Domů     Češi požádali Jindřicha Korutanského o návrat
Češi požádali Jindřicha Korutanského o návrat
14.10.2023

Když se doslechne, že Jana Lucemburského Pražané pustili do bran města, cloumá jím vztek. Jindřich Korutanský se zavře ve svých komnatách. „Jsem českým králem a navždy jím budu,“ zuří. Po pár dnech ale pochopí, že český trůn prohrál.

Už podruhé odtáhne s ostudou ze země. Přesto se titulem českého krále i nadále chlubí.

Vražda Václava III. (1289–1306) pořádně zamíchá českými dějinami. V jeho osobě vymírá rod Přemyslovců po meči. Česká šlechta teď stojí před ožehavou otázkou, koho dosadit na uprázdněný trůn. Jeden muž se nabízí.

Vévoda Jindřich Korutanský (asi 1265–1335) si vzal za manželku Annu Přemyslovnu (1290–1313), nejstarší dceru Václava II. (1271–1305). Těšil se velké důvěře svého tchána i jeho právě zavražděného syna.

Ten ho dokonce před tím, než se nachystal na tažení do Polska, aby při jeho přípravách v srpnu roku 1306 v Olomouci nalezl svoji smrt, pověřil správou českých zemí v době své nepřítomnosti.

Stává se tak ideálním kandidátem, protože jeho manželský svazek zaručuje pokračování přemyslovských tradic. Uplyne pouhý měsíc od smrti Václava III. a česká šlechta provolává Jindřicha novým králem.

Volba Albrechta Habsburského římským králem. FOTO: Chronik der Würzburger Bischöfe, Číslo folia:232v/Public domain
Volba Albrechta Habsburského římským králem. FOTO: Chronik der Würzburger Bischöfe, Číslo folia:232v/Public domain

Uplácí panstvo

Rozhodnutí Čechů se ale pranic nelíbí římskému králi Albrechtovi Habsburskému (1255–1308). Domnívá se, že jedině on může rozhodnout, kdo na osiřelý český trůn nastoupí. Prohlásí ho proto za odumřelé říšské léno.

Svoje nároky si chce vynutit silou. S vojskem zamíří na Prahu a česká šlechta se rázem zalekne svého předchozího rozhodnutí a přechází na jeho stranu. Albrecht zatím prosazuje svoje zájmy. České panstvo uplácí sliby, a to se mu vyplatí.

Jedním z těch, kteří se nechají uplatit opravdu snadno, je Jindřich z Lipé (asi 1275–1329). Na obranu svojí zrady označí Korutance za rozmařilce, který nedělal nic jiného, než že zneužíval královskou pokladnu.

Dne 16. října 1306 zvolí na Pražském hradě Albrechtova syna Rudolfa (asi 1281–1307) českým králem. Nový panovník si vzápětí bere za ženu vdovu po Václavovi II., Elišku Rejčku (1288–1335).

Jindřichovi nezbývá, než 17. října 1306 ze země utéct, protože tady žádnou armádu nemá. Prchá ke svým spojencům do Polska.

Českým králem se v roce 1306 stal Rudolf Habsburský. FOTO: AnonymousUnknown aut-hor/Creative Commons/Public domain
Českým králem se v roce 1306 stal Rudolf Habsburský. FOTO: AnonymousUnknown aut-hor/Creative Commons/Public domain

Jí hlavně jáhlovou kaši

„A tak Rudolf, byv zvolen za krále českého, věnoval některým pánům některá města a hrady a měšťanům rozdělil dary, jak před svým zvolením jednomu každému slíbil, tak nyní dal.

Neboť byli někteří jak ze šlechticů, tak měšťanů, kteří volili toho Rudolfa ze strachu nebo pro dar, třebas byl schopný k panování,“ uvádí Dalimilova kronika ze 14. století o prvních okamžicích Rudolfova panování.

Čechům se ale brzy začne zajídat Rudolfova spořivost. Ani s jeho zdravím to není zrovna moc horké. Na nákladné hostiny si nepotrpí. Přezdívá se mu „král kaše,“ protože jeho stravu tvoří převážně tento pokrm – jáhlová kaše.

„Rudolf žije z mnišské stravy, kuchař mu jen kaši vaří. Snad mu řekli mastičkáři, že si posílí tak zdraví…“ poznamenává tak řečený kronikář Dalimil. Takto pohrdlivě o Rudolfovi ale ostatní mluví jenom ve chvílích, kdy to on neslyší.

Fridrich I, Habsburský se stal dalším možným kandidátem na náš trůn, ale k dohodě nakonec nedošlo. FOTO: uploaded by User:Tafkas, Maler unbekannt, painter is unknown/Creative Commons/Public domain
Fridrich I, Habsburský se stal dalším možným kandidátem na náš trůn, ale k dohodě nakonec nedošlo. FOTO: uploaded by User:Tafkas, Maler unbekannt, painter is unknown/Creative Commons/Public domain

Pořádek udělat nestihne

Šušká se, že moc dlouho nevydrží…Proto Albrecht nakonec v lednu roku 1307 přiměje českou šlechtu přijmout novinku v oblasti nástupnictví. Pokud jeho syn zemře bez potomků, český trůn má převzít některý z Rudolfových bratrů.

Některým českým pánům ale tenhle plán není dvakrát po chuti. Raději, než tohle by v Praze viděli Korutance. Rudolf proto přichystá vojsko, aby si zjednal pořádek. Vytáhne proti svému hlavnímu odpůrci, Bavorovi ze Strakonic.

Oblehne město Horažďovice, ale dříve, než Bavorovi ukáže, kdo je v ˇčeských zemích pánem, ho v noci ze 3. na 4. července 1307 zastihne smrt. Snad dostal úplavici, ale hovoří se i tom, že ho někdo otrávil.

Neodolatelná nabídka

Rudolfův skon zase vzbudí v české šlechtě spoustu otazníků. Má se vrátit Jindřich? Někteří páni jsou pro, jiní proti. Raději by dali přednost právě Rudolfovu bratrovi Fridrichovi (asi 1289–1330). Mají ovšem podmínku.

Za svoji choť by měl pojmout dceru Václava II, Elišku Přemyslovnu (1292–1330). K dohodě ale nakonec nedojde. Stoupenci Jindřicha Korutanského nečekají s rukama v kapsách. Rázně se ozvou.

V Praze a v Kutné Hoře vyrážejí do ulic a dochází k násilnostem, které končí oběťmi na životech. Šlechta v čele s Jindřichem z Lipé vysílá poselstvo k Jindřichovi Korutanskému s žádostí, aby se vrátil. Takové nabídce se pochopitelně nedá odolat.

Jindřich zamíří znovu do Čech. Navrátilce tu vítají lidé velice nadšeně. „Kéž by konečně přinesl lepší časy,“ šeptají si mezi sebou. Dne 15. srpna 1307 ho čeští a moravští páni podruhé zvolí českým králem.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Daderot/Creative Commons/CC0
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina