Domů     Danny Trejo: Divoký život má vepsaný ve tváři
Danny Trejo: Divoký život má vepsaný ve tváři
11.12.2021

Někteří lidé mají svůj úspěch vepsaný ve tváři. Platí to i pro herce a umělce. Danny Trejo vypadá nejen na Mexičana, ale i drsňáka každým coulem. Ve většině filmů jasný záporák s tetováním na velké části těla nemá lehký osud.

O to zajímavější je jeho cesta ze dna nahoru. Z vězeňských cel se dostává až na stříbrná plátna Hollywoodu a ještě dál.

Trejo začíná v pubertě s drogami i zločinem. Je členem gangu, účastní se loupežných přepadení a z polepšoven míří do vězení. Dohromady si odsedí jedenáct let. Přestává ale brát drogy a po návratu na svobodu se živí poctivě.

Náhodou se seznamuje s členem filmového štábu a svou první roli má v kapse. Většinou hraje jen jednu dvě scény, ale díky drsnému vzezření na sebe dokáže i tak dokonale upozornit. Co dnes dělá, v čem podniká a co plánuje do dalších let? Seznámíme vás s největším drsňákem Hollywoodu.

V 80. letech trénoval i na proslulé kalifornské pláži Muscle Beach. FOTO: Flickr user Jadefyr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V 80. letech trénoval i na proslulé kalifornské pláži Muscle Beach. FOTO: Flickr user Jadefyr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Starosta

V mojí čtvrti jste se mohli stát buď dělníkem, nebo kriminálníkem. Vybral jsem si to druhé, bylo to mnohem jednodušší,“ vysvětluje Danny Trejo. Přichází na svět roku 1944 jako Dan Trejo v Echo Parku v Los Angeles.

Tato čtvrť, rodina i okolí přivádějí malého Dannyho na dráhu zločinu. Díky strýci Gilbertovi poznává brzo marihuanu a ve dvanácti už bere heroin a pije alkohol. Ve třinácti se už účastní ozbrojených přepadení. Také se rád pere a živí se jako drogový dealer.

Mezi kamarády v gangu má přezdívku Mayor neboli Starosta. Po záchytných zařízeních pro mládež přichází i vězení. Zde stráví dohromady jedenáct let a získává tu své jizvy, tetování i cenné životní zkušenosti.

Tvrdý život vězně

Ve vězení začíná s boxem. Opakovaně tu získává tituly v lehké a střední váze a jeho zápasnické zkušenosti mu také vícekrát zachraňují život. „Ve vězení jsou jen dva typy lidí – oběti a predátoři.

Pokud nechcete být oběť, musíte se stát predátorem,“ charakterizuje herec. Když v roce 1968 vypukne v San Quentinu vzpoura, jednoho ze strážných trefí do hlavy kámen. Z činu je obviněn Trejo, jemuž za to hrozí trest smrti.

Nakonec z této šlamastyky vyvázne, ale rozhoduje se něco udělat se svým životem. Po propuštění nastupuje odvykací léčbu pro narkomany. Zbavuje se závislosti a sežene zaměstnání jako dělník. Podle svých slov ale také pracuje sám na sobě, aby byl lepším člověkem.

Jak se stát hercem?

Na anonymním sezení pro lidi závislé na heroinu potkává v roce 1985 člena filmového štábu ze snímku Splašený vlak. Slovo dává slovo a Danny má ve svých 41 letech první menší roli ve filmu.

Proslýchá se, že režisér filmu sháněl někoho, kdo by naučil herce Erica Robertse (*1956) boxovat, a k tomu se hodí právě Trejo. O další role má ale vystaráno. Jednak má drsnou vizáž, jednak je jeho vzdáleným příbuzným režisér Robert Rodriguez (*1968).

Díky tomu můžeme obdivovat jeho tetování – mexickou krásku na hrudníku a břiše –, nebo se znepokojením sledovat zlý pohled, brázděný mnoha jizvami, i v dalších filmech. Ve snímku Desperado neřekne ani slovo a objeví se jen na několik minut.

Podobnou roli, kde pro změnu řekne jen několik vět, má i v pokračování Tenkrát v Mexiku. Ve filmu Horlivost už nepracuje jenom pouze jako herec, ale i jako konzultant a odborník na ozbrojené loupeže. Ke své kariéře herec dodává:

První polovinu života jsem byl ve vězení, protože jsem byl zlý chlap. Teď mi za to platí.“

V civilu příliš nepřipomíná toho drsného chlapíka ze stříbrného plátna. FOTO: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V civilu příliš nepřipomíná toho drsného chlapíka ze stříbrného plátna. FOTO: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Říkají mu Zahradník

Další větší či menší role následují. Jmenujme třeba tu v hororové trilogii Od soumraku do úsvitu. Ve filmech Věznice a Zápasník uplatňuje svoje zkušenosti z vězení.

Ze slavných děl jmenujme třeba akční snímek Predátoři, kde má i Trejo významnější roli. V posledních letech má také výrazné role ve filmech Dead in Tombstone a Dead Again in Tombstone.

U nás je znám kvůli reklamě firmy Mountfield Říkají mu Zahradník, kde paroduje sám sebe. Scénka totiž úsměvně shazuje jeho béčkový akční film Machete, kde hraje hlavní roli mstitele Mačety a v několika scénách filmu se také vydává za zahradníka.

Několikrát navštěvuje Českou republiku. V roce 2006 je přítomen na karlovarském filmovém festivalu a o několik let později si to zopakuje. Kvůli natáčení také navštěvuje Prahu.

Dobrák od kosti

Danny Trejo sice hraje většinou drsné záporáky, ale v jádru je to dobrý člověk. Mimo natáčení s úsměvem rozdává autogramy a zapojuje se do boje proti drogám.

Často jezdí do rodné čtvrti, aby tu vyprávěl o svém životě a nabádal děti a mladistvé, aby se vyhýbali drogám a věnovali se hlavně škole a práci. Sám přiznává, že doma při vzpomínkách na dětství brečí.

Aby toho nebylo málo, v době covidu podporuje zdravotníky v první linii ze své sítě prodejen fast foodu Trejo´s Tacos. Mísy tacos a tarnitas rozdává přímo u nemocnic.

Pracuje také s autisty, a když je jednou přítomen u dopravní nehody, pomáhá dostat z převráceného auta autistického chlapce na zadním sedadle. Protože autisty dobře zná, umí i dítě uklidnit. Stále ale zůstává skromný. „Kluka zachránil pás!“ vzkazuje tisku.

Co plánuje dál?

Všechno dobré, co se mi kdy stalo, bylo důsledkem mé pomoci jiným. Skutečně všechno,“ konstatuje Trejo. Není jen úspěšným hercem a podnikatelem ve fast foodu. Na filmech pracuje i jako producent. Napsal knihy Trejo´s Tacos:

Recipes and Stories from L. A. a Trejo: My Life of Crime, Redemption and Hollywood. Má rodinu a je otcem tří dětí. I když už hrál ve více než třech stech filmech a většinou ho tam jako záporáka zabijí, je i přes pokročilý věk stále aktivní.

Bere deset i dvacet rolí ročně, samozřejmě menšího rozsahu. I v další letech má v plánu natočit neuvěřitelné množství snímků.

Snad se mu i podaří dostat se k nějaké větší roli v kvalitním filmu, a ne jenom k několika štěkům v nízkorozpočtových filmech, jako je tomu v posledních letech.

Foto: Toglenn / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Flickr user Jadefyr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
reklama
historie
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Celibát v církvi podle Inocence II.: Kněží plodili potomky jemu navzdory
Dodržování celibátu je dodnes v katolické církvi běžné a má být samozřejmostí. Kdy vznikl a z jakých důvodů? A nabízí se samozřejmě i ožehavá otázka: Kdo ho porušoval? Kdo a proč zavedl celibát? Byl to Pelagius II. z důvodů duchovní čistoty nebo Řehoř, kterému vadilo, že někteří duchovní odkazují církevní majetek svému početnému potomstvu? Už v počátcích existence […]
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek. Záporák se vším všudy Kdo: Jidáš Koho zradí: Ježíše Krista „Za třicet stříbrných, z medvídka padá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a