Domů     Kdo byl skutečný „poslední samuraj“?
Kdo byl skutečný „poslední samuraj“?
4.12.2020

Ačkoli se kasovní trhák Poslední samuraj s Tomem Cruisem v hlavní roli tváří jako typická hollywoodská fikce, je založen na pravdivém příběhu. Hlavním hrdinou ovšem nebyl americký veterán, ale dělostřelecký expert francouzské armády.

Jules Brunet pomáhal samurajům v boji s císařem – tento boj ale nebylo možné vyhrát. Co jeho velkému dobrodružství předcházelo?

Ještě v 1. polovině 19. století bylo Japonsko ostrovem, naprosto izolovaným od okolního světa. Pořádky v zemi ani vojenská výzbroj se příliš nezměnily od roku 1192, kdy se výkonné moci ujali vojenští vládci zvaní šógunové.

Jejich vliv postupně narostl natolik, že v roce 1600 vyšachovali ze hry i samotného císaře, jehož funkce byla od té doby spíš jen reprezentativní.

Císař na vedlejší koleji

Nejdéle se udrželi u moci šógunové z rodu Tokugawa, kteří sídlili v Edu (dnešní Tokio). Za jejich vlády v letech 1603–1867 byli císaři v Kjótu úplně odsunuti na vedlejší kolej.

Veškerou státní správu vedli samurajové jako příslušníci vojenské aristokracie, která byla podřízena výhradně šógunovi.

Samurajové byli podřízeni šogúnovi.
Samurajové byli podřízeni šogúnovi.

Chceme pokrok!

V roce 1853 připlul do tokijského zálivu velitel amerického námořnictva Matthew Perry s flotilou moderních lodí. V Japoncích to vzbudilo vlnu nevole, ale i obdiv.

Pokrok západního světa učaroval hlavně císaři, který s Američany ihned navázal obchodní styky a rozhodl se, že zemi zmodernizuje. Šógunům se tento nápad příliš nezamlouval, ale chápali, že se jim reformy v armádě vyplatí.

Jak vycvičit šógunská vojska

Samurajové, jakkoli odvážní, totiž mentálně i svou výzbrojí vězeli hluboko ve středověku, kdy rozhodovalo šermířské umění, ostrost katany a lukostřelba. A protože šógunové měli dobré vztahy s francouzským vládcem Napoleonem III., požádali o pomoc jeho.

V roce 1867 proto do Japonska přicestoval tým odborníků z řad francouzské armády, mezi nimi i dělostřelecký důstojník Jules Brunet. Mise dorazila počátkem roku 1867 a zhruba rok cvičila šógunská vojska.

Samurajům pomáhala napoleonská vojska.
Samurajům pomáhala napoleonská vojska.

Elitní student

Jules Brunet se narodil v Belfortu na východě Francie. Jeho otec byl vojenský lékař. Brunet studoval na École Polytechnique, nejvýznamnější a nejznámější vysoké škole technického zaměření ve Francii.

Je známá svými vysoce náročnými přijímacími testy, a také tím, že její absolventi jsou ve Francii považováni za elitu.

Řád pro dělostřelce

V roce 1859 nastoupil do dělostřelecké školy, kterou ukončil v roce 1861 jako poručík. Do června 1864 Brunet získával válečné zkušenosti během francouzské intervence v Mexiku, od roku 1863 v řadách prestižního pluku jízdního dělostřelectva císařské gardy.

Po návratu z Mexika obdržel Brunet Řád čestné legie, nejvyšší francouzské státní vyznamenání.

Brunet dostal Řád čestné legie.
Brunet dostal Řád čestné legie.

Konec vlády šógunů

Ale zpět do Japonska. V roce 1867 zemřel císař Kómei a na trůn nastoupil jeho patnáctiletý syn Mucuhito. Stoupenci snah o návrat k císařské moci se pokoušeli přimět posledního šóguna Jošinobua z rodu Tokugawa, aby předal moc do rukou císaře. Povedlo se.

Dne 3. ledna 1868 bylo v císařském paláci v Kjótu slavnostně přečteno Prohlášení o obnově císařské moci. Šógunát jako instituce byl po sedmi stoletích zrušen.

Dopis Napoleonovi III.

Samurajové se s vývojem situace nesmířili a vypukla občanská válka. Císař Mucuhito poslal do Francie dopis, aby si poradci sbalili své věci a okamžitě odpluli, protože slouží jeho nepříteli.

Většina poradců poslechla, ale Brunet s několika dalšími se rozhodl zůstat. „Revoluce donutila vojenskou misi k návratu do Francie. Já sám ale zůstávám, z vlastního rozhodnutí si přeji pokračovat,“ napsal Brunet Napoleonovi III.

Brunet pociťoval k samurajům obdiv.
Brunet pociťoval k samurajům obdiv.

Proč Brunet doopravdy zůstal?

Mimo jiné to zdůvodňoval tím, že na ostrovech je početná skupina Japonců, velmi loajálních k Francii. Podle Brunetova odhadu jich mohlo být až 50 000. A ty by jednou bylo možné využít.

Jenže dopis Napoleonovi III. byl jen zástěrka, hlavním důvodem byl obdiv k samurajům, který začal Brunet pociťovat. Tito úžasní válečníci mu zkrátka přirostli k srdci a chtěl být nadále součástí jejich společenství.

Katany proti kulometům

Šógun Jošinobu Tokugawa zahájil vojenské tažení na Kjóto, kde sídlil císařský dvůr. Dne 27. ledna 1868 napadlo vojsko šógunátu císařské jednotky poblíž Toby a Fušimi na jižním přístupu ke Kjótu.

Část šógunovy armády o celkové síle 15 000 mužů byla vycvičena Julesem Brunetem a jeho vojenskými poradci, většinu ale tvořily středověké samurajské oddíly.

Oproti tomu císařské jednotky, ačkoliv je samurajové početně 3x převyšovali, byly plně modernizované a vyzbrojené houfnicemi Armstrong, puškami Minié a několika Gatlingovými kulomety.

Samurajové bojovali proti palným zbraním.
Samurajové bojovali proti palným zbraním.

Válečné štěstí se odvrací

Dne 7. února 1868 opustil šógun Jošinobu Tokugawa Ósaku na palubě lodi Kaijó Maru a stáhl se do Eda. Jednotky samurajů, demoralizované jeho útěkem a také zradou některých čelních velitelů, ustoupily.

Tím prakticky darovaly vítězství u Toby a Fušimi císařským, i když měly dostatek sil k jejich porážce. Jules Brunet, kapitán André Cazeneuve a šogunův admirál Takeaki Enomoto uprchli po bitvě na válečné lodi Fujisan do Eda. Den nato oblehli císařští hrad Ósaka. Válečné štěstí se od samurajů začalo odvracet.

Šógun se vzdává

Po sérii bitev vrcholící pádem Eda v květnu 1868 se šógun Jošinobu Tokugawa rozhodl vzdát a poslal císaři kapitulační dopis. Jen malá skupina samurajů se rozhodla dále pokračovat v boji.

Vznikla takzvaná Severní koalice, složená z velmožů a klanů, které odmítly poslušnost císaři. Byl s nimi i Jules Brunet.

Samurejové se nevzdávali.
Samurejové se nevzdávali.

Tokio, nové hlavní město

Přes odvahu bojovníků byla Severní koalice nakonec poražena. Ani to ale nebyl konec samurajského odporu. Velitel koalice admirál Enomoto a Jules Brunet se stáhli na řídce osídlený severní ostrov Ezo (dnes Hokkaidó).

Dne 15. prosince 1868 zde vyhlásili rebelskou republiku Ezo podle amerického vzoru. Prezidentem byl zvolen admirál Enomoto, a to v prvních volbách v historii Japonska.

Přípravy na válku

Po vzniku republiky se všichni začali ihned připravovat na válku. Na jihu hlavního města Hakodate byl poloostrov, kde vzbouřenci vybudovali pevnost Gorjókaku. Armáda byla pod společným japonsko-francouzským velením.

Vrchním velitelem se stal Keisuke Ótori a jeho zástupcem Jules Brunet. Armáda se skládala ze 4 brigád, z nichž každá měla francouzského velitele.

Posledních 800 samurajů

Císařské jednotky mezitím upevnily vládu na dosud obsazeném území a dubnu 1869 vyplulo k ostrovu Ezo velké loďstvo. Závěrečná bitva celého konfliktu se odehrála v přístavu Hakodate. Stálo v ní proti sobě 7000 císařských vojáků proti 3000 samurajských rebelů. Nakonec zbyla v pevnosti Gorjókaku poslední skupina 800 samurajů.

Brunet pak sloužil ve francouzské armádě.
Brunet pak sloužil ve francouzské armádě.

Poprava se ruší

Admirál Enomoto se 17. května 1869 rozhodl pro kapitulaci a druhý den předal moc zástupci císařské armády. Tomu velice imponovala Enomotova statečnost, a proto zrušil jeho popravu.

Republika Ezo zanikla podle kapitulační listiny 27. června 1869. Dne 15. srpna téhož roku ostrov obdržel ostrov Ezo své dnešní jméno Hokkaidó („Oblast severního moře“).

Jules Brunet byl jako důležitý rebelský velitel v hledáčku císaře, podařilo se mu ale odplout na válečné lodi Coëtlogo zpět do Francie. Japonský císař Mucuhito požadoval jeho potrestání, k tomu ale nedošlo. Místo toho dále úspěšně sloužil ve francouzské armádě.

Samuraj generálem

Během francouzsko-pruské války v letech 1870–1871 byl Jules Brunet zajat během obléhání Metz.

Po válce hrál klíčovou roli při potlačení Pařížské komuny v roce 1871. Brunetův bývalý spojenec, admirál Enomoto, se nakonec sklonil před císařem a stal se dokonce ministrem japonského císařského námořnictva. Brunet byl v roce 1891 povýšen na brigádního a nakonec divizního generála.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn