Domů     Češi požádali Jindřicha Korutanského o návrat
Češi požádali Jindřicha Korutanského o návrat
14.10.2023

Když se doslechne, že Jana Lucemburského Pražané pustili do bran města, cloumá jím vztek. Jindřich Korutanský se zavře ve svých komnatách. „Jsem českým králem a navždy jím budu,“ zuří. Po pár dnech ale pochopí, že český trůn prohrál.

Už podruhé odtáhne s ostudou ze země. Přesto se titulem českého krále i nadále chlubí.

Vražda Václava III. (1289–1306) pořádně zamíchá českými dějinami. V jeho osobě vymírá rod Přemyslovců po meči. Česká šlechta teď stojí před ožehavou otázkou, koho dosadit na uprázdněný trůn. Jeden muž se nabízí.

Vévoda Jindřich Korutanský (asi 1265–1335) si vzal za manželku Annu Přemyslovnu (1290–1313), nejstarší dceru Václava II. (1271–1305). Těšil se velké důvěře svého tchána i jeho právě zavražděného syna.

Ten ho dokonce před tím, než se nachystal na tažení do Polska, aby při jeho přípravách v srpnu roku 1306 v Olomouci nalezl svoji smrt, pověřil správou českých zemí v době své nepřítomnosti.

Stává se tak ideálním kandidátem, protože jeho manželský svazek zaručuje pokračování přemyslovských tradic. Uplyne pouhý měsíc od smrti Václava III. a česká šlechta provolává Jindřicha novým králem.

Volba Albrechta Habsburského římským králem. FOTO: Chronik der Würzburger Bischöfe, Číslo folia:232v/Public domain
Volba Albrechta Habsburského římským králem. FOTO: Chronik der Würzburger Bischöfe, Číslo folia:232v/Public domain

Uplácí panstvo

Rozhodnutí Čechů se ale pranic nelíbí římskému králi Albrechtovi Habsburskému (1255–1308). Domnívá se, že jedině on může rozhodnout, kdo na osiřelý český trůn nastoupí. Prohlásí ho proto za odumřelé říšské léno.

Svoje nároky si chce vynutit silou. S vojskem zamíří na Prahu a česká šlechta se rázem zalekne svého předchozího rozhodnutí a přechází na jeho stranu. Albrecht zatím prosazuje svoje zájmy. České panstvo uplácí sliby, a to se mu vyplatí.

Jedním z těch, kteří se nechají uplatit opravdu snadno, je Jindřich z Lipé (asi 1275–1329). Na obranu svojí zrady označí Korutance za rozmařilce, který nedělal nic jiného, než že zneužíval královskou pokladnu.

Dne 16. října 1306 zvolí na Pražském hradě Albrechtova syna Rudolfa (asi 1281–1307) českým králem. Nový panovník si vzápětí bere za ženu vdovu po Václavovi II., Elišku Rejčku (1288–1335).

Jindřichovi nezbývá, než 17. října 1306 ze země utéct, protože tady žádnou armádu nemá. Prchá ke svým spojencům do Polska.

Českým králem se v roce 1306 stal Rudolf Habsburský. FOTO: AnonymousUnknown aut-hor/Creative Commons/Public domain
Českým králem se v roce 1306 stal Rudolf Habsburský. FOTO: AnonymousUnknown aut-hor/Creative Commons/Public domain

Jí hlavně jáhlovou kaši

„A tak Rudolf, byv zvolen za krále českého, věnoval některým pánům některá města a hrady a měšťanům rozdělil dary, jak před svým zvolením jednomu každému slíbil, tak nyní dal.

Neboť byli někteří jak ze šlechticů, tak měšťanů, kteří volili toho Rudolfa ze strachu nebo pro dar, třebas byl schopný k panování,“ uvádí Dalimilova kronika ze 14. století o prvních okamžicích Rudolfova panování.

Čechům se ale brzy začne zajídat Rudolfova spořivost. Ani s jeho zdravím to není zrovna moc horké. Na nákladné hostiny si nepotrpí. Přezdívá se mu „král kaše,“ protože jeho stravu tvoří převážně tento pokrm – jáhlová kaše.

„Rudolf žije z mnišské stravy, kuchař mu jen kaši vaří. Snad mu řekli mastičkáři, že si posílí tak zdraví…“ poznamenává tak řečený kronikář Dalimil. Takto pohrdlivě o Rudolfovi ale ostatní mluví jenom ve chvílích, kdy to on neslyší.

Fridrich I, Habsburský se stal dalším možným kandidátem na náš trůn, ale k dohodě nakonec nedošlo. FOTO: uploaded by User:Tafkas, Maler unbekannt, painter is unknown/Creative Commons/Public domain
Fridrich I, Habsburský se stal dalším možným kandidátem na náš trůn, ale k dohodě nakonec nedošlo. FOTO: uploaded by User:Tafkas, Maler unbekannt, painter is unknown/Creative Commons/Public domain

Pořádek udělat nestihne

Šušká se, že moc dlouho nevydrží…Proto Albrecht nakonec v lednu roku 1307 přiměje českou šlechtu přijmout novinku v oblasti nástupnictví. Pokud jeho syn zemře bez potomků, český trůn má převzít některý z Rudolfových bratrů.

Některým českým pánům ale tenhle plán není dvakrát po chuti. Raději, než tohle by v Praze viděli Korutance. Rudolf proto přichystá vojsko, aby si zjednal pořádek. Vytáhne proti svému hlavnímu odpůrci, Bavorovi ze Strakonic.

Oblehne město Horažďovice, ale dříve, než Bavorovi ukáže, kdo je v ˇčeských zemích pánem, ho v noci ze 3. na 4. července 1307 zastihne smrt. Snad dostal úplavici, ale hovoří se i tom, že ho někdo otrávil.

Neodolatelná nabídka

Rudolfův skon zase vzbudí v české šlechtě spoustu otazníků. Má se vrátit Jindřich? Někteří páni jsou pro, jiní proti. Raději by dali přednost právě Rudolfovu bratrovi Fridrichovi (asi 1289–1330). Mají ovšem podmínku.

Za svoji choť by měl pojmout dceru Václava II, Elišku Přemyslovnu (1292–1330). K dohodě ale nakonec nedojde. Stoupenci Jindřicha Korutanského nečekají s rukama v kapsách. Rázně se ozvou.

V Praze a v Kutné Hoře vyrážejí do ulic a dochází k násilnostem, které končí oběťmi na životech. Šlechta v čele s Jindřichem z Lipé vysílá poselstvo k Jindřichovi Korutanskému s žádostí, aby se vrátil. Takové nabídce se pochopitelně nedá odolat.

Jindřich zamíří znovu do Čech. Navrátilce tu vítají lidé velice nadšeně. „Kéž by konečně přinesl lepší časy,“ šeptají si mezi sebou. Dne 15. srpna 1307 ho čeští a moravští páni podruhé zvolí českým králem.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Daderot/Creative Commons/CC0
Související články
Historie
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Historie
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
Historie
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký […]
Historie
Skrývala Kateřina Medicejská na zámku v Blois skříňky s jedy?
Kateřina Medicejská trpí, když vidí, jak Jindřich dává přednost své o 20 let starší milence Dianě z Poitiers Mladé děvče sotva může soutěžit s Dianinou plně rozvinutou krásou a inteligencí. Kateřina Medicejská (1519–1589) žárlí, ale přesto si uchovává svoji hrdost. „Měl byste ji zapudit. Rod je třeba zachovat,“ slýchá Jindřich II. (1519–1559), když se u […]
reklama
svět zločinu
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
Zabiják z Moldavy uřízl zbité oběti ucho!
Podlaha je zkropená krví. U nohou dvou mužů sténá jejích zbitý kamarád. Ale ani jeden z nich s ním nemá slitování. Právě naopak. Ještě s obětí neskončili. Nejhorší z násilníků vytáhne nůž a začne jí odřezávat ucho… Na počátku všeho stojí alkohol. První víkend v prosinci 2013 dva Moldavané přijdou na návštěvu k Ukrajince Teťáně (35) a […]
Nejhorší slovenské bestie posledních let dostaly doživotí
Rudolf Dorčík toužil zjistit, jaké to je zabít člověka… Jsou to docela normální kluci. Na první pohled. Milan Jesenský (23) hrál v dětství šachy, Rudolf Dorčík (21) zase fotbal. Druhý jmenovaný ovšem nežil v příliš zdravém prostředí. Jeho otce několikrát zavřeli, kluk nechodil do školy, nejméně jednou propadl. V budoucnu mu nedělá problém někoho zbít, […]
reklama
historie
Když voda léčí
Že voda může být lék je tisíce let prověřený fakt. Staré znalosti modernímu světu ale připomněl až zakladatel hydroterapie neboli vodoléčby Vinzenz Priessnitz, rodák z dnešního města Lázně Jeseník.   Ačkoliv Priessnitz (1799–1851) neměl žádné lékařské vzdělání, prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Jeho lidový recept, zvaný Priessnitzův obklad, se dodnes používá k léčbě […]
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy