Domů     Dvě tváře boxerské legendy
Dvě tváře boxerské legendy
19.6.2024

Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson.

Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let později už sedí na lavici obžalovaných.

Osud začíná pracovat na vytváření boxerské legendy už od Tysonova narození. Chlapec vyrůstá v nechvalně proslulé části newyorského Brooklynu, zvané Brownsville. Právě tato oblast tehdy pravidelně obsazuje první místo v poměru chudoby a kriminality.

Malý Mike se rychle stává součástí pouličních band. „Už jako dítě jsem byl divoký. Kradl jsem kola a pořád mě něco pohánělo.

Užíval jsem si, když jsem byl v průšvihu,“ přiznává o mnoho let později, a to se raději nezmiňuje o vykrádání bytů a přepadání lidí na ulici. Do školy ho to netáhne, protože ho spolužáci šikanují pro jeho vadu řeči.

Zato ulice mu dává možnost ukázat nejdrsnější stránky jeho osobnosti. Třeba jako v případě, kdy mu starší chlapec Gary ze sousedství zabil jeho milovaného holuba.

Tehdy Mike Tyson (*1966) poprvé poznává tu slast, která se dostavuje, když pošle soupeře tvrdě k zemi.

Tyson se stal profesionálním boxerem v devatenácti letech a rychle se propracoval na vrchol. Jeho agresivní styl a drtivé výhry ho udělaly jedním z nejvýznamnějších a nejrespektovanějších boxerů své doby. Foto: pixabay
Tyson se stal profesionálním boxerem v devatenácti letech a rychle se propracoval na vrchol. Jeho agresivní styl a drtivé výhry ho udělaly jedním z nejvýznamnějších a nejrespektovanějších boxerů své doby. Foto: pixabay

Z vězení až na vrchol

Není divu, že ve třinácti už má na svém kontě 38 zatčení. Dostává se až do obávaného nápravného zařízení Elmwood, kde poprvé pozná box.

Zasvětí ho do něj trenér Bobby Steward, bývalý profesionální boxer, který zde má na starosti výchovu mladých delikventů.

Od šestnácti už boxerskou naději vede slavný trenér Gus D´Amato a v devatenácti už Mike vstupuje do světa profesionálního boxu. Jeho jméno se objevuje v palcových titulcích na sportovních stránkách. O sedm let později dokonce i na těch, které se jinak o sport vůbec nezajímají.

Noční návštěva v hotelu

O velké hvězdy mívají zájem pořadatelé televizních show, a tak není divu, že Mike Tyson dostává v červenci 1991 nabídku stát se porotcem v soutěži o černošskou Miss USA. Zvlášť ho zaujme Miss státu Rhode Island Desiree Washingtonová.

Pozve dívku do svého hotelového pokoje a ona souhlasí, což si pětadvacetiletý mladík vyloží pouze jediným způsobem. Nikdo neví, co přesně se v pokoji odehrálo. Desiree se ale následující ráno dostavuje na policii a obviňuje Tysona ze znásilnění.

Šofér a lékař proti právníkům

Tyson spolu s armádou svých právníků přesvědčuje všechny o své nevině. Upozorňuje na nesrovnalosti ve výpovědi Desiree, ale i protistrana má argumenty.

Tysonův řidič například potvrzuje, že mladičká miss neopouštěla boxerův pokoj právě v pohodě, a své dobrozdání vydává i lékař z pohotovosti, podle jehož výpovědi stav Desiree Washingtonové přesně odpovídal znásilnění.

Dnes už bych to udělal!

Porota se radí deset hodin, a nakonec přichází s rozhodnutím: Vinen. Boxer je odsouzen k šesti letům odnětí svobody a musí dívce zaplatit 30 000 dolarů jako odškodné. Sexuální napadení nepřestává nikdy popírat. „Nesnesu její výmysly.

Dostala mě do strašného stavu. Fakt bych si přál, abych to tehdy udělal. Dneska bych ji určitě znásilnil,“ vrací se k případu po letech.

V ringu ničí protivníky tvrdými údery a jsou postrachem všech soupeřů. Získávají medaile a patří mezi boháče. I oni se ale mohou dostat do situace, kdy jim všechna síla a výjimečné nadání není k ničemu. Foto ilustrační: pixabay
V ringu ničí protivníky tvrdými údery a jsou postrachem všech soupeřů. Získávají medaile a patří mezi boháče. I oni se ale mohou dostat do situace, kdy jim všechna síla a výjimečné nadání není k ničemu. Foto ilustrační: pixabay

Ani na chvilku nepolevit

Odsedí si jen tři roky, ale vězení ho i tak změní. Dává se na veganskou stravu, přestane kouřit a pít, výrazně zhubne a osloví ho náboženství. Rozhodne se z nastoupené cesty nesejít.

„Kdybych ve své vůli polevil, budu v domě pořádat sexuální orgie nebo strávím celý den v klubu, kde budu chlastat, brát kokain a dovádět s děvkama,“ uvědomuje si. Se skandály ale není tak úplně konec.

Prohra v jedenáctém kole

Sotva je Mike Tyson propuštěn z vězení, svět boxu s napětím očekává jeho návrat do ringu. Ten přichází a ukazuje se, že hvězda za mřížemi nic nezapomněla. Tyson opět vítězí, ovšem pak narazí na vyrovnaného soupeře.

V souboji o titul WBA ho v listopadu 1996 v 11. kole porazí veterán Evander Holyfield (*1962). To ale ještě není největší šok, který fanoušky boxu v souvislosti s Tysonem čeká. Na ten si musejí ještě půl roku počkat.

Na dosah pěstí i zubů

V červnu 1997 se dva největší soupeři světového ringu potkávají v odvetě. Každý z nich už má zaručeno 30 milionů dolarů, ale jim jde o víc. O prestiž, o slávu, o hrdost. Holyfield má od počátku navrch a v Mikovi opět kypí zlost jako kdysi.

Už ve třetím kole si neví rady, a tak v okamžicích, kdys jsou oba soupeři zaklíněni do sebe, kousne svého rivala do ucha. A ne jen tak trochu. Kus Holyfieldova boltce se po zápase najde na podlaze ringu.

Tyson je podle očekávání okamžitě diskvalifikován a jeho kariéra od té doby nabírá sestupný směr.

Dvě tváře jedné legendy

Boxerská legenda nyní opět prokazuje, že má dvě naprosto odlišné tváře. Má za sebou několik vítězných utkání, ale také osmiměsíční vězení na napadení dvou motorkářů.

V roce 2002 se zase dostane na první stránky novin, když během pobytu v Havaně napadne pětici novinářů. „Choval sel jako blázen.

Chtěl jsem ho jen požádat o interview, ale ani mě nenechal promluvit a pustil se do nás,“ vypráví pak postižený kameraman Felipe Borrego.

Podle svědků boxer žurnalistům nadával střídavě anglicky a španělsky, a nakonec po nich začal metat křišťálové koule, které sebral z hotelové výzdoby. Právě kameraman Borrego inkasuje zásah do hlavy.

Mike Tyson je bezesporu jednou z nejkontroverznějších a zároveň nejikoničtějších postav v historii boxu. Jeho životní příběh je plný vzestupů a pádů, které z něj udělaly jakousi moderní tragickou postavu. Foto: BillCramer / CC BY-SA 4.0
Mike Tyson je bezesporu jednou z nejkontroverznějších a zároveň nejikoničtějších postav v historii boxu. Jeho životní příběh je plný vzestupů a pádů, které z něj udělaly jakousi moderní tragickou postavu. Foto: BillCramer / CC BY-SA 4.0

Copak je to za prášek?

O pět let později Mike Tyson stojí opět před soudem, tentokrát za držení drog a řízení pod vlivem omamných látek. Když ho zastavila policejní hlídka, hovořil nesrozumitelně a pokoušel se smést bílý prášek z přístrojové desky.

V jeho černém BMW se našly sáčky s kokainem. Nakonec vyvázne jen s 24 hodin do vězení a se 360 hodinami veřejně prospěšných prací.

Místo násilí už jen charita

Přesto bychom snad mohli konstatovat, že obávaný bouřlivák s přibývajícími lety přece jen trochu zkrotl. Místo v ringu bychom ho mohli potkat na charitativních akcích pro opuštěné děti či na přednáškách pro mládež.

Natáčí hudební klip, vydává překvapivě úspěšnou a oceňovanou životopisnou knihu, přijme nabídku vystupovat v taneční show. Mike Tyson kariéru ukončil v roce 2005, ale své instinkty neztratil.

Ještě na sklonku loňského roku nastoupil ve věku 54 let v Los Angeles k exhibičnímu zápasu s další legendou světového ringu Royem Jonesem (*1969). Celý svůj honorář ve výši deseti milionů dolarů Tyson věnoval na charitu.

FOTO: viz popisky, úvodní foto Super festivaly / CC BY 2.0
Související články
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Lifestyle
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Lifestyle
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
reklama
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
historie
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.