Skip to content

Edward Snowden: Muž, jehož kufřík, změnil svět

Telefony v sídle americké tajné služby CIA zvoní jako na poplach. Píše se 5. červen 2013 a všichni nevěřícně zírají vydání americké edice britského deníku The Guardian a listu Washington Times. Přináší neuvěřitelné podrobnosti o dosud přísně tajných projektech, včetně programů PRISM a Tempora.

Detaily, které zveřejňují novináři Glenn Edward Greenwald (*1967) a jeho kolegyně Laura Poitrasová (*1962), jsou pro všechny pořádně silnou kávou. Ukazují totiž, že Národní bezpečnostní agentura (National Security Agency, NSA) špehuje Američany více, než dosud kdokoli tušil.

Jen několik dní předtím nastupuje Edward Snowden (*1983), bezpečnostní technik společnosti Booz Allen Hamilton, která je součástí NSA, do letadla. Na Havaji žije poměrně poklidný život a s platem 200 000 amerických dolarů ročně.

Navíc na Havaji zanechává i svou přítelkyni Lindsay Millsovou.

Jméno Glenna Greenwalda zná díky Snowdenovi celý svět.
Jméno Glenna Greenwalda zná díky Snowdenovi celý svět.

V květnu 2013 do letadla nakonec nastoupí. V ulicích čínského Hongkongu, kam uprchne, vypadá jako obyčejný turista. V ruce ale pevně svírá příruční kufřík. Má v něm okopírovánu slušnou řádku přísně tajných dokumentů americké vlády.

Za několik dní má schůzku se dvěma novináři. I když několikrát zaváhá, nakonec se s oběma sejde a dokumenty jim předá. Prozradí mimo jiné, že na odposleších se přímo podílí i operátor Verizon. Zveřejnění materiálů vyvolá přesně takový poprask, jaký čekal.

Odplata amerických úřadů je tvrdá. O čtyři dny později se rozhodne odhalit svoji identitu a 9. června zveřejňuje The Guardian videonahrávku rozhovoru se Snowdenem. „Musel jsem se nějak ospravedlnit, nemohl jsem přihlížet tomu, jak vláda Spojených států ničí svobodu internetu i základní svobody lidí na celém světě,“ prohlásí v jednom z rozhovorů.

Schopná novinářka Laura Poitrasová neváhá jít s informacemi ven.
Schopná novinářka Laura Poitrasová neváhá jít s informacemi ven.

Americké úřady ho obviní ze dvou federálních zločinů podle protišpionážního zákona. Snowden je obviněn z krádeže vládního majetku, neoprávněného předání údajů o národní bezpečnosti a vyzrazení tajných informací.

Hrozí mu minimálně 30 let ve vězení. USA žádají Hongkong o jeho zatčení. Naštěstí pro Snowdena příslušná místa v Hongkongu nedostanou včas potřebné dokumenty. Snowden 23. června 2013 bez problémů odlétá do Moskvy.

Předtím požádá o azyl v Ekvádoru. Než ale letadlo dosedne na plochu letiště v Moskvě, zruší USA platnost Snowdenova pasu. Ten se tak ocitne v podobné situaci jako Tom Hanks (*1956) ve filmu Terminál.

Situaci nakonec vyřeší až dočasný, již prodloužený, azyl od prezidenta Vladimira Putina (*1952).

Edward_Snowden

Foto: wikipedia.org/See-ming Lee/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …