Domů     Černobyl a ty ostatní: Katastrofa, která měla zůstat utajena
Černobyl a ty ostatní: Katastrofa, která měla zůstat utajena
20.12.2023

Černobyl. I po téměř 35 letech od onoho osudného dne při vyslovení tohoto jména stále mrazí. Jedna z největších průmyslových katastrof nejenže zničila tisíce lidských životů, ale také ukázala, jak totalitní systémy dokážou lhát.

Na noc z 25. na 26. dubna 1986 je naplánován ve čtvrtém bloku jaderné elektrárny Černobyl bezpečnostní experiment.

Ten má ověřit, zda bude elektrický generátor, poháněný parní turbínou, po rychlém uzavření přívodu páry do turbíny schopen při svém setrvačném doběhu ještě zhruba 40 sekund napájet čerpadla havarijního chlazení.

Zkoušku si oficiálně vyžádá sovětský úřad pro atomovou energii. Přímý příkaz k jejímu provedení vydá hlavní inženýr černobylské elektrárny Nikolaj Fomin (*1949). Ten sice dálkově vystudoval jaderné inženýrství, ale o jaderné energii toho příliš neví.

V první řadě to je tajemník strany a „své“ elektrárně bezezbytku důvěřuje. „Pravděpodobnost havárie je taková, jako že nás zasáhne meteorit,“ říkává.

Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.
Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.

Jedovatý mrak nad Evropou

Té noci ovšem meteorit skutečně spadne. Mix mizerných technologií a špatného vedení experimentu způsobí, že krátce před půl druhou v noci dojde v elektrárně ke dvěma mohutným explozím.

Stěny i střecha jsou proražené a z reaktoru se vyvalí ohromný smrtonosný mrak, který započne svou zkázonosnou cestu.

Padesát tun vysoce radioaktivního jaderného paliva, desetkrát víc než v Hirošimě, se pomalu, ale jistě začne rozprostírat nad Evropu i západní Asií. Zároveň vzduchem létá radioaktivní grafit. Zlověstný oblak se začne šířit z Ukrajiny dál.

Zprvu zamíří nad Bělorusko a poté do Skandinávie. 27. dubna zachytí formarkská jaderná elektrárna ve Švédsku, vzdálená od Černobylu více než 1000 kilometrů, první signály úniku radioaktivity.

SSSR věrný své tradici utajování tvrdošíjně mlčí, takže náhlý výskyt radioaktivity je záhadou. V poledne téhož dne se větry stočí k jihu a zamořený oblak se dostane nad Polsko, Československo a dál do západní Evropy.

Samotný mrak není příliš nebezpečný, ovšem o spadu z něj se něco podobného říct nedá.

Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.
Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.

Třicet let před tím…

Obyvatelé SSSR již podobnou situaci zažili, byť většina o tom neměla zdání. V roce 1957 se v oblasti jižního Uralu odehraje havárie ne nepodobná té černobylské. V jaderném zařízení Majak, pochopitelně přísně utajovaném, se na bezpečnost příliš nehledí.

Kontaminovaná voda je odváděna rovnou do jednoho z místních jezer, jaderný odpad je sypán do řeky Teča. 29. září v Majaku ale selže chladicí systém a dojde k mohutné explozi.

Ta sice přímo nikoho nezabije, avšak výbuch do atmosféry uvolní velké množství radioaktivních látek. „Najednou jsme slyšeli silný výbuch, země se zatřásla pod mýma nohama. Všichni jsme byli v šoku.

Děti si hned lehly na zem a starší lidé, kteří zažili válku, si mysleli, že právě začala nová. Vylezli na stromy, aby zjistili, odkud ten výbuch přišel. K nebi stoupal špinavý mrak…

Byl skoro úplně černý a vypadal jako kouř, co stoupá z pece,“ vzpomíná jedna z pamětnic. Radioaktivní mrak pokryje oblast o rozloze 20 000 km2.

Z přilehlého města se stalo město duchů.
Z přilehlého města se stalo město duchů.

Černé děti

Už tehdy Sověti vše tutlali. K první vlně evakuace zasažené oblasti dojde až týden po explozi, tedy v době, kdy zdejší obyvatelé byli zasaženi značnou dávkou radiace. K dalším evakuacím se úřady odhodlají až téměř po roce!

Na jižním Urale se zvýší počet nádorových onemocnění, děti se zde rodí s černou kůží a znetvořené. Po pár dnech umírají udušením. Sovětský tisk pěje ódy na úderníky, ovšem o kyštymské havárii v něm není ani zmínka.

O katastrofě však nemají tušení ani západní zpravodajské služby. Až po roce se v západních médiích začnou objevovat neurčité zprávy o havárii.

Teprve v roce 1976 má svět jasno, když radioaktivní únik v Kyštymu potvrdí biochemik Žores Medveděv (1925–2018), kterému se podaří emigrovat do Británie.

Nikomu nic neříct

K černobylské katastrofě se sovětské úřady hodlají postavit podobně. Zvláště když Kreml má na paměti rok a půl starý malér, který se stal v továrně americké společnosti Union Carbide v indickém Bhópálu.

Jedovatý mrak zde zabil a zmrzačil tisíce lidí a případ pravidelně obsazoval titulní stránky světových deníků. Moskva havárii v Bhópálu důkladně propagandisticky využije a nyní se děsí, že by jí to Západ mohl oplatit.

Jenže radiace nezná hranic a nedá se utajit. Jak už bylo zmíněno, první zachytí zvýšenou radiační situaci Švédové. Záhy svobodný svět zbystří, když americké satelity zachytí podivnou aktivitu u černobylské elektrárny.

Kreml však mlčí, až večer 28. dubna vydala Tisková agentura SSSR (TASS) krátkou zprávu o černobylské havárii.

Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.

Lež měla krátké nohy

Zatímco SSSR a jeho satelity včetně ČSSR svým občanům skutečný rozsah havárie nepřiznávají, Západ bije na poplach. Lidé dostávají jodové tablety, dětem se zakazuje hrát si venku.

Aby Sověti ukázali, že vše je v pohodě, nechají účastníky cyklistického Závodu míru kroužit okolím Kyjeva. Peloton je však značně prořídlý, svou účast kvůli radiačnímu nebezpečí odřekly týmy Německa, Británie, USA, Rumunska a dalších zemí.

V té době unikne z elektrárny další dávka radiace a dojde k evakuaci těhotných žen z Kyjeva, ovšem cyklisté závodí dál.

Co se v Černobylu skutečně stalo, se lidé žijící v sovětském impériu, kam patří i Československo, dozvídají ze západních rozhlasových stanic BBC, Svobodná Evropa či Hlas Ameriky.

Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.

Foto: Shutterstock
Související články
Historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Historie
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Historie
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Historie
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
reklama
historie
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Stavitel plaského kláštera Santini-Aichel: Úspěšný lobbista, který šifroval dlužní úpisy
V roce 1707 vezme stavitel Santini-Aichel velkou zakázku pro cisterciácký klášter Plasy na Plzeňsku. Celý jeho návrh kameníci nakonec nepostaví, ale i to, co se podaří zrealizovat, budí úžas. Troufne si na netradiční řešení zdejšího barokního konventu. Neodradí ho nestabilní podloží. Pro jeho zpevnění nechá Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) zapíchnout do země 5000 dubových klád, na které […]
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Okřídlení jezdci přinášejí smrt: Takhle jedou husaři!
Takhle jedou dámy, takhle jedou páni, takhle jedou husaři! Kdo by si nechtěl s dětmi užít oblíbenou hru. Ale pak přijde ona záludná otázka, které se leckdo bojí: A kdo to je ten husar? Vysvětlit to může být husarský kousek. Linie švédských mušketýrů se lehce zachvěje. Z písečných dun naproti nim vyjíždí obrovská masa jezdců. Je jich […]
reklama
záhady a tajemství
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Zakódoval známý budovatel do svých děl místo, kde se skrývá templářský poklad?
Do svých staveb architekt Jan Blažej Santini-Aichel vtěloval i kabalistické symboly, kterým rozumí jenom zasvěcení a také varování budoucím generacím. Existují proto teorie, že náležel ke členům jakési tajné společnosti, patrně ke svobodným zednářům. Údajně Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) kamsi zakódoval návod, kde se nalézá templářský poklad. Skutečně stavitel patřil k jádru tajného spolku? Prý pomocí […]
Tajemné hory a spící vojsko: My máme Blaník, Slováci Sitno, Němci a Rakušané Untersberg
Blaník je naší uctívanou horou. Tajemno kolem ní ještě více přiživí romantismus 19. století. V hoře se prý ztrácejí lidé! Po určité době z ní znovu vystoupí na povrch zemský s přesvědčením, že uvnitř strávili pár hodin. Ve skutečnosti ale zatím uplyne několik let, protože prý pouhý den strávený uvnitř hory rovná celému pozemskému roku. Podivnou a diskutovanou […]
Předloha pro Frankensteina: Alchymista Dippel a jeho temné experimenty
Román Frankenstein, dílo, které otřáslo světem literatury, má možná mnohem konkrétnější inspiraci, než se zdá. Podle jedné z teorií stál za postavou šíleného vědce Viktora Frankensteina německý teolog, lékař, alchymista a okultista Johann Conrad Dippel. Tento kontroverzní muž se narodil na hradě Frankenstein a proslul svými krutými experimenty a rituály. Ponořme se do života a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz