Domů     Příběh rolniček: Znějí v orchestru i na ulicích!
Příběh rolniček: Znějí v orchestru i na ulicích!

Sníh, výzdoba, horký punč, vůně koření a třeba i žhnoucí polena v krbu. Zní to jako ideální způsob, jak se naladit na tu správnou vánoční atmosféru. Ale něco tomu schází. Na stromeček je brzy, dárky čekají na svou chvíli, cukroví odpočívá ve spíži.

Co by to mohlo být? No přece rolničky!

Jasný, charakteristický zvuk rolniček si spojujeme s Vánocemi. Může za to generacemi oblíbená píseň Jingle Bells (Rolničky), která je v tomto období slyšet prakticky všude. Ale také ikonický povoz štědrého vousáče Santa Clause.

Ten podle legendy přiváží americkým dětem dárky na svých sáních tažených soby a opatřenými rolničkami. Ale tento drobný zvonek plní v historii řadu různých úloh.

Archeologové nacházejí rolničky různých tvarů i velikostí napříč světem.(Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay)
Archeologové nacházejí rolničky různých tvarů i velikostí napříč světem.(Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay)

Všechno zlé ať jde z cesty!

Jejich původ a stáří není jednoznačně doloženo, archeologové je nacházejí v různých lokalitách světa. Vyrobeny jsou nejčastěji z tenkého kovu, mají většinou kulovitý nebo podlouhlý tvar. Uvnitř se skrývá kovová kulička či jiné předměty.

Některé staré kultury a primitivní kmeny používaly za tímto účelem suché plody se semínky nebo peckami uvnitř. Malé rolničky jsou v Sumeru, Babylonii, Asýrii a Egyptě zavěšovány do postrojů tažných zvířat.

Pro dávná pohanská náboženství představují předmět, který má pomoci odvrátit nemoci, smůlu nebo zlé síly. Tuto ochranu od nich očekávají i někteří dnešní motorkáři, kteří si připevňují na řídítka malé zvonky či rolničky, aby tak zahnali silniční démony.

Astronauti Tom Stafford (vlevo) a Wally Schira překvapili řídící středisko na Zemi známou koledou.(Foto: NASA / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Astronauti Tom Stafford (vlevo) a Wally Schira překvapili řídící středisko na Zemi známou koledou.(Foto: NASA / commons.wikimedia.org / volné dílo)

U dvora, na lovu i pro legraci

Ve středověku je nejprve nosí aristokracie, aby se za pomoci jejich zvuku odlišila od nižších vrstev, ale asi počátkem 15. století se stanou součástí výbavy dvorních šašků, později také muzikantů, kejklířů a dalších kočovných umělců.

Na milost je pak znovu vezme i šlechta. Rolničky zdobí sedla, domácí zvířata i lovecké psy nebo sokoly, takže je jejich majitelé mohou snáze najít. Přibližně o 3 století později je doloženo použití rolniček jako varovného signalizačního zařízení.

Umisťují se na koňské postroje u povozů, ale častěji u sání, protože sníh tlumí zvuk, sáně jsou méně slyšitelné a hůře ovladatelné. Pomáhají tak upozornit chodce na sáně a varují i protijedoucí spřežení na úzkých cestách.

Ale i když jsou hudebním nástrojem, jen málo skladatelů jejich zvuk zakomponuje do svých děl.

Udělá to například geniální Rakušan Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) v jednom ze svých Německých tanců nebo česko-rakouský mistr symfonické hudby Gustav Mahler (1860-1911) v Symfonii č. 4.

A tohle je James Lord Pierpont, autor slavné písně Jingle Bells.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
A tohle je James Lord Pierpont, autor slavné písně Jingle Bells.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Sváteční hit z vesmíru

Jejich období popularity přijde i v Novém světě. Uvádí se, že se výrobě rolniček od počátku 19. století věnuje například dílna mistra Williama Bartona v městečku East Hampton (americký stát Connecticut).

Ten vychová celou generaci zdejších zvonařů a místo je dnes uvedeno v Národním registru historických míst USA. Rolničky začnou být také spojovány se Santa Clausem a dokonce se podívají i do vesmíru.

Astronauti amerického vesmírného programu Gemini Tom Stafford (*1930) a Wally Schirra (1923-2007) je spolu s harmonikou propašují na kosmickou loď a jako předvánoční dárek zahrají během pátého pilotovaného letu (15. až 16. prosince 1965) projektu Gemini řídícímu středisku na Zemi song Jingle Bells.

Vánoční evergreen

Píseň Jingle Bells je vánoční klasika. Přestože pochází z USA, dávno překonala hranice této země a od adventu do svátku Tří králů zní po celém světě. Původně nemá žádnou souvislost s Vánocemi.

V roce 1857 ji složí hudebník James Lord Pierpont (1822-1893), strýc byznysmena a jednoho z nejvýznamnějších amerických bankéřů Johna Pierponta Morgana (1837-1913). Jmenuje se The One Horse Open Sleight a původně má být písní ke Dni díkůvzdání.

V 60. a 70. letech 19. století ji však lidé kvůli rolničkám a motivu saní tažených koněm začnou spojovat s vánočními svátky, což jí už zůstane.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Frauke Riether / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Zajímavosti
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zajímavosti
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Zajímavosti
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
reklama
svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
záhady a tajemství
Bulharská svatyně Beglik Tash: Posvátné centrum pozitivní energie?
Svatyně Beglik Tash je archeologická lokalita, nacházející se v Bulharsku. Tato svatyně je známá svými skalními mohylami, reliéfy a neolitickými menhiry. Beglik Tash se nachází na úpatí hory Strandža, v blízkosti přírodní rezervace Ropotamo. Najdeme ji asi 40 kilometrů od Burgasu a pět kilometrů od známého letoviska Primorsko, v blízkosti bývalé rezidence Perla, což bylo […]
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.