Domů     Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
19.6.2024

Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže.

Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí vášně a mnozí si na nich honí politické body.

Třeba ještě v roce 2002 rakouský politik Jörg Haider (1950-2008) tvrdí: „Pokud zůstanou Benešovy dekrety v platnosti, vstup Česka do EU se neuskuteční.“

16. května 1945 se Edvard Beneš vrací z britského exilu do Prahy. (volné dílo,commons.wikimedia)
16. května 1945 se Edvard Beneš vrací z britského exilu do Prahy. (volné dílo,commons.wikimedia)

Benešovy dekrety nejsou Benešovy

Československo přestává existovat. Hitler 14. března 1939 obsazuje Česko, Slovensko se téhož dne trhne a vyhlásí si svůj stát.

Výjimečná situace zaviněná okupací a válkou vyžaduje výjimečná řešení a v Londýně vzniká exilová vláda z československých politiků, kterým se podařilo emigrovat.

V roce 1940 se dává do práce a v ústavní nouzi, kdy nelze vykonávat zákonodárnou moc prostřednictvím Národního shromáždění nahrazuje ji dekrety. Známe je jako Benešovy, ačkoli je navrhuje, vypracovává a schvaluje celá vláda ve spolupráci se Státní radou.

Což je prezidentův 40členný poradní orgán zřízený dekretem z 21. července 1940 a novelizací dekretu z 24. listopadu 1941 rozšířen o 10 členů a právo kontrolovat vládu, a navrhovat a schvalovat dekrety.

Benešovy tedy hlavně proto, že je jako hlava státu musí podle ústavy podepsat. Celkem je jich podepsal 143, z toho 44 během války. Ty, které do té doby nepozbyly platnost, jsou 5. března 1946 ratihabovány (dodatečně schváleny) Prozatímním Národním shromážděním.

Benešovy dekrety nejsou o odsunu Němců, jsou životní nutností, která republice pomáhá přežít poválečných chaos. (Bundesarchiv, Otto Donath, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Benešovy dekrety nejsou o odsunu Němců, jsou životní nutností, která republice pomáhá přežít poválečných chaos. (Bundesarchiv, Otto Donath, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

Pomáhají přežít poválečný chaos

Benešovy dekrety nejsou zlem, které „patří na smetiště dějin,“ jak hřímá předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndt Posselt.

V poválečném Československu jsou životní nutností, která republice pomáhá přežít poválečných chaos a znovu nastartovat fungující právní stát.

Většina jich totiž zabezpečuje chod státu zdevastovaného šestiletou nacistickou okupací a ohrožovaného také divokou poválečnou situací rozvrácené Evropy.

Ať už je to dekret o přísném trestání drancování, o zrušení školného na státních středních školách, o úpravách zákona trestního či branného, nebo dekrety řešící situaci v nacisty vyrabovaném hospodářství.

Nutno je řešit také situaci, kdy přes nás oběma směry táhnou tisíce běženců a vězňů propuštěných z nacistických lágrů. Navíc je tu usazená ruská armáda, která se spíše než jako osvoboditel chová jako agresor na dobytém území.

Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, mnozí politici, jako třeba Rakušák Jörg Haider, si na nich ještě po roce 2000 honí politické body. (Dieter Zirnig, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, mnozí politici, jako třeba Rakušák Jörg Haider, si na nich ještě po roce 2000 honí politické body. (Dieter Zirnig, CC BY 2.0, commons.wikimedia)

Benešovy dekrety nejsou o odsunu

Nejvíce vášní budí dekrety v souvislosti s odsunem Němců a Maďarů, přestože o samotném odsunu není ani jeden. O odsunu Němců z Polska, Maďarska a Československa, je totiž rozhodnuto jindy a jinde.

„Britové o možnosti odsunu německých menšin jako řešení národnostních problémů v Evropě uvažují už v roce 1939,“ píše britský historik Martin Brown. Nápad zvažuje také Benešova vláda.

Nakonec je odsun Británií, Spojenými státy a Sovětským Svazem projednán a schválen 2. srpna 1945 na Postupimské konferenci a některé z dekretů pouze vytvářejí podmínky pro jeho uskutečnění. Např.

dekret 33/1945 stanovující, že ti kdo získali německé nebo maďarské občanství ztrácí dnem jeho získání občanství československé, a pak dekrety o konfiskaci majetku a potrestání nacistických zločinců a kolaborantů.

Ukazují se poněkud třaskavé už při schvalování 15. května 1945. Proti jejich vydání se totiž staví zástupci Slovenska. Není divu. Posuzování pozice Slovenska je totiž problematická, protože podle znění dekretu je kolaborantem každý Slovák.

Což v době nového restartu Československého státu není právě ideální. Po bouřlivých debatách je nakonec fikaně rozhodnuto, že dekret se bude týkat pouze Čech a Moravy.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Volné dílo, commons.wikimedia)
Předchozí článek
Další článek
Související články
Historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Historie
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Historie
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
reklama
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.