Domů     Kdo byl skutečný „poslední samuraj“?
Kdo byl skutečný „poslední samuraj“?
4.12.2020

Ačkoli se kasovní trhák Poslední samuraj s Tomem Cruisem v hlavní roli tváří jako typická hollywoodská fikce, je založen na pravdivém příběhu. Hlavním hrdinou ovšem nebyl americký veterán, ale dělostřelecký expert francouzské armády.

Jules Brunet pomáhal samurajům v boji s císařem – tento boj ale nebylo možné vyhrát. Co jeho velkému dobrodružství předcházelo?

Ještě v 1. polovině 19. století bylo Japonsko ostrovem, naprosto izolovaným od okolního světa. Pořádky v zemi ani vojenská výzbroj se příliš nezměnily od roku 1192, kdy se výkonné moci ujali vojenští vládci zvaní šógunové.

Jejich vliv postupně narostl natolik, že v roce 1600 vyšachovali ze hry i samotného císaře, jehož funkce byla od té doby spíš jen reprezentativní.

Císař na vedlejší koleji

Nejdéle se udrželi u moci šógunové z rodu Tokugawa, kteří sídlili v Edu (dnešní Tokio). Za jejich vlády v letech 1603–1867 byli císaři v Kjótu úplně odsunuti na vedlejší kolej.

Veškerou státní správu vedli samurajové jako příslušníci vojenské aristokracie, která byla podřízena výhradně šógunovi.

Samurajové byli podřízeni šogúnovi.
Samurajové byli podřízeni šogúnovi.

Chceme pokrok!

V roce 1853 připlul do tokijského zálivu velitel amerického námořnictva Matthew Perry s flotilou moderních lodí. V Japoncích to vzbudilo vlnu nevole, ale i obdiv.

Pokrok západního světa učaroval hlavně císaři, který s Američany ihned navázal obchodní styky a rozhodl se, že zemi zmodernizuje. Šógunům se tento nápad příliš nezamlouval, ale chápali, že se jim reformy v armádě vyplatí.

Jak vycvičit šógunská vojska

Samurajové, jakkoli odvážní, totiž mentálně i svou výzbrojí vězeli hluboko ve středověku, kdy rozhodovalo šermířské umění, ostrost katany a lukostřelba. A protože šógunové měli dobré vztahy s francouzským vládcem Napoleonem III., požádali o pomoc jeho.

V roce 1867 proto do Japonska přicestoval tým odborníků z řad francouzské armády, mezi nimi i dělostřelecký důstojník Jules Brunet. Mise dorazila počátkem roku 1867 a zhruba rok cvičila šógunská vojska.

Samurajům pomáhala napoleonská vojska.
Samurajům pomáhala napoleonská vojska.

Elitní student

Jules Brunet se narodil v Belfortu na východě Francie. Jeho otec byl vojenský lékař. Brunet studoval na École Polytechnique, nejvýznamnější a nejznámější vysoké škole technického zaměření ve Francii.

Je známá svými vysoce náročnými přijímacími testy, a také tím, že její absolventi jsou ve Francii považováni za elitu.

Řád pro dělostřelce

V roce 1859 nastoupil do dělostřelecké školy, kterou ukončil v roce 1861 jako poručík. Do června 1864 Brunet získával válečné zkušenosti během francouzské intervence v Mexiku, od roku 1863 v řadách prestižního pluku jízdního dělostřelectva císařské gardy.

Po návratu z Mexika obdržel Brunet Řád čestné legie, nejvyšší francouzské státní vyznamenání.

Brunet dostal Řád čestné legie.
Brunet dostal Řád čestné legie.

Konec vlády šógunů

Ale zpět do Japonska. V roce 1867 zemřel císař Kómei a na trůn nastoupil jeho patnáctiletý syn Mucuhito. Stoupenci snah o návrat k císařské moci se pokoušeli přimět posledního šóguna Jošinobua z rodu Tokugawa, aby předal moc do rukou císaře. Povedlo se.

Dne 3. ledna 1868 bylo v císařském paláci v Kjótu slavnostně přečteno Prohlášení o obnově císařské moci. Šógunát jako instituce byl po sedmi stoletích zrušen.

Dopis Napoleonovi III.

Samurajové se s vývojem situace nesmířili a vypukla občanská válka. Císař Mucuhito poslal do Francie dopis, aby si poradci sbalili své věci a okamžitě odpluli, protože slouží jeho nepříteli.

Většina poradců poslechla, ale Brunet s několika dalšími se rozhodl zůstat. „Revoluce donutila vojenskou misi k návratu do Francie. Já sám ale zůstávám, z vlastního rozhodnutí si přeji pokračovat,“ napsal Brunet Napoleonovi III.

Brunet pociťoval k samurajům obdiv.
Brunet pociťoval k samurajům obdiv.

Proč Brunet doopravdy zůstal?

Mimo jiné to zdůvodňoval tím, že na ostrovech je početná skupina Japonců, velmi loajálních k Francii. Podle Brunetova odhadu jich mohlo být až 50 000. A ty by jednou bylo možné využít.

Jenže dopis Napoleonovi III. byl jen zástěrka, hlavním důvodem byl obdiv k samurajům, který začal Brunet pociťovat. Tito úžasní válečníci mu zkrátka přirostli k srdci a chtěl být nadále součástí jejich společenství.

Katany proti kulometům

Šógun Jošinobu Tokugawa zahájil vojenské tažení na Kjóto, kde sídlil císařský dvůr. Dne 27. ledna 1868 napadlo vojsko šógunátu císařské jednotky poblíž Toby a Fušimi na jižním přístupu ke Kjótu.

Část šógunovy armády o celkové síle 15 000 mužů byla vycvičena Julesem Brunetem a jeho vojenskými poradci, většinu ale tvořily středověké samurajské oddíly.

Oproti tomu císařské jednotky, ačkoliv je samurajové početně 3x převyšovali, byly plně modernizované a vyzbrojené houfnicemi Armstrong, puškami Minié a několika Gatlingovými kulomety.

Samurajové bojovali proti palným zbraním.
Samurajové bojovali proti palným zbraním.

Válečné štěstí se odvrací

Dne 7. února 1868 opustil šógun Jošinobu Tokugawa Ósaku na palubě lodi Kaijó Maru a stáhl se do Eda. Jednotky samurajů, demoralizované jeho útěkem a také zradou některých čelních velitelů, ustoupily.

Tím prakticky darovaly vítězství u Toby a Fušimi císařským, i když měly dostatek sil k jejich porážce. Jules Brunet, kapitán André Cazeneuve a šogunův admirál Takeaki Enomoto uprchli po bitvě na válečné lodi Fujisan do Eda. Den nato oblehli císařští hrad Ósaka. Válečné štěstí se od samurajů začalo odvracet.

Šógun se vzdává

Po sérii bitev vrcholící pádem Eda v květnu 1868 se šógun Jošinobu Tokugawa rozhodl vzdát a poslal císaři kapitulační dopis. Jen malá skupina samurajů se rozhodla dále pokračovat v boji.

Vznikla takzvaná Severní koalice, složená z velmožů a klanů, které odmítly poslušnost císaři. Byl s nimi i Jules Brunet.

Samurejové se nevzdávali.
Samurejové se nevzdávali.

Tokio, nové hlavní město

Přes odvahu bojovníků byla Severní koalice nakonec poražena. Ani to ale nebyl konec samurajského odporu. Velitel koalice admirál Enomoto a Jules Brunet se stáhli na řídce osídlený severní ostrov Ezo (dnes Hokkaidó).

Dne 15. prosince 1868 zde vyhlásili rebelskou republiku Ezo podle amerického vzoru. Prezidentem byl zvolen admirál Enomoto, a to v prvních volbách v historii Japonska.

Přípravy na válku

Po vzniku republiky se všichni začali ihned připravovat na válku. Na jihu hlavního města Hakodate byl poloostrov, kde vzbouřenci vybudovali pevnost Gorjókaku. Armáda byla pod společným japonsko-francouzským velením.

Vrchním velitelem se stal Keisuke Ótori a jeho zástupcem Jules Brunet. Armáda se skládala ze 4 brigád, z nichž každá měla francouzského velitele.

Posledních 800 samurajů

Císařské jednotky mezitím upevnily vládu na dosud obsazeném území a dubnu 1869 vyplulo k ostrovu Ezo velké loďstvo. Závěrečná bitva celého konfliktu se odehrála v přístavu Hakodate. Stálo v ní proti sobě 7000 císařských vojáků proti 3000 samurajských rebelů. Nakonec zbyla v pevnosti Gorjókaku poslední skupina 800 samurajů.

Brunet pak sloužil ve francouzské armádě.
Brunet pak sloužil ve francouzské armádě.

Poprava se ruší

Admirál Enomoto se 17. května 1869 rozhodl pro kapitulaci a druhý den předal moc zástupci císařské armády. Tomu velice imponovala Enomotova statečnost, a proto zrušil jeho popravu.

Republika Ezo zanikla podle kapitulační listiny 27. června 1869. Dne 15. srpna téhož roku ostrov obdržel ostrov Ezo své dnešní jméno Hokkaidó („Oblast severního moře“).

Jules Brunet byl jako důležitý rebelský velitel v hledáčku císaře, podařilo se mu ale odplout na válečné lodi Coëtlogo zpět do Francie. Japonský císař Mucuhito požadoval jeho potrestání, k tomu ale nedošlo. Místo toho dále úspěšně sloužil ve francouzské armádě.

Samuraj generálem

Během francouzsko-pruské války v letech 1870–1871 byl Jules Brunet zajat během obléhání Metz.

Po válce hrál klíčovou roli při potlačení Pařížské komuny v roce 1871. Brunetův bývalý spojenec, admirál Enomoto, se nakonec sklonil před císařem a stal se dokonce ministrem japonského císařského námořnictva. Brunet byl v roce 1891 povýšen na brigádního a nakonec divizního generála.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
věda a technika
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Nejnovější studie přináší vysvětlení, proč k tomu došlo zrovna u něj, když jemu příbuzný druh přežil. […]
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
reklama
svět zločinu
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších […]
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
21stoleti.cz
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od z
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
enigmaplus.cz
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou. Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat da
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas