukou

Selešová vykřikne. Parche je vášnivý fanoušek Grafové a chce své favoritce uvolnit cestu k dalšímu titulu. Selešová se v šoku postaví, na útočníka se vrhne ochranka i další přihlížející a rychle ho zpacifikují.

Zprvu se zdá, že tenistce se nic vážného nestalo, ale pak si sáhne na záda. Nevěřícně se dívá na ruku od krve, pak se jí podlomí kolena. Všichni se jí snaží pomoci, okamžitě přiběhnou lékaři a Selešová je převezena do nemocnice.

Naštěstí se ukáže, že zranění není nijak vážné, nůž se zabodne jen necelé dva centimetry hluboko, poškození svalů je poměrně malé. Zdá se, že vše bude v pořádku, taková rána by si neměla vyžádat více než několik týdnů rekonvalescence.

Jenže věc je mnohem složitější.

blank
Vybavení, s nímž Monica odehrála první zápas po svém návratu na kurty, je dnes muzeálním exponátem. FOTO: dbking / Creative Commons / CC BY 2.0

Psychika je těžký soupeř

Útočník se nakonec vyhne vězení, protože jej soudy shledají duševně nemocným. Selešové ale trvá více než dva roky, než se znovu postaví k soutěžnímu zápasu na kurt. Díra v kůži je možná už dávno zacelená, ale ta v srdci je mnohem hlubší.

Hráčka zápasí s psychickými problémy, později přizná, že si stres kompenzuje přejídáním. Ve skutečnosti se již ale na vrchol nikdy nevrátí. Přidá ještě titul z Australian Open 1996, vrátí se do desítky, ale tím to končí.

S tenisem definitivně skončí v roce 2008, po několika neúspěšných pokusech o návrat.

Foto: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Bill Mitchell / Creative Commons / CC BY 1.0, flickr / Creative Commons / CC BY 2.0, dbking / Creative Commons / CC BY 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Potvrzeno: Nebezpečný prvok vás může dohnat až k sebevraždě!
enigmaplus.cz

Potvrzeno: Nebezpečný prvok vás...

Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami...
Volva dvou světů: Milionové auto a auto za miliony
21stoleti.cz

Volva dvou světů: Milionové...

I ve 21. století existují...
Naletěla dalšímu podvodníkovi?
nasehvezdy.cz

Naletěla dalšímu podvodníkovi?

Herečka Jiřina...
Bojíte se mikrovlnky? Pak je to zbytečné
panidomu.cz

Bojíte se mikrovlnky? Pak je...

Pověstí okolo ní je spousta. Třeba jak někomu...
Může fata morgana za záhadné přeludy lodí?
enigmaplus.cz

Může fata morgana za záhadné...

Jako fata morgana je označována optická...
Nápadně barevné dámské hodinky Alpina
iluxus.cz

Nápadně barevné dámské...

Tento rok nabízí Alpina svým dámským sportovním...
Pochopila jsem, že zkouška žárlivosti se nevyplácí
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že zkouška...

Byla to moje nejlepší...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...