Zesilovač světla, vysílač elektromagnetického záření. Tak lze také nazvat to, co většina z nás zná jako laser. Ačkoliv v science fiction můžeme narazit dokonce i na laserové zbraně, realita je zatím trochu jiná. Ale stále dost zajímavá.
Když v roce 1960 vznikl první laser, málokdo si dokázal představit, kam až může výzkum v této oblasti dojít. Velmi daleko ve vývoji laserů jsou ve Spojených státech a také v Japonsku.
Tým pod vedením Junji Kawanaka z univerzity v Osace představil extrémně silný laser LFEX, který za jednu biliontinu sekundy vyzářil tolik energie, co spotřebuje celá planeta za zhruba pět dnů. Bude možné ho k něčemu využít nebo je to jen taková hračka?
Podle odborníků je potřeba čas. Extrémně rychlé a silné lasery budou důležité pro posuny v zavádění nanotechnologií, pro částicovou fyziku a hlavně pro vývoj nových zdrojů energie. Jen na ty laserové zbraně si budeme muset (naštěstí) ještě chvíli počkat.
LFEX by totiž při nepřetržitém provozu spotřebovával víc energie, než kolik je schopna vyrobit celá planeta. Další cíl vědců je tak jasný: Kromě síly laserů se zaměřit i na snížení jeho nároků.