Domů     Charlottu Garrigue Masarykovou Pražané nepřijali
Charlottu Garrigue Masarykovou Pražané nepřijali
26.12.2019

V Praze to Charlotta Masaryková  nemá jednoduché. Podporuje nově vzniklý Americký klub dam, bojuje za ženská práva. „Celé neštěstí Masarykovo je jeho žena – je to špatná hospodyně,“ tuhle větu od kohosi slyší dcerka Alice.  

Z New Yorku přijíždí za Charlottou Masyrakovou na návštěvu tchán Rudolf Garrigue. Konečně padne jeho nedůvěra k zeti. „Vidím, že jste moji dceru zabezpečil a udělal šťastnou,“ říká uznale a pochopení najde i pro Masarykovu práci.

Zkouškou se pro rodinu Masarykových ale stává spor o Královedvorský a Zelenohorský rukopis, který vypuká roku 1886. Masaryk se angažuje na straně vědecké pravdy s tím, že jde o padělky. Ocitá se uprostřed zuřivé kampaně.

I teď je mu jeho žena velkou oporou, i když 14. září 1886 porodila už třetí dítě, chlapce Jana (1886–1948). Spousta přátelských svazků zpřetrhá právě spor o rukopisy a musí se i stěhovat – majitel vinohradské vily je zastáncem pravosti rukopisů.  

Třetím dítětem Masarykových je Jan, pozdější ministr zahraničí.
Třetím dítětem Masarykových je Jan, pozdější ministr zahraničí.

Doma vytvoří útočiště  

Pro Masaryka je domov útočištěm před nepřátelskými útoky v tisku. Jejich další dítě, dcera Eleonora (†1890) po čtyřech mísících umírá, po roce si smrt vezme i oba Charlottiny rodiče.

Masaryk se vzdává získaného poslaneckého mandátu v Říšské radě, mimo jiné i proto, aby podpořil v nelehké situaci svoji ženu. Vystřídají několik bytů na Malé Straně.

Děti Jan s Olgou (1891–1978) si rády hrají v otcově pracovně a jindy vážný profesor se k nim často přidává. Když jsou větší,, umí je i pochválit. „Jste docela nadaná banda,“ prohlásí o nich. Mezitím jim ale už osud chystá další křest ohněm.

Masaryk vždy hájí pravdu, i když tím jde proti proudu. Proto považuje za nutné v roce 1899 vstoupit i do procesu s Leopoldem Hilsnerem (1876–1928), kterého soud obviní z rituální vraždy, a dokáže, že jde jenom o protižidovskou pověru.    

Proces s Leopoldem Hilsnerem přináší manželskému páru další těžkou zkoušku. Zvládnou ji.
Proces s Leopoldem Hilsnerem přináší manželskému páru další těžkou zkoušku. Zvládnou ji.

Zvažují emigraci 

Kvůli svému postoji v Hilsneriádě se setkává s obrovskou nenávistí, která se obrací i proti jeho rodině. Na dvoře jeho domu se shromáždí studenti. Křičí, pískají. Profesor je nemocný, ale Charlotta se situaci postaví čelem.

Sejde k nim. „Vyberte si dva své mluvčí. Ti mohou přijít k lůžku mého manžela. Všichni se k nám do bytu nevejdete,“ nabídne jim klidně. Tohle nikdo z demonstrantů nečekal. Ztrácejí odvahu a rozcházejí se.

Když se po nemoci Masaryk vrací na univerzitu, protože před nepřáteli nechce utíkat, manželka ho věrně doprovází. I na ni se málem vrhnou fanatici. Posměšky a urážkami trpí i jejich děti.

Masaryk zvažuje odchod ze země: „Půjdeme do Vídně nebo do Ameriky.“ „Ne. Tvoje místo je tady, u svého národa,“ přesvědčuje manžela navzdory tomu, že se jí po Americe stýská. Vytrvá při něm i tentokrát.

Útěchou v nelehkých chvílích je pro ni hudba Bedřicha Smetany (1824–1884), o kterém dokonce píše články.  

Charlotta nachází útěchu například v hudbě Bedřicha Smetany.
Charlotta nachází útěchu například v hudbě Bedřicha Smetany.

Zbytečně se nevyptává  

I v dalších letech přicházejí problémy. Češky Charlottu vnímají jako cizinku. „Přišla jste sem odněkud odjinud a lámanou češtinou propagujete vaše tuhé, necitlivé a chladné zásady,“ dočte se o sobě roku 1905 v Národních listech.

Vyčítají jí, že nepronikla do duše českých žen a zdůrazňují, že si v prosazení svých práv poradí i bez ní. I tohle musí Masarykova choť skousnout, zatímco si její manžel buduje renomé v politickém a vědeckém světě.  

Politické napětí v Evropě začíná být doslova hmatatelné. Když v létě 1914 vypukne první světová válka, Masaryk intenzivně pracuje.

Hodně cestuje i do zahraničí. „Se ženou o svých plánech hovořil jen málo  a ona se nevyptávala  věřila, že cokoli on činí, je správné.

Věděla jen, že její muž se chystá nadlouho odjet do ciziny, aby pracoval pro osvobození vlasti,“ uvádí Polák. „Kdo by tě měl doprovázet?,“ zazní praktická manželčina otázka. Po rodinné diskusi padne volba na nejmladší dceru Olgu.

Na stole v pracovně nechává Masaryk dopis pro policii, aby neobtěžovali jeho rodinu. 

Masarykovi v Praze vystřídají několik adres a neustále bojují s penězi.
Masarykovi v Praze vystřídají několik adres a neustále bojují s penězi.

Nervové zhroucení  

Charlotta se loučí statečně. „Olinko pamatuj, že teď budeš s tátou místo mne,“ políbí dceru u domovních dveří. Jenže stejně se ocitá pod policejním dohledem. Občas najde v poštovní schránce listy od manžela a dcery.

Obvykle s velkým zpožděním, policie je bedlivě zkoumá. 15. března 1915 umírá na skvrnitý tyfus syn Herbert. Dcera Alice je vyšetřována policií a vězněna.

Charlotta se v lednu 1918 dozví, že se její muž v Moskvě ukrýval pět týdnů v hotelu ostřelovaném bolševiky. „Hrozí mu smrt,“ šeptá si a příliš ji neuklidní ani dobré zprávy o legionářích, kteří stojí Masarykovi po boku.

Napětí, které léta snášela, si vybírá svoji krutou daň. V květnu 1918 se Charlotta nervově zhroutí. Pláčem reaguje i na zdánlivé maličkosti. Lékaři ji prohlásí za duševně nemocnou. Zbaví ji svéprávnosti a umístí do sanatoria ve Veleslavíně. 

Prezdident Tomáš Garrigue Masaryk si velmi dobře uvědomuje, že se jeho žena kvůli němu obětovala.
Prezdident Tomáš Garrigue Masaryk si velmi dobře uvědomuje, že se jeho žena kvůli němu obětovala.

Dlužníkem své ženy 

Začátkem prosince 1918 za ní do sanatoria přijde francouzský legionář, který vyřizuje zprávy od manžela. Konečně se na její tváři mihne úsměv. Zprávy jsou dobré…21. prosince 1918 ji navštíví sám Masaryk. Její stav se zlepší a vrátí se k rodině.

Přesto je stále nemocná. Když jako prezidentský pár bydlí na zámku v Lánech, Masaryk za ní často chodí do pokoje. „Tak bych rád, aby se mamě dobře vedlo, pořád. Jsem jí moc dlužen za válku…, “ říká svému tajemníkovi.

Charlotta už ale společenského života většinou není schopna. 1. května 1923 přijde mozková mrtvice, kdy ochrne. „Ten první máj jsem vždycky velmi cítila.

Tak snadno se zapomíná, že je ještě tolik lidí, kteří nemají co jíst,“ jsou poslední Charlottina slova, kterým její blízcí rozumí. Potom už nemluví. Umírá 13. května 1923 ráno. „Byla krásná, měla výbornou hlavu, lepší než já.

Byla nekompromisní a nikdy nezklamala. S ní jsem dostal do života to nejlepší,“ vzpomíná na ni s láskou Masaryk. 

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h