Domů     Černobyl a ty ostatní: Katastrofa, která měla zůstat utajena
Černobyl a ty ostatní: Katastrofa, která měla zůstat utajena
20.12.2023

Černobyl. I po téměř 35 letech od onoho osudného dne při vyslovení tohoto jména stále mrazí. Jedna z největších průmyslových katastrof nejenže zničila tisíce lidských životů, ale také ukázala, jak totalitní systémy dokážou lhát.

Na noc z 25. na 26. dubna 1986 je naplánován ve čtvrtém bloku jaderné elektrárny Černobyl bezpečnostní experiment.

Ten má ověřit, zda bude elektrický generátor, poháněný parní turbínou, po rychlém uzavření přívodu páry do turbíny schopen při svém setrvačném doběhu ještě zhruba 40 sekund napájet čerpadla havarijního chlazení.

Zkoušku si oficiálně vyžádá sovětský úřad pro atomovou energii. Přímý příkaz k jejímu provedení vydá hlavní inženýr černobylské elektrárny Nikolaj Fomin (*1949). Ten sice dálkově vystudoval jaderné inženýrství, ale o jaderné energii toho příliš neví.

V první řadě to je tajemník strany a „své“ elektrárně bezezbytku důvěřuje. „Pravděpodobnost havárie je taková, jako že nás zasáhne meteorit,“ říkává.

Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.
Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.

Jedovatý mrak nad Evropou

Té noci ovšem meteorit skutečně spadne. Mix mizerných technologií a špatného vedení experimentu způsobí, že krátce před půl druhou v noci dojde v elektrárně ke dvěma mohutným explozím.

Stěny i střecha jsou proražené a z reaktoru se vyvalí ohromný smrtonosný mrak, který započne svou zkázonosnou cestu.

Padesát tun vysoce radioaktivního jaderného paliva, desetkrát víc než v Hirošimě, se pomalu, ale jistě začne rozprostírat nad Evropu i západní Asií. Zároveň vzduchem létá radioaktivní grafit. Zlověstný oblak se začne šířit z Ukrajiny dál.

Zprvu zamíří nad Bělorusko a poté do Skandinávie. 27. dubna zachytí formarkská jaderná elektrárna ve Švédsku, vzdálená od Černobylu více než 1000 kilometrů, první signály úniku radioaktivity.

SSSR věrný své tradici utajování tvrdošíjně mlčí, takže náhlý výskyt radioaktivity je záhadou. V poledne téhož dne se větry stočí k jihu a zamořený oblak se dostane nad Polsko, Československo a dál do západní Evropy.

Samotný mrak není příliš nebezpečný, ovšem o spadu z něj se něco podobného říct nedá.

Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.
Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.

Třicet let před tím…

Obyvatelé SSSR již podobnou situaci zažili, byť většina o tom neměla zdání. V roce 1957 se v oblasti jižního Uralu odehraje havárie ne nepodobná té černobylské. V jaderném zařízení Majak, pochopitelně přísně utajovaném, se na bezpečnost příliš nehledí.

Kontaminovaná voda je odváděna rovnou do jednoho z místních jezer, jaderný odpad je sypán do řeky Teča. 29. září v Majaku ale selže chladicí systém a dojde k mohutné explozi.

Ta sice přímo nikoho nezabije, avšak výbuch do atmosféry uvolní velké množství radioaktivních látek. „Najednou jsme slyšeli silný výbuch, země se zatřásla pod mýma nohama. Všichni jsme byli v šoku.

Děti si hned lehly na zem a starší lidé, kteří zažili válku, si mysleli, že právě začala nová. Vylezli na stromy, aby zjistili, odkud ten výbuch přišel. K nebi stoupal špinavý mrak…

Byl skoro úplně černý a vypadal jako kouř, co stoupá z pece,“ vzpomíná jedna z pamětnic. Radioaktivní mrak pokryje oblast o rozloze 20 000 km2.

Z přilehlého města se stalo město duchů.
Z přilehlého města se stalo město duchů.

Černé děti

Už tehdy Sověti vše tutlali. K první vlně evakuace zasažené oblasti dojde až týden po explozi, tedy v době, kdy zdejší obyvatelé byli zasaženi značnou dávkou radiace. K dalším evakuacím se úřady odhodlají až téměř po roce!

Na jižním Urale se zvýší počet nádorových onemocnění, děti se zde rodí s černou kůží a znetvořené. Po pár dnech umírají udušením. Sovětský tisk pěje ódy na úderníky, ovšem o kyštymské havárii v něm není ani zmínka.

O katastrofě však nemají tušení ani západní zpravodajské služby. Až po roce se v západních médiích začnou objevovat neurčité zprávy o havárii.

Teprve v roce 1976 má svět jasno, když radioaktivní únik v Kyštymu potvrdí biochemik Žores Medveděv (1925–2018), kterému se podaří emigrovat do Británie.

Nikomu nic neříct

K černobylské katastrofě se sovětské úřady hodlají postavit podobně. Zvláště když Kreml má na paměti rok a půl starý malér, který se stal v továrně americké společnosti Union Carbide v indickém Bhópálu.

Jedovatý mrak zde zabil a zmrzačil tisíce lidí a případ pravidelně obsazoval titulní stránky světových deníků. Moskva havárii v Bhópálu důkladně propagandisticky využije a nyní se děsí, že by jí to Západ mohl oplatit.

Jenže radiace nezná hranic a nedá se utajit. Jak už bylo zmíněno, první zachytí zvýšenou radiační situaci Švédové. Záhy svobodný svět zbystří, když americké satelity zachytí podivnou aktivitu u černobylské elektrárny.

Kreml však mlčí, až večer 28. dubna vydala Tisková agentura SSSR (TASS) krátkou zprávu o černobylské havárii.

Zatímco v Černobylu probíhají záchranářské práce, při kterých mnozí svou účast na nich zaplatí zdravím, ba i životy, Kreml situaci neustále bagatelizuje.

Lež měla krátké nohy

Zatímco SSSR a jeho satelity včetně ČSSR svým občanům skutečný rozsah havárie nepřiznávají, Západ bije na poplach. Lidé dostávají jodové tablety, dětem se zakazuje hrát si venku.

Aby Sověti ukázali, že vše je v pohodě, nechají účastníky cyklistického Závodu míru kroužit okolím Kyjeva. Peloton je však značně prořídlý, svou účast kvůli radiačnímu nebezpečí odřekly týmy Německa, Británie, USA, Rumunska a dalších zemí.

V té době unikne z elektrárny další dávka radiace a dojde k evakuaci těhotných žen z Kyjeva, ovšem cyklisté závodí dál.

Co se v Černobylu skutečně stalo, se lidé žijící v sovětském impériu, kam patří i Československo, dozvídají ze západních rozhlasových stanic BBC, Svobodná Evropa či Hlas Ameriky.

Podle některých politologů je černobylská exploze a zejména její utajování jedním z faktorů, který vedl ke zhroucení komunistické diktatury. Až po něm se mohli lidé konečně v plné šíři dozvědět, co se v ukrajinském kraji zvaném Polesí ve skutečnosti stalo.

Foto: Shutterstock
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h