„Děkuji vám, ale raději ne. Mám svůj plán,“ odmítne zdvořile prezident Československé republiky Edvard Beneš nabídku dvou mužů, se kterými právě ukončil asi třicetiminutový rozhovor.
Dva okultisté, kteří chtějí magickým útokem vystoupit proti Adolfu Hitlerovi, se tedy rozhodnou jednat na vlastní pěst.
Krátce po schůzce u prvního muže státu se na jaře roku 1938 v brdských lesích koná tajemné setkání, které organizuje stoupenec hermetismu (filozofický směr zabývající se ezoterikou – pozn. red.) Jan Kefer (1906 – 1941) a jeho společník z prezidentské schůzky František Kabelák.
S dalšími přáteli z okruhu společnosti Universalia, sdružením českých hermetiků založeným v roce 1927, provádějí magický útok, rituál, který má z Čech odvrátit hrozbu nacismu.
„Příznivci magie, okultisté, věří, že každý člověk má svého dvojníka. Dvojníka takzvaně astrálního. Nehmotného. Neviditelného. Tedy jakési astrální tělo, které je nositelem vitality.
Když se tedy zaútočí na ten astrál, tak to de facto odnese to jeho fyzické tělo. Je to v podstatě černá magie,“ vysvětluje princip útoků současný publicista Stanislav Motl.
Proroctví, které děsí
Druhé setkání se podle svědectví účastníků uskutečnilo v září 1940 těsně po západu slunce v jedné z prvorepublikových vil ve středočeské vsi Mirošovice.
Třetí následuje zjara roku 1941. Jde při něm o podobné praktiky jako například voodoo na ostrově Haiti. Jejich nejdůležitějším cílem je útok na astrální tělo Adolfa Hitlera (1889 – 1945). Na poslední seanci, odehrávající se v neděli 13. dubna 1941 v 5 hodin ráno v Keferově bytě na pražském Smíchově prý Janovi jakési zjevení řeklo:
„Český národ přežije, ale ty za to zaplatíš životem.“ Ostatní účastníky sezení tato slova pěkně vyděsila…
Vůdcovým astrologem se nestane
„Požádejte o německou národnost. Máte přece z otcovy strany německé předky,“ přicházejí Keferovi nabídky od Němců.
Vlastenec Jan, doktor filozofie, který rozumí hudbě a ovládá několik jazyků, ale hrdě odmítá. I v dobách protektorátu organizuje přednášky o magii, která se stala jeho životním zájmem. Během nich občas pronese protinacistické poznámky a zdůrazní svoji víru v nezničitelnost Čechů.
Není divu, že se gestapákům jeho činnost neujde. Už od prosince 1940 leží na německé tajné policii udání na něho.
V červnu 1941 potom gestapo zaklepe přímo na dveře Keferova bytu. Jana odvezou na Pankrác a jeho pracovnu zapečetí. Po zatčení ho znovu přemlouvají, aby rozšířil řady Němců. „Máme pro vás práci ve vůdcově astrologické kanceláři,“ zní lákavé nabídky. Kefer se ale nenechá zlomit.
Vymstila se mu snaha uškodit?
Deportují ho proto do jednoho z nejhorších německých koncentračních táborů v bavorském Flossenbürgu, kde odsouzence čekají kruté podmínky. „Jako ostatní vězňové musel i zesláblý Kefer pracovat v pověstném kamenolomu a vláčet po nekonečném schodišti těžké balvany, které byly nahoře zase shazovány dolů,“ líčí současný psycholog a historik Milan Nakonečný.
Jan, bojující s cukrovkou, se snaží ulevit si alespoň tím, že si vybere lehčí balvan. Jenže dozorci nic neunikne a Kefera okamžitě surově zbije. Spoluvězni mu sice ještě pomohu dojít do tábora, ale to už má smrt na jazyku. 3. prosince 1941 umírá.
Později se objevují okultní teorie, podle kterých je příčinou jeho smrti takzvaný zpětný magický náraz. Prý se mu vymstila negativní energie ze seancí, jež prováděl, aby uškodil Hitlerovi…