Mnoho světových náboženství dnes zápolí nejen s upadající vírou, ale také s nedostatkem kvalifikovaných kněží. Ve 400 let starém japonském buddhistickém chrámu Kodaiji přicházejí s originálním řešením, které odstartuje revoluci ve víře.
Když před více něž 2500 lety Siddhártha Gautama (6. století př. n. l.) zakládá buddhistickou víru, nemůže mít nejmenší ponětí o tom, jaké zásadní změny ji s postupem času čekají.
Chrám Kodaiji totiž loni na jaře představuje nového kněze Mindara, který se téměř ničím neliší od ostatních – vykonává mše a mluví k věřícím. Jeden zásadní rozdíl je ovšem patrný již na první pohled:
jde o uměle vytvořeného humanoida, jehož účelem je využít vášně Japonců k robotům a zachránit tak upadající víru, která je způsobena nízkou mírou plodnosti a stárnoucí populací.
Božstvo ožívá
Za sestrojením Mindara, jehož cena se odhaduje na 1 milion dolarů, stojí Hiroshi Ishiguro (*1963), profesor inteligentní robotiky na univerzitě v Ósace, který se ve spolupráci s chrámem pokusí vytvořit plně modernizovanou buddhistickou sochu.
Se svým týmem modeluje z hliníku a křemíku robota, jehož obličej, ramena a ruce nakonec pokryje vrstvou silikonu, která má na pohled připomínat lidskou kůži.
Inspirací pro robotův vzhled je čínská bohyně milosti Kuan-jin, výsledkem je skoro 195 centimetrů vysoký a 60 kilogramů vážící Mindar.
Cesta k samostatnosti
Robot se okamžitě setkává s nadšením, k dokonalosti mu ale ještě chybí pár úprav a vylepšení.
Je naprogramován na odříkání 25 minut dlouhého kázání na základě buddhistických posvátných textů, a dokonce u toho pohybuje hlavou a pažemi, zatím však není schopen komunikace a interakce s lidmi. To by se ovšem mělo změnit s příchodem umělé inteligence.
„Naším dalším krokem je vytvoření autonomní funkce,“ dodává Kohei Ogawa, který se na celém projektu podílí. Doufá, že Mindar bude brzy moci nabídnout věřícím plnou duchovní útěchu.
Jde o kazatele budoucnosti?
Západní civilizace vůči Mindarovi zatím zůstává skeptická, ba dokonce v obavách. Japonci předsudky nemají, jelikož odmala vyrůstají na filmech a komiksech, ve kterých jsou roboti jejich přátelé.
Jasná Mindarova výhoda ale beze sporu spočívá v tom, že nikdy nezemře, bude se pouze dále vyvíjet k lepšímu a bude schopen nahromadit neomezené množství informací.
„Doufáme, že s umělou inteligencí získá dostatek moudrosti, aby pomohl lidem překonat i ty největší problémy. To mění buddhismus,“ usmívá se Tensho Goto, hlavní správce chrámu.
Jeden z mála
Mindar ovšem není prvním humanoidem na poli víry. Již od roku 2017 je v Japonsku možné najmout si robota Peppera, který se specializuje na pohřby, kde přednáší sbírky aforismů duchovního a filozofického obsahu (tzv.
sútry) a provádí další rituály spojené s tradicí buddhistických kněží. V Indii mají zase robota na vykonávání hinduistického rituálu aarti. Jedná se konkrétně o robotickou paži, jejímž hlavním úkolem je pohybování zdrojem světla před sochou božstva.