Domů     Albrecht z Valdštejna & Jičín: Sídlo hodné krále si vystavěl díky nádobí
Albrecht z Valdštejna & Jičín: Sídlo hodné krále si vystavěl díky nádobí
11.12.2021

Toužím po Jičínu,“ píše Albrechtovi z Valdštejna jeho manželka Isabela Kateřina z Harrachu během svého pobytu v Novém Zámku u České Lípy roku 1630. Její choť okamžitě jedná.

Honí stavitele, aby si s prací na jičínském zámku pospíšili a jeho paní brzy měla kde složit hlavu.

Pokladna císaře Ferdinanda II. (1578–1637) zeje na počátku roku 1621 prázdnotou, čehož dovedně využívá jeho vojevůdce Albrecht z Valdštejna (1583–1634).

„Přijmu konfiskáty do zástavy jako odměnu za své služby,“ naznačuje opatrně císaři. Ferdinand II. na to slyší. Splácet dluhy nemá z čeho a zastavit majetek zkonfiskovaný stavovským rebelům se mu zdá jako nejjednodušší způsob, jak přijít k penězům.

23. března 1621 tak Valdštejn získává do zástavy jičínské panství. O necelé dva roky později, 17. února 1623, se už stává jeho vlastníkem. Za jakou cenu? Obětuje poklad v podobě stříbrného nádobí údajně v ceně asi 50 000 zlatých a 10 000 zlatých v hotovosti.

Jičín dodnes vděčí za svoji podobu Valdštejnovi. FOTO: David Paloch (User:Caroig)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jičín dodnes vděčí za svoji podobu Valdštejnovi. FOTO: David Paloch (User:Caroig)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Rozkvět místo zmaru

Valdštejn na nic nečeká a už v listině z 16. října 1624 se zmiňuje, že má zájem „nejen samo město rozšířit a obehnat ho hradbami, ale vystavět tam také zámek nebo hrad“.

Ve vnitřní části Jičína mají vzniknout stovky nových kamenných domů, na periférii 360 dalších. Do práce zapojí na 500 dělníků. Chystá se nové dláždění ulic, vodovod, městská jatka, lázně, dílny, mincovna.

A zapotřebí bude také reprezentativní prostor pro samotného majitele. Vždyť jeho rozsáhlý dvůr tvoří 800 lidí a 1000 koní!

Zatímco v Evropě zuří třicetiletá válka (1618–1648) a vojáci drancují vesnice i města jako zběsilí, ve východočeském Jičíně se začíná stavět ve velkém.

Za podobou pražského Valdštejnského paláce stojí italský architekt Giovanni Pieroni. FOTO: MONUDET/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Za podobou pražského Valdštejnského paláce stojí italský architekt Giovanni Pieroni. FOTO: MONUDET/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Jezuiti mu nevadí

Nový majitel panství zve do města jezuity.

„Albrecht z Valdštejna nebyl náboženský fanatik, jeho příklon ke katolictví byl účelový,“ vysvětluje současný historik Jindřich Francek a dodává, že „jistá míra jeho náboženské tolerance vycházela z ekonomické motivace“.

Plánuje postavit jezuitskou kolej, která má být po té pražské druhou největší v Čechách. Bude-li Jičín centrem vzdělanosti, přinese to Valdštejnovi jen další zisky…

S Valentinem Coroniem, budoucím rektorem koleje, probírá otázku jejího umístění a mluví do všeho:

„To místo, kde karmelitáni bejti blízko zámku měli, pro kolej nechám, než neschvaluji to, nebo toto jak prvé bejti mělo, bylo právě uprostřed města.“ Vyučovat se zde začíná už 3. listopadu 1623 a již na konci prvního roku má jezuitské gymnázium 282 žáků. Valdštejn v dalším plánu hodlá v Jičíně založit i univerzitu.

Jičínská jezuitská kolej vznikla podle projektu Itala Nicola Sebregondiho. FOTO: VitVit/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Jičínská jezuitská kolej vznikla podle projektu Itala Nicola Sebregondiho. FOTO: VitVit/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Prosadí si kamna

„Stavte tak rychle, jak je to jen možné,“ pobízí osobně Valdštejn mnohokrát dělníky, kteří budují jeho novou rezidenci. Rodí se na místě někdejšího paláce Smiřických a sousedních měšťanských domů.

První návrh, datovaný 3. lednem 1624, se inspiruje palácem rodu Farnese v Římě. Zhotovuje ho italský architekt Giovanni Pieroni (1586–1654). Nechybí zde lodžie, prostory pro návštěvy, trezor, archiv a samozřejmě rozsáhlý apartmán pro majitele.

„Počtem místností oficiální části se tento návrh podobal císařskému apartmánu na vídeňském Hofburgu…,“ uvádějí současní historikové Barbora Klipcová a Petr Uličný. Stavebník ovšem není s projektem spokojený.

„Zvyšte přízemí, nebo musíme mezi přízemí a první patro vložit mezonet pro velkou domácnost. Jinak budou všichni muset bydlet mimo palác,“ kritizuje návrh Valdštejn. Další varianta z března 1624 už počítá s kuchyní v přízemí.

„Vybavte všechny místnosti kamny,“ přikazuje Pieronimu vojevůdce. „Není to nebezpečné?“ namítá architekt. „Ve slunné Itálii kamna nepotřebujete, ale u nás bychom bez nich v zimě umrzli,“ prohlašuje jičínský pán.

Bojiště vyměnil za staveniště

V létě roku 1625 se začínají kopat základy. „Chci mít přehled o každém pokroku na stavbě,“ žádá Valdštejn.

Italského stavitele Andrea Spezzu (1580–1628) proto posílá o dva roky později „odsud (z Prahy – pozn. red.) do našeho města Jičína s přesnou instrukcí k řízení našich tamějších stavebních věcí“.

Albrecht osobně navštěvuje staveniště pokaždé, když má chvíli času. Během roku 1625 stráví celkem 30 dní přímo stavebním dozorem. Se Spezzou je spokojený. Jeho smrt v lednu 1628 ho proto zaskočí.

„Jistě nezískám žádného, který je tak dobrý jako tento,“ stěžuje si Valdštejn. Po různých peripetiích získává na konci roku 1629 se Itala Nicolò Sebregondiho (1585–1652).

Stavební aktivity v Jičíně vrcholí v roce 1630. Od 20. ledna do 14. dubna se v paláci pokládají podlahy. Spotřeba činí 4695 jedlových prken a 29 168 hřebíků na zámek a 750 prken a 2640 hřebíků do stájí.

Práce jdou ráz na ráz, od 22. září do 9. listopadu už se osazují kamna a malují pokoje. Následuje dokončování a roku 1632 se pořizuje nová střecha.

Valdštejn chce nejdříve „několik tisíc kop dubového šindele“, ale Sebregondi ho přesvědčí, že bude lepší keramická krytina.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Související články
Historie
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
reklama
záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz