Domů     Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
19.6.2024

Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže.

Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí vášně a mnozí si na nich honí politické body.

Třeba ještě v roce 2002 rakouský politik Jörg Haider (1950-2008) tvrdí: „Pokud zůstanou Benešovy dekrety v platnosti, vstup Česka do EU se neuskuteční.“

16. května 1945 se Edvard Beneš vrací z britského exilu do Prahy. (volné dílo,commons.wikimedia)
16. května 1945 se Edvard Beneš vrací z britského exilu do Prahy. (volné dílo,commons.wikimedia)

Benešovy dekrety nejsou Benešovy

Československo přestává existovat. Hitler 14. března 1939 obsazuje Česko, Slovensko se téhož dne trhne a vyhlásí si svůj stát.

Výjimečná situace zaviněná okupací a válkou vyžaduje výjimečná řešení a v Londýně vzniká exilová vláda z československých politiků, kterým se podařilo emigrovat.

V roce 1940 se dává do práce a v ústavní nouzi, kdy nelze vykonávat zákonodárnou moc prostřednictvím Národního shromáždění nahrazuje ji dekrety. Známe je jako Benešovy, ačkoli je navrhuje, vypracovává a schvaluje celá vláda ve spolupráci se Státní radou.

Což je prezidentův 40členný poradní orgán zřízený dekretem z 21. července 1940 a novelizací dekretu z 24. listopadu 1941 rozšířen o 10 členů a právo kontrolovat vládu, a navrhovat a schvalovat dekrety.

Benešovy tedy hlavně proto, že je jako hlava státu musí podle ústavy podepsat. Celkem je jich podepsal 143, z toho 44 během války. Ty, které do té doby nepozbyly platnost, jsou 5. března 1946 ratihabovány (dodatečně schváleny) Prozatímním Národním shromážděním.

Benešovy dekrety nejsou o odsunu Němců, jsou životní nutností, která republice pomáhá přežít poválečných chaos. (Bundesarchiv, Otto Donath, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Benešovy dekrety nejsou o odsunu Němců, jsou životní nutností, která republice pomáhá přežít poválečných chaos. (Bundesarchiv, Otto Donath, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

Pomáhají přežít poválečný chaos

Benešovy dekrety nejsou zlem, které „patří na smetiště dějin,“ jak hřímá předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndt Posselt.

V poválečném Československu jsou životní nutností, která republice pomáhá přežít poválečných chaos a znovu nastartovat fungující právní stát.

Většina jich totiž zabezpečuje chod státu zdevastovaného šestiletou nacistickou okupací a ohrožovaného také divokou poválečnou situací rozvrácené Evropy.

Ať už je to dekret o přísném trestání drancování, o zrušení školného na státních středních školách, o úpravách zákona trestního či branného, nebo dekrety řešící situaci v nacisty vyrabovaném hospodářství.

Nutno je řešit také situaci, kdy přes nás oběma směry táhnou tisíce běženců a vězňů propuštěných z nacistických lágrů. Navíc je tu usazená ruská armáda, která se spíše než jako osvoboditel chová jako agresor na dobytém území.

Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, mnozí politici, jako třeba Rakušák Jörg Haider, si na nich ještě po roce 2000 honí politické body. (Dieter Zirnig, CC BY 2.0, commons.wikimedia)
Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, mnozí politici, jako třeba Rakušák Jörg Haider, si na nich ještě po roce 2000 honí politické body. (Dieter Zirnig, CC BY 2.0, commons.wikimedia)

Benešovy dekrety nejsou o odsunu

Nejvíce vášní budí dekrety v souvislosti s odsunem Němců a Maďarů, přestože o samotném odsunu není ani jeden. O odsunu Němců z Polska, Maďarska a Československa, je totiž rozhodnuto jindy a jinde.

„Britové o možnosti odsunu německých menšin jako řešení národnostních problémů v Evropě uvažují už v roce 1939,“ píše britský historik Martin Brown. Nápad zvažuje také Benešova vláda.

Nakonec je odsun Británií, Spojenými státy a Sovětským Svazem projednán a schválen 2. srpna 1945 na Postupimské konferenci a některé z dekretů pouze vytvářejí podmínky pro jeho uskutečnění. Např.

dekret 33/1945 stanovující, že ti kdo získali německé nebo maďarské občanství ztrácí dnem jeho získání občanství československé, a pak dekrety o konfiskaci majetku a potrestání nacistických zločinců a kolaborantů.

Ukazují se poněkud třaskavé už při schvalování 15. května 1945. Proti jejich vydání se totiž staví zástupci Slovenska. Není divu. Posuzování pozice Slovenska je totiž problematická, protože podle znění dekretu je kolaborantem každý Slovák.

Což v době nového restartu Československého státu není právě ideální. Po bouřlivých debatách je nakonec fikaně rozhodnuto, že dekret se bude týkat pouze Čech a Moravy.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Volné dílo, commons.wikimedia)
Předchozí článek
Další článek
Související články
Historie
Svatováclavské legendy: Existoval vůbec patron české země?
Je brzké nedělní ráno, od země se zvedá mlha a vzduch páchne krví. Ta vůně se nedá s ničím zaměnit. A kdo by pochyboval, slyší sténání. U dveří do kostela v dnešní Staré Boleslavi leží v tratolišti muž. Kníže. Ten, který překáží svému bratru v nároku na trůn. Pro knížete je takový skon vlastně přirozenou smrtí, ale tentokrát je […]
Historie
Syndrom K: Falešná nemoc, která zachraňovala životy
Skupinka nažehlených nacistů nejistě přešlapuje za branou ostrovní nemocnice Fatebenefratelli. „Il Morbo di K,“ svěřuje jim div ne šeptem doktor Giovanni Borromeo. „Připomíná Kochovu chorobu, paralýza končí udušením. Je to jen otázka času. Vysoce nakažlivé…“ pokyvuje hlavou lékař.   V klidu římských uliček vytáhnou vojáci cigarety. „Je to nějaká nová tuberkulóza,“ pokrčí rameny jeden. „Nebo […]
Historie
6 krvavých událostí (takřka) vymazaných z historie
Zní to celkem nevinně: Whitewashing. Vždyť původní význam ukazuje jen na bílení vápnem. A dnes? Zaběluje také. Ale nepohodlné události – včetně zločinů kolosálních rozměrů. Buď úplně, nebo je alespoň upraví ku obrazu svému…   Vyvraždění přibližně 1,5 milionu Arménů Turky během let 1915 až 1918. Tak jde v kostce shrnout podstatu arménské genocidy. Tedy, […]
Historie
Manželky českých králů: Proč neměla choť Leopolda I. Čechy ráda?
České královny to mnohdy neměly jednoduché. Jejich manželové vládli rozsáhlé říši a ony musely podstupovat leccos, co jim zrovna nebylo po chuti. Některé z nich třeba neměly naše obyvatele zrovna v lásce. Český král a římský císař Matyáš Habsburský (1557‒1619) si 4. prosince 1611 bere Annu Tyrolskou (1585–1618). Tehdy se ocitá už na konci svých fyzických a […]
reklama
historie
Děsivá poprava metodou krvavého orla. Co při ní oběť cítí?
Diváci stojí mlčky, ve vzduchu je cítit napětí. Přestože válečníci s kulatými štíty a těžkými meči rozbili nejednu hlavu, neštítí se rozpárat břicho nevinným dětem a znásilňovat v chrámu božím, přesto je v téhle chvíli jejich odvaha vystavena velké zkoušce a zároveň zvědavosti. Krvavý orel není k vidění každý den. Král Ragnar Lodbrok proklíná všechny bohy. Jeho armáda je poražena a […]
Innocence VIII.: Když už jsme jednou papežem…
Slabý, snadno ovlivnitelný a rozhazovačný – takový byl Innocence VIII. Jeho zvolení papežem bylo plné úplatků a jeho pontifikát charakterizovalo utrácení církevního majetku, podpora inkvizice a procesů s čarodějnicemi, a zavedení Sazebníku mučení. Slabý, snadno ovlivnitelný a také rozhazovačný, tak takový byl další hříšník na papežském stolci – Innocence VIII. Už samotné jeho zvolení bylo […]
První lásky císaře Františka Josefa I.: City ochladly po pár schůzkách
Je výhodnou partií. Poprvé se do ženy zakouká už ve svých 14 letech. K velké nelibosti své matky. Naštěstí románek nemá dlouhého trvání. Ale brzy dojde i na zasvěcení do intimního života s další ženou. První láskou budoucího rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. (1830–1916) je krásná Berta von Marwitz, dvorní dámy pruské královny Elise (1801–1873). Láskou k ní […]
Vánoce jako dokonalý nástroj nacistické propagandy
V prosinci 1941 uspořádá Adolf Hitler vánoční večírek pro své nacistické kumpány. Jde o velkolepou událost, při které se nejvyšší představitelé nacistické strany a generálové shromáždí před velikým vánočním stromem. Hodují a vyměňují si dárky.   Zmiňovaného posezení se účastní stovky esesáků. Adolf Hitler (1889-1945) Vánoce, které jsou oslavou narození Žida, přetvoří v mocný nástroj německé […]
reklama
svět zločinu
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz