Domů     Černobyl a ty ostatní: Katastrofa, která měla zůstat utajena
Černobyl a ty ostatní: Katastrofa, která měla zůstat utajena
20.12.2023

Černobyl. I po téměř 35 letech od onoho osudného dne při vyslovení tohoto jména stále mrazí. Jedna z největších průmyslových katastrof nejenže zničila tisíce lidských životů, ale také ukázala, jak totalitní systémy dokážou lhát.

Na noc z 25. na 26. dubna 1986 je naplánován ve čtvrtém bloku jaderné elektrárny Černobyl bezpečnostní experiment.

Ten má ověřit, zda bude elektrický generátor, poháněný parní turbínou, po rychlém uzavření přívodu páry do turbíny schopen při svém setrvačném doběhu ještě zhruba 40 sekund napájet čerpadla havarijního chlazení.

Zkoušku si oficiálně vyžádá sovětský úřad pro atomovou energii. Přímý příkaz k jejímu provedení vydá hlavní inženýr černobylské elektrárny Nikolaj Fomin (*1949). Ten sice dálkově vystudoval jaderné inženýrství, ale o jaderné energii toho příliš neví.

V první řadě to je tajemník strany a „své“ elektrárně bezezbytku důvěřuje. „Pravděpodobnost havárie je taková, jako že nás zasáhne meteorit,“ říkává.

Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.
Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.

Jedovatý mrak nad Evropou

Té noci ovšem meteorit skutečně spadne. Mix mizerných technologií a špatného vedení experimentu způsobí, že krátce před půl druhou v noci dojde v elektrárně ke dvěma mohutným explozím.

Stěny i střecha jsou proražené a z reaktoru se vyvalí ohromný smrtonosný mrak, který započne svou zkázonosnou cestu.

Padesát tun vysoce radioaktivního jaderného paliva, desetkrát víc než v Hirošimě, se pomalu, ale jistě začne rozprostírat nad Evropu i západní Asií. Zároveň vzduchem létá radioaktivní grafit. Zlověstný oblak se začne šířit z Ukrajiny dál.

Zprvu zamíří nad Bělorusko a poté do Skandinávie. 27. dubna zachytí formarkská jaderná elektrárna ve Švédsku, vzdálená od Černobylu více než 1000 kilometrů, první signály úniku radioaktivity.

SSSR věrný své tradici utajování tvrdošíjně mlčí, takže náhlý výskyt radioaktivity je záhadou. V poledne téhož dne se větry stočí k jihu a zamořený oblak se dostane nad Polsko, Československo a dál do západní Evropy.

Samotný mrak není příliš nebezpečný, ovšem o spadu z něj se něco podobného říct nedá.

Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.
Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.

Třicet let před tím…

Obyvatelé SSSR již podobnou situaci zažili, byť většina o tom neměla zdání. V roce 1957 se v oblasti jižního Uralu odehraje havárie ne nepodobná té černobylské. V jaderném zařízení Majak, pochopitelně přísně utajovaném, se na bezpečnost příliš nehledí.

Kontaminovaná voda je odváděna rovnou do jednoho z místních jezer, jaderný odpad je sypán do řeky Teča. 29. září v Majaku ale selže chladicí systém a dojde k mohutné explozi.

Ta sice přímo nikoho nezabije, avšak výbuch do atmosféry uvolní velké množství radioaktivních látek. „Najednou jsme slyšeli silný výbuch, země se zatřásla pod mýma nohama. Všichni jsme byli v šoku.

Děti si hned lehly na zem a starší lidé, kteří zažili válku, si mysleli, že právě začala nová. Vylezli na stromy, aby zjistili, odkud ten výbuch přišel. K nebi stoupal špinavý mrak…

Byl skoro úplně černý a vypadal jako kouř, co stoupá z pece,“ vzpomíná jedna z pamětnic. Radioaktivní mrak pokryje oblast o rozloze 20 000 km2.

Z přilehlého města se stalo město duchů.
Z přilehlého města se stalo město duchů.

Černé děti

Už tehdy Sověti vše tutlali. K první vlně evakuace zasažené oblasti dojde až týden po explozi, tedy v době, kdy zdejší obyvatelé byli zasaženi značnou dávkou radiace. K dalším evakuacím se úřady odhodlají až téměř po roce!

Na jižním Urale se zvýší počet nádorových onemocnění, děti se zde rodí s černou kůží a znetvořené. Po pár dnech umírají udušením. Sovětský tisk pěje ódy na úderníky, ovšem o kyštymské havárii v něm není ani zmínka.

O katastrofě však nemají tušení ani západní zpravodajské služby. Až po roce se v západních médiích začnou objevovat neurčité zprávy o havárii.

Teprve v roce 1976 má svět jasno, když radioaktivní únik v Kyštymu potvrdí biochemik Žores Medveděv (1925–2018), kterému se podaří emigrovat do Británie.

Nikomu nic neříct

K černobylské katastrofě se sovětské úřady hodlají postavit podobně. Zvláště když Kreml má na paměti rok a půl starý malér, který se stal v továrně americké společnosti Union Carbide v indickém Bhópálu.

Jedovatý mrak zde zabil a zmrzačil tisíce lidí a případ pravidelně obsazoval titulní stránky světových deníků. Moskva havárii v Bhópálu důkladně propagandisticky využije a nyní se děsí, že by jí to Západ mohl oplatit.

Jenže radiace nezná hranic a nedá se utajit. Jak už bylo zmíněno, první zachytí zvýšenou radiační situaci Švédové. Záhy svobodný svět zbystří, když americké satelity zachytí podivnou aktivitu u černobylské elektrárny.

Kreml však mlčí, až večer 28. dubna vydala Tisková agentura SSSR (TASS) krátkou zprávu o černobylské havárii.

Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.

Lež měla krátké nohy

Zatímco SSSR a jeho satelity včetně ČSSR svým občanům skutečný rozsah havárie nepřiznávají, Západ bije na poplach. Lidé dostávají jodové tablety, dětem se zakazuje hrát si venku.

Aby Sověti ukázali, že vše je v pohodě, nechají účastníky cyklistického Závodu míru kroužit okolím Kyjeva. Peloton je však značně prořídlý, svou účast kvůli radiačnímu nebezpečí odřekly týmy Německa, Británie, USA, Rumunska a dalších zemí.

V té době unikne z elektrárny další dávka radiace a dojde k evakuaci těhotných žen z Kyjeva, ovšem cyklisté závodí dál.

Co se v Černobylu skutečně stalo, se lidé žijící v sovětském impériu, kam patří i Československo, dozvídají ze západních rozhlasových stanic BBC, Svobodná Evropa či Hlas Ameriky.

Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.

Foto: Shutterstock
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,