Domů     Čeká nás zombie apokalypsa? Vyhladila by lidstvo za 100 dní!
Čeká nás zombie apokalypsa? Vyhladila by lidstvo za 100 dní!
19.9.2017

Živí mrtví by mohli vyhladit lidstvo za neuvěřitelně krátkou dobu. Vědci z univerzity v britském Leicesteru vyvinuli vzorec pro výpočet šíření takové infekce.

Na jeho základě odhadují, že po 100 dnech od vypuknutí zombie apokalypsy by přežilo pouze 100 lidí bez nákazy. Ovšem i ti by do 6 měsíců buď zemřeli, nebo byli také infikováni. Máme se bát?

1. Vražedná houba ovládne mozek i svaly oběti

Jak vytvořit žijící mrtvolu

Podle čerstvých vědeckých poznatků je vypuknutí zombie infekce poměrně reálné. Funguje už v hmyzí říši a je jen otázkou času, kdy něco podobného zasáhne i člověka.

Cizopasná houba s latinským názvem Ophiocordyceps unilateralis infikuje mravence druhu Camponotus leonardi, aby si zabezpečila své přežití v prostředí deštného pralesa, kde oba druhy žijí. A udělá z něj naprosto ukázkové zombie.

Houba úplně ovládá mravencovo chování.
Houba úplně ovládá mravencovo chování.

K čemu potřebuje houba mrtvolu

Když houba napadne mravence, začne ovládat jeho chování. Přinutí ho sešplhat dolů ze svého hnízda v korunách stromů, zakousnout se do hlavní cévy v žilnaté spodní straně jednoho z listů na nižší rostlině – a pak zahynout.

Houba má pak v mrtvém těle oběti ideální podmínky k rozmnožování. Mezinárodní tým vědců tyto unikátní praktiky zkoumal v thajské přírodní rezervaci Khao Chong.

Co zjistili vědci

Nakažený mravenec svou vynucenou poslední cestu podle vědeckých pozorování vždy ukončí v prostředí, které je pro houbu nejvhodnější. Všichni nalezení mravenci leželi zakousnutí na spodní straně listu, kde je stín a ochrana před prudkým deštěm.

Houba tak vlastně z mravence vytvoří zcela zotročené zombie a využije ho jako zdroj potravy, ochranu i jakýsi „taxík“, který jí spolehlivě zajišťuje přežití a další šíření.

A. Houba napadne mravence. B. Jeho mrtvým tělem začnou prorůstat houbová vlákna. C. Vlákna prorazí exoskelet a na zátylku vyroste stopka plná výtrusů.
A. Houba napadne mravence. B. Jeho mrtvým tělem začnou prorůstat houbová vlákna. C. Vlákna prorazí exoskelet a na zátylku vyroste stopka plná výtrusů.

Chování filmového Vetřelce

Vědci přenesli několik nakažených mravenců na jiné místo a zjistili překvapivou skutečnost – houba si s novým prostředím neporadila.  Zdravé plodnice s výtrusy vytvořila jenom v místech, kde zahynuli nepřesunutí mravenci.

Houba se chová jako filmový Vetřelec. Když přinutí mravence zakousnout se do listu ve vhodném prostředí, začnou jeho mrtvým tělem prorůstat houbová vlákna podobná kořenům a vytvářet podhoubí, které po několika dnech prorazí mravenčí exoskelet.

Smrtící kulovitá plodnice

Vždy na stejném místě, na zadní straně hlavy, vyroste na mravenčím zátylku jakási stopka. Do týdne dosáhne až dvojnásobku mravenčího těla. Vytvoří kulovitou plodnici a začne uvolňovat výtrusy.

Ty každou noc dopadají na zem a pod listem s mrtvým mravencem vytváří doslova smrtící pole s rozlohou asi 1 m2. Další mravenec, který do něj náhodou vstoupí, je okamžitě odsouzen k smrti. Jako by si na tělo připnul časovanou samonaváděcí bombu. Brzy se z něj také stane žijící mrtvola.

Houba udělá z mravence chodící mrtvolu.
Houba udělá z mravence chodící mrtvolu.

Ochromené svaly i mozek

Mravenci se do listů nezakusují z vlastní vůle, jsou k tomu přinuceni. Pokud se některý nakazí sporami této houby, je definitivně odsouzen k záhubě. Houba úplně změní jeho chování.

Mravenec už není chopen vyšplhat zpět do bezpečí, houba mu totiž pomocí toxinu ochromí svaly. Zákeřná houba Ophiocordyceps unilateralis takto napadá více druhů hmyzu, člověka zatím naštěstí vynechává.

Jak přežít zombie apokalypsu

Přesto už existují seriózní matematické modely, které ukazují, jak rychle by se takový zombie virus rozšířil do celého světa. V podstatě už podle vědců klidně můžeme být uprostřed rostoucí zombie apokalypsy.

Hrozbu invaze zombie nebere na lehkou váhu ani americké ministerstvo obrany. Odtajněná strategie známá jako CONPLAN 8888 z roku 2011 zahrnuje podrobný návod, jak se chovat při ohrožení lidské civilizace před zombie apokalypsou.

2. Vzteklina se přenáší vzduchem z člověka na člověka

Otupující zuřivost lidského davu

Virus, který by mohl dokázat proměnit na bezduché zombie také lidi, už ale také existuje. Může se jím stát docela obyčejná vzteklina. Vzteklina je téměř 100 % smrtelná, pokud není okamžitě léčená. Nákaza vzteklinou se dnes naštěstí mezi lidmi nešíří snadno.

Katastrofa by ale nastala v případě, kdyby virus vztekliny zmutoval a získal vlastnosti chřipky – přenášel by se vzduchem. Nakažení by po tisících propadli otupující zuřivosti.

V Česku se vzteklina objevila naposledy v roce 2002.
V Česku se vzteklina objevila naposledy v roce 2002.

Co se skrývá v tajných laboratořích

Vražednou kombinaci vztekliny a chřipky, mohou už vědci nejspíš vyrobit i v laboratoři. Tvrdí to alespoň americký mikrobiolog Kartik Chandran. „Hybridní virus, který promění lidskou bytost ve smrtící nakažené monstrum, je uskutečnitelný.

Byla by to kombinace různých známých virů. Mohl by vzejít z laboratoře nebo by se mohl zrodit v evolučním procesu,“ říká. Nakažení by samozřejmě nevstávali z mrtvých, ale napadali by všechny okolo.

Kombinace zmutovaných virů by mohla způsobit lidstvu zkázu.
Kombinace zmutovaných virů by mohla způsobit lidstvu zkázu.

Před nákazou není úniku

Podobná pandemie se bude šířit nesmírně rychle. „Pokud se virus přenáší vzduchem, hrozba nakažení je prakticky všude.

Vše, čeho se nakažený dotkne, je potenciálně toxické, i okolní vzduch,“ říká kanadský matematik Robert Smith z univerzity v Ottawě, který vytváří modely rychlosti šíření infekčních nemocí.

Před nákazou nebude úniku, každý člověk v okolí se brzy promění ve vraždící monstrum.

Masakrování „živých“ spoluobčanů

Podle Roberta Smithe existuje pouze jediná možnost, jak se v takové chvíli může lidstvo vyhnout vyhlazení – nemilosrdná likvidace všech nakažených hned v počátku pandemie. „Pokud přežije jen jediný, spustí další epidemii,“ tvrdí Robert Smith.

Je otázka, jestli by lidé vůbec takový masakr spustili – nešlo by přece o obživlé mrtvoly, jak je známe z filmů, ale o živé spoluobčany „pouze“ napadené virem zmutované vztekliny.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org, pinterest.com
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se