Skip to content
reklama
reklama

Čeká nás zombie apokalypsa? Vyhladila by lidstvo za 100 dní!

Živí mrtví by mohli vyhladit lidstvo za neuvěřitelně krátkou dobu. Vědci z univerzity v britském Leicesteru vyvinuli vzorec pro výpočet šíření takové infekce. Na jeho základě odhadují, že po 100 dnech od vypuknutí zombie apokalypsy by přežilo pouze 100 lidí bez nákazy.

Ovšem i ti by do 6 měsíců buď zemřeli, nebo byli také infikováni. Máme se bát?

1. Vražedná houba ovládne mozek i svaly oběti

Jak vytvořit žijící mrtvolu

Podle čerstvých vědeckých poznatků je vypuknutí zombie infekce poměrně reálné. Funguje už v hmyzí říši a je jen otázkou času, kdy něco podobného zasáhne i člověka. Cizopasná houba s latinským názvem Ophiocordyceps unilateralis infikuje mravence druhu Camponotus leonardi, aby si zabezpečila své přežití v prostředí deštného pralesa, kde oba druhy žijí.

A udělá z něj naprosto ukázkové zombie.

Houba úplně ovládá mravencovo chování.
Houba úplně ovládá mravencovo chování.

K čemu potřebuje houba mrtvolu

Když houba napadne mravence, začne ovládat jeho chování. Přinutí ho sešplhat dolů ze svého hnízda v korunách stromů, zakousnout se do hlavní cévy v žilnaté spodní straně jednoho z listů na nižší rostlině – a pak zahynout.

Houba má pak v mrtvém těle oběti ideální podmínky k rozmnožování. Mezinárodní tým vědců tyto unikátní praktiky zkoumal v thajské přírodní rezervaci Khao Chong.

Co zjistili vědci

Nakažený mravenec svou vynucenou poslední cestu podle vědeckých pozorování vždy ukončí v prostředí, které je pro houbu nejvhodnější. Všichni nalezení mravenci leželi zakousnutí na spodní straně listu, kde je stín a ochrana před prudkým deštěm.

Houba tak vlastně z mravence vytvoří zcela zotročené zombie a využije ho jako zdroj potravy, ochranu i jakýsi „taxík“, který jí spolehlivě zajišťuje přežití a další šíření.

A. Houba napadne mravence. B. Jeho mrtvým tělem začnou prorůstat houbová vlákna. C. Vlákna prorazí exoskelet a na zátylku vyroste stopka plná výtrusů.
A. Houba napadne mravence. B. Jeho mrtvým tělem začnou prorůstat houbová vlákna. C. Vlákna prorazí exoskelet a na zátylku vyroste stopka plná výtrusů.

Chování filmového Vetřelce

Vědci přenesli několik nakažených mravenců na jiné místo a zjistili překvapivou skutečnost – houba si s novým prostředím neporadila. Zdravé plodnice s výtrusy vytvořila jenom v místech, kde zahynuli nepřesunutí mravenci.

Houba se chová jako filmový Vetřelec. Když přinutí mravence zakousnout se do listu ve vhodném prostředí, začnou jeho mrtvým tělem prorůstat houbová vlákna podobná kořenům a vytvářet podhoubí, které po několika dnech prorazí mravenčí exoskelet.

Smrtící kulovitá plodnice

Vždy na stejném místě, na zadní straně hlavy, vyroste na mravenčím zátylku jakási stopka. Do týdne dosáhne až dvojnásobku mravenčího těla. Vytvoří kulovitou plodnici a začne uvolňovat výtrusy. Ty každou noc dopadají na zem a pod listem s mrtvým mravencem vytváří doslova smrtící pole s rozlohou asi 1 m2.

Další mravenec, který do něj náhodou vstoupí, je okamžitě odsouzen k smrti. Jako by si na tělo připnul časovanou samonaváděcí bombu. Brzy se z něj také stane žijící mrtvola.

Houba udělá z mravence chodící mrtvolu.
Houba udělá z mravence chodící mrtvolu.

Ochromené svaly i mozek

Mravenci se do listů nezakusují z vlastní vůle, jsou k tomu přinuceni. Pokud se některý nakazí sporami této houby, je definitivně odsouzen k záhubě. Houba úplně změní jeho chování. Mravenec už není chopen vyšplhat zpět do bezpečí, houba mu totiž pomocí toxinu ochromí svaly.

Zákeřná houba Ophiocordyceps unilateralis takto napadá více druhů hmyzu, člověka zatím naštěstí vynechává.

Jak přežít zombie apokalypsu

Přesto už existují seriózní matematické modely, které ukazují, jak rychle by se takový zombie virus rozšířil do celého světa. V podstatě už podle vědců klidně můžeme být uprostřed rostoucí zombie apokalypsy.

Hrozbu invaze zombie nebere na lehkou váhu ani americké ministerstvo obrany. Odtajněná strategie známá jako CONPLAN 8888 z roku 2011 zahrnuje podrobný návod, jak se chovat při ohrožení lidské civilizace před zombie apokalypsou.

2. Vzteklina se přenáší vzduchem z člověka na člověka

Otupující zuřivost lidského davu

Virus, který by mohl dokázat proměnit na bezduché zombie také lidi, už ale také existuje. Může se jím stát docela obyčejná vzteklina. Vzteklina je téměř 100 % smrtelná, pokud není okamžitě léčená. Nákaza vzteklinou se dnes naštěstí mezi lidmi nešíří snadno.

Katastrofa by ale nastala v případě, kdyby virus vztekliny zmutoval a získal vlastnosti chřipky – přenášel by se vzduchem. Nakažení by po tisících propadli otupující zuřivosti.

V Česku se vzteklina objevila naposledy v roce 2002.
V Česku se vzteklina objevila naposledy v roce 2002.

Co se skrývá v tajných laboratořích

Vražednou kombinaci vztekliny a chřipky, mohou už vědci nejspíš vyrobit i v laboratoři. Tvrdí to alespoň americký mikrobiolog Kartik Chandran. „Hybridní virus, který promění lidskou bytost ve smrtící nakažené monstrum, je uskutečnitelný.

Byla by to kombinace různých známých virů. Mohl by vzejít z laboratoře nebo by se mohl zrodit v evolučním procesu,“ říká. Nakažení by samozřejmě nevstávali z mrtvých, ale napadali by všechny okolo.

Kombinace zmutovaných virů by mohla způsobit lidstvu zkázu.
Kombinace zmutovaných virů by mohla způsobit lidstvu zkázu.

Před nákazou není úniku

Podobná pandemie se bude šířit nesmírně rychle. „Pokud se virus přenáší vzduchem, hrozba nakažení je prakticky všude. Vše, čeho se nakažený dotkne, je potenciálně toxické, i okolní vzduch,“ říká kanadský matematik Robert Smith z univerzity v Ottawě, který vytváří modely rychlosti šíření infekčních nemocí.

Před nákazou nebude úniku, každý člověk v okolí se brzy promění ve vraždící monstrum.

Masakrování „živých“ spoluobčanů

Podle Roberta Smithe existuje pouze jediná možnost, jak se v takové chvíli může lidstvo vyhnout vyhlazení – nemilosrdná likvidace všech nakažených hned v počátku pandemie. „Pokud přežije jen jediný, spustí další epidemii,“ tvrdí Robert Smith. Je otázka, jestli by lidé vůbec takový masakr spustili – nešlo by přece o obživlé mrtvoly, jak je známe z filmů, ale o živé spoluobčany „pouze“ napadené virem zmutované vztekliny.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org, pinterest.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...