Domů     Češi požádali Jindřicha Korutanského o návrat
Češi požádali Jindřicha Korutanského o návrat
14.10.2023

Když se doslechne, že Jana Lucemburského Pražané pustili do bran města, cloumá jím vztek. Jindřich Korutanský se zavře ve svých komnatách. „Jsem českým králem a navždy jím budu,“ zuří. Po pár dnech ale pochopí, že český trůn prohrál.

Už podruhé odtáhne s ostudou ze země. Přesto se titulem českého krále i nadále chlubí.

Vražda Václava III. (1289–1306) pořádně zamíchá českými dějinami. V jeho osobě vymírá rod Přemyslovců po meči. Česká šlechta teď stojí před ožehavou otázkou, koho dosadit na uprázdněný trůn. Jeden muž se nabízí.

Vévoda Jindřich Korutanský (asi 1265–1335) si vzal za manželku Annu Přemyslovnu (1290–1313), nejstarší dceru Václava II. (1271–1305). Těšil se velké důvěře svého tchána i jeho právě zavražděného syna.

Ten ho dokonce před tím, než se nachystal na tažení do Polska, aby při jeho přípravách v srpnu roku 1306 v Olomouci nalezl svoji smrt, pověřil správou českých zemí v době své nepřítomnosti.

Stává se tak ideálním kandidátem, protože jeho manželský svazek zaručuje pokračování přemyslovských tradic. Uplyne pouhý měsíc od smrti Václava III. a česká šlechta provolává Jindřicha novým králem.

Volba Albrechta Habsburského římským králem. FOTO: Chronik der Würzburger Bischöfe, Číslo folia:232v/Public domain
Volba Albrechta Habsburského římským králem. FOTO: Chronik der Würzburger Bischöfe, Číslo folia:232v/Public domain

Uplácí panstvo

Rozhodnutí Čechů se ale pranic nelíbí římskému králi Albrechtovi Habsburskému (1255–1308). Domnívá se, že jedině on může rozhodnout, kdo na osiřelý český trůn nastoupí. Prohlásí ho proto za odumřelé říšské léno.

Svoje nároky si chce vynutit silou. S vojskem zamíří na Prahu a česká šlechta se rázem zalekne svého předchozího rozhodnutí a přechází na jeho stranu. Albrecht zatím prosazuje svoje zájmy. České panstvo uplácí sliby, a to se mu vyplatí.

Jedním z těch, kteří se nechají uplatit opravdu snadno, je Jindřich z Lipé (asi 1275–1329). Na obranu svojí zrady označí Korutance za rozmařilce, který nedělal nic jiného, než že zneužíval královskou pokladnu.

Dne 16. října 1306 zvolí na Pražském hradě Albrechtova syna Rudolfa (asi 1281–1307) českým králem. Nový panovník si vzápětí bere za ženu vdovu po Václavovi II., Elišku Rejčku (1288–1335).

Jindřichovi nezbývá, než 17. října 1306 ze země utéct, protože tady žádnou armádu nemá. Prchá ke svým spojencům do Polska.

Českým králem se v roce 1306 stal Rudolf Habsburský. FOTO: AnonymousUnknown aut-hor/Creative Commons/Public domain
Českým králem se v roce 1306 stal Rudolf Habsburský. FOTO: AnonymousUnknown aut-hor/Creative Commons/Public domain

Jí hlavně jáhlovou kaši

„A tak Rudolf, byv zvolen za krále českého, věnoval některým pánům některá města a hrady a měšťanům rozdělil dary, jak před svým zvolením jednomu každému slíbil, tak nyní dal.

Neboť byli někteří jak ze šlechticů, tak měšťanů, kteří volili toho Rudolfa ze strachu nebo pro dar, třebas byl schopný k panování,“ uvádí Dalimilova kronika ze 14. století o prvních okamžicích Rudolfova panování.

Čechům se ale brzy začne zajídat Rudolfova spořivost. Ani s jeho zdravím to není zrovna moc horké. Na nákladné hostiny si nepotrpí. Přezdívá se mu „král kaše,“ protože jeho stravu tvoří převážně tento pokrm – jáhlová kaše.

„Rudolf žije z mnišské stravy, kuchař mu jen kaši vaří. Snad mu řekli mastičkáři, že si posílí tak zdraví…“ poznamenává tak řečený kronikář Dalimil. Takto pohrdlivě o Rudolfovi ale ostatní mluví jenom ve chvílích, kdy to on neslyší.

Fridrich I, Habsburský se stal dalším možným kandidátem na náš trůn, ale k dohodě nakonec nedošlo. FOTO: uploaded by User:Tafkas, Maler unbekannt, painter is unknown/Creative Commons/Public domain
Fridrich I, Habsburský se stal dalším možným kandidátem na náš trůn, ale k dohodě nakonec nedošlo. FOTO: uploaded by User:Tafkas, Maler unbekannt, painter is unknown/Creative Commons/Public domain

Pořádek udělat nestihne

Šušká se, že moc dlouho nevydrží…Proto Albrecht nakonec v lednu roku 1307 přiměje českou šlechtu přijmout novinku v oblasti nástupnictví. Pokud jeho syn zemře bez potomků, český trůn má převzít některý z Rudolfových bratrů.

Některým českým pánům ale tenhle plán není dvakrát po chuti. Raději, než tohle by v Praze viděli Korutance. Rudolf proto přichystá vojsko, aby si zjednal pořádek. Vytáhne proti svému hlavnímu odpůrci, Bavorovi ze Strakonic.

Oblehne město Horažďovice, ale dříve, než Bavorovi ukáže, kdo je v ˇčeských zemích pánem, ho v noci ze 3. na 4. července 1307 zastihne smrt. Snad dostal úplavici, ale hovoří se i tom, že ho někdo otrávil.

Neodolatelná nabídka

Rudolfův skon zase vzbudí v české šlechtě spoustu otazníků. Má se vrátit Jindřich? Někteří páni jsou pro, jiní proti. Raději by dali přednost právě Rudolfovu bratrovi Fridrichovi (asi 1289–1330). Mají ovšem podmínku.

Za svoji choť by měl pojmout dceru Václava II, Elišku Přemyslovnu (1292–1330). K dohodě ale nakonec nedojde. Stoupenci Jindřicha Korutanského nečekají s rukama v kapsách. Rázně se ozvou.

V Praze a v Kutné Hoře vyrážejí do ulic a dochází k násilnostem, které končí oběťmi na životech. Šlechta v čele s Jindřichem z Lipé vysílá poselstvo k Jindřichovi Korutanskému s žádostí, aby se vrátil. Takové nabídce se pochopitelně nedá odolat.

Jindřich zamíří znovu do Čech. Navrátilce tu vítají lidé velice nadšeně. „Kéž by konečně přinesl lepší časy,“ šeptají si mezi sebou. Dne 15. srpna 1307 ho čeští a moravští páni podruhé zvolí českým králem.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Daderot/Creative Commons/CC0
reklama
Související články
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
historie
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
Syfilis: Damoklův meč (nejen) šlechty
Dalo by se říci, že se Amerika Evropanům za jejich činy krutě pomstila. Podle jedné z teorií zavlekla vracející se posádka Kryštofa Kolumba do Evropy smrtící pohlavně přenosnou chorobu – obávaný syfilis. Šíření onemocnění bylo kladeno za vinu vojskům krále Karla VIII. (1470–1498) táhnoucím roku 1494 do Itálie. Tato vojska obsadila Neapol, ale v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva