Technickou vyspělost dávných obyvatel Pompejí dodnes lidé obdivují. Jejím důkazem je skutečnost, že drenážní tunely určené k odtoku vody je možné použit i dnes, přestože uplynulo už více než 2300 let od jejich vzniku.
Vybudovaná síť odtokových tunelů je poměrně komplikovaná, protože vznikala ve třech etapách. Na přelomu 3. a 2. století př. n. l. postavili první díl Samnité. Na ně navázali v 1. století př. n. l. Římané druhou etapou.
Poslední část se zrodila před výbuchem sopky Vesuv roku 79 n. l. Ta na dlouhá staletí pohřbila město pod sopečným prachem, ale jak se ukázalo, na funkci odvodňovacích tunelů to nemělo nejmenší vliv.
Potíže s povodněmi
K průzkumu sítě došlo v roce 2018. Podrobně prohledán byl úsek dlouhý 457 metrů a v současnosti čeká na průzkum přibližně stejná část. Přístup zajišťují dva vstupy vybudované přímo na pompejském fóru. Odtud tunely spadají kopcem dolů až k císařské vile.
Kanály sloužily k odvádění vody do moře a podle generálního ředitele archeologického parku Pompeje Massima Osanny k tomuto účelu mohou být využity i dnes. “Vstupy sice byly zataraseny, ale vzhledem k tomu, že nyní řešíme potíže s odtokem vody během povodní, opět se je chystáme používat,” vysvětluje záměry Osanna, Fakt, že tunely jsou použitelné i dnes, svědčí o zručnosti starověkých stavitelů.