Skip to content

Český vzdorokrál: Uchvátil Karel III. trůn díky proradné šlechtě?

Honosný svatební obřad se 5. října 1722 koná ve Vídni. Císař Karel VI. vdává svoji neteř Marii Amálii, mladší dceru bývalého vládce Josefa I., za dědice bavorského vévodství Karla Albrechta. Nevěsta dostává závratné věno.

Jen hodnota jejích šperků se blíží 1 000 000 zlatých.

Marie Amálie (1701–1756) i její ženich Karel Albrecht (1697–1745) musejí před příchodem k oltáři císaři slavnostně slíbit, že uznávají jeho Pragmatickou sankci, a tudíž se vzdávají možného následnictví habsburského trůnu.

Jen co Karel VI. (1685–1740) vydechne naposledy, na své sliby ale rychle zapomenou. Karel Albrecht je jedním z prvních, kdo vztáhne ruku na země, které zdědila Marie Terezie (1717–1780)…

2
Pokud by neplatila Pragmatická sankce, mohla Marie Amálie, choť Karla Albrechta, pomýšlet na druhé místo v následnické linii Habsburků.

Prahne po koruně

Zatímco horečně jedná o spojenectví s Francouzi a Sasy, bavorské oddíly bez větších potíží v průběhu léta 1741 obsazují Horní Rakousy. V polovině září už Karel Albrecht drží ve svých rukou Linec, jejich důležitou metropoli.

Čas hraje pro něj. Marie Terezie se ještě nestihla pořádně vzpamatovat ze ztráty Slezska, kterou jí uštědřil pruský král Fridrich II. (1712–1786), a monarchie se nachází v totálním chaosu. „Bez peněz, bez úvěru, bez armády, bez vlastních zkušeností a vědomostí,“ bude později panovnice vzpomínat na chmurný první rok své vlády.

Za jejími zády se v září 1741 ve Frankfurtu nad Mohanem scházejí zástupci evropských zemí a parcelují si její území. Francie si hodlá urvat habsburské Nizozemí (dnešní Belgii), Španělé prahnou po rakouských državách na Apeninském poloostrově, Prusko žádá potvrzení slezské anexe.

„Chci Čechy i s Prahou a Horní Rakousy,“ vykřikuje na tajných jednáních Karel Albrecht. Navrch chce titul českého krále.

3
Marie Terezie se ještě ani nestihla na trůnu rozkoukat a už ji všichni chtěli o něj připravit.

Vídeň vymění za Prahu

Po dobytí Lince má bavorský vévoda Vídeň jako na dlani. Mohl by bezbrannému srdci habsburské monarchie zasadit smrtící úder. Jenže to neudělá. Svou pozornost obrací na Čechy. V listopadu 1741 už se bavorský vévoda nachází v Českých Budějovicích.

Od západu se ve stejnou dobu na naše území valí Francouzi, ze severu Sasové. „Nepřicházíme jako nepřátelé,“ vydává Karel Albrecht provolání k českému lidu, které má být vybubnováno v každé vsi. Svůj nárok na českou korunu kromě manželství s Marií Amálií ospravedlňuje téměř 200 let starou závětí císaře Ferdinanda I. (1503–1564), která v případě vymření Habsburků po meči dává určité dědičné naděje bavorským Wittelsbachům.

4
František Štěpán Lotrinský neměl v Čechách proti přesile vetřelců šanci.

Většina líbá ruku

Nepřátelské armády se bez problémů spojují u Prahy. Manžel Marie Terezie, arcivévoda František Štěpán Lotrinský (1708–1765), vyslaný české metropoli na pomoc, nemá nejmenší šanci zasáhnout. Praha je ponechána svému osudu.

Na konci listopadu 1741 kapituluje. „Pyšným českým velmožům je zcela lhostejné, kdo se stane jejich panovníkem,“ poznamenává tehdy anglický vyslanec ve Vídni. Není daleko od pravdy. 7. prosince 1741 se Karel Albrecht nechává na Pražském hradě prohlásit novým českým králem jako Karel III.

Tradiční korunovace se sice nekoná, protože Svatováclavská koruna se nachází v bezpečí ve Vídni, ale dostává se mu slavného pomazání a 19. prosince mu ve Vladislavském sále skládají hold stovky českých šlechticů, církevních hodnostářů i významných měšťanů.

5
Na Svatováclavskou korunu musel Karel III. zapomenout.

„Králi Bavorovi“, jak lidé Karlovi III. přezdívají, slibuje políbením ruky věrnost více než 86 procent všech domácích šlechtických rodů. Ti, kteří zachovávají věrnost Habsburkům (Lobkovicové, Lichtenštejnové, Schwarzenbergové, Harrachové, Kounicové nebo Šlikové), jsou vykázáni z Prahy na své venkovské statky.

Marii Terezii bude trvat rok, než se české metropole opět zmocní.

Foto: wikipedia.org, historyblog.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Muže má omotaného kolem prstu
nasehvezdy.cz

Muže má omotaného kolem prstu

Ještě před pár lety byla ADÉLA...
Miluje stále svého expartnera?
nasehvezdy.cz

Miluje stále svého expartnera?

Ačkoli už od rozchodu herečky...
Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores?
epochalnisvet.cz

Kdo byli záhadní hobiti z...

Září 2003. Australsko-indonéský tým archeologů po...
Léčba ze záhrobí: Konala řádová sestra zázraky i po své smrti?
enigmaplus.cz

Léčba ze záhrobí: Konala...

Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z...
Příběh tichých dvojčat
enigmaplus.cz

Příběh tichých dvojčat

June a Jennifer Gibbons, známé jako...
Pod pokličkou výroby kovových modelů
21stoleti.cz

Pod pokličkou výroby...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem...
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
panidomu.cz

Domácí aviváž vás příjemně...

Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale...
Šťavnatý ovocný koláč
tisicereceptu.cz

Šťavnatý ovocný koláč

Dopřejte si vynikající mřížkový...
Královny moderních koupelen
rezidenceonline.cz

Královny moderních koupelen

Díky modernímu designu, variabilitě a kvalitním...
Letní koktejl ovocných barev a vůní
iluxus.cz

Letní koktejl ovocných barev...

Značka Almara Soap si na ručně vyráběných...
Pochopila jsem, že mám raději klid a samotu
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že mám...

Člověk nemá nikdy říkat...
Severní Morava: Kraj plný tradic i moderních měst
epochanacestach.cz

Severní Morava: Kraj plný...

Severní Morava se...