Skip to content

Čeká nás zombie apokalypsa? Vyhladila by lidstvo za 100 dní!

Živí mrtví by mohli vyhladit lidstvo za neuvěřitelně krátkou dobu. Vědci z univerzity v britském Leicesteru vyvinuli vzorec pro výpočet šíření takové infekce. Na jeho základě odhadují, že po 100 dnech od vypuknutí zombie apokalypsy by přežilo pouze 100 lidí bez nákazy.

Ovšem i ti by do 6 měsíců buď zemřeli, nebo byli také infikováni. Máme se bát?

1. Vražedná houba ovládne mozek i svaly oběti

Jak vytvořit žijící mrtvolu

Podle čerstvých vědeckých poznatků je vypuknutí zombie infekce poměrně reálné. Funguje už v hmyzí říši a je jen otázkou času, kdy něco podobného zasáhne i člověka. Cizopasná houba s latinským názvem Ophiocordyceps unilateralis infikuje mravence druhu Camponotus leonardi, aby si zabezpečila své přežití v prostředí deštného pralesa, kde oba druhy žijí.

A udělá z něj naprosto ukázkové zombie.

Houba úplně ovládá mravencovo chování.
Houba úplně ovládá mravencovo chování.

K čemu potřebuje houba mrtvolu

Když houba napadne mravence, začne ovládat jeho chování. Přinutí ho sešplhat dolů ze svého hnízda v korunách stromů, zakousnout se do hlavní cévy v žilnaté spodní straně jednoho z listů na nižší rostlině – a pak zahynout.

Houba má pak v mrtvém těle oběti ideální podmínky k rozmnožování. Mezinárodní tým vědců tyto unikátní praktiky zkoumal v thajské přírodní rezervaci Khao Chong.

Co zjistili vědci

Nakažený mravenec svou vynucenou poslední cestu podle vědeckých pozorování vždy ukončí v prostředí, které je pro houbu nejvhodnější. Všichni nalezení mravenci leželi zakousnutí na spodní straně listu, kde je stín a ochrana před prudkým deštěm.

Houba tak vlastně z mravence vytvoří zcela zotročené zombie a využije ho jako zdroj potravy, ochranu i jakýsi „taxík“, který jí spolehlivě zajišťuje přežití a další šíření.

A. Houba napadne mravence. B. Jeho mrtvým tělem začnou prorůstat houbová vlákna. C. Vlákna prorazí exoskelet a na zátylku vyroste stopka plná výtrusů.
A. Houba napadne mravence. B. Jeho mrtvým tělem začnou prorůstat houbová vlákna. C. Vlákna prorazí exoskelet a na zátylku vyroste stopka plná výtrusů.

Chování filmového Vetřelce

Vědci přenesli několik nakažených mravenců na jiné místo a zjistili překvapivou skutečnost – houba si s novým prostředím neporadila. Zdravé plodnice s výtrusy vytvořila jenom v místech, kde zahynuli nepřesunutí mravenci.

Houba se chová jako filmový Vetřelec. Když přinutí mravence zakousnout se do listu ve vhodném prostředí, začnou jeho mrtvým tělem prorůstat houbová vlákna podobná kořenům a vytvářet podhoubí, které po několika dnech prorazí mravenčí exoskelet.

Smrtící kulovitá plodnice

Vždy na stejném místě, na zadní straně hlavy, vyroste na mravenčím zátylku jakási stopka. Do týdne dosáhne až dvojnásobku mravenčího těla. Vytvoří kulovitou plodnici a začne uvolňovat výtrusy. Ty každou noc dopadají na zem a pod listem s mrtvým mravencem vytváří doslova smrtící pole s rozlohou asi 1 m2.

Další mravenec, který do něj náhodou vstoupí, je okamžitě odsouzen k smrti. Jako by si na tělo připnul časovanou samonaváděcí bombu. Brzy se z něj také stane žijící mrtvola.

Houba udělá z mravence chodící mrtvolu.
Houba udělá z mravence chodící mrtvolu.

Ochromené svaly i mozek

Mravenci se do listů nezakusují z vlastní vůle, jsou k tomu přinuceni. Pokud se některý nakazí sporami této houby, je definitivně odsouzen k záhubě. Houba úplně změní jeho chování. Mravenec už není chopen vyšplhat zpět do bezpečí, houba mu totiž pomocí toxinu ochromí svaly.

Zákeřná houba Ophiocordyceps unilateralis takto napadá více druhů hmyzu, člověka zatím naštěstí vynechává.

Jak přežít zombie apokalypsu

Přesto už existují seriózní matematické modely, které ukazují, jak rychle by se takový zombie virus rozšířil do celého světa. V podstatě už podle vědců klidně můžeme být uprostřed rostoucí zombie apokalypsy.

Hrozbu invaze zombie nebere na lehkou váhu ani americké ministerstvo obrany. Odtajněná strategie známá jako CONPLAN 8888 z roku 2011 zahrnuje podrobný návod, jak se chovat při ohrožení lidské civilizace před zombie apokalypsou.

2. Vzteklina se přenáší vzduchem z člověka na člověka

Otupující zuřivost lidského davu

Virus, který by mohl dokázat proměnit na bezduché zombie také lidi, už ale také existuje. Může se jím stát docela obyčejná vzteklina. Vzteklina je téměř 100 % smrtelná, pokud není okamžitě léčená. Nákaza vzteklinou se dnes naštěstí mezi lidmi nešíří snadno.

Katastrofa by ale nastala v případě, kdyby virus vztekliny zmutoval a získal vlastnosti chřipky – přenášel by se vzduchem. Nakažení by po tisících propadli otupující zuřivosti.

V Česku se vzteklina objevila naposledy v roce 2002.
V Česku se vzteklina objevila naposledy v roce 2002.

Co se skrývá v tajných laboratořích

Vražednou kombinaci vztekliny a chřipky, mohou už vědci nejspíš vyrobit i v laboratoři. Tvrdí to alespoň americký mikrobiolog Kartik Chandran. „Hybridní virus, který promění lidskou bytost ve smrtící nakažené monstrum, je uskutečnitelný.

Byla by to kombinace různých známých virů. Mohl by vzejít z laboratoře nebo by se mohl zrodit v evolučním procesu,“ říká. Nakažení by samozřejmě nevstávali z mrtvých, ale napadali by všechny okolo.

Kombinace zmutovaných virů by mohla způsobit lidstvu zkázu.
Kombinace zmutovaných virů by mohla způsobit lidstvu zkázu.

Před nákazou není úniku

Podobná pandemie se bude šířit nesmírně rychle. „Pokud se virus přenáší vzduchem, hrozba nakažení je prakticky všude. Vše, čeho se nakažený dotkne, je potenciálně toxické, i okolní vzduch,“ říká kanadský matematik Robert Smith z univerzity v Ottawě, který vytváří modely rychlosti šíření infekčních nemocí.

Před nákazou nebude úniku, každý člověk v okolí se brzy promění ve vraždící monstrum.

Masakrování „živých“ spoluobčanů

Podle Roberta Smithe existuje pouze jediná možnost, jak se v takové chvíli může lidstvo vyhnout vyhlazení – nemilosrdná likvidace všech nakažených hned v počátku pandemie. „Pokud přežije jen jediný, spustí další epidemii,“ tvrdí Robert Smith. Je otázka, jestli by lidé vůbec takový masakr spustili – nešlo by přece o obživlé mrtvoly, jak je známe z filmů, ale o živé spoluobčany „pouze“ napadené virem zmutované vztekliny.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org, pinterest.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Cammotte: Legenda řeky Gangy
enigmaplus.cz

Cammotte: Legenda řeky Gangy

Na území posvátné indické sladkovodní řeky Gangy...
Predátoři a příšery z jezer a řek: Kelpie a Ogopogo
enigmaplus.cz

Predátoři a příšery z jezer...

Hlubiny jezer i řek obývají nejrozličnější...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Opavští fyzikové objevili superhmotnou černou díru
21stoleti.cz

Opavští fyzikové objevili...

Černé díry patří mezi nejznámější a zároveň nejméně...
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...