Domů     Česnek: Ničitel bacilů a metla na upíry
Česnek: Ničitel bacilů a metla na upíry

Někdo se bez něj v kuchyni neobejde, jiného specifické aroma česneku dostává do kolen. Navzdory této drobné „chybičce na kráse“ si ho zamilovaly už dávné kultury. Nachází využití v léčitelství, gastronomii i magii. A s velkým zájmem se na česnek zaměřují také výzkumy moderní vědy.

Tuto neobyčejnou rostlinu máme spojenou s jednou netradiční úlohou a sice odpuzováním upírů a dalších zlých sil.

Pokud chcete vědět, jak česnek získal pověst takto účinného prostředku, proč si ho vážili naši předkové, jaké působení mu připisuje tradiční lidové léčitelství a co si o něm myslí moderní věda, čtěte dále.

Lék pro dělníky i dar pro bohy

Česnek je druh cibulovité kvetoucí rostliny rodu Allium. Mezi jeho blízké příbuzné patří třeba cibule, šalotka, pórek nebo pažitka. Pochází z Asie a jeho použití jako koření má dlouhou historii.

Četné klínopisné záznamy ukazují, že ho pěstovali už v Mezopotámii. Po tisíce let ho znali také v Číně a v Egyptě. Dobře zachovalý česnek přitom nacházejí archeologové například v hrobce faraóna Tutanchamona.

Podle řady spisů i záznamů ve starověkém egyptském lékařském dokumentu zvaném Ebersův papyrus (ve kterém je popsáno přes dvacet léčebných použití česneku) považují tehdejší lékaři česnek mimo jiné také za skvělý zdroj zdraví a síly pro stavitele pyramid.

Pochutnávají si na něm armády antického Řecka i Říma, námořníci si ho berou na dlouhé cesty a je oblíbeným pokrmem lidí na venkově.

Starověcí Řekové pokládali na hromady kamení na křižovatkách česnek jako pokrm pro bohyni Hekaté, která byla kromě jiného patronkou křižujících se cest i poutníků na koních.

Zatímco ve Středomoří je běžnou složkou jídelníčku, docela vzácný je ve ještě nějaký čas na mnoha místech Evropy, teprve později dojde k jeho rozšíření.

Účinné sloučeniny síry vznikají při krájení, žvýkání nebo drcení česneku.(Foto: Ulrike Mai / Pixabay)
Účinné sloučeniny síry vznikají při krájení, žvýkání nebo drcení česneku.(Foto: Ulrike Mai / Pixabay)

Blahodárná síra

Česnek je rovněž dlouho uznávanou přírodní medicínou, kterou si od starověku oblíbí různé kultury.

Ve svém velkolepém přírodovědném díle Naturalis historia popíše římský válečník a filozof Plinius starší (23-79) seznam neduhů, při kterých se česnek považuje za prospěšnou léčivku.

Jeden z nejznámějších starověkých lékařů Galén (129-asi 200) velebí rostlinu jako všelék, významný perský lékař a historik Avicenna (980-1037) ji ve svém Kánonu medicíny (1025) doporučuje pro léčbu artritidy, hadího a hmyzího kousnutí, parazitů, chronického kašle a dalších zdravotních obtíží.

Ve 12. století hovoří spisy o česneku jako prostředku snižujícím vliv slunečního žáru na zdraví rolníků při práci na poli, o 5 století později anglický lékař Thomas Sydenham (1624-1689) ocení jeho účinek na neštovice a v 18. století se tvrdí, že některé druhy otoků lze vyléčit jedině česnekem.

Současný výzkum ukazuje, že česnek může mít skutečně některé přínosy pro zdraví, jako je třeba ochrana proti běžnému nachlazení nebo schopnost pomoci snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu. Česnek není významným zdrojem vitamínů ani minerálů.

Kde se tedy berou takové účinky? Většina jeho zdravotních benefitů je způsobena sloučeninami síry, vznikajících při krájení, žvýkání nebo drcení.

Po tisíciletí známý léčebný potenciál česneku potvrzují i moderní výzkumy.(Foto: Shirley Hirst / Pixabay)
Po tisíciletí známý léčebný potenciál česneku potvrzují i moderní výzkumy.(Foto: Shirley Hirst / Pixabay)

V hledáčku vědy

Snad nejznámější je v této souvislosti alicin (též allicin), avšak pomáhají i další sloučeniny síry. Ty podle výzkumů mohou snížit výskyt nachlazení o více než polovinu, zkracují také jeho délku.

V dalších studiích odborníci zjistili, že česnek má významný vliv na snížení krevního tlaku u lidí s hypertenzí, v určitém množství účinkoval u dobrovolníků stejně, jako předepisovaný syntetický lék.

Potřebná dávka přitom odpovídala asi čtyřem stroužkům česneku denně.

Dále má česnek potenciál snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu, obsahem antioxidantů podpořit obranné mechanismy těla proti oxidačnímu poškození volnými radikály a kromě jiného přispět i ke snížení rizika vzniku a rychlého pokroku Alzheimerovy choroby a demence.

Probíhající výzkum prověřuje tyto již prokázané účinky a také zkoumá další potenciál česneku, jako je například jeho vliv na úbytek kostní hmoty nebo zvýšení tělesného výkonu či pomoc při odbourávání těžkých kovů z těla.

Jestliže tak lidé po tisíce let věřili v léčivé vlastnosti česneku, věda to nyní začíná potvrzovat.

Tato aromatická rostlina má v gastronomii většiny národů své nezastupitelné místo.(Foto: Susanne Jutzeler, Schweiz / Pixabay)
Tato aromatická rostlina má v gastronomii většiny národů své nezastupitelné místo.(Foto: Susanne Jutzeler, Schweiz / Pixabay)

Dlouhá čichová stopa

Česnek je jednou ze základních složek pokrmů různých regionů po celém světě. Nejčastěji se konzumují stroužky z česnekové bulvy, nicméně ostatní části rostliny jsou také jedlé. Někdy se proto v gastronomii používají listy a květy.

I když česnek skvěle doladí chuť mnoha jídel a pomáhá po zdravotní stránce, při konzumaci ve větším množství může být jeho aroma cítit v dechu i v potu také následující den, především pokud si česnek dopřejete k večeři.

Je to proto, že sloučeniny síry se pomocí metabolizace mění na specifickou látku, která proniká do krve a dále do kůže a plic, odkud se vylučuje.

Vzhledem k tomu, že trávení trvá několik hodin a uvolňování této látky ještě o několik dalších hodin déle, efekt snědeného česneku může trvat hodně dlouho. Některé kojící matky po konzumaci česneku zjistily, že i z jejich dětí je cítit typický česnekový zápach.

Nejen ony by proto měly být při konzumaci česneku opatrné, na jeho větším množství by si neměli pochutnávat ani lidé, kteří užívají léky na ředění krve, protože může ovlivnit jejich účinek. Citlivější jedinci by měli vzít v úvahu možnou alergii.

Trsy česneku okolo lidských příbytků se považovaly za ochranu proti upírům a podobné havěti.(Foto: Daniela Mackova / Pixabay)
Trsy česneku okolo lidských příbytků se považovaly za ochranu proti upírům a podobné havěti.(Foto: Daniela Mackova / Pixabay)

Upíři, třeste se!

Česnekový odér, který jeho milovníky doprovází, může být nepříjemný pro okolí. Ale na druhou stranu pomáhá chránit před upíry! Tvrdí to alespoň řada legend, které se o česneku jako o účinném prostředku proti těmto tvorům zmiňují.

Zatímco tato rostlina je po tisíciletí uznávaná jako přírodní lék a neocenitelné koření v kuchyni, jako všeobecně známá zbraň proti upírům má relativně krátkou historii.

Větší popularitu jí přinese až irský spisovatel Bram Stoker (1847-1912) ve slavném románu Dracula (1897), ale upíři a podobná stvoření existují hlavně ve východoevropském a balkánském folklóru už dlouho předtím.

Díky praktikám, předávaným z generace na generaci se česnek vžil mezi lidmi v Evropě jako metla na tyto kreatury i další zlé mocnosti a především v Rumunsku se toto přesvědčení ujalo jako nikde jinde.

Rumunští rolníci například chránili kromě sebe a svého obydlí, kdy natírali rámy oken a dveří česnekem a věšeli jeho trsy okolo domu, také svůj dobytek a mazali mu rohy česnekovými stroužky.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Congerdesign / Pixabay)
Související články
Věda a technika
Měření inteligence zvířat
Jsou chytřejší divoká, volně žijící zvířata, nebo naopak zvířata domestikovaná? A co například býložravci v porovnání s masožravci? Gallupův zrcadlový test Změřit inteligenci zvířat je poměrně těžké. Známý je například takzvaný Gallupův zrcadlový test sebeuvědomění, který byl vyvinut v roce 1970 Gordonem Gallupem Jr., profesorem psychologie ze State University of New York v americkém Albany. […]
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
reklama
svět zločinu
Sexuální predátoři loví ve smečce
Dívka cítí, že jí srdce buší až v krku. Pokusí se křičet o pomoc. Čísi zpocená dlaň jí překryje ústa. Další ji chytí za stehno. Marně se snaží odrážet chtivé ruce násilníků. Rojí se kolem ní jako hejno agresivních sršní. Hrubě z ní strhávají oblečení. To nejhorší má ale teprve přijít. Znásilnění patří mezi vůbec […]
Trojice podnikavců rozjíždí marihuanový byznys
Rostliny s podivnými „javorovými“ listy si se zálibou prohlíží trojice mužů. Je to jejich chlouba. Brzy je sklidí, usuší a prodají. Mají na to přece plán! Podle něj vydělají miliony korun a budou bohatí. Ale nedávají si pozor na podezřívavé oči sousedů, které vidí všechno. Před soudem v Hradci Králové stane v září 2018 tříčlenný gang. Všichni […]
Satanismus v Peru: Děti zmasakrovaly vlastní matku
Tři sourozenci z Peru se dopustili nepochopitelného zločinu. Pod vlivem satanistických rituálů zavraždili svou vlastní matku a její tělo znetvořili. Podle jejich výpovědi je k činu navedl hlas z nebes. Sourozenci vykuchají stařenku společně Jedné noci, když se převrací v posteli, slyší hlas jako ze záhrobí: „Ty jsi vyvolená, je to tvoje povinnost.“ Přisvědčí na znamení […]
Mexický pár prodává mrtvoly jako krmivo pro psy!
Manželský pár se prochází po ulicích mexického Ecatepecu. Na první pohled působí ti dva docela normálně. Pozornému chodci ale neunikne, že jejich kočárek je pořádně těžký a pod svým nákladem se doslova prohýbá. Místo načechrané peřinky jsou v něm rozřezané části lidských těl. Příšerné odhalení učiní muži zákona v říjnu 2018. Dva mexické manžele sledují už delší […]
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz