Můžete ji použít do vánočních věnců, vazeb i dalších dekorací. Je krásná čerstvá i usušená. Na zahradě ohlídá vaše soukromí jako odolný a působivě vypadající živý plot.
I když se může zdát, že její popularita je dílem několika posledních staletí, cesmínu si oblíbili už ve starověku a připisovali jí magické vlastnosti.
Krb, na kterém visí velké barevné punčochy. Ozdoby. Zasněžené okno. Většina klasických vánočních snímků především ze zámoří si je většinou podobná jako vejce vejci. A obvykle na ní nechybí ještě jeden prvek: cesmína.
Půvabná rostlina s jasně červenými bobulemi a trnitými listy. Jejich zelená barva se liší podle druhů, nejtradičnější cesmína obecná nebo též ostrolistá (Ilex aquifolium) má listy tmavě zelené. Její obliba přitom v posledních letech vzrůstá i u nás.
Magická „holly“
Schopnost cesmíny zůstat zelenou i v zimě z ní učinila přirozenou volbu pro předkřesťanské zimní oslavy.
Během římského svátku jménem „Saturnálie“, který je ve starověku slaven k poctě boha zemědělství, sklizně a času zhruba v období dnešních křesťanských Vánoc a je rovněž oslavou zimního slunovratu, zkrášlují lidé své domy girlandami z této rostliny.
Keltové připisují červeným bobulím a lesklým listům magickou sílu, během mnoha posvátných rituálů a oslav se zdobí věnci či prostými větvičkami a považují je za formu ochrany před zlými silami.
V křesťanské tradici jsou někdy bobule považovány za kapky krve ukřižovaného Ježíše Krista a pichlavé listy za jeho trnovou korunu a nejsou tak občas spojovány s jeho narozením, ale spíše s jeho smrtí.
Posvátná a odolná rostlina
Různé druhy cesmíny rostou všude po světě, existuje více než 500 druhů, mezi nimi jsou jak stálezelené, tak i opadavé dřeviny.
Ke své ochraně ji využívali například také Indiáni, kteří si z jejích bobulí vyráběli náramky i jiné ozdobné prvky a také buddhisté ji považovali za posvátnou. V heraldice symbolizuje pravdu.
Už před několika staletími ji v tomto smyslu použije dokonce i nechvalně proslulý anglický král Jindřich VIII. Tudor (1491-1547) v textu milostné písně, kterou sám složil a líčí v ní, jak mu odolnost cesmíny dodává sílu vydržet i těžká období a přesto zůstat vůči paní svého srdce vždy upřímný.
Těžko říct, jak by s tímto tvrzením souhlasilo jeho 6 manželek, z nichž 2 skončily jeho přičiněním na popravišti…
Na zahradu i do interiéru
Pokud se vám cesmína jako vánoční dekorace líbí, musíte si ji koupit nebo sami vypěstovat, protože se u nás v přírodě přirozeně nevyskytuje. Její pěstování však těžké není, jenom je třeba počítat s pomalejším růstem.
První dovezený exemplář na našem území byl vysazen už v roce 1880 v parku u zámku Sychrov. Možností, jak z ní vyrobit vánoční dekorace je nepřeberné množství a vnesou do vašeho domova tu pravou vánoční atmosféru.
Cesmína se hodí nejenom do různých vazeb a aranžmá, ale její větvičky s plody, zavěšené na háčku, se používají i jako ozdoba na vánoční stromek.
Pozor na bobule!
Pokud ji však chcete využít jako sváteční dekoraci, podle legendy musíte vydržet opravdu až do vánočních svátků. Pověst totiž tvrdí, že pokud ji přinesete domů dříve, budete mít místo štěstí smůlu.
Na krásné bobule této půvabné rostliny je však třeba dát si pozor a hlídat je hlavně před dětmi a domácími mazlíčky. Jsou totiž jedovaté, k otravě stačí už pár bobulek. Naproti tomu její listy se využívají v lidovém léčitelství.
Posilující čaj maté
Proslulý jihoamerický čaj maté, známý svými povzbuzujícími účinky, se vyrábí z cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis). Má velmi pozitivní účinky na lidský organismus. Obsahuje kofein, řadu minerálních látek a vitamínů.
Podporuje funkci ledvin, zlepšuje metabolismus, pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém. Pomáhá také tlumit pocit hladu.
V Jižní Americe podávají maté podle tradičního způsobu v nádobě z vydlabané tykve s úzkým hrdlem, ze které se nápoj pije bambusovým brčkem nebo kovovou tyčinkou, která je vyrobena tak, že funguje jako slámka i sítko zároveň.