Skip to content

Peklo na španělské železnici aneb Smrt na kolejích při cestě do práce

Nápaditost teroristů nezná hranice. Lidé mají často strach z přeplněných prostor metra, z létání na delší vzdálenosti nebo z dlouhé cesty vlakem. Mnohé jejich obavy plynou z neuvěřitelných zvěrstev, kterých se terorističtí zabijáci dopouštějí.

Motivy teroristů jsou jasné už několik desetiletí. Jejich hlavním cílem je zastrašit. Zastrašit co nejširší masu lidí a vynutit si pozornost a „slávu“. Změnit vnímání svobodných Evropanů. Ti musejí mít obavy, zda vůbec mohou překročit práh domu a vyjít ven, zda mohou s klidem nastoupit do autobusu městské hromadné dopravy, zda si mohou dopřát zaslouženou dovolenou v některém z oblíbených letovisek.

Oběťmi jsou převážně nevinní Španělé madridské aglomerace.

Sportovní tašky ve vlacích Španělsko zažívá 11. března 2004 masovou vraždu za bílého dne. Jedenáctý březnový den se navždy zapíše do moderních španělských dějin krvavě rudou. Je běžný všední den ráno, lidé se chystají do práce.

Spousta z nich musí dojíždět do metropole Madridu, problém s tím ale nemají, Španělsko má v okolí hlavního města vybudovanou efektivní síť železniční dopravy. Do půl hodiny je tak většina pracujících až v centru Madridu.

V několika málo vlacích se ono ráno povalují podivné sportovní tašky. Možná je jen někdo zapomněl, napadne kdekoho. Cestující nemohou tušit zrůdnou realitu. V celkem třinácti sportovních taškách se schovávají bomby!

Bomby plné dynamitu. Jak se později ukáže, jde o bomby vskutku kvalitní, které mají jediný cíl, jenž splní. Zabít co nejvíc Španělů. A nejen jich. Mezi oběťmi budou Poláci, Brazilci, Ukrajinci, Filipínci i Francouzi.

Španělské obranné složky netuší, že má dojít ke krveprolití.

Mrtvých je hned na místě na 177!

Mobil jako časovač K němu dochází v několika vlacích a na několika stanicích převážně příměstských linek. Ty spojují centrum Madridu s jeho okrajovými částmi obří aglomerace. V každé jedné tašce už čeká 10 kilogramů trhaviny.

Krvavý ohňostroj může začít. Teroristé si pohlídají, aby začal ve smluvený čas, odpálí je za pomoci mobilních telefonů jako časovačů. Jatka začínají ve vlakové stanici Atocha, kde na místě umírá 29 lidí – bomby zde vybuchují hned tři!

Dalších 67 lidí zabíjí dvě bomby v dvojpatrové vlakové soupravě ve stanici El Pozzo a čtyři trhaviny vraždí 64 lidí ve stanici Téllez. Lidé umírají i ve stanici Santa Eugenia, kde si exploze vyžádá 17 obětí.

Madrid se probouzí do nekončícího šoku. Celková bilance je hrozivá. Mrtvých ihned na místě je 177, 14 pak skoná v nemocnici. Z přetlaku a ohlušujících ran dokonce 250 lidem prasknou ušní bubínky! Zraněných je ale mnohem víc, celkem zhruba 2057.

Naštěstí tři bomby selhaly a vůbec nevybuchly. Islamističtí teroristi si termín nevybírají náhodně, zemi čekají volby a jim jde o to, aby vítěz stáhl španělské jednotky z Iráku, k čemuž následkem útoku skutečně dojde.

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články